Ubuntu 7.10,8.10,9.04 ten birini kurmak istiyorum.

Başlatan kaansef, 10 Haziran 2009 - 14:09:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Alıntı yapılan: kaansef - 10 Haziran 2009 - 21:07:27
zaten ben minti önerdim.Çünkü küçükmüş duydupuma göre.

Hayır. Ubuntu'nun iyi çalışamadığı bir sistemde Mint de farklı olmayacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kaansef

saol bilmiyodum bende mint'i indirip kurucaktım eski pcme :D senin sayende hemen vazgeçtim saol.Peki ne kullanmalıyım?(bu arada işlemcim bozukmuş :( yani sistem Pentium II
# 28065

heartsmagic

Eğer bellek sıkıntısı yoksa örneğin 512MB'ye kadar çıkabiliyorsa Ubuntu veya Mint denenebilir. Fakat grafik kartı çok düşük seviyedeyse yine de biraz hantallık yaşanabilir. Bu durumda masaüstü ortamı olarak daha hafif şeyler deneyebilirsin. Örneğin XFCE, LXDE gibi.

Bir başka tavsiye de Archlinux gibi daha hafif dağıtımlara yönelmen olacaktır ki, diğer başlıklarda uzun uzadıya konuştuk bunları.

Khan

Yeğenin makinaya Debian kurabilir miyim? Deli Linux veya Arch Linux gibi alternatifler de var ama Debian daha sağlam bir yapıya sahip.

erginemr

Alıntı yapılan: Khan - 14 Haziran 2009 - 18:26:32
Yeğenin makinaya Debian kurabilir miyim? Deli Linux veya Arch Linux gibi alternatifler de var ama Debian daha sağlam bir yapıya sahip.

Debian ile Ubuntu'nun sistem gereksinimleri birbirine çok yakındır. Üstelik Debian kullanmak, Ubuntu'ya göre biraz daha zordur, biraz Linux bilgisi gerektirir. Zira Ubuntu'da görsel araçlarla yapılan (ekran kartı sürücüsü yüklemek gibi) bazı şeyleri Debian'da elle yapmak durumundasınız.

Onoktake

Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

agritux

arch kavrayabilirse xfce ile süper bir uyumu var
xfce için diğer bir alternatif @anonymtrk dediği gibi zenwalk

Khan

RAM 128, Pentium II yalnız. Zenwalk'ın sitesine baktım, "PII'de yavaş olabilir." diyor. Diğerleri de aynı şekilde mi(Arch veya Deli Linux)?  Gerçi PII makinadan ne beklenir ki..? :)

heartsmagic

Eğer vaktin varsa kurup kendin gör bence. 128MB bellek ile kullanacağın programlara göre idare edilebilmesi muhtemel bence. Ancak Archlinux+Fluxbox çok daha hafif olur, fakat Fluxbox çok sade bir yüze sahiptir. Deli Linux çok farklı bir dağıtım, biraz garip gelebilir hem sana hem de kuracağın kişiye. Ben makineler eski olsa bile ne DSL ne de Deli Linux'a hiç alışamadım. Arch+Flux çözümü daha iyi göründü hep gözüme.

Khan

LXDE seçeneği de var ArchLinux'un. Forumda okuduğum kadarıyla LXDE daha hafif bir masaüstü. Ancak hafif olduğu kadar kullanışlı mı?

heartsmagic

Bu biraz kullanılarak görmeyle alakalı bir durum. Bir Gnome, KDE, XFCE kadar olmasa da diğerlerinin arasından sıyrılan bir masaüstü LXDE. Hatta diğerleri masaüstü değiller bile.

Khan

Şu an yeğenin makinayı aldım. İşin kötü yanı açılmıyor. :(
Açılış tuşuna bastığımda uzun-uzun bip sesi veriyor.
Bu arada işlemcisi P4'müş. Ama anakartta LAN girişi yok. :(

kaansef

arkadaşım biiip (2saniye sonra) biip gibimi?Eğer öyleyse ram yuvalarını kontrol et.Ram takılı olmadığında çıkar bu ses.Ramler takılıysa başka bi ramle dene.

EDİT:Pardon biip sesi iki saniye arayla değilde senin dediğin gibi.Muhtemelen ram hatası ram'i yuvalarına iyice bastır.PC'de ram olduğundan emin ol.Gerekirse başka ramle dene.Sorunun %99.9 çözülecektir ;)
# 28065

Khan

Teşekkür ederim. Verdiğiniz yöntemi uygulayacağım.

kaansef

# 28065

Khan

Burdan devam etmek yanlış olacak ama...

Dediğini yaptım, oldu. Bilgisayar açıldı. Şimdi başka bir sorun var. "Sistem disketi yanlış" gibi garip bir hata verdi.
Bilgisayarı açarken "Del(Delete tuşu)"e basınca da kendi kendini resetliyor. Acaba pili bitmiş olup ve buna paralel olarak BIOS mu sıfırlanmış?

