WMV - Siyah ekran

Başlatan peynir, 08 Mayıs 2008 - 09:23:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

peynir

Hardy kurulumdan sonra, restricted paketleri, w32codecs ve libdvdcss2 paketlerini kurdum. VLC yükledim.

Bazı wmv dosyaları ve divx dosyalarını tam ekrana büyüttüğümde (vlc, totem, mplayer) ekranım kararıyor ve her hangi bir tuş ya da tuş kombinasyonuna cevap vermiyor. Tek yapabildiğim aç/kapa düğmesine 10sn. basılı tutup bilgisayarı kapatmak..

Oynatamadığım wmv dosyasına örnek olsun diye şu linki (12.6MB) gösterebilirim.

Tanıdık geliyor mu? Hemen önerebileceğiniz bir çözüm var mı?

:-\

erginemr

Ekran kartı sürücüsü ile ilgili bir problem olduğunu sanıyorum. Ekran kartınız nedir? Compiz (masaüstü efektleri) aktif mi? Bu sorun, Compiz'i devre dışı bıraktığınız zaman da devam ediyor mu?

sezmen

Toshiba 10 102 model dizüstü bilgisayarımda ubuntu 8.04 kullanıyorum. Aynı sorun bende de mevcut. Sanırım ekran kartı ve compiz ile ilgili tamamen. Çünkü ben Compiz'i kapattım. Efektsiz olarak kullanıyorum ve video izlerken yaşadığım ve sizinde yaşadığnız bu sorunla artık uğraşmak zorunda kalmıyorum.

Sizde Compiz'i kapatırsanız sanırım sorun hallolacak.
Linux merakla başlar, bağımlılık yapar. Linux gönül işidir.

https://500px.com/sezginmendil

heartsmagic

Compizi kapatmadan video çıkış seçeneklerini değiştirip sorun yapmayan bir tane bulmak mümkün olur belki.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Peynir ve sezmen, her ikinize de bir iki sorum olacak:

1. Ekran kartınızın modeli nedir? Ve nasıl kurdunuz (Kısıtlı Sürücü Yöneticisi, Envy, web sitesi, vb.)?

2. Menu -> Uygulamalar -> Donatılar -> Uçbirim (Terminal)'den aşağıdaki komutları girerek sonuçlarını buraya yazabilir misiniz?
lspci | grep VGA
glxinfo | grep direct
gedit /etc/X11/xorg.conf

sezmen

laptop şuan evde ve evde internetim yok. ancak ekrankartım intel. ve otomatik kuruldu. ben ekstradan bir kurulum yapmadım.. o çıktıları şuan alamıyorum...
Linux merakla başlar, bağımlılık yapar. Linux gönül işidir.

https://500px.com/sezginmendil

peynir

erginemr,

çıktılar aşağıdaki gibi.. yardımların için çok teşekkür ediyorum..  ::)

lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 82852/855GM Integrated Graphics Device (rev 02)

glxinfo | grep direct
direct rendering: Yes

gedit /etc/X11/xorg.conf
Section "InputDevice"
   Identifier   "Generic Keyboard"
   Driver      "kbd"
   Option      "XkbRules"   "xorg"
   Option      "XkbModel"   "pc105"
   Option      "XkbLayout"   "tr"
EndSection

Section "InputDevice"
   Identifier   "Configured Mouse"
   Driver      "mouse"
   Option      "CorePointer"
EndSection

Section "InputDevice"
   Identifier   "Synaptics Touchpad"
   Driver      "synaptics"
   Option      "SendCoreEvents"   "true"
   Option      "Device"      "/dev/psaux"
   Option      "Protocol"      "auto-dev"
   Option      "HorizEdgeScroll"   "0"
EndSection

Section "Device"
   Identifier   "Configured Video Device"
EndSection

Section "Monitor"
   Identifier   "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   Monitor      "Configured Monitor"
   Device      "Configured Video Device"
EndSection

Section "ServerLayout"
   Identifier   "Default Layout"
   Screen      "Default Screen"
   InputDevice   "Synaptics Touchpad"
EndSection

erginemr

Elimden geleni yaparım ama NVidia kullandığım için Intel ekran kartı ayarları hakkında fazla bir bilgim yok. Bildiğim kadarıyla Linux altında ekran kartınız için iki sürücü kullanılabiliyor: "i810" ve "intel".

Eskiden grafik ayarlarının saklandığı "/etc/X11/xorg.conf" dosyasında bu sürücüler ve diğer ayarları açık açık belirtilirdi. Ama Hardy ve Xorg v.7.3'ten sonra bu dosyanın içeriği çok azaldı, sanki sistem bütün kararları bizim adımıza kendisi almaya başladı.

Aşağıdaki bağlantıdaki sorun sizinkinin aynısı ve büyük ihtimalle Compiz ile alakalı. Kesin bir çözüme ulaşılamamış ama İngilizce biliyorsanız baştan sona okumanızı tavsiye ederim:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=767833

Önerilen şeyler:
1) Konsoldan:
sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras
ile ubuntu-restricted-extras paketini kurarak eksik video/ses codec'lerini yüklemek.

2) Screens and Graphics programcığını kullanarak:
Alt+F2 -> gksu displayconfig-gtk
grafik kartı sekmesinden "i810" ve "intel" den hangisi seçiliyse ötekini seçerek bilgisayarı yeniden başlatmak.

heartsmagic

Alıntı yapılan: erginemr - 10 Mayıs 2008 - 00:49:38
Eskiden grafik ayarlarının saklandığı "/etc/X11/xorg.conf" dosyasında bu sürücüler ve diğer ayarları açık açık belirtilirdi. Ama Hardy ve Xorg v.7.3'ten sonra bu dosyanın içeriği çok azaldı, sanki sistem bütün kararları bizim adımıza kendisi almaya başladı.

