PHP 5.3

Başlatan NeoTURK90, 14 Temmuz 2009 - 01:15:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NeoTURK90

selam arkadaşlar ubuntu 9.04 e nasıl php 5.3 kurabilirim.

İnternetten araştırdım ama .configure bölümünde hata alıyorum. Sağlam ingilizcem olmadığı içinde alttaki yorumları okuyamıyorum.

Yardımlarınız için teşekkürler.

raspacı

php depolarda var. Apache ile kurmak için forumda lamp, xampp gibi kelimelerle aratırsanız bir çok başlık çıkar. Ubuntuda program kurulumu ve diğer temel işlemler için acemiler için ilk durak isimli bölüme de bakmanızda fayda var.
Pardon sanırım sizin kurmak istediğiniz sürüm depolarda yok.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

NeoTURK90

lamp ile kurulumda 5.2.6 versiyonu kuruluyor. ben 5.3 kurmak istiyorum.

raspacı

Nasıl kurduğunuzu ve ne hatası aldığınızı söylerseniz belki yardım edebiliriz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Temmuz 2009 - 01:43:43

http://www.brandonsavage.net/installing-php-5-3-on-ubuntu/
Burada güzel bir anlatım var. Apache mysql ve gerekli kütüphanelerle birlikte kurulumu anlatıyor.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

NeoTURK90

Buradan incelemeye başladım. PHP 5.3 versiyonunu indirdim masaüstüne çıkardım.İlk yazdığı kodla kütüphaneleri kurdum .  Uçbirimden çıkardığım klasörün içine girdim.

Aşağıdaki kodları girince

./configure –with-apxs2=/usr/bin/apxs2 –with-mysql=/usr –with-mysqli=/usr/bin/mysql_config –with-pgsql=/usr –with-tidy=/usr –with-curl=/usr/bin –with-curlwrappers –with-openssl-dir=/usr –with-zlib-dir=/usr –enable-mbstring –with-xpm-dir=/usr –with-pdo-pgsql=/usr –with-pdo-mysql=/usr –with-xsl=/usr –with-ldap –with-xmlrpc –with-iconv-dir=/usr –with-snmp=/usr –enable-exif –enable-calendar –with-bz2=/usr –with-mcrypt=/usr –with-gd –with-jpeg-dir=/usr –with-png-dir=/usr –with-zlib-dir=/usr –with-freetype-dir=/usr –enable-mbstring –enable-zip –with-pear

Bu hatayla karşılaşıyorum.

configure: warning: –with-apxs2=/usr/bin/apxs2: invalid host type
configure: warning: –with-mysql=/usr: invalid host type
configure: error: can only configure for one host and one target at a time

Sonraki adımları devam ettiremiyorum.

<-----EK----->

Parse error: syntax error, unexpected '/', expecting ')' in /home/omer/Masaüstü/php-5.3.0/ext/phar/phar.php on line 20
make: *** [ext/phar/phar.phar] Hata 255

Make komutunda en son aldığım hata bu.