[Çözüldü] Dosya işlemleri sırasında aşırı yavaşlık

Başlatan agritux, 24 Haziran 2009 - 23:28:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: sessizce - 26 Haziran 2009 - 22:51:30
Kurulum yaptım. Şu ana kadar takılma ile karşılaşmadım. Donma hiç olmadı :)

Ben de kurulum yaptım ama başlığa bir türlü dönemedim. Bende de bir sorun yok şu ana kadar. ;)

agritux

32 bit sistemde çöp kutusunu boşalttıktak sonra aynı sorunu yaşadım. Dondu takıldı sistem. Anlayamıyorum neden oluyor

Felâsife

Ram'in bitmesi ve swap alanına geçip şişmeside sistemin donmasına neden olabilir.
ram ve swap'ı kontrol ediniz.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

agritux

Bugün tekrar ubuntu kurdum ve kurduğuma pişman oldum. Aynı durum söz konusu. Bazı işlemler sırasında bilgisayar acayip şekilde takılıyor. Zaman zaman kilitlenmeler oluyor. Fare ekranda 10 saniye aralıklarla takıla takıla ilerliyor.
Ama bu sefer öyle bir anda uçbrimden görüntü almayı başardım. Umarım halledebiliriz. Çünkü bu durumda ubuntuyu kullanamıyorum. Başka dağıtımlarda bu sorun söz konusu değil. Biraz önce kurdum ubuntuyu.

heartsmagic

Bariz bir şekilde gnome-appearance-.. uygulaması sömürüyor sistemi. Anlık bir durumsa bilemiyorum ancak değilse kendisini sonlandırıp sistem rahatlıyor mu diye bakabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

agritux

Uçbrimi açıp ekran görüntüsünü alana kadar canım çıktı.

Sonlandırmaya gelince, sistem yavaşlayınca ya kendi sonlandırıyor ya da donuyor.

heartsmagic

Bir şey tetikliyor o uygulamayı o zaman. htop kur önce. Baktın sistem ağırlaşmaya başladı htop komutunu ver. top'a benzer ancak arada gezinebilir, süreçleri sonlandırabilirsin. O uygulamanın üzerine gidip F9 ile sonlandırma işlemini başlat, SIGKILL kullanarak da bitir işlemi.

agritux

Biraz önce sistemde hiç bir uygulama çalışmazken (rhytmbox bile ki ben müzik dinlemeden duramam :)) çöpü boşaltmak istedim ve dondu.

heartsmagic

Sen çalışmıyor sanıyorsun da arkada çalışan bir süreç vardır. Belki bir şey tetikliyordur.

agritux

ctrl alt f2 - ctrl alt delete vs hiçbir şey işe yaramıyor.
beklememin manası olur mu?

raspacı

Diğer başlıkta konuştuğumuz "bad sector hatası olabilir mi?" diye düşünüyorum. Buna benzer sorunlar yaşanmış. cd ile boot edip fsck öneriyorlar. Ayrıca bad sector tarama ve tamir eden diğer başlıkta söylediğim programı denemen gerekebilir.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

heartsmagic

Alıntı yapılan: sessizce - 07 Temmuz 2009 - 22:40:14
ctrl alt f2 - ctrl alt delete vs hiçbir şey işe yaramıyor.
beklememin manası olur mu?

Hayır, çakıldıktan sonra olmaz. Ancak ilk açılışta hemen htop'a sarılıp adım adım gözlenebilir süreç.

Ayrıca "bad sector" beni de şüphelendirmeye başladı.

agritux

Fedora da birkaç bug bildirimi varmış "cd bize bad sector var diyor" diyenler çıkmış

heartsmagic

Bu durumda benim aklıma süreçleri izlemekten başka bir şey gelmiyor. Bir de belki sistem kayıtları altında tam çakılma anında işe yarar bir kayıt vardır, bir ihtimal.

yugoer

Arkadaşlar bende de tıpatıp bu sorunlar oluyordu. Kullandığım dağıtım ubuntu 9.04 32 bit ve dosya sistemi ext4. Dell İnspiron 1300 dizüstümde (Pentium M 1.7GHZ, 2 gb Ram, GMA 900, Seagate 5400.3 160 GB) donanımsal bir sorun olmadığına eminim çünkü diğer hiçbir dağıtımda bu sorunu yaşamıyorum. Dosya sistemi ext3 olarak kullandığım Debian Lenny son kernel güncellemesinden beri 23 gündür açık ve torrent indirmelerim sonucu 300 - 350 GB dosya indirmek ve bu dosyaları harici diske taşımak ve silme konusunda hiçbir sorun yaşamadım.

Ubuntu 9.04 ve ext3 ile bu sorun oluyor mu bilmiyorum.

agritux

---------------------
Çöp kutusunu 1500 tane text dosyası ile doldurdum. Çöpü boşalt dediğimde yine dondu. Htop açıktı ama sanırım bir şey elde edemedik.

