Oturum açılmak istendiğinde giriş ekranına dönme sorunu çözümü

Başlatan heartsmagic, 08 Mayıs 2016 - 19:13:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Zaman zaman yapılan yanlış işlemlerden dolayı (örneğin sudo'yu görsel uygulamalarla -H parametresi olmadan kullanmak gibi) .Xauthority dosyasının sahipliği root kullanıcısına geçebiliyor. Bunun neticesinde de oturum açılamıyor ve kullanıcılar giriş yöneticisine dönüyorlar. Çözümü için aşağıdaki yöntem uygulanabilir.

Giriş ekranında iken ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşülür. Burada bizden kullanıcı istenir, normal kullanıcı adı ve ardından parola gireriz. Parola yazarken görünmez, dikkatlice yazıp girmeliyiz. Ardından şu komutla bozuk dosyayı silebiliriz:

sudo rm -f .Xauthority

Dosya isminin başında nokta vardır, buna dikkat etmeliyiz ve aynen gördüğümüz gibi yazmalıyız. Komut doğru uygulanırsa sadece parola sorar hiç tepki vermez. Eğer "dosya bulunamadı" ya da "no such file" gibi bir hata verirse komutu yanlış uyguluyoruz demektir.

Doğru uygulandıktan sonra alt+f7 ile tekrar giriş yöneticisine döner ve giriş yapmayı deneriz.

Not: Sahiplik düzeltme işlemi çok az daha karışık olduğundan sildirme yöntemi tercih edilmiştir. İlgili dosya oturum açıldığında sistem tarafından yeniden oluşturulacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kanki5659

Merhaba bu meretten dolayı 3kez format attım bugün artık iş inada bindi
Yardım lütfen

Ekran kartının driverını tamamen silerek çözüme ulaştım fakat. şuan öğrendim ki ekran kartımın destek dışı kaldığını öğrendim... yani farklı bir problemle karşı karşıyayım. Şuan çözünürlülüğümü değiştiremiyorum ve ekran kartımın driver ını da yükleyemiyorum

Ekran kartım Ati HD4650

En azından şimdi kör topal da olsa 640*480 değiştiremediğim görüntüm var :P

Devamı :
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=55632.msg621571#msg621571

olgassys

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Mayıs 2016 - 19:13:23
Zaman zaman yapılan yanlış işlemlerden dolayı (örneğin sudo'yu görsel uygulamalarla -H parametresi olmadan kullanmak gibi) .Xauthority dosyasının sahipliği root kullanıcısına geçebiliyor. Bunun neticesinde de oturum açılamıyor ve kullanıcılar giriş yöneticisine dönüyorlar. Çözümü için aşağıdaki yöntem uygulanabilir.

Giriş ekranında iken ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşülür. Burada bizden kullanıcı istenir, normal kullanıcı adı ve ardından parola gireriz. Parola yazarken görünmez, dikkatlice yazıp girmeliyiz. Ardından şu komutla bozuk dosyayı silebiliriz:

sudo rm -f .Xauthority

Dosya isminin başında nokta vardır, buna dikkat etmeliyiz ve aynen gördüğümüz gibi yazmalıyız. Komut doğru uygulanırsa sadece parola sorar hiç tepki vermez. Eğer "dosya bulunamadı" ya da "no such file" gibi bir hata verirse komutu yanlış uyguluyoruz demektir.

Doğru uygulandıktan sonra alt+f7 ile tekrar giriş yöneticisine döner ve giriş yapmayı deneriz.

Not: Sahiplik düzeltme işlemi çok az daha karışık olduğundan sildirme yöntemi tercih edilmiştir. İlgili dosya oturum açıldığında sistem tarafından yeniden oluşturulacaktır.

Merhaba, ben Ubuntuyu VirtualBox kullanarak yükledim. Terminalde sudo apt-get update kodunu çalıştırmak istediğimde şifre sordu ve ubuntuyu kurarken oluşturduğum kullanıcı şifremi girdim ancak kabul etmedi. Sonrasında birkaç kere aynı şeyi denedim ve yine olmadı. Daha sonra bir süre işlem yapmadan durduğum için Ubuntu tekrar kullanıcı girişi (oturum açma) istedi. Bu sefer de benim koyduğum şifreye yanlış diyerek oturumu açmıyor. Birçok forum gezdim; hepsinde de CTRL+Alt+F1 tuşuna tıklanarak uçbirime gidilmesi önerilmiş sanırım ama benim bilgisayarımda bu komut işe yaramıyor. CTRL+Alt+F2 yi şans eseri deneyerek sanırım uçbirim denen yere ulaştım. Kullanıcı adımı ve şifremi girmemi istiyor tekrardan. Ama şifremi kabul etmiyor. Klavye layout'undan kaynaklı değil sorun çünkü şifremi bunu düşünerek doğru girmeye çalıştım. Lütfen bana bu konuda yardımcı olun. Ubuntu sürekli bir sorun çıkarıyor. :( :'(

Empat

[mention=648115]@olgassys[/mention]
Merhaba.

Bir sorunu çözdüğümüz konu içerisinde farklı bir sorun çözmeyi, forum düzeninin sürdürülebilirliği açısından doğru bulmuyoruz.

Lütfen sorununuzla ilgili bölüme yeni bir konu açınız.

Sorununuz pek komplike bir soruna benzemiyor. Kurtarma modu aracılığıyla çözülebileceğini düşünüyorum. Yeni bir konu açarsanız, yardımcı olabiliriz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!