Kendi sunucum üzerinden site yayımlama

Başlatan excellent, 13 Temmuz 2009 - 20:57:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

excellent

1.arkadaşlar ben mysql üzerinden veri tabanlarını anlatan bir eğitim sitesi arıyorum yardımcı olursanız sevinirim...
2.mysqladmin üzerinden görsel olarak oluşturabilirmiyim veri tabanını aynen konsoldan oluşturulmuş gibi olurmu?
3.apache2,mysql,mysqladmin ve php5 eklentilerini kurdum şuan localhost üzerinden hepsi çalışıyor.
4.bu makinamı server olarak kullanabilirmiyim ve nasıl kullanacam bana basit bir siteyi şimdilik adımın yazılı olduğu siteyi nasıl serverdan yayınlayacağımı anlatan bir bölüm varmı yardımcı olursanız sevinirim çok yeniyim bu alanda :'(

raspacı

phpmyadmin programını kurarsan görsel olarak, düğmelere tıklayarak tarayıcı üzerinden veritabanlarını yönetebilirsin. Web sayfanı yayınlamak için Apachenen www dizinine bu sayfayı yerleştirip apacheye çalıştırman yeterlidir. Bu dizin muhtemelen /var/www içindedir. Apache, php, mysql, phpmyadmin paketlerini bir arada sunan ve forumda sıkça geçmiş olan xampp kurulumu yazılarına da bakmanı öneririm.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

excellent

peki ben /var/www klasörüne gönderdiğim sayfaya veya siteye diğer bilgisayardan nasıl bağlanırım ne yapmam gerekiyor?
ben adı geçen tüm yazılımları kurdum ve sadece ubuntu masaüstü kurulu makinamda

raspacı

o dizine koyduğunuz dosyaya "merhaba dünya" yazıp index.html diye kaydedin. Tarayıcınızdan http://localhost yazın. Tabi apacheye çalıştırmış olmanız lazım önceden.

utdmr

Alıntı yapılan: excellent - 13 Temmuz 2009 - 21:24:43
peki ben /var/www klasörüne gönderdiğim sayfaya veya siteye diğer bilgisayardan nasıl bağlanırım ne yapmam gerekiyor?

Eğer sayfana "localhost" yazıp ulaşabiliyorsan yapman gereken, modeminin(dinamik ip'li adsl bağlantın olduğunu düşünüyorum) 80 nolu portunu bilgisayara yönlendirmek. Modem markaları arasında farklılık gösterir bu işlem. Ardından dışarıdan, IP adresin ile bilgisayarın erişilebilir olur. Eğer bir domain'in olmasını istiyorsan, 3lira ek ücret ödeyip bağlantına sabit IP özelliği ekletebilir, veya dyndns veya noip gibi servisle IP adresini sürekli güncelleyerek bir domain'e bağlayabilirsin.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

excellent

Alıntı yapılan: utdemir - 13 Temmuz 2009 - 21:35:41
Alıntı yapılan: excellent - 13 Temmuz 2009 - 21:24:43

Eğer sayfana "localhost" yazıp ulaşabiliyorsan yapman gereken, modeminin(dinamik ip'li adsl bağlantın olduğunu düşünüyorum) 80 nolu portunu bilgisayara yönlendirmek. Modem markaları arasında farklılık gösterir bu işlem. Ardından dışarıdan, IP adresin ile bilgisayarın erişilebilir olur. Eğer bir domain'in olmasını istiyorsan, 3lira ek ücret ödeyip bağlantına sabit IP özelliği ekletebilir, veya dyndns veya noip gibi servisle IP adresini sürekli güncelleyerek bir domain'e bağlayabilirsin.
Sayın Levi ve Sayın utdemir ilginiz ve açıklayıcı cevaplarınız için çok teşekkür ederim ben bir kaç soru daha sorimki hem ben tam anlayım hemde yeni başlayacak olan arkadaşlar formumuzu ziyaret ettiklerinde kısaca burdan çok basit bir şekilde öğrensinler....

