Tekrar Windows kullanacak olsanız hangi sürümü seçerdiniz?

Başlatan heartsmagic, 14 Temmuz 2009 - 16:53:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tekrar Windows kullanacak olsanız hangi sürümü seçerdiniz?

3.x
11 (2.5%)
95
0 (0%)
98
8 (1.9%)
Me
3 (0.7%)
2000
0 (0%)
XP
125 (28.9%)
Vista
5 (1.2%)
7
227 (52.5%)
Diğer
12 (2.8%)
Sürüm önemli değil
9 (2.1%)
8
32 (7.4%)

Toplam Oy Verenler: 384

by_linux

Ben yine windowsa dönmek zorunda kalsam (allah korusun) win 7 kullanırdım.Çünkü microsoftun şuana kadarki en  başarılı işletim sistemi
.....

sdincsoy

linux dan vazgeçmek zorunda kalmayız da mecbur kalırsak;
windows 7.
vista da ki sorunlarini aşmış görünüyorlar. sanırım Xp nin veliahti 7 olacak. Donanımı Vista ya göre çok daha iyi kullanıyor.

GAREZ

tek seçenek az be şahsen vista, Se7en, çıktığında 8 kullanmak isterim tabi üçünüde aynı disk üzerinde... asla azla yetinmeyin... vede xp seçeneğini iptal edin en nefret ettiğim 2. işletim sistemi 1.windows 98 onuda kaldırın birde...

extense

merak ediyorum acaba Microsoft da ayni ozelliklerle ucretsiz bir isletim sistemi olsa idi ne dusunurdunuz ? soyliyeyimmi hiç birsey lutfen o tasladiginiz sistemem bu kadar sert yazip cizmeyin herkes MS ile pc ogrenmeye basladi :)

GAREZ

Alıntı yapılan: extense - 02 Aralık 2009 - 21:42:24
merak ediyorum acaba Microsoft da ayni ozelliklerle ucretsiz bir isletim sistemi olsa idi ne dusunurdunuz ? soyliyeyimmi hiç birsey lutfen o tasladiginiz sistemem bu kadar sert yazip cizmeyin herkes MS ile pc ogrenmeye basladi :)
bendemi sorun var benim pc kullandığım yani ilk kurduğum mandrake 9.0 idi windows ile fazla haşır neşir olamadım haftada 1 formatlıyordum...

xtrm07

7 derdim halada kullaniyorum. Linux ve Ms u karsilastirmak bence gereksiz. Pc/internet kullaniminin gunluk hayata girmesinden sonra isletim sistemlerini karsilastirma kriterlerinde dogal degisiklikler meydana geldi. Mesela isletim sisteminin son kullaniciya sundugu kullanim kolayligi buyuk önem kazandi. Pc lerine Linux yukledigim kisiler bir kac gun sonra arayarak eskisini tekrar geri istediler. :)) Bir seferinde bir tanidigim Linux u yukledigim icin bir seyden anlamadigimi iddia etti, begenmemisti sonucta. Gidip tamirciye 70€ vererek Xp yukletecek kadarda teknoloji ve kabiliyet dusmani. :))) Ilk basta söyleseydi o parayi verecegini Linux u minuxu hic anlatmadan verir Xp yi bende devam edebilirdim acikcasi:)))

Yukaridaki olayin kahramani malum kullanici gibi milyonlarca kullanici var ve Linux onlar icin zor..! Zor cunku göruntulu iletisimde camera kullanimi buyuk zorluk.

Bir cok kez bende sunu söyledim, Windows ta yapipta Linux ta yapamadigim bir sey yok. (Kendi kullanim sinirlarim icinde) Konu pc oyunlari noktasina geldiginde Windows un vazgecilmezligi benim gözumde bir kez daha kanitlandi. Dusunsenize bir cocugun pc sine Linux yuklendiginde dolaptaki tum oyunlar icin yinede windows gerekecek. Zaten bu yada bunun gibi sebeplerden dolayi bir cogumuzda cift isletim sistemi var. Buradanda yine sunu cikarmak mumkun degilmi sizce? Windows tek basina bir kullanicinin tum ihtiyaclarina kolaylikla cevap verebilirken Linux malesef tek basina Ms kadar yeterli degil.

Bu tarz sebeplerden dolayi Windows/Linux karsilastirmalari yapmak mantikli degil.

