/home ve /usr gibi dizinleri HDDbölümü halinde kullanma

Başlatan doktor, 20 Temmuz 2009 - 20:46:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

doktor

merhaba,

ubuntunun yurtdışı sitesinde disk bölümleme ile ilgili kaynakları okuyorum ve burada sadece /home dizini değil diğer dizinleri de bölüm olarak atanabileceğinden ve neye yaradıklarından bahsediyor. (https://help.ubuntu.com/9.04/installation-guide/i386/partition-sizing.html)

yanlış anlamadıysam eğer hiç bir bölme yapmadan ubuntu kurarsam eğer /home, /usr, /boot vs.. bunlar dizinler halinde yer alacak tek bir bölme içinde. ama ben kurulumda istersem bu dizinlere disk bölümü oluşturup atama yapabilmekteyim. bu doğru mudur?

okuduğum yerde söylenen;

- "/usr/local"; eğer ubuntunu dağıtımının parçası olmayan çok sayıda programlar kurup-kullanacaksam eğer "/usr/local" diye bölüm oluşturmamı söylemiş. ben böyle bir bölüm ayırmış olsam ve şu an kullandığım sistemde buraya kurulu programlarım var olsa (virtual box? gibi). ardından "/" dizini formatı ile yeniden sistem kursam ve bu kısmı formatlamasam. burada var olan programları aynı haliyle kullanabileceğim anlamına mı geliyor? (sanki windowstaki program files klasöründe kurulu windows harici programlar gibi mi olacak?) ve registry girdileri ve system32'ye eklenen dosyalar gibi bir durum olmadan kullanabilecek miyim yada bir kaç kod yazıp ubuntuyla aktif hale mi getireceğim? (çünkü windows olsa reinstall ister)

-/home ("documents and settings" benzeri midir?); bunun içinde belgeler, resimler ve kullanıcı hesapları burada kayıtlı ise ben burayı formatlamadan sistem kurduğumda (bir üstteki durumda olduğu gibi) bu hesapları bağlayabilecek miyim? komut vs. ek bir şey gerekecek mi?

-bu şekilde /home, /local, /temp dizinleri için disk bölümü oluşturmam, sistemi tekrar kurarken format esnasında kolaylık sağladığı gibi, kurulumun daha hızlı olmasına fayda verir mi?

ubuntu hakkında bilgilerim kısıtlı ve okuduklarıma yorum getirip bir şeyler çıkarmaya, düzenli ve kullanışlı ve pratik bir harddisk bölümleme yapıp sistemimi kurmaya çalışıyorum.
saygılar

btermeli

Dogrudur, aynı konuyu ben de bugun arastırdım.

/home, windows altındaki belgelerim gibi. Tüm ayarlarınız, dosyalarınız orada tutuluyor.
Eğer ayrı bir kesit oluşturmazsanız, "/" altında /home oluyor. Ama daha sonra isterseniz, fstab dosyanızı düzenleyip, home olarak başka kesiti de ayarlayabilirsiniz.

Hız konusunda  ise eski FCM sayılarında bir okuyucu sormuştu, çok fazla bir fark olmadığı hatta farklı farklı kesitlerden okumanın performansı belki düşürebileceği söylenmişti.

Eğer birden çok linux dağıtımı kullanacaksanız home için ayrı bir kesit yapmanız bence mantıklı.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

heartsmagic

/home konusuna katılmakla beraber /usr/local için hiç uğraşmamanı tavsiye ederim. Zira emin ol meseleler düşündüğün gibi değil. Kurduğun programların zaten hepsi /usr/local içine girmez, genelde dizinler farklıdır. Senin elle buraya kurduğun programlar varsa bir ihtimal onlar işini görür ki bu çok nadir olur. Bu nedenle dizinleri ayıracaksan bile /, /home olarak ayır. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ugrsn

