Slackware 12.1 duyuruldu.

Başlatan hasansahin, 11 Mayıs 2008 - 00:00:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasansahin

Biraz geç oldu ama 02 Mayıs 2008 tarihi itibariyle Slackware 12.1 yayınlandı. Slackware, yine gnome'a destek vermemeyi sürdürüyor ve KDE4 kullanılmamış (kde 3.5.9 stable var). Ayrıntılı bilgi için www.slackware.com adresine bakabilirsiniz.

12.1 altında gnome 2.22 kullanmak isteyenler için GSB (gnomeslackbuild) var. Hem çok stabil hemde çok hızlı. Yaklaşık 700 MB'lık bir kurulum yapıyorsunuz ve ubuntuda bile olmayan gnome sizi bekliyor. Şiddetle tavsiye ederim. Hemde kurulması çok kolay. http://gnomeslackbuild.org adresinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

heartsmagic

Ah eski dost ah. Bir ara göz atayım kendisine. Özlemişim cidden.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Paket kurmak için bakılması gereken ilk yer http://slackbuilds.org gibi. Oradan indirdiğim scriptler ile sorunsuz bir şekilde kaynakları .tgzye dönüştürüp bir çok yazılımı kurdum. Kesinlikle çok güzel bir destek.

hasansahin

Aslında www.linuxpackages.net ve www.slackware-current.net adreslerinde her türlü yazılımı bulabiliyorsunuz (gnome haricinde ;D )

Serkan merak ediyorum, slack'tan neden vazgeçmiştin?
Albert Einstein.

heartsmagic

Artık Linux'u öğrendiğimi düşünüp farklı diyarlara yelken açmak istemiştim :)
Gerçi geçtiğim dağıtım da çok evlere şenlikti: Gentoo :) Bir süre de onu kullanıp, çözüp eski dizüstünü sattıktan sonra tekrar Gentoo yapmaya üşenip ArchLinux ile devam etmiştim. Ardından Ubuntu'ya geçiş yaptım. Şu anı sormayın :)

Not: Çenem düştü :)

heartsmagic

Eski dostla hiç olmazsa sanal olarak kucaklaşayım istedim :)

[IMG]http://img106.imageshack.us/img106/5253/ssub2.th.jpg[/img]

Virtualbox üzerinden bile hala çok hızlı, eski günleri özledim cidden.

hasansahin

İnsan GNU/Linux kullandığının farkına varıyor değilmi? Hız ve stabilite olayını zaten hiç söylemiyorum.
GSB için yorumları alalım lütfen :) gerçi sanal kullanıyorsun ama olsun.

Ben hiç kullanmadım ama Gentoo ve ArchLinux hakkında ne hikmetse iyi düşünmüyorum. Sen kullanmış biri olarak biraz bahsetsen çok iyi olur :)
Albert Einstein.

ufuk_k

Ben KDE sorunum olmadığı için normal Slackware isosunu kuruyorum. 12.1 RCyi kurmuştum gayet iyiydi. Klasik slackware fortune içeriğiyle karşılaşınca insan bi garip oluyor, çok güzel sözler var :) Ama kerneli kendim derleyeyim dedim ve nvidia modüllerine uygun derlemek konusunda hata yaptım ve hatalı bir iş oldu. Hasansahin sen içindeki kerneli mi kullanıyorsun, yoksa derliyor musun? İçindekini kullanıyorsan hangisi acaba? huge.s mi?

heartsmagic

GSB oldukça hoş, haliyle her şeyini deneyemiyorum Virtual olduğu için, misal kendi compizlerine bakmak isterdim, sanırım bir ara virtual haricinde de kurup göz atacağım.

Gentoo ve Arch konusunda biraz yorum yapayım.
Açıkça söylemek gerekirse ikisi de kendi çizgisinde dağıtımlar ve oldukça iyilerdir. Gentoo'nun zaten Linux cephesinde eşi benzeri yok gibi. Arkasından gelen bir iki dağıtım onun popülaritesini yakalayamadı, misal Sorcerer. Gentoo FreeBSD'nin kurulum sistemini Linux tarafına monte ederek son derece akıllı bir iş yaptı ve haklı olarak bu popülariteyi yakaladı. Eğer sabrım var kurulum ve ileriki güncelleme süreçlerinde sebat eder beklerim, öyle zırt pırt aklıma esince program denemem, denesem bile derlerken yine sebat ederim diyorsan Gentoo bir numaradır. Ayrıca en az Slackware kadar hatta daha fazla bile diyebilirim adama Linux'u öğretir zira her şeyi elle yapıyor gibiyiz, kurulum sürecinden son sistem yapılandırmasına kadar. Gentoo'nun bu sıfırdan paket derlemesi son kullanıcı gözünde süper hızlandırma sağlamasa da mesela Gimp ile render yaparken aradaki fark bariz olarak görünmekte. Deposu geniş, olmayanlar için de harici ebuild'ler bulmak pek zor değil. Ancak sanırım Gentoo'nun en büyük kuvveti arkasındaki camia ve belgelendirme. Zira yakinen tanıdığım ve sözüne güvendiğim bir Linux aşığı kendileri için "Neredeyse monitörün üzerine sinek konsa 'monitörün üzerinden sinek nasıl kovulur' belgesi yazacaklar" derdi ve çok doğru söylüyor. Bazen farklı dağıtımlar için bile Gentoo belgelendirmelerine baktığım olur.