Ms un oyunlardaki ustunlugu Linux un cocuklar arasinda yayilmasini engelliyor. Suc teskil ederek yapilan bir engelleme algilamaksa son derece yanlis. Kullanici bir anlamda da tuketici isini göreni, gecerli olani istiyor. Linux un acik kaynak kodlu olusu, bir takim proföysenel kullanimda daha iyi olmasi vs vs gibi seyler tuketicinin cok umurunda malesef degil, olmasini beklemekte gereksiz. Gercektende "bedava veriyom almiyo" olayi nadir görulen olaylar degil.

Linux/Win karsilastirmasi yapmanin gereksiz oldugunu yazmisim. Yazdiklariminda bir karsilastirma oldugunu görerek dumura mi ugrasam? :)

Karsilastirma gerekli olabiliyormus. Bu yuzden gereksizi mantiksiz olarak duzelttim. Mantiksiz bulmamin sebebi; arada kalan mesafenin buyuklugu. Ayni sinif alet olsalar bile ayri kulvarlarda bulunmalari. (Gerci yuzuculerde surekli ayrri kulvarlarda yarisiyorlar ama sonucta yarismaaa:)))))

Diger bir baslik ben neden windows kullaniyorum, neden sadece linux degil, linuxtan windows a dönenler hainmidir vs gibi biiirrr suru sacma konu basliklari var. Bunlarin olmasi guzel tabiki espri acisindan.

Ev-net-son kullanici degik ve bunuda tuketici diye genelledim. Ben, benim pc imde neden hala windows var? Poker sitesinin istemcisi sadece windowsta calisiyor malesef. Bir cogu icin önemsiz bir sebep gibi görunsede gercek olan bu sebebin beni windowsa mahkup ettigidir. Sevsemde sevmesemde..!

Lin/Win karsilastirmasinin mantiksiz oldugunu bir kez daha anliyorum su anda. Su sekilde; Ms un populerliginden de kaynaklanan ezici ustunlugu ortadayken bu karsilastirmayi yapmak anlamsiz.

Aslinda tum yukarida yazdiklarim bana birinden hoslanip digerinden hazetmemem icin bir sebep vermiyor. "Kullandigim yerler farkli", "Linux umun bendeki yeri ayri" vb... :)) (amma resmi oldum yaa) soyut cevaplar yerine yine nerelerde linux u tercih ediyorum bunu dusunuyorum.

Windows u o kadar ustun gösterdik, birazda linux a yag cekelim. (Sanki karsimizdakiler insan)))

Programlama dillerine merak sardim. Bir cok dilin linuxta kurulu gelmesi yada linux ortaminda o dili ogrenmeye baslamanin windowstan daha kolay olmasiydi. Ayrica suda bir gercek amatör olarakta insanlar heves ettiklerinde, Linux acik kaynak kodlu olusu cekici bir cazibe oluyor. Piyasada Linux sanki zenginden alip fakire veren konumunda bulundugundan dogal bir saygiyi hakediyor.

Programlama dillerine merak sardim demistim. Benim maceram python ile bir kac ugrastiktan sonra bitti. Hevesim gecmisti yani:))) ama linux lada tanismistim. Sonralari php ögrenme istegimde de linux yardimima kosmustu. Ve derken yavas yavas linux u consoldan kullanmanin bana bir ayricalik verdigini hissettim. (Belki vermiyordu ama o zamanlar hissettim ben bunu yaaa:)))

Tum bu deneme ögrenme cabalari (ammada cabaladim ha, bu acaip oldu:))) icin gecen surede linux un ne olup ne olmadigini anladim. Tanisma ve kaynasma icin bu sure super bir firsat oldu. Linux un sundugu bir cok arac cevremdeki kisilerin pc lerinde yaptigim islemlerde vazgecilmezlerim oldu. Kayip sifre, windows göcmelerinde hard diskten önemli verilerin kurtarilmasi, bölumleme vs gibi su an icin kolay gelen bir cok sey linux la benim icin cocuk oyuncagi olmustu.

Benim baktigim noktadan linux un diger guzel yani evdeki eski makinelerin cogalmasindan sonra ortaya cikti. Linux un bu makinelere hemen, aninda, ucretsiz ve sorunsuz... sundugu cözumleri vardi ve bunlar live cd, usb den boot vs gibi giderek daha kullanisli hizli hale geldiler. Örnegin artik eldende gözdende cikarilan eski bir laptopu xpud la yanlizca www surf makinesi haline getirmek ve mutfak masasina monte etmek vs.. gibi.