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Temmuz 2009 - 23:16:59
/home konusuna katılmakla beraber /usr/local için hiç uğraşmamanı tavsiye ederim. Zira emin ol meseleler düşündüğün gibi değil. Kurduğun programların zaten hepsi /usr/local içine girmez, genelde dizinler farklıdır. Senin elle buraya kurduğun programlar varsa bir ihtimal onlar işini görür ki bu çok nadir olur. Bu nedenle dizinleri ayıracaksan bile /, /home olarak ayır. 
Merhaba, ubuntu 9.10 alpha5 sürümünü kurdum sorunsuz bir şekilde de kullanıyorum ama son 1-2 haftadır yeni bir program kurduktan sonra yetersiz disk alanı uyarısı gelmeye başladı bende / dizininden usr dizinini yeni bölümlediğim hdd üzerine taşımayı düşünüyorum forumda bu konu üzerine aramalar yaptım ve yazınızı okudum sanırım sizin uyarınız bölümü ayırsak bile yeni bir kurulumda işe yaramaz manasında yanlış anlamadıysam;
forumda bu konuda tecrübesi olan arkadaşların ve sizin tavsiyeniz nedir /usr dizinini taşırsam teorik olarak bir sorun olurmu.

_HapS_

yeni bir kurulumda eski /usr dizinin hangi disk bölümündeyse kurulum ekranında bunu belirtirsin o disk bölümünü /usr olarak kullanırsın.

benim sistemimde / dizin 8 gb ve herşeyime yetiyor  sadece /home dizinim ayrı bir bölümde

heartsmagic

/usr dizinini taşıyabilirsen muhtemelen kurulumdaki yer sorunu ortadan kalkar. @_HapS_'ın dediği gibi yeni kurulumda da böyle ayarlarsın. Fakat bundan önce bence imkanın varsa Ubuntu kurulu bölümü genişletme yoluna git. Özellikle Ubuntu kurulu bölümden sonra yer ayırabilirsen rahatlıkla bölümü genişletebilirsin diye düşünüyorum.

Felâsife

Ben Kingston 2GB lık usb belleği, Pardus'ta squid'i biraz daha performanslı kullanmak adına, /usr/local altına bağladım.
/usr/local'e ne yüklersem aslında usb belleğe yükleniyor. :D

Tabii elle bir şey yükleyeceksem klasik ./configure adlı komutları prefix komutuyla yüklüyorum, yükledim, gerçi fazla da bir şey yüklemedim ama komut böyle oluyor o zaman.
$ ./configure --prefix=/usr/local/prog_adı
$ make all
$ sudo make install
  gibi oluyor.

df -h ile de usb bellek /usr/localde belli oluyor.
mono@mono-pardus ~ $ df -h
Dosyasistemi          Boy   Dolu Boş   Kull%Bağlanılan yer
/dev/sda1              14G  4,5G  9,3G  33% /
/dev/sda2              92G   58G   34G  64% /home
/dev/sdb1             1,9G  461M  1,4G  26% /usr/local

Tabii bağlanacak harici bölümün fstab'da işlenmesi gerekiyor.

Bu da başka bir alternatif olsun :D
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

ebubekirs

Kurulumda disk yapılandırması ve bağlama işlemlerinde şimdiye kadar yaptığım tercihlerin gözle görülür bir farkından bahsedemesem de, /boot dizinini ayrı alanda tutmak her zaman hoşuma gitmiştir. Bir ara bölümleme ile ilgili, disk başlığının bulunduğu yer, dönüş hızı, ilk sektör içine yerleştirmenin etkisi vb. konuları araştırmıştım, birkaç milisaniye kazanmak için :) 
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

