NOVATECH biosdan cd yi okumuyor ...

Başlatan blondy, 14 Temmuz 2009 - 22:06:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

blondy

Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım Ubuntu kurmak istiyorum yardıma ihtiyacım var.. bir arkadaşımın laptobu formatlamamı istedi f2 den biosa girdim cd romu gösterip save yapıp çıktım cd okumadı 20 çeşit bootlabe cd var hepsinde de ayni hdd de açılmıyor bios da farklı ayarlar denemeye çalışıyorum defult olarak bakıldığına 1. sürücü hdd 2. disabled yani kapalı ve hiç bir şekilde main de uygulama yapılmıyor ya yanlış faprika ayarı yapılmış yada başka bir yol varmı bilmiyorum cd geldiği yerde ise ethernet cablo falure yazıyor bu laptoba nasıl cd roma ulaşabilirim flopy yok hd hiç bir şekilde açılmıyor f8 unsurları hep denendi hata düzeltme modu da işe yaramıyor cd rom çalışıyor sorun bios ayarlarnın yanlış defult edilmesi cevap yazarsanız sevinirim..

BİOS Version : 1.00
EC/KBC version :1.02
intel işlemci intel(R)M

Geany

Cd-rom'a ulaşmak için elinden geleni yaptığını söylüyorsun. Anladığım kadarıyla cd-rom normalde çalışıyor ama boot olmuyor. Ubuntu'yu kurmak istiyorum demişsin. Elinde 1 GB'lık flash bellek varsa, ubuntuyu iki dakikalık işlemle flash disk üzerinden boot edebilirsin, bunu denedin mi?

blondy

Alıntı yapılan: Özer Yenihayat - 14 Temmuz 2009 - 22:15:13
Cd-rom'a ulaşmak için elinden geleni yaptığını söylüyorsun. Anladığım kadarıyla cd-rom normalde çalışıyor ama boot olmuyor. Ubuntu'yu kurmak istiyorum demişsin. Elinde 1 GB'lık flash bellek varsa, ubuntuyu iki dakikalık işlemle flash disk üzerinden boot edebilirsin, bunu denedin mi?

Çok güzel elimde 1 gb de var 2 gb de ama nasıl yapacam flash disk mi demek istiyorsun takacam usb lerden birine ısoyu kopyalayıp tabii hdd de açılmıyor yanlız biosta nasıl bir ayar yapmam gerekli ...?

utdmr

Alıntı yapılan: blondy - 15 Temmuz 2009 - 01:52:56
Çok güzel elimde 1 gb de var 2 gb de ama nasıl yapacam flash disk mi demek istiyorsun takacam usb lerden birine ısoyu kopyalayıp tabii hdd de açılmıyor yanlız biosta nasıl bir ayar yapmam gerekli...?

İmajı doğrudan kopyalayarak çalıştıramazsın. Belleğe bootable özelliğini kazandırman lazım.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,10818.0.html adresinde bir anlatım mevcut.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

heartsmagic

BIOS'un flash bellek üzerinden sistem açılışına izin veriyor ve elindeki flash belleğin de buna uygun olması lazım. İlgili anlatım forumda var, biraz kurcalarsan başlıkları bulursun.

Not: Konuyu taşıyorum.
Not2: Benden önce bir cevap gelmiş bile.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Geany

Blondy o kadar uğraşmana gerek yok. Sana iki dakikalık bir işlem dedim.   ;)

Ubuntu ISO'yu indir ve 1 GB'lık bir flash bellek bul. Daha sonra ubuntu kurulu olan herhangi bir bilgisayar lazım. Arkadaşının dizüstüne format atıcakmışsın. Kendi bilgisayarını kullanabilirsin o halde.  Bilgisayarında işletim sistemi olarak ubuntu kullanmıyorsan, wine ile windows üstüne kurabilirsin. Kaldırmak istediğinde denetim masasından kolayca kaldırırsın. Ubuntu kullanıyorsan, yapman gereken ;

Sistem / Yönetim / USB Başlangıç Diski Oluşturucu'yu çalıştırmak ve yönergeleri izleyerek flash belleğin yapılandırılmasını beklemek. Ardından bios'tan bilgisayarı USB üzerinden başlatmak için ayarla ve kuruluma devam et..