NFS ile internet paylaşımı?

Başlatan munirekinci, 12 Mayıs 2008 - 00:15:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

munirekinci

Merhabalar,

Ben usb wireless adaptör ile internete bağlanıyorum ayrıca pci ethernet kartımda var, diğer bir bilgisayarda da Ubuntu Studio yüklü ve bu bilgisayarda da onboard ethernet kartı var.

Şimdi ben wireless ile aldığım interneti, bu iki bilgisayarın ethernet kartları arasında bağlantı kurarak, diğer bilgisayarında internete girmesini sağlayabilir miyim?

Bunun için ne yapmam lazım?

Not: İki bilgisayardada Ubuntu Studio 8.04 kullanılmaktadır.

ufuk_k

http://news.softpedia.com/news/Share-Internet-Connection-and-Set-up-Port-Forward-with-Guidedog-50091.shtml

Burada bir anlatım var guidedog ile, ingilizce sorun olursa yardımcı olurum.

http://www.ubuntugeek.com/sharing-internet-connection-in-ubuntu.html Bir de burada buldum.

Aslında mantığı çok karışık değil ama işin içine wireless girince nasıl olacak bilemiyorum.

heartsmagic

Teoride sağlarsın. Yapılması gereken sanırım gateway olarak kablosuzdan interneti alan bilgisayarın gösterilmesi olsa gerek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

munirekinci

Gateway'i elle atamak için Static Ip seçeneğini kullanmamız gerekiyor, bu durumda gateway dışında ip adresini vede subnet mask adresinide soruyor.

Bunları ne olarak doldurmalıyım?

heartsmagic

Ip adresi sorun değil aynı subdomain'den bir tane ver gitsin. Misal diğer bilgisayar 192.168.2.5 ise buna da 192.168.2.6 ver. subnetmask 255.255.255.0 olsun.

ufuk_k

Boştaki iplerden bir tane atayın. Mesela diyelim benim gateway 10.0.0.2 ve internal ipim 10.0.0.10 Başka bir makinaya ip atarken 10.0.0.3 veriyorum, ya da 4 ile bitiriyorum. Subnetmask ise 255.0.0.0 ya da 255.255.255.0 oluyor, emin değilim ama ikisinden biriydi.

munirekinci

Bu dediklerinizi yarın deneyip size haber vereceğim, çok teşekkürler.

Not: Guidedog'u kullanmaya çalıştım, ancak nasıl kullanılacağını tam anlamadım.

munirekinci

Arkadaşlar bugünde dediklerini yapmaya çalıştım ancak beceremedim, ilginizden ötürü çok teşekkürler.

ufuk_k

Bence çok acelesi yoksa oturup network/internet belgelerini okuyup işin özünü anlamaya çalışabilirsin. Mesela ben çok eksiğim o konularda ama elimin altında bırak bir ev/iş ağını, ekstradan 1-2 makina daha olmadığı için oturup öğrenemiyorum. Sırf öğrenmek için 2. el bir makina bulmayı düşünüyorum, hem nfs, hem samba gibi ağları iyice öğrenmek hem de yönetim için. Ağ yönetimi konusunda belli bir bilgiye sahip olmak gerekiyor diye düşünüyorum, linux sistemler hakkında yeterli bilgi sahibi olmak için.

munirekinci

Şöyle en baştan ağ ayarlarını anlatan bir belge bulup okuyup işi en ince ayrıntısına kadar öğrenmek faydalı olur ancak hem yeterince vaktim yok ve hem de harcayacağım vakite değeceğini zannetmiyorum.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ufuk_k - 12 Mayıs 2008 - 22:39:32
Bence çok acelesi yoksa oturup network/internet belgelerini okuyup işin özünü anlamaya çalışabilirsin. Mesela ben çok eksiğim o konularda ama elimin altında bırak bir ev/iş ağını, ekstradan 1-2 makina daha olmadığı için oturup öğrenemiyorum. Sırf öğrenmek için 2. el bir makina bulmayı düşünüyorum, hem nfs, hem samba gibi ağları iyice öğrenmek hem de yönetim için. Ağ yönetimi konusunda belli bir bilgiye sahip olmak gerekiyor diye düşünüyorum, linux sistemler hakkında yeterli bilgi sahibi olmak için.

Kesinlikle böyle. Elimizin altında bir ağ olmadıktan sonra öğrenilmiyor bu meret.