Bu benim canımı çok sıktı. Gittikçe uzaklaşıyoruz sistemden. Nice zamandır bu ayarları nereden okumaya çalıştığını kestirmeye çalışmaktayım. Ancak sürekli Ubuntu üzerinde olmadığımdan fazla vakit ayıramıyorum. Bulan beri gelsin bize de anlatsın lütfen. "Oldcshool" olanlar iyice kızıyorlar bu işe.

erginemr

Aynen katılıyorum. Eskiden üç beş ayar dosyası vardı; fstab vardı, crontab, inittab vardı, hangi ayarın nerede olduğu belliydi. Hatta Linux "geek"leri sistemin herşeyini Vi'da metin dosyaları editleyerek rahatlıkla düzenliyoruz diye böbürlenirler, kararları kullanıcı adına kendi vermeye çalışan Windows ile dalga geçerlerdi.

Linux üzerinde yeni teknolojiler geliştikçe herşey karmaşıklaşmaya başladı; otomatik sürücü tanımalar, HAL, rc.d, xml, klasör içinde başka klasörler derken iş çığrından çıktı. Söylemeye dilim varmıyor ama sistem dallanıp budaklandıkça giderek Windows'a benzemeye başladı.  :-[

heartsmagic

Evet maalesef öyle. Hani Slackware gibi dağıtımlar da olmasa durumu vahim göreceğim. Olmadı diyorum bir gün tekrar tası tarağı toplar dönerim Slackware'e.
Kolaylaşmasına karşı değilim ancak ne nereye kayboluyor onu anlasak bir de. Hadi Udev'i fstab ile aşıyoruz, bu xorg.conf nereye kayboldu? Ne çözünürlük var piyasada ne sürücü bölümleri!

ufuk_k

Benzer bir tepki var:
I agree with this bug.
I was a bit surprised when I found just one line in my Section "Device", that's
    Identifier "Configured Video Device"
Then I guess x.org has changed some behavior. Although the graphic card is working, I want to known how x.org manager to 'guess' my driver and options.
I found a GUI setting window (hides in Other -> Screens and Graphic) for users to select a model or select a driver.
Then I 'accidently' choosed intel -> i915 driver, cause x.org is running well I don't really need to choose. Next time I login, I was in low resolution and x report a error, driver not found! I have to change xorg.conf manually, especially adding the *one line* I mentioned above, to get X working again.
I beg this should not happen especially to newbies.

Çeşitli şekillerde aratıyorum ama, bu yeni xorg.conf üzerine özellikle buglardan, hatalardan başka bir şey çıkmıyor. Sanırım mail listesine üye olup orada sormak gerek. Webde herkes can derdinde, ati-nvidia bugları ile uğraşıyor.

heartsmagic

Heh ecnebiler de bizim gibi düşünüyorsa durum güzel demektir. Ubuntu tarafı sanırım kale alır artık bu tepkileri.

peynir

Alıntı yapılan: erginemr - 10 Mayıs 2008 - 00:49:38
Aşağıdaki bağlantıdaki sorun sizinkinin aynısı ve büyük ihtimalle Compiz ile alakalı. Kesin bir çözüme ulaşılamamış ama İngilizce biliyorsanız baştan sona okumanızı tavsiye ederim:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=767833

Erginemr, yardımın için çok sağol.. Verdiğin linkteki konuyu okudum. Restricted paketleri kurmuştum zaten, compiz'in efektlerini kapatıp tekrar denediğimde video sorunu çözüldü gibi gözüküyor. Lakin orada da bahsedildiği gibi metacity'e de geçmek gerekebilirmiş. Bununla ilgilenmedim.

Ekran kartı için sürücü değiştirme bahsinde ise pek başarı gösteremedim. i810 ve intel deneysel sürücülerini buluyorum. Standard olarak i810 seçiliymiş gibi anladım.

Sistem hala tutarlı değil gibi hissediyorum lakin bi süre daha idare etmeye çalışayım. Belki kompizin güncellemesi çıkar  :P Laf arası şu makinanın neredeyse her donanımı çeşitli işletim sistemleriyle sorunlar çıkarttı. MEB'in öğretmenler için dağıttığı Toshiba bu.. Fena halde gıcık olmuş durumdayım ya neyse..

Vakit ayırıp ilgilendiğin için müteşekkirim. Sevgiler..

erginemr

Rica ederim. Compiz'in bugün yeni bir güncellemesi çıktı. Animasyon eklentisi pekçok bilgisayarı kilitlediği için yama çıkarttılar. Ama sanmam ki sizin soruna çözüm olsun.

Öte yandan, bahsettiğiniz Metacity, Gnome'un varsayılan pencere yöneticisi ve eğer Compiz efektlerini  kapattıysanız zaten şu an Metacity altında çalışıyorsunuz demektir. Ancak, Metacity de, son sürümünde kısıtlı olsa da pencere efektleri (ing. compositing) desteği vermeye başladı. Örneğin küçültme büyütme efektleri artık daha güzel ve menü ve pencerelerde gölgelendirme kullanılmış.

Bu efektleri açmak isterseniz, yapmanız gereken:
Alt+F2 -> gconf-editor
Windows'un kayıt düzenleyicisine (regedit) benzer bir sistem programı açılacak. Buradan, /apps/metacity/general anahtarını bulun ve compositing_manager kısmının yanıdaki kutucuğu işaretleyin.

Sevgiler...