Cod4 ve Crysis

Başlatan tyler78, 12 Mayıs 2008 - 02:55:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tyler78

Bu oyunları oynayabilen var mı Ubuntu'da? Ubuntuya geçeceğim de. :)

ufuk_k

http://appdb.winehq.org/appbrowse.php?iCatId=2

Burada varsa ve iyi çalışıyor deniyorsa, büyük olasılıkla çalışır.

tyler78

Oynadığım hiçbir oyun yok listede. :D
Linux kendini birde burada geliştirse çoğu kişinin windows kullanmak için nedeni kalmaz aslında.

ufuk_k

O oyunların o listede olmaması Linux ile ilgili bir şey değil. O listede gördüğünüz oyunların firmaları linuxa destek vermediği için wine isimli bir programla windows varmışcasına oyunlar çalıştırılmaya çalışılıyor. Çünkü o firmaların oyunları bir windows platformu olan directx gerektiriyor. Linuxta çalışan ve windowsta da oynanan oyunları bilirsiniz, Quake3, Doom gibi. Çünkü bu oyunlar OpenGL destekliyor ve linux için yükleyici ile beraber geliyorlar. Kısacası oyun firmalarını eleştirin bence.

tyler78

Evet haklısın.Suçu linuxa attım bende nedense.Oyunlar ve genelde çoğu şey hep windows'a odaklı çıktığı için eksiklik.Anlaşmaları olduğundan mı neden ama çok saçma.Linux kullananlar sürekli artıyor ki bende katılıyorum yakın zamanda.Zaten oyun şirketleri destek verdikten sonra bir kavimler göçü olur bence. :)

ufuk_k

Bakalım, oyunlar (en azından gelişmişleri) şu an DirectX tekelinde, wine her ne kadar gelişse de yetişip yakalaması imkansız. DirectX olayının bir şekilde linuxa monte edilmesi ya da oyunların OpenGL destekli yazılması gerekiyor. İkisi de çok zor sanırım.

matafleur

Alıntı yapılan: tyler78 - 12 Mayıs 2008 - 03:24:09
Oynadığım hiçbir oyun yok listede. :D
Linux kendini birde burada geliştirse çoğu kişinin windows kullanmak için nedeni kalmaz aslında.

Sol tarafta "search the AppDb" diye bir bölüm var.Aratma yaptınızmı orada?

Bende var olduğu gözüküyor çünkü (:

Gözden kaçmış olma ihtimaline karşı bir hatırlatayım dedim (:

ufuk_k

Evet, aramamış arkadaşımız. Ben zaten çalışmıyordur diye üzerinde durmadım, sonuçta o lisatede herşey var ama çoğu garbage olabiliyor. Cod4 de 2 kez gold almış ama son wine sürümünde silver vermişler. Bir de biraz zahmetli sanırım. Crysis ise çok daha kötü, cod4 belki oynanır da crysis imkansız.

Sypro

Oyun konsolları varken bilgisayarda oyun oynamaya hep karşı çıktım ve karşı çıkmaya da devam ediyorum.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

tyler78

@matafleur
Çok çok teşekkürler.Cod4 yeter de artar.

munirekinci

Windows yazılımlarını Windows üzerinde kullanmanızı öneririm.

fatih513

Alıntı yapılan: tyler78 - 12 Mayıs 2008 - 03:37:20
Evet haklısın.Suçu linuxa attım bende nedense.Oyunlar ve genelde çoğu şey hep windows'a odaklı çıktığı için eksiklik.Anlaşmaları olduğundan mı neden ama çok saçma.Linux kullananlar sürekli artıyor ki bende katılıyorum yakın zamanda.Zaten oyun şirketleri destek verdikten sonra bir kavimler göçü olur bence. :)

Sana Şöyle Aktarayım:

İşletim Sitemi Pazarı:

Windows: Piyasanın %90
Mac Os X: Piyasanın %7
Lİnux Ve Diğerleri: Piyasanın %3'ünü

Elinde tutuyor.Sen milyon dolarlar verip oyun yapacaksan hangisini tercih edersin?

İmza Atmayı Bİlmiyorum da,Parmak Bassam

hasansahin

10 sene öncesini ve bugünü düşündüğümde önümüzdeki 5 sene için çok çok ümitliyim. Linux çok fazla reyting yapacak. Bugün windows versiyonları olan oyun ve yazılımların (çok büyük ticari yazılımlar dahil) Linux versiyonlarının çıkmasını bekliyorum.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

matafleur

Alıntı yapılan: HasanŞahin - 14 Haziran 2008 - 00:48:34
10 sene öncesini ve bugünü düşündüğümde önümüzdeki 5 sene için çok çok ümitliyim. Linux çok fazla reyting yapacak. Bugün windows versiyonları olan oyun ve yazılımların (çok büyük ticari yazılımlar dahil) Linux versiyonlarının çıkmasını bekliyorum.

Büyük yazılımları bilemem de büyük oyunlar için altyapı çok da yeterli değil.Şu ana kadar gördüğüm kodlayıcılar için Direct3d nin sağladığı avantajların bir kısmı opengl de yok ne yazıkki.Proje büyüdükçe opengl ve direct3d arasındaki kod farkı muazzam boyutlara ulaşıyor.Bunun da önemli bir faktör olduğunu düşünüyorum.