kaansef

Aynen öyle yada jumper ayarlarında bi problem var.anakartın üstünde reset jumper adlı jumperi bul sök pcyi aç büyük bi ihtimalle düzelecektir(Bu arada bios pili öyle kolay kolay bitecek bişey değil.5 yıllık çok eski bi pc-büyük ihtimalle benden önceki sahibide en az 3-4 yıl kullandı- hiçbir bios problemi yok güncel olması dışında.Dediğim gibi jumperlerde bi problem olabilir.Onları kontrol et ama zayıf bi ihtimalde olsa bios pilide bitmiş olabilir.Ben göndereyim dicemde şimdi onun için kargoya götürülmez :D herhangi bir bilgisayarcıdan temin edebilirsin.
# 28065

ferret

Celeron D işlemcili sistemine 9.04'ü herhangi bir problem olmadan kurabilirsin düşünüyorum, 256mb hafızayla çalıştırdığın uygulamaları biraz daha dikkatli seçerek az sıkıntı yaşarsın. Yani gimp ile büyük bir resim işlediğin sırada 50 60 web sitesini de gezmeye kalkmazsan diyelim, 256mb ve bir Celeron D ile işini rahat görürsün. Fakat bildiğim kadarıyla Ubuntu'yu bahsettiğin her iki sistemede Alternate iso'dan kurmalısın, çünkü Live çalışmak için en az 384mb hafıza istiyor.

Pentium II için ise, bugün DSL gibi dağıtımlar haricinde hiçbir dağıtımın sistem gereksinimlerinin önerilen değerlerinde 192mb'den aşağı hafıza tavsiye edilmiyor. Benim de tavsiyem eğer mümkünse Pentium II'nin 128mb olan hafızasını en az 256mb'ye çıkarmandır, sonrasında KDE 4+ sürümlerinden olmamak kaydıyla herhangi bir dağıtımı sisteme kurman ve keyfine göre bir masaüstü seçmen yeterli. Pentium II'ler yüksek hafıza, diskler ya da yüksek hafızalı ekran kartlarıyla da donatılsalar artık günümüzün multimedia teknolojisinin gerisinde kaldıklarından mail okumak, müzik dinlemek, ofis işlerinde yapmak için kullanılabilir olsa olsa...

Aslında bunu en başa yazabilirdim, kendim geçen yıla kadar bir Celeron 300a'yı 466mhz'ye overclock edilmiş şekilde Debian 4.0 STABLE ile kullanıyordum, 320mb hafızası vardı. Bu tür makinelerden beklenilen performans herkesin az çok kafasında canlanacağından şöyle yapman daha mantıklı olabilir: Debian'ın 4.0 STABLE versiyonunun netinstall cd'sini çekip kolayca Ubuntu'ya yakın bir desktop konfigürasyonu kurabilirsin Pentium II'ye... Debian Stable sürümlerindeki yazılımların yalnızca güvenlik açıklarını kapatır ve genelde stable dağıtımına en sorunsuz yazılımları dahil eder. Hem de çıkardığı bir sürümü çok uzun süre destekler, Ubuntu'nun LTS'inden bile uzun. Yani güncel olmasa da yazılımların stable sürümleriyle Pentium II seni uzun süre götürür.

kaansef

Peki overclock yapsam?(Bu arada Pentium D dediğimin anakartı yandı galiba yada işlemcisi ama sorunu saptadım cpu yani işlemci yandı büyük bi ihtimalle anakartta zarar görmüş anlaşılan.)bu yüzden bilgisayar şöyle oldu:

Pentium II
128 mb Ram
80 gb harddisk

buna overclock yapmayı düşünüyorum.
# 28065

ferret

Alıntı yapılan: kaansef - 11 Temmuz 2009 - 17:35:31
Peki overclock yapsam?(Bu arada Pentium D dediğimin anakartı yandı galiba yada işlemcisi ama sorunu saptadım cpu yani işlemci yandı büyük bi ihtimalle anakartta zarar görmüş anlaşılan.)bu yüzden bilgisayar şöyle oldu:

Pentium II
128 mb Ram
80 gb harddisk

buna overclock yapmayı düşünüyorum.

Overclock konusu Linux'tan donanıma kayar ama anakartın marka ve modeline göre, eğer overclock edilebilme olasılığı varsa internette anakart marka/modelini araştırıp overclock edebilirsin. Ama önceki mesajda da belirttiğim gibi Pentium II serisine ne yaparsan yap alacağın performans bellidir. Basitçe, internette sörf, ofis işleri, kart oyunları, müzik dinlemek, film izlemek (divx'lerden ümidini kes) yapabileceğin belli başlı işlerdendir...

Gevezelik etmeden ben yine Linux'a döneyim, ram arttırımı yapamazsan Arch, DSL vb. dağıtımlara yönel... Ama en azından 256mb yapabileceksen hafızayı Debian, Ubuntu'nun 7.x sürümlerini, Slackware'yi kurmanı önerebilirim. Slackware'yi bir önceki mesajımda belirtmeyi unutmuşum, kurulumda öntanımlı masaüstü xfce'yi seçersen sıkılmadan kullanabilirsin...

Kolay gelsin.

Khan

Garip olan, aynı hatayı vermeye devam ediyor("Sistem disketisi yanlış." disketi de değil "disketisi" :D). Ama şimdi aklıma geldi. Bu donanımları kendi makinama takınca, kendi ROM'umumu devre dışı bırakmıştım. O zaman da aynı hatayı vermişti.
Yani sanki bu gerçek ROM bu değilmiş gibi davranıyor.
Bir de ROM'a giden güç kablosundan "Jumper"lere benzeyen bir kablo var. Acaba o ne işe yarıyor?

kaansef

Anakartın modelini fln ayrıntılı bi şekilde buraya yaz.Büyük bi ihtimalle yanlış güncelleme ;)
# 28065