Kumarhanelerdeki otomatlarda da linux un kullanildigini ögrenmem sebebi belirsiz olan bir sekilde linux a olan sevgimi arttirmaktadir:)))

Son olarak bu gun yazdigim dusuncelerimde baz aldigim noktanin internet kullanimi/kullanicilari acisindan bakilarak yapilan degerlendirmeler oldugunu bir kac kez vurguladigima eminim. Yoksa bizim ne haddimize o kadar hacker abilerimiz, kardeslerimiz varken... Linux elbette server tarafinda 5 bassin, daha guvenilir olsun hatta en guvenilir olsun, acik kaynakli olsun ustelik BEDAVA olsun. Bunlar benim gibi kullanicilara cok önemli seyler ifade etmiyor.

Zirvaladimmi ne??? :))

Kolay gele.

Linuxman.

Windows 7'yi denemek isterdim ama sistemim karşılamaz.Bu yüzden gerekli durumlarda Xp kullanıyorum:)
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

xrhymer

Babamda 7 var ve hiç beğenmedim. Her yerde bir şey var gözümü dinlendirecek yer bulamıyorum. XP sade ve işlevli ama Windows'a dönmek mi, çok zor. :)
Dostlarım, dost yoktur. Kendi gücünle ayakta durmalı, iradenle yaşamalı, duygunla sevmeli, düşüncenle ayırt etmelisin. Dünyanın tamamı güvenilmez olsa da kimse senin kılına bile dokunamaz kardeşim.

plymouth

Usb desteği daha iyi olan makyajlı Win98  yani "win-Me"
Yoksa bugune yaklaştıkça kullanıcının işine daha çok karışan her şeyi kendisi ayarlamayı seven, dahası bu konuda kullanıcıyı bir çeşit virus yerine koyup
"Bu Programın Çalışmasına İzin Vermek İstiyormusunuz?"
her dafasında soran yapılarla karşılaşıyoruz...
Halbuki  Win 95 e bulaşabilen tüm virusler (win7 de dahil olmak üzere) diğer versiyonlar için de birer tehdit. Sürümler piyasaya çıktıktan bir süre sonra yamalamaktan asıl sürümün özellikleri kayboluyor. (Bkz: Win XP SP2 güncellemesi)
Bitmedi ;
- "Memory-Management-Unit" (her windows versiyonunda aynı derece de çökmeye meyilli explorer ile örnek vereyim)
- Donanım Soyutlama Katmanı (Sistemde donanımsal bir değişiklik olduğunda 2 şey var yapacak. Ya windows tanıyacak ya da mavi üzerine beyaz yazılar okumayı seveceksiniz)
Keşke Win 98 Ve ME de yeni işlemcileri  destekleseler.
98 & Me olmazsa Dos 6.22
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

barış

Windows'u artik hic bir sekilde kullanmam... Ubuntu'nun tadini aldim daha da birakamam :D Gittigim her yere cd tasimaya basladim. Calisan CD takiyorum Ubuntu'da islerimi hallediyorum. Gereksiz bir davranis gibi gozukebilir ama amac killik olsun :D insanlar ozensin hem biraz linuxa :P

