[Çözüldü] Kurulum Hatası

Başlatan perfectly-nothing, 10 Temmuz 2009 - 20:11:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

perfectly-nothing

Herkese selamlar. Windows'un saçmalıklarından sıkıldım ve Linux kurup kullanmaya karar verdim fakat kurulum aşamasında problemle karşılaştım ve kurulum aşamasını tamamlayamadım bile. Kısaca problemimden bahsedeyim:

ISO kurulum CD'sini takıyorum bilgisayara, Ubuntu'nun karşılama ekranı geliyor. Dil seçimini yapıyorum, dil seçiminden sonra "Ubuntuyu deneyin" seçeniğini seçiyorum. Ardından karşılama ekranı geliyor. Karşılama ekranını da geçiyor fakat sonrasında simsiyah bir ekran geliyor. Bu siyah ekranın geçmesini 15-20dk bekliyorum fakat siyah ekrandan öte geçemiyorum. Sorun sizce ne olabilir?

Buarada hatırlatmak isterim ki bilgisayarım 64bit ve bu yüzden doğru olan kurulumu; yani 64bit'lik olanı indirdim.

Değinmek istediğim diğer bir konu ise "Ubuntu'yu dene" yerine "Ubuntu'yu kur" dediğimde karşılama ekranından sonra gelen diğer pencere. Gelen yazıları size direkt aktarıyorum:

[ 12.830998] [firmware Bug]: powernow-k8: Your BIOS does not provide ACPI_PSS objects in a way that Linux understands. Please report this to the Linux ACPI naintainers and complain to your BIOS vendor.

Ayrıca aynı hatayı [12.831070] kodu ile de veriyor. Bu iki hatanın ardından:
"BusyBox v1.10.2 (Ubuntu 1:1.10.2_2ubuntu7) built_in shell (ash)" yazıyor.

Sizce sorun ne olabilir, Ubuntu'yu nasıl kurabilirim bilgisayarıma? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

ihtiyar said

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/331691

Adresinde bir hata kaydı açılmış. Tam olarak anlamadım lakin sanırım bios güncellemesi ile sorun çözülüyor.

perfectly-nothing

Sizin verdiğiniz linkte  kurulmuş sistem üzerine bir sorun giderme var, fakat benim bilgisayarım Linux kurulumu sırasında bu hatayı veriyor. Yine de bu yöntemi bir deneyeceğim. Umarım kurulumda sorun yaşamam. Sorun çözülmediği takdirde geri dönüş yaparım. Teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Temmuz 2009 - 12:53:09

Bios güncellemesi olmuyor. Ayrıca benim anakartın (EPoX Ep-MF4-J3) son güncellemesi ben aldığım zaman yapılmış. EPoX'un sitesindeki son güncellemesini yapamıyorum çünkü kullanıcı parolamı defalarca değiştirmeme rağmen kabul etmiyor. Neyse işin bu kısmını geçecek olursak benim sorunumun başka bir çözüm yolu varmıdır acaba? Aynı ISO CD'yi arkadaşımın dizüstü bilgisayarına kurduk ama benimki hâlâ daha olmuyor..

heartsmagic

Ubuntuyu açtığın satırda e tuşuna basıp kernel satırının sonuna birer boşluk arayla
Alıntı Yapacpi=off noacpi nolapic
ekleyip sistemi açmayı dener misin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

perfectly-nothing

Sanırım yaptığım işlemleri daha net açıklamalıyım. Hâlâ daha çözüme ulaşamadığıma göre... :)
İşlemlerimin ve sizin çözüm önerileriniz karşısında karşılaştığım ekranların resimlerini buraya koyuyorum. :)

YAPTIĞIM İŞLEMLER:

Adım-1: Linux kurulum CD'sini takıyorum. Dil seçimimi yapıyorum.

http://img41.imageshack.us/i/sdc17110.jpg

Adım-2: "Bilgisayarınızda Herhangi Bir Değişiklik Yapmadan Ubuntu'yu Deneyin" seçeneğini seçiyorum.

http://img33.imageshack.us/i/sdc17111.jpg/

Adım-3: Karşılama ekranı geliyor.

http://img249.imageshack.us/i/sdc17113.jpg/

Adım-4: Karşılama ekranından sonra simsiyah bir ekran geliyor. Bugün tekrar kurmayı denedim belki ben sabırsızımdır; siyah ekranın geçmesini bekliyeyim dedim... 1 saat 10dk beklememe rağmen simsiyah ekrandan öte geçemedim yine.

