Alternatif yazılım geliştirme araçları

Başlatan mr.kiyak, 15 Temmuz 2009 - 22:26:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mr.kiyak

Merhaba herkese

Yaklaşık 2 yıldır profesyonel olarak web uygulamaları geliştiriyorum (ASP.NET). Web üzerinde yoğunlaştığım için masaüstü uygulamalarda oldukça geri planda kaldım. C#.NET ile windows programlama konusuna geri dönüp .NET içinde uzun bir yolculuğa çıkmam gerekecek. Ancak ben tercihlerimi son zamanlarda gözden geçirmeye karar verdim. Şöyle ki : Yakın zamanda ikinci işletim sistemi olarak Ubuntu kurdum. Biraz da Linux camiasına bir göz atalım dedim. Microsoft teknolojilerini kullanmayanlar hangi araçları kullanıyor, neler geliştiriyor biraz tanımak istedim. Pyhton, Perl, Ruby ilk olarak karşılaştığım programlama dilleriydi. Tabi nereye dönsek C, C++ peşimizi bırakmıyor. Javacıların da kendilerine has özgür tarzları insanı o tarafa çekmiyor değil (bi kere yaz her yerde çalıştır). Tabi bunlar hem windows hem linux için geçerli.

Şimdi yazılım geliştirme konusunda web yazılım alanındaki birikimimin yanına bir şeyler daha katmak istiyorum. Bu tercihimi de .NET'in dışında bir yapıda arıyorum. Çünkü .NET'i tanıyorum, biliyorum ve bu alanda çizeceğim yol haritası belli. Benimki .NET dışında bir yapıda hem windows hem linux için yazılım geliştirme konusuna giriş yapmak istiyorum. Böylece farklı işletim sistemi, farklı programlama dili, farklı kütüphaneler ufuk açar diye düşünüyorum. Bu durumda da nereden başlamalı, tercihleri nasıl belirlemeli bu konularda kafa yoruyorum ve sizlerin tavsiyelerine başvuruyorum.

Özetle web dışında masaüstü uygulamalar geliştirmek için .NET'e alternatif olacak ve yazılım geliştirme konusunda ufuk açacak farklı platformlara geçiş yapmak ve çalışmak istiyorum. Bugüne kadar programlama anlamında sadece C# üzerinde çalıştım. Hem windows hem linux için önerilerinizi bekliyorum

Yiğit Ateş

Şu anda linux üzerinde en popüler dil python ve kullanımı giderek artıyor bu dil üzerinde yoğunlaşmanız size fayda sağlayacaktır windows hakkında pek bilgi sahibi değilim sizi yanlış yönlendirmek istemem.

mr.kiyak

Alıntı yapılan: samurai - 15 Temmuz 2009 - 22:33:10
Şu anda linux üzerinde en popüler dil python ve kullanımı giderek artıyor bu dil üzerinde yoğunlaşmanız size fayda sağlayacaktır windows hakkında pek bilgi sahibi değilim sizi yanlış yönlendirmek istemem.

Peki python'da hem linux hem windows uygulamaları geliştirebiliyor muyuz ? Linux üzerinde pyhtonda hazırlanmış popüler örnek bir proje söyler misiniz ? Pyhton ile ilgili varsa deneyimleriniz, tecrübeleriniz nelerdir ? Diğer dillerle kıyaslamalı bir yorum getirebilir misiniz ?

utdmr

Alıntı yapılan: mr.kiyak - 15 Temmuz 2009 - 22:43:39
Peki python'da hem linux hem windows uygulamaları geliştirebiliyor muyuz ? Linux üzerinde pyhtonda hazırlanmış popüler örnek bir proje söyler misiniz ? Pyhton ile ilgili varsa deneyimleriniz, tecrübeleriniz nelerdir ? Diğer dillerle kıyaslamalı bir yorum getirebilir misiniz ?

Evet, python ile iki platform için de uygulama geliştirebilirsiniz. Pythonla hazırlanmış örnek projeye, belki çoğunluğu python ile hazırlanmış Pardus'u örnek verebiliriz bence:).

Ben de amatör olarak python ile ilgilenmeye başladım. C++ ve PHP tecrübem vardı. Python'da gözüme çarpan en büyük şey, çok basit gelmesiydi:). Tertemiz bir syntax'ı, basit ve kullanışlı bir yapısı var. Özellikle C ile uğraştıktan sonra, sanki python pseudocode gibi geliyor:). Başlamak için güzel bir dil. Keşke C++ yerine python ile başlasaydım diyorum şu anda kendi kendime.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

mr.kiyak

Alıntı yapılan: utdemir - 15 Temmuz 2009 - 23:00:04

Evet, python ile iki platform için de uygulama geliştirebilirsiniz. Pythonla hazırlanmış örnek projeye, belki çoğunluğu python ile hazırlanmış Pardus'u örnek verebiliriz bence:).

