Ubuntu 9.04 kurulumu

Başlatan fahrenheit, 12 Temmuz 2009 - 22:49:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fahrenheit

jaunty jackalope kuruyordum bir bölümde zorlandım disk bölümleme kısmına gelince 160 gb lik boş hdd m var ben bunun 5 gb sine ubuntu kurmak istiyorum geri kalan 155 gb ye resim müzik vs. atcam 5 gb lik bölümü ext3 formatında yaptım 155 gb lik bölümü fat 32 yaptım ileride cayıpta windows kurmak istesem bu 155 gb lik bölüme ulaşabilirmiyim çünkü bir önceki yüklememde 30 gb lik alanımı kaybettim birdahada ulaşamadım birde yüklerken benden takas alanı istiyor ama disk bölümü düzenle seçeneğinde
/swap diye * bir şey göremiyorum oraya "takas alanı" yazsam olurmu yardım ederseniz sevinirim

kuleyni

İlk önce fat32 değil ntfs öneriyorum.Eğer yeterli ram e sahipsen takas alanı kullanmana gerek yok.Ubuntu 1Gb ram ile çok rahat çalışabiliyor.Takas alanı ayırmak istiyorsan normal olarak ubuntu kurulumu için seçtiğin o bölümden başka bir bölüm daha ayırman gerekir.Eğer yeni bölüm oluşyurup bölümü düzenleye tıklarsan kurulumdaki disk bölümlendirme alanında takas alanı seçeneğini görürsün ;)

fahrenheit

Saolun bende 1.5 gb ram var demekki takas alanına gerek yok ama seçeneklerde ntfs yok ?

kuleyni

Şu kodu uçbirimde uygularsanız ntfs aktif olacaktır.
sudo apt-get install ntfsprogs

fahrenheit

afedersiniz ama uçbirim dediğimiz terminalmi oluyor çünkü şu an ubuntu yüklü deil pc de hani boot screende bize soruyor ya hiçbir değişiklik yapmadan ubuntuyu deneyin diye onu seçmiştim oradaki kur seçeneğinden yükleme yapıyorum

kuleyni

Evet uçbirim=terminal.Bilgisayarınızı tekrar aynı şekilde başlatın ve değişiklik yapmadan ubuntuyu deneyin seçeneğine tıklayın açılınca terminalde yazdığım kodu girin.Terminalde yazmak zorunda değilsiniz synaptic paket yöneticisinden ntfsprogs olarak arama yapıp kurabilirsiniz.

ihtiyar said

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/board,142.0.html

Burayı dikkatli bir şekilde tamamını okumanızı öneriyorum.

fahrenheit

sizde sağolun ama önceden ubuntuyu denemiştim sadece synaptic paket yöneticisinin nerede olduğunu söylerseniz sevinirim çünkü synaptic yüklü gözüküyor

kuleyni

Sistem-Yönetim altında bulabilirsiniz yani Sistem-Yönetim-Synaptic Paket Yöneticisi

fahrenheit

Teşekkürler buldum

fahrenheit

Öncelikle selamlar

/dev/sda
/dev/sda1 ext3    /                  5239 mb
/dev/sda5 fat32   /windows    154701 mb
/dev/sda6 swap                       98 mb

yaptım ubuntuyu sda1 e kurmak istiyorum kurulumda bana vfat dosya sisteminin SCSI1(0,0,0), bölüm #5(sda) aygıtındaki /windows üzerine bağlanması başarısız diye bi hata gönderiyor
ben sda5 i ntfs olarak biçimlendirmek istiyorum ama seçeneklerde ntfs yoktu synapticden ntfsprogs u yükledim ama hala ntfs yok bende fat 32 yi seçtim ama böyle bağlanamıyor diye hata verip duruyor yardım ederseniz sevinirim

localhost

Yolu yanlis yazmissiniz. /media/windows  seklinde yazmaniz gerekiyor. / direk buraya baglamaniz imkansiz. 5GB / icin cok az.
Linux LPIC1 - MCSA

fahrenheit

bu gösterdiğinizi hangisinin yoluna yazıcam ayrıca 5 gb neden az

localhost

/dev/sda5 fat32  /media/windows    154701 mb

Sistem kurulumu 1,5 gb filan yanlis hatirlamiyorsam. Bunun üzerine sizin kuracaginiz programlarida sayarsak yeriniz cok az olacak. Ileride sIKINti cekersiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

fahrenheit

hmm saolun ama bu ext3 ile formatlıcam ama sonradan windows falan yüklersem bunu ntfs yapabilirmiyim

localhost

Yapabilirsiniz sorun olmaz. Windows kurulurken Ext3 bölümünü bilinmeyen olarak görür. Bölümü silip yeniden olusturursunuz. Hersey eskisi gibi olur.
Linux LPIC1 - MCSA

fahrenheit

her şey için saolun şuan yüklüyorum ne yazsam anında cevap geliyor süper bi forum burası