1- modemim airtes (bunun dinamik İP yönlendirme portunu nasıl öğrenebilirim) ve nasıl yönlendireceğim.
2- başka modemim olsaydı nerden öğrenirdim modem ayarlarındanmı yoksa ürünün sitesindenmi öğrenebilirim.
3-Anladığım kadarıyla dinamik ip almam gerekiyor bunu 3ytl karşılığı servis sağlayıcıdanmı alacağım,

utdmr

Alıntı yapılan: excellent - 13 Temmuz 2009 - 22:15:45
1- modemim airtes (bunun dinamik İP yönlendirme portunu nasıl öğrenebilirim) ve nasıl yönlendireceğim.

Benim de modemim airties, rt210. Modemin web arayüzünde "NAT" kısmındaki "Sanal Sunucu" kısmından port yönlendirme yapılıyor. Ancak farklı modeller için web arayüzünde biraz dolaşmanız gerekebilir..

2- başka modemim olsaydı nerden öğrenirdim modem ayarlarındanmı yoksa ürünün sitesindenmi öğrenebilirim.

Modem ayarlarından kurcalayıp bulabilirsiniz, bir ihtimal kullanım kılavuzlarında da olabilir, çoğunun interent sitesi pdf halinde kullanım kılavuzlarını yayınlıyor.

3-Anladığım kadarıyla dinamik ip almam gerekiyor bunu 3ytl karşılığı servis sağlayıcıdanmı alacağım,

Evet, 3 YTL şu anki TTNET tarifesinde sabit IP ücreti. Ama modemini pek sık resetlemiyorsaniz, elektrikler sık kesilmiyorsa veya bilgisayarınız bir UPS ye bağlı ise, benim de yaptığım gibi, bir Dinamik DNS'ten yararlanabilirsiniz. Bu hizmette, sizn IP adresin manuel olarak veya bilgisayarınıza yüklediğiniz bir program ile belirli aralıklarda siteye gönderilir ve site de domain(ler)'inizi bu adreslere yönlendirir. Benim kullandığım hizmet noip.com, depolarda bulunan aynı isimli program ile de IP adresini güncelleyebilirsiniz.
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

excellent

Sn utdemir basit sayfayı yayınladım server çalıştı ÇOK teşekkür ederim...

şimdi birinci sorum şu bu sayfayı örneğin "http://196.188.2.34/deneme.php" adresini girerek çalıştırıyorum sanırım başardım başka bir laptop üzerindende makinama bağlandım bu durumda server kurulumu ve port yönlendirme olmuş oluyormu?
İkinci sorum ise http:// "ıp adresi" girmeden bağlantıyı bır ısımuzerinden yapabilmek için ne yapmam gerekiyor. www.siteadi.com yada başka bir isim nasıl yapabilirim.

utdmr

Alıntı yapılan: excellent - 13 Temmuz 2009 - 23:46:27
şimdi birinci sorum şu bu sayfayı örneğin "http://196.188.2.34/deneme.php" adresini girerek çalıştırıyorum sanırım başardım başka bir laptop üzerindende makinama bağlandım bu durumda server
kurulumu ve port yönlendirme olmuş oluyormu?
Server kurulumu olmuş oluyor, ancak port yönlendirme ile ilgili hiç bir bilgi yok. Yerel ağdan bağlandığınız için doğrudan bağlanabilirsiniz. Port yönlendirmenin yapacağı iş dışarıdan modeme gelen bağlantıları senin sunucuna yönlendirmek. Eğer yerel ağ dışından da bağlanmak istiyorsanız, port yönlendirmeyi yapmalısınız.
Alıntı yapılan: excellent - 13 Temmuz 2009 - 23:46:27
İkinci sorum ise http:// "ıp adresi" girmeden bağlantıyı bır ısımuzerinden yapabilmek için ne yapmam gerekiyor. www.siteadi.com yada başka bir isim nasıl yapabilirim.
Bunun için önceden de anlattığım gibi, bir domain satın alıp, veya ücretsiz kullanıp ya bunu ttnet'ten satın alacağınız sabit ip'ye yönlendireceksiniz, ya da bir IP adresinizi dinamik olarak takip eden bir servise. İkincisini öneririm.
--

excellent

no-ip sitesinden bir program indirdim linux uyumlu olan (noip-2.1.9-1) bunun içinden hangi programı çalıştıracağım hepsini denedim ama sadece bir editörde açılan metinler çıktı.

utdmr

no-ip hatırladığım kadarıyla Ubuntu depolarında bulunuyordu, neden kendiniz derliyorsunuz ki?
sudo apt-get install no-ip yeterli olmalı kurabilmek için.