Ben de amatör olarak python ile ilgilenmeye başladım. C++ ve PHP tecrübem vardı. Python'da gözüme çarpan en büyük şey, çok basit gelmesiydi:). Tertemiz bir syntax'ı, basit ve kullanışlı bir yapısı var. Özellikle C ile uğraştıktan sonra, sanki python pseudocode gibi geliyor:). Başlamak için güzel bir dil. Keşke C++ yerine python ile başlasaydım diyorum şu anda kendi kendime.

Benimde c++ geçmişim yok doğrudan .NET ile başladım. şu an için java mı c++ m python mı bu konularda karar vermeye çalışıyorum

utdmr

Alıntı yapılan: mr.kiyak - 15 Temmuz 2009 - 23:03:41
Benimde c++ geçmişim yok doğrudan .NET ile başladım. şu an için java mı c++ m python mı bu konularda karar vermeye çalışıyorum

Kesinlikle python derim.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: samurai - 15 Temmuz 2009 - 22:33:10

Django ve mysql'i de kullanıldığı projelere örnek verebiliriz.

mr.kiyak

Alıntı yapılan: utdemir - 15 Temmuz 2009 - 23:04:48
Alıntı yapılan: mr.kiyak - 15 Temmuz 2009 - 23:03:41

Kesinlikle python derim.

tam bunu konuşurken diğer yanda da araştırıyorum. Python for .NET die de bir takım sayfalara ulaştım. Dön dolaş .NET'e yine uğrayacağız anlaşılan :)

mce

Ben java'yı tavsiye ediyorum, kafanızı da karıştırmak istemem ama.C# ile olan yakınlığınızdan dolayı java'yı öğrenmek daha kolay olacaktır.Syntax olarak benzedikleri için hızlıca giriş yapar, aralarındaki farklara geçersiniz.

Tabi bir de python bilmediğim için yorum yapamıyorum, belki sizin için o daha kolaydır.

gotocan

100 kere sorsalar 100 kere python derim ama eğer c# biliyorsanız java'yı çabuk sökersiniz.
goto www.gotocan.com;
http://ubuntucounter.geekosophical.net//img/ubuntu-user.php?user=28544
Nam-ı diğer : macellan

iKo

Alıntı yapılan: gotocan - 18 Ekim 2009 - 19:51:33
100 kere sorsalar 100 kere python derim ama eğer c# biliyorsanız java'yı çabuk sökersiniz.

Python kullanıcıları, benim bu konu hakkında hiç bilgim yok sadece Java ve C++ biliyorum, Python için neler önerirsiniz ? 0 dan başlayanlar için döküman e-kitap vs... ?

Teşekkürler

heartsmagic

Alıntı yapılan: iKo - 27 Ekim 2009 - 18:50:55

Python kullanıcıları, benim bu konu hakkında hiç bilgim yok sadece Java ve C++ biliyorum, Python için neler önerirsiniz ? 0 dan başlayanlar için döküman e-kitap vs... ?

Teşekkürler

Bu bölüm yerine şurası daha yararlı olacaktır: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=113.0
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

iKo

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Ekim 2009 - 18:56:42
Alıntı yapılan: iKo - 27 Ekim 2009 - 18:50:55

Teşekkürler
Bu bölüm yerine şurası daha yararlı olacaktır: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=113.0
Konuyu taşıyor musunuz yoksa orada ayrıca yazayım mı ?

heartsmagic

Konuyu istesem de taşıyamam.
Benim söylemek istediğim orda kaynaklar konuşulmuştu. En azından ben öyle hatırlıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

iKo

ekremsenturk

Python için kaynak zaten ubuntu yardım bölümünde var, "Dive into Python" isimli Python Kitabı html formatında sistem'de mevcut. Bir de "Python Programming for the Absolute Beginner" adında ve Michael Dawson tarafından yazılmış bir CHM formatlı bir E-Kitab'ı tavsiye edebilirim. Ancak nereden indirdiğimi hatırlamıyorum. Google bulur. Okuyabilmek için, Program Ekle Kaldır'dan E-Book Reader'i kurmanız gerekecek.