DeFacto

Ben yine de ümitliyim bu konuda. Çünkü eninde sonunda windows'un güvenlik açıkları uçak firmaları  , profesyonel ağ sağlayıcı firmaları gibi yerlerde çoktan bulundu. Hatta izlediğim bir belgeselde 11 eylül saldırılarında uçaklardaki işletim sistemlerinin çoğu windows'u terketmiş (sayı verilmişti de gerçekten unuttum) . Çoğu ismini sır gibi saklı tuttukları ya da firmaların unix tabanlı kendileri geliştirdikleri sistemleri kullanıyorlar. Eğer sanal savaşlar başlarsa (bence çok da uzak değil) en büyük savunma kalemiz linux olucak gibime geliyor ;)

DeFacto

Hatta ve hatta sokakta gördüğüm bir ilanda ağ geliştirici uzmanlık kursu tarzı bir programda linux bilinmesi şartı vardı :) Eğlence anlamında windowsu yakalamak çok zor görünse de bu tarz işletmelerde linux kullanımı bayağı bir artacak gibi geliyor.

XemreG

Alıntı yapılan: Sypro - 12 Mayıs 2008 - 13:50:06
Oyun konsolları varken bilgisayarda oyun oynamaya hep karşı çıktım ve karşı çıkmaya da devam ediyorum.

suda bi gerçekki hiçbir oyun konsolu mouse kadar ozgur değil ben ps3 den bile grafikler dısında bilgisayarda oynadığım gta dan zevk alamadım acıkcası yada bu bi alıskanlık ki :) zaten firmalar oyun için bilgisayar uretiyor genelde grafik tasarım dısında o işlemciyi o ekran kartını nerde kuallana bilirsinki baska?

DeFacto

Compiz gibi efekt uygulamaları dışında başka hiçbir şey gelmiyor da bir de kaynak kodu ile uğraşanlar için de işlemci sanki derlerken filan. Ekleyebilen varsa sevinirim yani bi insan autocad gibi bahsettiğiniz uygulamalar dışında 512 mb lık son teknoloji bir ekran kartı ile başka neler yapabilir ki ? Animasyon programları da var tabi de o da grafik-animasyon zaten.

ufuk_k

Bir kafede garsonluk yapıp asgari ücret alan adam, 900 milyonluk telefonla ne yapıyorsa, neye ihtiyaç duyuyorsa (mühim iş görüşmeleri, randevular, mail-kontrol etme, GPS ile yer-yön bulma gibi) ona ihtiyaç duyuyor insanlar.

XemreG

Bazıları bilmeden alır :) bazıları hava atmak için alır bazıları kullanmak için alır. Bende bundan once aldığımda kullandığım sonra sadece telefon olarak kulandığım telefonumu hatırladım sadece edge den internete girmek için okadar para vermiştim dediğiniz gibi asgari ucretli birinin de gunahını almiyim ama o ozelikten haberi varmıdır yokmudur muamma yada kullanıyomudur coğu şeyi alıp bazı ozelliklerini kullanıyoruz ama en iyisini almak içimizde var eskimesin korkusu..

Ama bilgisayar bana gore onemli 10 saatimi basında geçiriyorum :) eh 2000ytl civarı parayıda verince oyunda oynamak isterim filimde muzikte isterim bazıları 2000ytl ye plazma alır onu izler herkezin secimi farklı ama dediiğim gibi oyun konusunda bilgisayarın rahatlığı yada benim alıskanlığım bilemiyorum hiçbir konsolda yok..

Contempt

En büyük kayıpta, sorunda  bu değil mi? İhtiyaç listesi gözlemi yapmadan ihtiyacımızı belirlemeden nasıl olsa lazım. Birgün kullanırım diyerekten alınan ürün  ya da mallar değil midir?
Herşeye Rağmen...

ufuk_k

Yanlış anlaşılma olmasın, asgari ücretle çalışana saygım var, asgari ücret zaten en büyük adaletsizliklerden. Fakat işte, burada dikkati çekmeye çalıştığım, adaletsizlikler karşısında tepkisini göstermeyen, kısıtlı parasını adam akıllı şeylere harcamayan halkın, resmen bir sistem uyutması olan gıcır gıcır telefonlar almaya, ortalığa para saçma davranışına yönlendirilmesi. Hem de aç kalarak.

fallenangel

Sanırım konu biraz sapmaya uğramış ama ben yine de küçük bi bilgi yazmak istedim arkadaşım sanırım directx oyunları wine ile açmaya çalışıyor açıkçası bunu benim kadar deneyen olduğunu sanmıyorum yapmadığım kalmadı ama en sonunda cedegayı buldum aslında her zaman korsanı destekleyen biri de olsam cedegayı parayla aldım ve aylık ücretini de paşa paşa ödüyorum çok bişi de değil 5$ kesinlikle para değil ve gerçekten tam performans alıyorsunuz müthiş bişi nette bir sürü warezi mevcut ama linuxu desteklemek adına ücretli taraftarıyım.
ben bir arch linux özürlüsüyüm lütfen üstüme gelmeyin :(

fallenangel

Buyrun 6.0 sürümü burda :http://transgaming.org/subscription/subscribe.html
Formu doldurduktan indirebiliyoruz isterseniz nette bir sürü süre kısıtlamalı demosu ayrıca bi sürü torrent linkleri de mevcut ama karar sizin.Ayrıca sitesinde oyunlarla ilgili teknik destek de mevcut
ben bir arch linux özürlüsüyüm lütfen üstüme gelmeyin :(

DeFacto

Alıntı Yapaslında her zaman korsanı destekleyen biri de olsam

Soygunculuğa karşı farklı bir protesto :D Yalnız değilsiniz :P