@heartsmagic: Dostum senin yöntemi denemeye kalktım. "e" tuşuna basında bişey olmadı ama Linux'un kurulumunda dili seçtikten sonra F6 tuşuna basınca karşıma gelen ekrandan senin dediklerini seçtim ama yine olmadı. Kısaca yaptıklarımı sana da anlatayım:

Adım-1: Linux kurulum vs vs... Dil seçimi vs vs... Sonra F6'ya bastım ve senin yazmamı söylediğin seçenekleri seçtim.

http://img113.imageshack.us/i/sdc17112.jpg/

Adım-2: Karşıma çıkan sonuç ekranı aşağıdaki gibi oldu.

http://img38.imageshack.us/i/sdc17114.jpg

Hâlâ daha yardımlarınızı beklemekteyim. :)

heartsmagic

Benim söylediğimle aynı kapıya çıkar. Seninki doğru olanı benimkini uygulamak için kernel satırlarını görmek gerekiyor zaten.

Sorunu aşmak için biraz daha derinlemesine araştırma yapmak gerekiyor. Eğer bu arada indirme imkânın varsa Alternate ISO'yu indirip bir de onunla dene kurulumu.

Bir soru daha, hangi sürüm bu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

perfectly-nothing

İndirmiş olduğum sürüm Ubuntu 9.04

Şuanda Ubuntu-9.04-alternate-amd64.iso indiriyorum. Umarım bu şekilde sorunum çözülür. Zira elimde şuanda çeşitli versiyonlarda Pardus'08, 3X yazdırma hızı ile yazılmış Ubuntu, 4X yazdırma hızı ile yazılmış Ubuntu ve 8X yazdırma hızı ile yazılmış Ubuntu DVD'leri ve 3 tane de farklı marka CD'ler üzerine yazılmış 9.04 Ubuntu CD'leri birikmiş bulunmakta. :)

Alternate ISO ile de sorunum çözülmediği takdirde geri dönüş yapacağım. Teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Temmuz 2009 - 21:42:28

Alternate ISO ile de denedim fakat sonuç aynı. Kurmaya çalıştığımda bu sefer şu hatayı verdi:

[!!] CD-ROM'u algıla ve bağla:

Kurulum CD'niz bağlanamıyor. Muhtemelen sürücüde CD yok. Eğer öyleyse CD'yi yerleştirip tekrar deneyin.

Affınıza sığınarak acemi bir kullanıcı olarak yazıyorum: Bu kadar yolu katedip dil seçip klavyeyi tanıtıp kurulumu ilerlettikten sonra nasıl olur da bu hatayı verir? :)

Olan olmuş; hatayı vermiş. Benim sürücüm canavar gibi çalışıyor; bu sorunu aşıp Ubuntu'yu kurmak için ne yapmalıyım peki?

perfectly-nothing

localhost

BIOS ayarlarinizda AHCI modulu aktiv mi? Yada SATA ayarlarinda bir degisiklik yaptinizmi ? BIOS ayarlarinizi default yaparak deneme yapin.
Linux LPIC1 - MCSA

perfectly-nothing

Sorunum çözülmüştür. Yardım edenlere teşekkür ediyorum...

bytan

Hangi işlem çözüme ulaştırdı seni? @Kirmizi'nin önerisi mi?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

localhost

Sorunu nasil cözdügünü anlatabilirmisiniz? Bizde sorunun nerede oldugunu bilelim. Ayni sorunu yasayan kisiler icinde yardimci olur.
Linux LPIC1 - MCSA

perfectly-nothing

Herkesin çözüm önerisini denedim, elimde 8-9 tane farklı hızlarda yazılmış yada farklı sürümleri kapsayan Ubuntu ve Pardus kurulum CD'lerini denedim olmadı. Alternate ISO yöntemini denedim yine olmadı. BIOS güncellemesi denedim; güncelleme sırasında bilgisayar kilitlendiği için yine Ubuntu kuramadım. Default BIOS ayarı önerildi; denedim olmadı da olmadı.. :)

Sonuca çok komik bir yöntemle gittim. Kız arkadaşım ISO CD kalıbı alelade masa üstünde bir klasöre çıkarıp kurmuş Ubuntu'yu. Halbuki en başında Ubuntu'yu kurmak üzere bilgi toplamak için Ubuntu'yu yine bu forumda araştırdığım zamanlarda gördüğüm "indirdiğiniz ISO dosyası zip gibi görünebilir. Sakın masa üstüne çıkarmayın." uyarısı üzerine ben hiç böyle birşeye yeltenmemiştim. 5-6 günlük bir bekleyişin ardından kavuştum Ubuntu'ya; yöntemi ne olursa olsun... Yardımlarınız için teşekkür ederim hepinize.