Cod4 ve Crysis

Başlatan tyler78, 12 Mayıs 2008 - 02:55:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

munirekinci

Yazılımların ücretli olmasına soygunculuk demek, kod yazarak hayatını kazanan bazı insanları (kapalı kaynak cephesindeki) soygunculukla suçlamak anlamına geliyor. Pek hoş bir düşünce değil bence. Ayrıca açık kaynak dünyasında korsan yazılım kullanımı desteklenmez.

DeFacto

Ben biraz da vergilere veryansın etmek istedim aslında. Emekçinin hakkına lafımız yok. ABD'li akrabamın orada 7 dolara aldığı oyunu ben burada 60-70 dolar arası alıyorum. Buna ne denir bilemem :)

WarGasm

ben bilirimde siyasete girer gerek yok :)

matafleur

Kimse emeğini ücretsiz olarak paylaşmak zorunda değil.Birşeyin açık kaynak kodlu olması onun ücretsiz olması anlamına gelmiyor.Sonuçta yazılım belirli bir birikim ve emek gerektiriyor.

İyi bir yazılım ise ciddi anlamda bir birikim emek ve profesyonellik gerektiriyor..

Bir manavdan karpuz çalmak ve bunun savunmasını da ücretsiz dağıtmıyorsun şeklinde yapmak ne kadar mantıklı ise korsan yazılımı desteklemek de o kadar mantıklıdır.

İnsanların emeğine her zaman saygı duymak lazım.Hayatında tek bir meyve bile yetiştirmemiş ve bunu idiğerleriyle paylaşmamış bir insanın gidip komşusunun elmalarını çalması ne kadar mantıklıdır?

DeFacto

Ben korsanı aslında vergilere protesto olarak önermiştim de eksik ifade etmişim kendimi :) Ama bu tarz ek ödemeler hem üreticiyi hem de alıcıyı vurmuyor mu ? Sonuç olarak bence çift taraflı bir zorlama var. Çünkü üretici örneğin kaset-cd çıkartmak üzere olan bir sanatçının bandrollü albüm fiyatı ile EP fiyatları bir olmuyor.

matafleur

Alıntı yapılan: DeSPeRaDo - 17 Temmuz 2008 - 19:09:17
Ben korsanı aslında vergilere protesto olarak önermiştim de eksik ifade etmişim kendimi :) Ama bu tarz ek ödemeler hem üreticiyi hem de alıcıyı vurmuyor mu ? Sonuç olarak bence çift taraflı bir zorlama var. Çünkü üretici örneğin kaset-cd çıkartmak üzere olan bir sanatçının bandrollü albüm fiyatı ile EP fiyatları bir olmuyor.

Elbette.Senin bir kasede cd ye ödediğin para en az 50 kişinin eline değip öyle sanatçıya gidiyor.

Devlet plak şirketi aracılar vs. derken sanatçıya neredeyse hiçbirşey kalmıyor.

Erkin Koray zamanında korsana hayır diye bir kampanya başlatmıştı.Ama söylediği şeyin  korsandan kastının esas korsanlar olan plak şirketleri vs. olduğunu açıklamıştı.Kopmuştum (:

DeFacto

Zaten öyle yani :) Plak şirketleri nasıl dönüyor sanıyorsunuz ki ? Vergi adı altında kendileri de ceplerine indirmiyor değiller. Bunları bir yerden duyup da yazmıyorum, başımıza geldi oradan biliyorum. Şimdi plak şirketinin ismini vermek uygun düşmez fakat haklı davamızı mahkemeye taşıdık ve aldık :) Konu "birazcık" dağıldı gibi :) Cod4'ü donanım ivmeleri devre dışı bırakarak oynayabiliyordum winzortta. Burada da öyle oldu wine'de bir iki grafik ayarı gerekti.