Çok güzel bir link:
http://ubuntulinuxhowto.blogspot.com/2006/06/dynamic-dns-no-ip.html
--

excellent

sayın utdemir http://excellent80.no-ip.org sitesinden bağlandım ve yaptım bir dener ve bakarsanız sevinirim...

ayrıca güvenlik için ne yapmam lazım sanırım böyle çok basit oldu ama şimdilik benim için süper....
acaba sadece bendemi çalışıyor bu site  :o :o :o öğrenmem lazım...

utdmr

Alıntı yapılan: excellent - 14 Temmuz 2009 - 00:48:41
sayın utdemir http://excellent80.no-ip.org sitesinden bağlandım ve yaptım bir dener ve bakarsanız sevinirim...

ayrıca güvenlik için ne yapmam lazım sanırım böyle çok basit oldu ama şimdilik benim için süper....
acaba sadece bendemi çalışıyor bu site  :o :o :o öğrenmem lazım...

Üzgünüm, bende çalışmıyor. :(
"Firefox can't establish a connection to the server at excellent80.no-ip.org."
--

excellent

Alıntı Yap
Üzgünüm, bende çalışmıyor. :(
"Firefox can't establish a connection to the server at excellent80.no-ip.org."
neyse buraya kadarda çok şey öğrendim ama canım sıkıldı şimdi neyse yarın devam ederim artık:(
ama sorun nede olabilir acaba onuda merak ediyorum
1- no-ip yi sudo apt-get install no-ip ile kurdum ama ayar pencerelerini sanırım yanlış doldurdum ondan olabilirmi?
2- modem port ayarındanmı acaba?
Saygılarımla çok teşekkürederim

heartsmagic

Konu daha çok site yayımlamaya doğru kaydığı için başlık ismini değiştirdim.
@excellent, IP adresini görebildiğim için baktım ve @utdemir'e teşekkür ettiğin yazıyı gördüm. Kısacası Apache ve yayımlama konusunda bir sıkıntın yok. Sıkıntı no-ip konusunda kesinlikle. Bu işi illa programla yapman gerekmiyor. No-ip sitesinden de yapabilirsin. Gerçi program @utdemir'in söylediği gibi muhtemelen IP adresin değiştiğinde güncelliyordur. Bu durumda eğer programı kullanacaksan ayarlarını bir daha kontrol et.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

excellent

sayın heartsmagic
utdemir gerçekten yardımcı olldu kendisine tüm forum karşısında teşekkür ediyorum...
peki server güvenliği konusunda ne yapabilirim ve nasıl gödünüz ip üzerinden yazdığım yazıyı?

raspacı

http://excellent80.no-ip.org  üzerinden görülüyor şu an.
Deneme sayı utdemir çok teşekkür ederim saygılarımla
Edit: Yığılma oldu galiba yenileyince bağlanıyor deyip duruyor :)

excellent

yok sayın levi sanırım ben yatıyor diyor o bağlanırken
Malum yarın bize iş var neyse yarın akşam devam ben bu işi iyice öğrenecem inşallah :)
Hepinize emekleriniz ve ilginiz için çok teşekkür ederim....

Yarın server güvenliği için ne yapmam lazım onu öğrenecem
1- mutlaka server sürümü olan bir ubuntumu kurmalıyım...
2-yoksa burada yeterince güvenlik ayarı yapabilirmiyim...

HEPİNİZE TÜM FORMA İYİ GECELER

heartsmagic

IP adresini yönetici olduğum için görebiliyorum, haliyle istek yapınca modemden nat senin makinene gidiyor. Apache çalıştığı için de ayarladığın sayfayı görebiliyorum.

İlla ki sunucu sürümü kurmana gerek yok. Ancak kritik bir iş yapılacaksa ne kadar az paket o kadar iyi güvenlik demek olacağından genelde sunucularda sunucu sürümü kullanılır. Sen kendi işin için ve öğrenmek adına bu işi yaptığından dolayı sorun olmaz, normal sürümü de kullanabilirsin. Sonuçta hiç kimse Apache üzerinden makinene sızamaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.