Bilgisayarı yeniden başlattığımda, tekrar çöpü boşalt dediğimde; bu sefer takılmadı, işlemi yerine getirdi. Ama cpu tüketimi %100 dü.
Onun resmini yakalayamadım.

Benimde sorunu sadece ubuntuda yaşıyor olmam enteresan. Durum okadar garip ki, mint de bile bu durum söz konusu değil. Sistemim şu an 32 bit. 64 bitten şüphe duyup 32 ye çevirdim.

-----------------------------------

Aklıma bir şey geldi. Sanırım kernel güncellemesi geldi sisteme. Ondan önce böyle bir sorunla karşılaşmıyordum. Acaba kernel güncellemesi buna sebep olabilir mi?

Anlatmaya çalıştığım şey 2.6.28-11 ile 2.6.28-13 arasındaki fark.
çünkü mint de 11 mevcut.
Deneme amaçlı şöyle bir şey yaptım. Ubuntuda bu kopyalama sırasında donardı. Kaldı ki bunları çöpe gönderdim ve sildim. Donmadı sistem. Mint ile ubuntu arasında çok fazla fark olduğunu sanmıyorum. Çekirdeğe bağlıyorum durumu?

Hd deki "bad sector" fedora da bir bug muş. Forumlarında karşılaşan herkese uyarıyı kapatmaları önerilmiş

mint de de yaşadım. dosyalar silindi sanıyordum, silinmemiş. bir sonraki yeniden başlatmamdan sonra çöp doluydu. çöpü boşalt dediğimde dondu sistem
.

heartsmagic

Açıkçası dahili diskte böyle bir sorun yaşanması çok garip ve düşündürücü. Ben dahili disklerimde hiç sorun yaşamıyorum. Söylediğim üzere harici disklerden de sadece 8GB'lik küçük belleğimde sorun yaşıyordum ki onu da bir süredir denemiyorum. Acaba belirli disklere yönelik bir problem mi bu? Kullandığın diskin markası ne?

agritux

heartsmagic

Diğer sorun yaşayan arkadaşlar da bir yorum yapsınlar bakalım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Temmuz 2009 - 11:44:12

Güncelleme yapalım.
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=933053
Her ne kadar oradakiler RAID kullansa da ben denemekten zarar gelmez diyorum:

hdparm -W0 /dev/sda

Böylece yazma ön belleği iptal ediliyor. Bunu sistem açılışında uygulayıp bir müddet kullan bakalım.

İkinci bir öneriyse:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux-source-2.6.20/+bug/84603
hata kaydında tavsiye edilen kernel parametreleri.

Üçüncü ise benim önerim. Eğer mümkünse 2.6.30 kerneli bir kurup onunla kullan sistemi. Forumda bir yerlerde elle kurmayı anlatmıştım bir arkadaşa.

agritux

Sorunun ubuntu tabanlı olduğunu garantiledim...
Arch ta çöpe attığım dosyaları 6000 e kadar çıkardım. Donmayı geçtim takılma bile olmadan yaklaşık 1000 er 1000 er sildi..

heartsmagic

Sorun Ubuntu'ya kadar daraldı o zaman. Bu durumda ya Ubuntu'nun farkı paketlerinde sorun var ya da Ubuntu'ya özel derlenen kernelde. Son dediklerimi deneyebildin mi?

agritux

Maalesef deneme fırsatım olmadı.

Düzenleme: imzamdan da anlaşılacağı üzere, Ubuntu 8.04 LTS Desktop 64 Bit' e geçtim. Harika bir sistemim var. Sanırım aradığımı buldum :) 
Sorunun ext4 kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

heartsmagic

ext4+?
Sadece ext4 olması imkânsız yani. Zira bizler de kullanıyoruz. Diskinle alakalı bir durum olabilir gibi geliyor bana ancak kesin bir şey söylemek çok zor.

agritux

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Temmuz 2009 - 02:04:15
ext4+?
Sadece ext4 olması imkânsız yani. Zira bizler de kullanıyoruz. Diskinle alakalı bir durum olabilir gibi geliyor bana ancak kesin bir şey söylemek çok zor.

Bugün jaunty 64bit + ext3 deneme imkanım oldu. 22.600 dosya, ki bu resim, doc ve text dosyalarından oluşuyor (boyutu 14gb) ile denedim. Takılma olmadı. Donma hiç olmadı :) ext4 benim için erken gibi duruyor. Diskim yeni. Daha 3 4 ay olmadı alalı. Seagate 500gb sata2 (anakartım sata2 desteklemediği için sata1 olarak kullanıyorum) ncq. Onunla alakalı bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Ama sorunu sadece ben yaşıyorum... Ayrıca önceden olmayan bir durumdu. Belkide sıcaktandır. Herneyse durum çözüldü olarak işaretliyorum.

heartsmagic