[Çözüldü] Ubuntuya Geçmek İstiyorum.

Başlatan tyler78, 12 Mayıs 2008 - 02:33:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tyler78

Şu an windows kullanıyorum.Önceleri başarısız linux denemelerim olmuştu ama bu sefer kararlıyım.1-2 sorum var ama.Ubuntu'da Türkçe desteği ne kadar?Aslında yeni başlarken kolaylık olur diye Pardus'u seçecektim ama bir yerde Ubuntu'nun daha geniş paket desteğine sahip olduğunu, daha kolay kullanıldığını okudum.Ne kadar doğrudur bu?Yani Pardus Türkçe desteğinden çekici geliyor ama Ubuntu'da Pardus'ta bulacaklarımı bulabilir miyim? Ayrıca çok yazı okudum ama Kubuntu ile Ubuntu'nun ne farkı var anlamadım.Yani kubuntunun Kde ile çalıştığını anladımda bu kde ile gnome'un aslında kullanırken ne kadar farkettiğini anlamadım.O konuda da birkaç fikir istiyorum.
Birde kurmak için bölümün ext2 mi 3 mü olması gerekiyor?

Forumdaki ilk mesajım.Umarım bir kuralı falan çiğnememişimdir.

heartsmagic

Cevapların bir çoğu forumda mevcut ancak kabaca:

Tükçe desteği oldukça iyidir, ufak tefek sıkıntıları saymazsak sorun yok.
Pardusta bulduklarını bulma ihtimalin yüksek.
KDE ve Gnome'u kendin kullanıp keşfedeceksin, söylediğin gibi farklı masaüstleri.
ext3 olacak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

munirekinci

Linux dünyasında Türkçe desteği konusunda Pardus'tan sonra Ubuntu gelir. Türkçe konusunda sıkıntı çekeceğini düşünmüyorum.

KDE ve Gnome görünüş ve kullanım açısından biraz farklıdır. KDE Qt, Gnome Gtk2 kullanır. Aralarındaki temel fark bu.

Ubuntu kurduktan sonra çok basit bir şekilde KDE masaüstü ortamını kurup deneyebilirsin. Yani illaki Ubuntu ile Kubuntu'yu kurman gerekmez. Sadece Ubuntu üzerinde bütün masaüstü ortamlarını, pencere yöneticilerini test edip, hangisinin sana yatkın olduğunu bulabilirsin.

Alıntı YapUbuntu'da Pardus'ta bulacaklarımı bulabilir miyim?

:)

Alıntı YapBirde kurmak için bölümün ext2 mi 3 mü olması gerekiyor?

Bunu kurulum sırasında seçiyorsun, Windows üzerinden yapman gereken birşey yok.

Hpşgeldin.

tyler78

Yanıtlar için teşekkürler.
Bir sorum daha var.Bende 3 disk var.C'de Windows yüklü.Ben ubuntuyu E'ye kursam ve önyükleyiciyi kurmasam biostan boot seçeneğini E sürücüsü yaparak ubuntuyu açabilir miyim?

ufuk_k

3 ayrı disk derken, aynı disk üzerinde 3 bölümü kastetmiyorsunuzdur umarım. Yine de önyükleyici kurmadan bunu yapamazsınız. Önyükleyici kurmaktan neden çekiniyorsunuz?

zulfikar

bende bi zamanlar acilisdan kazanmak icin tek hdd ye sadece linux kurmusdum ama husran acilmamisdi, bi seferde degil birkac sefer yapmisdim hatami yaptim diye fakat hic onyukleyicisiz
acamamisdim. :)

tyler78

Yok 3 bölüm değil.3 harddiskim var.Olur mu?
Önyükleyiciyle ilgili kötü anılarım olduğundan çekiniyorum. :) Daha önce linux kurup kaldırdığımda başıma bela olmuştu.O zamanlar iyice acemiydim.Şimdi olmaz belki ama böyle biostan bana daha kolaylık sağlar.Her başlangıçta işletim sistemi seçmek yerine sadece istediğimde açılır.

Valla açılmazsa da baştan yüklerim.Windows gibi zahmetli değil zaten.Siz yine fikrinizi söyleyin de ben olmazsa deneyerek göreyim.

Bu arada bu forumu gördüğüm iyi oldu.Yoksa Pardus'u kuruyordum. :)

ufuk_k

Siz linuxu kurun, önyükleyici zaten windowsu görür, görmese de eklenir. Linuxu kaldırmak istediğinizde windowsun önyükleyici üzerine de yazması sağlanır tekrardan öyle bir sorun olmaz.

lseker

Sanırım dediğiniz şekilde yapabilirsiniz. Biostan açılırken hangi hardiskten boot edeceğini seçerek mümkün olabilir.Ancak zaten kuracağınız Linux dağıtımını başka bir harddiske kuracağınızdan " Grup " zaten kurulum yapacağınız harddiskin başına kurulacaktır.
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

tyler78

Sonunda yükledim arkadaşlar.Şu an Ubuntudan yazıyorum bu mesajı.Çok mutluyum. :D Donanımda da şimdilik sorun yok gibi.Sorun olursa kapınızı çalarım yine. :)
10 gb yer ayırdım önce.1 gblık da takas alanı ayırdım.Sanırım yeterli olur bana.

Semih

Alıntı yapılan: tyler78 - 12 Mayıs 2008 - 12:15:32
Sonunda yükledim arkadaşlar.Şu an Ubuntudan yazıyorum bu mesajı.Çok mutluyum. :D Donanımda da şimdilik sorun yok gibi.Sorun olursa kapınızı çalarım yine. :)
10 gb yer ayırdım önce.1 gblık da takas alanı ayırdım.Sanırım yeterli olur bana.

Mutlu bir Ubuntu kullanıcısı daha 8)
A.Semih Türk

erginemr

Ubuntu'ya hoş geldiniz. :D Ubuntu'yu çok beğeneceğinizden eminim.

Sorununuz olursa biz burdayız.  ;)

tyler78

Rar dosyalarını açmak için ne yapmam gerekiyor? Ark yükledim ama Ark'la aç dediğimde hiçbir şey olmuyor.

Birde firefox'da seçenekler yok Araçlar sekmesinin altında.Özelliklerine giremiyorum.Normal mi bu? Girmenin bir oylu var mı?

Semih

Alıntı yapılan: tyler78 - 12 Mayıs 2008 - 13:14:10
Rar dosyalarını açmak için ne yapmam gerekiyor? Ark yükledim ama Ark'la aç dediğimde hiçbir şey olmuyor.

Depodan 7zip'i indirip kurabilirsin.

Yada bunu indirip kur harika gerçekten
PeaZip
A.Semih Türk

heartsmagic

unrar kurun.
Başlığı kapatıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.