Ubuntu (8.04 - İngilizce)'de Türkçe karakter içeren dosyaların kopyalanamaması

Başlatan TreXiizMeisTeR, 11 Mayıs 2008 - 02:23:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TreXiizMeisTeR

Alıntı yapılan: ufuk_k - 12 Mayıs 2008 - 16:12:17
Verdiğimiz önerileri denemedin mi?
Denedim de cevap yazamadım firefox baya zorluk çıkardı kilitlendi birkaç defa.Herneyse,
locale 'e ikinizin dediğini de yaptım fakat olmadı gene.

-- getid /etc/fstab --
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
/host/ubuntu/disks/root.disk /               ext3    loop,errors=remount-ro 0       1
/host/ubuntu/disks/boot /boot           none    bind            0       0
/host/ubuntu/disks/swap.disk none            swap    loop,sw         0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0

ufuk_k

İlginç bir durum varmış. Sisteminizde bulunan bölümler ve ubuntunun nereye kurulu olduğu hakkında bilgi verseydiniz daha kolay çözüm bulabilirdik.

loop seçeneğini gördüm. loop bir dosyayı (iso image) bölüm olarak bağlamak için kullanılıyor. Siz ubuntu bölümünü imaj olarak oluşturup o şekilde mi bağladınız?

TreXiizMeisTeR

Alıntı yapılan: ufuk_k - 12 Mayıs 2008 - 16:49:48
İlginç bir durum varmış. Sisteminizde bulunan bölümler ve ubuntunun nereye kurulu olduğu hakkında bilgi verseydiniz daha kolay çözüm bulabilirdik.

loop seçeneğini gördüm. loop bir dosyayı (iso image) bölüm olarak bağlamak için kullanılıyor. Siz ubuntu bölümünü imaj olarak oluşturup o şekilde mi bağladınız?
Önce XP vardı sadece C bölümünde, 2 bölümden biri, D de boştu yeni format atmıştım. Sonra yükledim 8.04 iso sunu Ubuntu'nun, mount edip install on Windows mu bir seçenek çıktı tamam deyip D'ye kurdum. Yani şu anda ilk bölümde xp, ikinci bölümde Ubuntu kurulu ve İngilizce'yi seçtim kurarken.

ufuk_k

O seçeneği hiç kullanmadım ama bahsettiğiniz şey wubi sanırım. Keşke söyleseydiniz. Wubi ile ilgili forumda araştırma yapın diyorum.

TreXiizMeisTeR

Alıntı yapılan: ufuk_k - 12 Mayıs 2008 - 17:18:06
O seçeneği hiç kullanmadım ama bahsettiğiniz şey wubi sanırım. Keşke söyleseydiniz. Wubi ile ilgili forumda araştırma yapın diyorum.
sizinkinde sadece ubuntu mu var?

ufuk_k

Hayır, başka işletim sistemleri de var, yanyana olabiliyorlar (windows dahil). Fakat senin seçimin direk windowsun bölümlerine kurmak olmuş. Install in windows değil de direk Install Ubuntu diyerek de var olan başka bir bölüme Ubuntu kurabilirdin. Neyse senin o zaman wubide Türkçe karakter desteği olayını araştırman gerek. Wubi diyerek araştırmanı öneriyorum.

heartsmagic

Olay Wubi'ye döndü o zaman, eksik bilgi.

Tekrar edeyim kendi home dizinin haricinde yani /home/kullanıcı_adın dizini haricinde başka bir yere sudo'suz yazıp, çizemezsin, not olarak kenarda kalsın.

Dizin olduğunu düşündüm, neyse değilse hatalı benmişim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

@ufuk_k,

Haklısınız, locale'de Türkçe kurulu olmadıktan sonra işe yaramazdı, atlamışım, teşekkür ederim.

Bu arada, Wubi'de fstab'ın nasıl göründüğünü de görmüş olduk Gerçekten çok garip bir bağlama yöntemi...

TreXiizMeisTeR

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Mayıs 2008 - 22:02:03
Olay Wubi'ye döndü o zaman, eksik bilgi.

Tekrar edeyim kendi home dizinin haricinde yani /home/kullanıcı_adın dizini haricinde başka bir yere sudo'suz yazıp, çizemezsin, not olarak kenarda kalsın.

Dizin olduğunu düşündüm, neyse değilse hatalı benmişim.
/host/ içine dosya yaratabiliyorum sudosuz, değişiklik yapabiliyorum üstünde

heartsmagic

Benden pas o zaman. Wubi kullanmadığımdan bir şey söyleyemiyorum. Benim söylediklerim normal Ubuntu altında geçerli olan şeyler.
Wubiye has bir sorun gibi görünüyor ama o yönde araştırmakta fayda var.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

TreXiizMeisTeR

Yardımlarınız için teşekkür ederim sorun hala devam ediyo ama xp yi silip tek ubuntu kullanıcam sanırım :S

Sypro

Partition ayırarak ikisini birlikte kurmayı neden denemiyorsunuz Wubi yerine?

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."