plymouth

Alıntı yapılan: extense - 02 Aralık 2009 - 21:42:24

Sevgili Extense.
Düşündüğün gibi olsaydı;
1- Hisselerinin düşmesinden korkup asla böyle * bir şey yapmazlardı. Çünkü yaptıkları an Linux u bir rakip olarak kabul etmiş olurlardı. Linux u asla ciddiye almadılar.
2- Para veripde aldığın lisanslı ürünler de dahi sana ne yerinde ne de telefonla destek vermediler ki onlardan sırf seni düşünerek ürettikleri bedava ve kullanışlı bir sürüm bekleyesin.
3- Bedava bir sürüm geliştirilemediği zaman ne önemi olur ki. Tabi geliştirilmesini de sağlamaları gerekli. Microsoft gibi bir üretici ürününü başkalarına emanet eder mi? (Etmez çünkü bunu yaparlarsa; 1- Çekirdeğimiz kopyalanır diye korkarlar. 2- Zaten bir çok özelliği bakımından çalıntı olan bir çekirdeği asıl sahipleri "Ya bu bizim geliştirdiğimiz kodlara ne kadar çok benziyor" deyip dava ederler. Örnek Vista da ki kayıp dosya ve dizinleri  bulmak için kullanılan yöntem aslında MAC OS X den alınmıştır. -yada copy-paste diyelim-)
4- Windows evrimini tamamladı. Bundan sonrası -eğer bu çekirdek ile yola devam edilecekse- yapılabilecek şeylerin arasında yeni görünümler ile makyajlamak ve bol bol yama üretmekten başka bir çare yok. Zira işlemcinin "Korumalı modda" çalışması gibi çalişmak artık "MMU" için yetmiyor sık-sık uygulamalar göçüyor, ram hatası veriyor. Hatta sistem bazen uygulamanın göçtüğünü bile anlayamıyor zombi durumuna düşene kadar.
5- Bu biraz da büyük futbol kluplerinin taraftarlarına tutumu gibidir. Birilerinin onlar desteklemesini isterler. Nasıl desteklediği ve kimin desteklediği değildir önemli olan. Önemli olan biletlerin satılmasıdır aslında.  Söylediklerin 20. kez maça gittiğin için bundan sonra sana bedava demesini istemek gibidir. Yada  klübün, maçı izlerken açmısın diye sormasını istemektir...

Dediğin kısma gelince -"herkes MS ile pc ogrenmeye basladi"-
Mesleki Eğitim veren okullardan mezun olmuş birisi olarak;
Mesleki eğitimde o ürünü kullandık. Ama OS-2/Warp da kullandık SCO da kullandık. Kelime işlemci olarak Word-97 kullanmayı öğrettikleri de doğru. Asıl ironi ise burada ya zaten.  Microsoft un ürünlerini kullanıyoruz ama onun desteği olmadan.
Uzar gider bu konu... Birisine ürünü için para ödersin. İlişkiniz orada biter. Diğeri seni o ürünü kullnmakla bırakmaz onun bir parçası yapar, öğretir bildiklerini...
Uzamasın ama. Zira senin söylemlerinle savunduğun kadar savunmadı onlar ürünlerini. Savunamazlar da. Çünkü onlar başlattılar güzel özellikleri copy-paste etmeyi.

Maksadım düşündüklerin hakkında ne düşündüğümü söylemekti. Sebebi yıılarca bu işi meslek edinip insanlara MS yi anlattım övdüm. Sanırım Güneş balçıkla sıvanmıyor. Gözlerimi kapatınca sadece kendime gece yapıyorum gündüzü.
Saygılarımla...
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

ceddiguzel

Şu meşhur mavi ekran artık sulanmaya başladı sanki
Tanıdığım ve en az iki senedir format atılmamış arkadaşlarım var
Arzu edenin istediğini kullanması bu kadar zor değil
Windows'da öcü değil

linux kullanmak otomatikman windows düşmanı olmamızı gerektirmiyor
Zaman zaman içine düştüğüm bu yanılgının bize bir kazanımıda yok

maydin95

Acaba hala windows 3.x veya 2 falan var mı? Office 1.0 kullanmak istiyorumda. İnternette bulamadım. Merak ettim nasıl bir şey diye
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