Archlinux ise tam arada bir dağıtım. Ne tam Ubuntu,Fedora,Opensuse kadar hantal ne de Gentoo kadar hızlı (ancak Gentoo'ya yakın diyebiliriz). Güzel şekilde kurulum yaptıktan sonra severek kullandığım yegane dağıtımlar arasında aslında Archlinux. Sadece camia olarak biraz daha vakitleri var sanırım, bazen kararsız işler ve güncellemeler olabiliyor. Bunlara dikkat ettikten sonra Pkgbuild ve AUR'un da gücünü yanına aldığımızda güzel bir dağıtım olabilir.

hasansahin

yorumlar için teşekkürler Serkan :) Geçenlerde Gentoo dökümanlarına bakayım dedim ve dediğin gibi çok etkilendim. İnanılmaz dökümanlar var. http://www.gentoo.org/doc/tr adresine hayran oldum.

@ufuk_k
Ben hugesmp.s çekirdeğini kullanıyorum. Çok spesifik bir donanıma sahip olmadığım ve komplex işlerle uğraşmadığım için generic çekirdek işimi fazla fazla görüyor. Açıkcası 2.6.x serisine geçtiğimizden beri hiç çekirdek derlemedim. İhtiyacım olmadı.
Albert Einstein.

heartsmagic

Bu hugesmp.s son sürümlerde ön tanımlı oldu sanırım, eskiden yoktu. Hatta Ufuk bana sorduğunda ne gerek var demiştim :) Kendisi ön tanımlı getiriyormuş ve gerek olmazsa başkasını kullanmayın diyor.

ufuk_k

"huge" diye geçince biraz yüklü bir kernel olacağını düşünüp hem de pratik amaçlı derleyeyim dedim de, işleri karıştırıp nvidia driverı kurduktan sonra kerneli derleyince, modülleri oluşturamadım. Sonra sürücüyü kaldırıp kurmaya çalıştıysam da olmadı. Ama hatasıza yaklaştım diyebilirim, ah bir de nvidia konusunda hata yapmasaydım, derlediğim kernel sorunsuz ve hızlı yükleniyordu, ekran kartı modülü dışında :)

hasansahin

2.4.x serisinden beri bu işe çok uzak kaldım. Aslında son moda bi çekirdek edinip derleme olayına girmem lazım. Bencede haklısın hugesmp.s ağır bir çekirdek...Bereket slackware bu açığı kapatıyor :) Kendime özel bir çekirdek yapmam lazım ama gerçekten de üşeniyorum. 2.6.x serisi için sağlam bir döküman bilen gören varmı?
Albert Einstein.

heartsmagic

Sağlamı yok, ne nedir insan takip edemiyor, bir dünya şey var kernelde. Ben oturup genelde ne var ne yok kaldırıyordum :) Sadece bildiğim şeyleri açık bırakıyordum.

hasansahin

Dün akşam 2.6.25.3 denemesi yaptım ama vaktim olmadığı için yarım kaldı. "menu xconfig" olayı çok ilerlemiş. Ben en son yaptığımda böyle değildi :)
Özellikle help kısmı çok iyi. Döküman olsa ancak bu kadar yardımcı olurdu.

Çekirdek derleme olayında ise, en verimli ortamın slackware olduğu düşünüyorum. Bu söylem belkide kendi teorimdir ama diğer dağıtımlarda derlediğim çekirdekler sistemle uyum sağlamadı gibime geldi. Çekirdek çalışıyor ama yapılandırma araçları hala eski çekirdeği arıyordu. (yast2,sax2 vs vs) Birde bu tür dağıtımlar, bir sürüm ortaya çıkarttıklarında bütün sistemi generic çekirdeğe odaklıyorlar. Sadece kendi yayınladıkları update çekirdekleri kullanmak doğru oluyor. Başka bir çekirdek devreye girdiğinde diğer araçlar kararsızlaşıyor. Opensuse, ubuntu, fedora,gentoo gibi dağıtımlarda çekirdek denemesi yapan arkadaşlar, deneyimlerini bizimle paylaşabilirlermi?

Son olarak, hiç kullanmadım ama debian ortamında da çekirdek derleme işini çok başarılı olduğunu duymuştum.
Albert Einstein.

heartsmagic

Diğerlerini bilmem de Gentoo'da zaten kurulum (daha doğrusu derleme) aşamalarından biri zaten çekirdeği derleme :)
Hoş genkernel var ama onu kullanan insan sayısı çok azdır sanırım.

hasansahin

O zaman gentoo'dan bahsetmeye pek gerek yok :) Aslında ben arkasına büyük firmaları almış ve GNU/Linux felsefesinden biraz veya oldukça kaymış olan dağıtımlardan bahsetmiştim. İsim vermeyelimde polemik çıkmasın  :D
Albert Einstein.