[Çözüldü] Laptop Kilitlenmesi (Hardy Heron)

Başlatan yogarock, 12 Mayıs 2008 - 11:00:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yogarock

merhaba arkadaşlar...

bu aralar sık sık şöyle bir sorunla karşılaşıyorum ve sinirlerimi germeye başladı..Bazen mplayerda film açarken bilgisayar kitleniyor ve kapatma butonuna basmak zorunda kalıyorum bu olay arada sırada olurken şimdi sık sık başıma gelmeye başladı..bu sorunu yaşayan arkadaşlar var mı acaba?ya da sorunun çözümü var mı?

matafleur

Harddiskteki bir sorundan kaynaklı yaşamıştım zamanında.Ama benimki donanımsaldı.

yogarock

benimkinin donanımdan olacağını zannetmiyorum mplayerdan kaynaklı zannediyorum...

erginemr

Merhaba,

Hardy mi kullanıyorsunuz? Ekran kartınızın markası nedir, sürücüsünü nasıl yüklediniz?

yogarock

evet hardy ekran kartım intel ama hardy otomatik tanıdığı için elle hiçbir şey yapmadım...

Sypro

Yükleme yolu Hardware Drivers mı yani? Yoksa hiç mi yüklemediniz?
Alıntı yapılan: yogarock - 12 Mayıs 2008 - 13:21:20
...hardy otomatik tanıdığı için elle hiçbir şey yapmadım...

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

yogarock

hayır hiç yüklemedim yani kurulu şekilde hiç dokunmadım ekran kartına ve yine kilitlendi çok sinir bozucu bir olay..

heartsmagic

glxinfo | grep render

yes döndürüyor mu?

Compiz açık mı? Kapalıyken aynı problem oluyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yogarock

evet döndürüyor compiz kullanabiliyorum sorunsuz...ne zaman kilitleneceği önceden tahmin edemediğim için compizi kapatmak istemiyorum...

yogarock

acaba envy ile güncel ekran kartını tanıtsam sorun çözülür mü?

erginemr

Ekran kilitlenmeleri benim masaüstü bilgisayarımda da oluyordu. Genelde Compiz ve Firefox açıkken gerçekleşiyordu. Sorunu Compiz'i kapatarak ve Metacity'nin compositing özelliğini aktifleştirerek (Compiz kadar olmasa da gölgeleme, vb. efektlere sahip) çözüm buldum.

Geçenlerde Compiz için bir yama yayınlandı, gerekçe de animasyon sırasında donmalara yol açması... Bilgisayarınızda son güncellemeleri yüklediniz mi? Güncellemelerden sonra sorun hala devam ediyor mu?

İkinci ihtimal de sizin de tahmin ettiğiniz gibi ekran kartı sürücü uyumsuzluğu olabilir. Bu bağlamda EnvyNG ile güncel sürücüleri kurmak düşünülebilirdi, ancak ekran kartınız NVidia veya ATI olsaydı...

yogarock

son güncellemeleri yaptım fakat bunların arasında compiz veya onunla ilgili bir güncelleme yoktu ayrıca dediğin gibi ekran kartım intel...

erginemr

Ben Compiz güncellemesi yüklediğimi çok iyi hatırlıyorum. Hatta bir güncelleme de xorg-intel ekran kartı sürücüsü problemi ile ilgiliydi!!

Bütün yazılım kanalları (main, restricted, universe, multiverse açık mı)?

yogarock

doğru diyosun intel kartıyla olanı ben de hatırladım evet yükledim ve hepsi açık

erginemr

Peki güncellemelerden sonra da mplayer'da donmalar oluyor mu?

Bir de mplayer video seçeneklerini kurcalamak (xv) da işe yarayabilir:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,981.msg8701.html#msg8701
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,950.msg8204.html#msg8204

yogarock

evet güncellemelerden sonra kitlenme oldu video ayarrı xv de ama yine donmalar oluyor...

Mohikan

Bugünde yeni güncelleştirmeler çıkmış. Yüklemenizi tavsiye ederim. Hardy'nin oturmasına daha bence 1-2 ay var. 1-2 ay içinde mevcut sorunlar çözülür.

yogarock

abi şimdi kaffeini yükledim yine kilitlendi laptop çok sinir bozucu olay...vlc yi denicem şimdi de...

yogarock

şimdi vlc ile de denedim yine kilitlendi...sorunu bir türlü bulamıyorum...korkuyorum video açmaya artık....

heartsmagic

Grafik kartı sürücülerini kaldır veya önce compizi iptal et ardından dene. Olmadı grafik kartı sürücülerini kaldır öyle dene.

yogarock

yogarock

arkadaşlar şöyle bir şey denedim ne zamandır kilitlenme olmuyor 7.10 da kullandığım xorg u hardyninkiyle değiştirdim sanırım işe yaradı gibi....

heartsmagic

Çözüldü olarak etiketleyelim mi?

yogarock

ekleyebilirsin heartsmagic....

Sypro

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."