Netbeans hakkında Bilgi?

Başlatan excellent, 16 Temmuz 2009 - 06:35:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

excellent

Arkadaşlar netbeans hakkında internette biraz araştırma yaptım ve eformumuzdaki yazıları okudum forumda kullananlar sadece sorunları ve yorumları vermişler ve eclips ile arasında karşılaştırma yapmış....
netbeans kullanan dostlarda türkçe kaynak varmı eğitim amaçlı kullanabileceğimiz yada kitap kaynak olarak alabileceğimiz tavsiye eden.
hepinize sayggılar

By_Mihni

Netbeans sitesi var herşey anlatılmış bir şekilde http://www.netbeans.org/ ama tabi ingilizce bende netbeans kullanıyorum yeni java öğrenmeye başladığım için o kadar ayrıntılı bilmeme gerek yok.@Racih uzun zamandır netbeans kullanıcısı konuyu görürse sana yardımcı olacaktır.

rutku

Selamlar, en güncel ve iyi anlatımlı kaynak netbeansin sitesidir. Videolarına ve dökümanlarına bakarak bir çok bilgi alabilirsiniz. Size çok lazım olacak bir kaç kısayol vereyim;
ctrl + shift + i Kullanılmayan kütüphaneleri siler.
ctrl + alt + f Satır girintilerini otomatik düzeltir.
sout yazıp tab a bastığında system.out.println(""); otomatik gelir. Daha fazlası Netbeans'in ayalar kısmında şablonlarda. İsterseniz sizde kısayollar yaratabilirsiniz. Bir başka özelliği ise swingx yada flamingo gibi görsel arayüz setlerini direk palete ekleyebiliyorsunuz. Palete sağ tıklayım ayarlardan gui kütüphanesini göstermeniz yeterli. Netbeans'in sitesinde anlatılan tüm derslerde gerekli olan kütüphaneler Netbeans'in plugin's menüsünde eklenti olarak mevcut. Netbeans'de farklı veritabanlarını görüntüleyebilirsiniz. Bunun için veritabanın java için yazılmış connectorunu service sekmesinden new drive diyerek yükleyebilir. Onun üzerinden yeni veritabanı oluşturabilirsiniz. Daha çok fazla özelliği var. Ama onu zamanla siz kullanarak keşefedeceksiniz. Ve ilerledikçe asla Netbeans kullanmanın bir hata olmadığını aksine çok mükemmel bir ide olduğuna kanaat getireceksiniz. Mutlaka Netbeans'in sitesinden faydalanın.

Kolay gelsin ...
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

excellent

sayın racih ve by_mihni ilginize teşekkür ederim...
şimdi netbeans siteden indiriyorum 6.7 versionunu indikten sonra kuracağım sistemim ubuntu 9.04 64 bit makina lenovo w500 kurulumdan önce yüklemem gereken bir eklenti varmı ve kurulumu uç birimden komut yardımıyla yapabilirmiyim.
bu arda paket yükleyicisinde bir paket gördüm o netbeansin hangi sürümü...

By_Mihni

jdk ile netbeans indirip kurman yeterli paket yöneticisinde 6.5 mevcut eğer onu kurmak istersen sudo apt-get install netbeans demen yeterli

excellent

netbeansin paketlerden olan sürümünü denedim ve kurdu şuan kullanıma başladı....
fakat netten indirdiğim program 6.7 sürümü şimdi kurduğum 6.5 sürümünü 6.7 ye yükseltmek için ne yapmam gerekiyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: excellent - 16 Temmuz 2009 - 10:16:33
netbeansin paketlerden olan sürümünü denedim ve kurdu şuan kullanıma başladı....
fakat netten indirdiğim program 6.7 sürümü şimdi kurduğum 6.5 sürümünü 6.7 ye yükseltmek için ne yapmam gerekiyor.

Sürümler arasında doğrudan çakışma olmayabilir ancak her ihtimale karşı depodan kurduğunu kaldır ve indirdiğin paketi elle kur. Ne olarak indirdiğini bilmediğimden kurulum için daha fazla bir şey söyleyemiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

By_Mihni

sudo ./netbeans-6.5.1-ml-javase-linux.shbu 6.5 sürümü ona göre düzenleme yaparak kurabilirsin.

excellent

netbeans 6.7 indirdim ama çift tıkladım hiç bir işlem yapmadı....

By_Mihni

Alıntı yapılan: excellent - 16 Temmuz 2009 - 10:41:22
netbeans 6.7 indirdim ama çift tıkladım hiç bir işlem yapmadı....
Alıntı yapılan: By_Mihni - 16 Temmuz 2009 - 10:28:19
sudo ./netbeans-6.5.1-ml-javase-linux.shbu 6.5 sürümü ona göre düzenleme yaparak kurabilirsin.

rutku

Netbeans 6.7, 6.5 göre hızlıdır. Onu kullanın. Sudo olarak kurulum yapılmıyor. Normal şekilde kurulum yaparsanız daha iyi olacaktır. chmod a+x netbeansDosyasi.sh./netbeansDosyasi.sh

Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

By_Mihni

Pardon doğru izin olayı vardı birde :)

Wasp

Netbeans'e yeni başlayan arkalaşlar için Swing ile GUI Tasarlamak hakkında güzel bir makaleyi başlamak istedim bu makalede görsel olarak çok güzel bir anlatımı var ilgilenen arkadaşlar aşağıdaki linkten bu makleye ulaşabilirler.

Swing ile GUI Tasarlamak
unhandled exception: this file may contain various threads for your system and recommended to be blocked

krwlng

@Wasp, Swing ile gui tasarlama anlatımı harika olmuş, ayrıca sitedeki diğer bilgilerde gerçekten faydalı, çok teşekkürler.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!