wine ile live messenger ve microsoft office 2003 kurulumu

Başlatan thrall, 13 Temmuz 2009 - 15:13:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

thrall

selam,
wine ile live messenger ve microsoft office 2003 kurmak istiyorum nasıl yapıldığını bilmiyorum. Ubuntu jaunty kullanıyorum, makinamda çift işletim  sistemi var hem xp hem ubuntu kurulu, sırf microsoft office var diye xp kurulu olmak zorunda çünkü eşim öğretmen ve tüm herşeyi microsoft office ile yapıyor okuldaki çalışmalarıda dahil, open office denedi ama sadece menüler farklı yerlerde olduğu için biraz sorun yaşadı o nedenle microsoft office kurmak istiyorum. Nasıl yapabilirim ?

umutubuntu

Wine ile Ms office çalıştırabilmiştim ancak Live messenger yarım yamalak vaziyetteydi.
Messenger için aMSN 0.98b önerebilirim ancak henüz geliştirilmesi devam ediyor.

thrall

wine ile sağ tuş tıklayıp office kurmayı denedim şifre kısmını geçtim tam kuruluma geçti hata raporu gönder çıktı, o yüzden sordum nasıl kuruluyor diye.

heartsmagic

Eğer illa bunlar olacaksa Virtualbox ile Windows kurmak çok daha makul bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Contempt

Ayrıca artık Vbox 3.0 la birlikte 3b desteği de verilmeye başlandığı için benim tavsiyem de Vbox üstüne kurmanız.
Herşeye Rağmen...

thrall

virtual box kurup onun üstünemi kurulum yapılıyor tam olarak ne yapmam gerekiyor ? tüm makinayı sıfırlayıp baştanmı kurulum yapmalıyım ?

garafatma

Vritual box'ı kurduktan sonra, Windows XP'yi virtual box ile yarattığını sanal makineye kurupi gerekli programları sanal XP'nize kurabilirsiniz.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

thrall

o zaman sanırım önce sıfırlamam mı gerekicek çünkü makinamda iki işletim sistemi kurulu sadece xp yi silsem yeterli mi ? o sildiğim yere tekrar virtual ile kurulum yapabilirmiyim ?

garafatma

Hayır bu anlatılanları Ubuntu üzerinde yapabilirsiniz Herhangi bir sistemi kaldırmanıza gerek yok. Virtual box ile işletim sistemi üzerinde sanal makine kurup orada çalıştırabilrisiniz. Ayrıntılı anlatım forumda mevcut.

thrall

yok şu yüzden soruyorum benim makinada 120 giga hdd var sadece ve 15 lik kısmına xp kurdum, diğer 15e linux kurdum 3 giga swap ayırdım geri kalanı ortak alan yaptım, virtual ile kurulum yaptığım zaman hangi partitionu kuracak ? Eğer linux un kurulu olduğu yere yapacaksa boşu boşuna o partitionda yer kaplayacak.

garafatma

Anladım, bende diyorumki, Virtual box ile ubuntu üzerinde sanal bir bilgisayar oluşturup, onun üzerine xp kurabilirsiniz. Sanal bilgisayar harhangi bir disk bölümüne dokunmaz. Bu yüzden içiniz rahat olsun, disk bölümlerinizle işiniz olmayacak :)

AbkHaZiaN

Normal bir Ubuntu üzerinde bir nevi bir program kuruyorsun öyle bir mantık bu virtualbox.
Office 2003ün çalıştığını biliyorum fakat ne kadar sağlıklı çalışıyor test etmedim. Windows live messengeri çalıştırmışlar fakat bir çok şey çalışmamış zamanında denedim kuruldu ama kurulduğuyla kaldı sadece. Aklımdan xpdeki windos kalasörünün tam kopyasını alıp wineye ekleyip denemek geliyor fakat yapacak vaktim yok vakti olan birisi olan denerse fikir sahibi olabiliriz. Bir çok programı sorunsuz çalıştıracaktır.

hasansahin

Alıntı yapılan: AbkHaZiaN - 15 Temmuz 2009 - 19:19:22
Aklımdan xpdeki windos kalasörünün tam kopyasını alıp wineye ekleyip denemek geliyor fakat yapacak vaktim yok vakti olan birisi olan denerse fikir sahibi olabiliriz. Bir çok programı sorunsuz çalıştıracaktır.
Onu yapmanıza gerek kalmayabilir. winetricks betiği, win sistemleri altında kullanılan VBA,.Net,Msxml gibi eklentilerin tamamını kendisi bulup kurabilir.

http://wiki.winehq.org/winetricks
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

AbkHaZiaN

Kurulsada yinede bir çok paket eksik kalacaktır. windows klasörü olayını deneyeceğim birgün :)

Kızıl Şaman

Ben wine ile office 2007 kurdum ve herhangi bir sorun yaşamadım, ancak messenger ı kuramadım.
imzasız üye olmaz !

TuNCeRo

ya ubuntu da ki messenger programları iyi değil.çok sorunlar çıkartıyor. wine ile live messenger kurulumuna bir çözüm bulunsa çok güzel olur diye düşünüyorum.
Sözüm senet,adım imzamdır..

bytan

Kullanılan protokoller zırt pırt değiştirilmese bu tarafta da istenen gelişim sağlanabilir. Ya da linux kullanıcılarının da msn kullanıcısı olduğunu düşünüp uygun sürüm çıkartılsa ( :) ) wine'e de gerek kalmaz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Kazım Karabekir

open office varken neden gereksinim duyarsınız micorosft office'e

bende ilk başta tereddüt etsemde çok rahat bir şekilde open office'in fonksiyonlarına kullanımına alıştım.  :)

thrall

Alıntı yapılan: Kazım Karabekir - 29 Temmuz 2010 - 23:42:17
open office varken neden gereksinim duyarsınız micorosft office'e

bende ilk başta tereddüt etsemde çok rahat bir şekilde open office'in fonksiyonlarına kullanımına alıştım.  :)

Çalışan biri olarak şunu diyebilirim ; öncelikle kesinlikle sonuna kadar haklısın yani open office tabiki kullanılabilir ancak ama hangi iş yerine giderseniz gidin, makinaların genelinde microsoft office var, evde de bunu kullanmak istiyorum open office değil çünkü işyerinde başka evde başka sorun çıkıyor