daphne

merhaba dostlar ben de yeni sayılırım ubuntu da ama ben yüksek okula gidesiye kadar pc nedir bilmezdim. okula gittiğim zaman bilgisyar teknolojisi ve porgramlama öğrencisi olmama rağmen bilgisayarım olmadı okulun ikinci sınıfında ancak dandik bir masa üstü alabildim ve 98 kuruluydu içinde ne işimize yarıdı ev arkadaşlarımla beraber müzik ve film izlemekten başka bi işe yaramdı. eğitim alanlarında genelde ms öğretildiği için kulanıcılar ms tercih ediyorlar.okularda eğitim kurumlarında sertifika veren her yerde ms kulanılıyor.eğitim zaten ezbere . bir ara öğretmen bize ödev verdi delphi sınavında 100 alan örenciye dedimki yazsana  bu programı
dediki ben yazamam peki dedim nsaıll sınavda 100 alıyorsun cevap şöyle oldu hocanın verdiği kodları ezberliyorum. ezbere olan bir eğitimden ne beklenir. bir defasındada bilgisayara müziik programı kurdum bir tane butonu tıklandığı zaman cd kapağını açıyor tekrar tıklandığı zamanda kapatıyor. bunun nasıl olduğunu hocaya sordum cevap vermedi bilmiyorum dedi. etrafımıza bakıyoruz herkes ms ye alışmış.kurslar dediğim gibi ms üzerinden oluyor.para kazanmak isteyen firmalar olunca progrmları ms için üretiyorlar.tabiki yardıma crack ler yetişiyor. onlar olmazsa ms kulanıcıların fazla olacağını düşünmüyorum. linuxta alternatifler var. ben ubuntu kulanıyorum ms düşünmüyorum . bide bilgisayar satıcılarına bakıyoruz herkes ms kuruyor neden bi kaç  ay sonra bilgisayar yavaşlıyacak çökecek nasıl olsa müşteri tekrar gelecek. kısacası para kazanan sektörler ms yi bırakacaklarını düşünmüyorum.ms para kazanma sktörü.program firmalarına bakıyorum hiç biri ücretsiz program hazırlamıyor.en basit programdan en pahalı programa kadar. düşünün ben fatura ödeme yeri açmayı düşünüyordum fatura programının değeri 2500 tl den başlıyor.muhasebe progrmı 1500 tl den vs yani her şey para için. o yüzden ms makyajlanmaya devam edilecektir.ama o makyaj akmak zorunda kalacak.türkiye bilgisayar konusunda malesef daha geri durumda.umarım bunu aşarız. görüşmek üzere.

plusnettr

Düş artık yakamdan 10 çıktı 11 çıktı 12 çıktı sen hala XPdesin dese bile bana XP tekrar Windows kullanmak zorunda kalsaydım (bir bakıma hala kullanıyorum) XPden farklı bir işletim sistemi kullanmazdım.
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

BayboraKaan

GAREZ

Alıntı yapılan: plusnettr - 09 Şubat 2010 - 02:35:46
Düş artık yakamdan 10 çıktı 11 çıktı 12 çıktı sen hala XPdesin dese bile bana XP tekrar Windows kullanmak zorunda kalsaydım (bir bakıma hala kullanıyorum) XPden farklı bir işletim sistemi kullanmazdım.

XP denen dişsiz bunak dinazoru neden kullanmak isterler hala anlamıyorum bence 5 para etmez... bluethoot ile telefonumu modem olarak kullanırken telefonu değiştirince portları değiştirmeyi engelleyen berbat bir şey... not: Ubuntu ile Bluethot modem kullanmıyorum sırf daha kolay diye usb kablosunu almıştım Takoz SGH-E250 için...

Alquimista

Kullandığım programları çalıştıracağını bilsem yeniden '98 kullanmak isterdim =)
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

plusnettr

Alıntı yapılan: GAREZ - 09 Şubat 2010 - 03:17:13
XP denen dişsiz bunak dinazoru neden kullanmak isterler hala anlamıyorum bence 5 para etmez... bluethoot ile telefonumu modem olarak kullanırken telefonu değiştirince portları değiştirmeyi engelleyen berbat bir şey... not: Ubuntu ile Bluethot modem kullanmıyorum sırf daha kolay diye usb kablosunu almıştım Takoz SGH-E250 için...

Güvenlik Duvarı adı verilen uygulamayı sanırım devre dışı bırakmayı denediniz mi ? Engellenen portar genelde güvenlik duvarına eklenirler.. XP diyorum çünkü diğerleri kadar görsellik konusunda bilgisayarı kasacak dereceye getirmiyor.
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

GAREZ

evet hepsini denedim güvenlik duvarınıda kontrol ettim vista XP gibi ilkel değil... portlarını kontrol altında tutuyor... Ubuntu gibi usb kablosunu takınca telefonu modem olarakta kullanmayı beceremiyor... ondan dolayı winzort sadece NFSMW için gerekli...

inspector

Listede Windows 8 var ve 7 oy almış. Windows 8 çıktı mı?

GAREZ

Alıntı yapılan: inspector - 10 Şubat 2010 - 01:41:00
Listede Windows 8 var ve 7 oy almış. Windows 8 çıktı mı?
Beta versiyonu çıkmıştır belkide 7'yi 8 olarak gördüler starter, home basic, home pxxx, ultimate, proxxx ile karıştırdılar...
daha komiği Ubuntuyu 8. windows zannediyorlardır... KDE4'ü gören Windows 7 zannetmişti... :)

inspector

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.