Felâsife

Alıntı yapılan: ebubekirs - 23 Eylül 2009 - 15:41:59
Kurulumda disk yapılandırması ve bağlama işlemlerinde şimdiye kadar yaptığım tercihlerin gözle görülür bir farkından bahsedemesem de, /boot dizinini ayrı alanda tutmak her zaman hoşuma gitmiştir. Bir ara bölümleme ile ilgili, disk başlığının bulunduğu yer, dönüş hızı, ilk sektör içine yerleştirmenin etkisi vb. konuları araştırmıştım, birkaç milisaniye kazanmak için :) 
Bu da iyi fikirmiş, denemek lazım aslında. :D
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

coni

20 gb hdd yi / ve /home diye ikiye ayırsam kaça kaç ayırmamı tavsiye edersiniz acaba

heartsmagic

Alıntı yapılan: coni - 23 Eylül 2009 - 23:42:39
20 gb hdd yi / ve /home diye ikiye ayırsam kaça kaç ayırmamı tavsiye edersiniz acaba

Bu sana bağlı @coni. Eğer ev dizininde kocaman kocaman dosyalar barındırmayacaksan 1GB bile yeter sana. Fakat Firefox gibi bazı uygulamaların "cookie" gibi meseleleri 1GB'nin yarısını bile işgal edebilir, bunları da düşünmek lazım. / kısmıysa Ubuntu'nun kaplayacağı alandır ki zaten kurulumda bile 5GB kadar yer gerekir, geri kalansa programları kurdukça kullanılır.

coni

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Eylül 2009 - 00:46:44
Alıntı yapılan: coni - 23 Eylül 2009 - 23:42:39

Bu sana bağlı @coni. Eğer ev dizininde kocaman kocaman dosyalar barındırmayacaksan 1GB bile yeter sana. Fakat Firefox gibi bazı uygulamaların "cookie" gibi meseleleri 1GB'nin yarısını bile işgal edebilir, bunları da düşünmek lazım. / kısmıysa Ubuntu'nun kaplayacağı alandır ki zaten kurulumda bile 5GB kadar yer gerekir, geri kalansa programları kurdukça kullanılır.

Gereken cevabı aldım teşekkürler ben home dizinini ayarlarımın gitmemesi için yer ayırmayı düşünüyordum. Birde kurulu sistem üzerinde bu dizinlerin hdd boyutları arttırıla bilirmi acaba mese / dizinine 10 gb versem dolduğunda bunu arttıra bilirmiyim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: coni - 25 Eylül 2009 - 00:52:15
Gereken cevabı aldım teşekkürler ben home dizinini ayarlarımın gitmemesi için yer ayırmayı düşünüyordum. Birde kurulu sistem üzerinde bu dizinlerin hdd boyutları arttırıla bilirmi acaba mese / dizinine 10 gb versem dolduğunda bunu arttıra bilirmiyim.

Bu biraz çetrefilli bir işlem. Genelde Ubuntu kurulu bölümden sonra bir yer açılırsa genişletme oluyor da, baş tarafından sıkıntı oluyor diye hatırlıyorum. En güzeli yer meselesini ilk etapta güzelce planlamak. Eğer çok fazla program/oyun kurmuyorsak genelde 12-13GB Ubuntu için yeterli olur. Geri kalan her türlü yedek dosyamızı zaten bağımsız bir bölümde tutmak çok verimli olacaktır.

cenin

Konu açılalı biraz zaman geçmiş ama sorunuma en yakın konu olduğu için buraya yazıyorum;

Ubuntu 10.04 lucid kurarken sistemimde windows vardı, 60 gb lık alanı elle ubuntu için ayırdım, şimdi windowsu sildim, 3 gblık takas alanını sildiğim alana doğru taşıdım ancak / dizinini taşıyamıyorum, 60 gb lık alanı diskin başına doğru taşıyıp kalan alanıda home dizinine bağlamak istiyorum ancak sistemin kurulu olduğu alan genişletilmiş bölüm içinde olduğundan sanırım sistemden ayırıp taşıma yapamıyorum...

Nasıl yapılacağı hakkında bir bilgisi olan varmıdır acaba?

bytan

@cenin, diğer taraftan devam edelim. Birisi buradan öneri verirken başka biri oradan öneri verirse ortalık karışacak.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20652.msg252387.html#msg252387
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST