Wordpress sorunu ?

Başlatan nazim, 12 Temmuz 2009 - 09:54:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nazim

Wordpress  var/www dizinine atım -localhost desiğimde sayfaya gelior.

wp-config-sample.php dosyasının adını wp-config.php şeklinde değiştirdim. Denildiği gibi tüm ayarlarını yaptım .
wordpress/wp-admin/install.php          -yazdığımda şu yazı tekrar gelior.

Halihazırda bir wp-config.php dosyası yok. Başlamadan önce bu dosyaya ihtiyacım var. Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var? Buyrun. Kendiniz bir web arayüzü ile wp-config.php dosyası yaratabilirsiniz, ama bu tüm sunucularda çalışmayabilir. En güvenli yol bu dosyayı el ile yaratmaktır.
Konfigürasyon dosyası yarat

dediği dosyayı yarattım, neden hala istiyor .....

nasıl yaparız?  :)

Gimp Uzmanı

Buarada konfigurasyon dosyası yarat butonuna tıklamıyormuyduk.

nazim

tıkladığımda

Üzgünüm, klasöre yazma yetkim yok. Ya WordPress klasörünün yetkilerini düzenlemelisiniz ya da wp-config.php dosyasını kendiniz el ile oluşturmalısınız.

---------
oluşturdum

raspacı

wp klasörüne yazma yetkileri vermeni istiyor galiba. Bugünlerde herkes locale wordpress kuruyor. Hayırlısı. İnternette bir sürü bedava alan veren yerler var. Oraları neden denemiyorsunuz? Mesela byethost.com gibi. Locale hiç wp kurmadım ama bu gidişle kuracağım çünkü son bir haftadır 4. veya 5. sorun yaşayan kişisin bu konuda.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

nazim

bütün hakları verdim olmadı.

benim olsun küçük olsun --diye uğraşayım dedim

raspacı

http://www.supriyadisw.net/2006/12/wordpress-installation-on-ubuntu-with-lamp
http://www.wordpress-tr.com/belgeler/wordpress/wordpress-kurulumu/
Bir de sunucuyu kapatıp çalıştırmayı seçebilirsin. Ziraoluşturduğun dosyayı yok sayıyormuş. wp-config.php de gerekli yerleri doldurdun değilmi. hostname, dbuser gibi...

nazim

<?php

/** 

* The base configurations of the WordPress.

*

* This file has the following configurations: MySQL settings, Table Prefix,

* Secret Keys, WordPress Language, and ABSPATH. You can find more information by

* visiting {@link http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php Editing

* wp-config.php} Codex page. You can get the MySQL settings from your web host.

*

* This file is used by the wp-config.php creation script during the

* installation. You don't have to use the web site, you can just copy this file

* to "wp-config.php" and fill in the values.

*

* @package WordPress

*/

// ** MySQL ayarları - Bu bilgileri sunucunuzdan alabilirsiniz ** //

/** WordPress için kullanılacak veritabanının adı */

define('DB_NAME''levent');

/** MySQL veritabanı kullanıcısı */

define('DB_USER''nazim');

/** MySQL veritabanı parolası */

define('DB_PASSWORD''123456');

/** MySQL sunucusu */

define('DB_HOST''localhost');

/** Yaratılacak tablolar için veritabanı karakter seti. */

define('DB_CHARSET''utf8');

/** Veritabanı karşılaştırma tipi. Herhangi bir şüpheniz varsa bu değeri değiştirmeyin. */

define('DB_COLLATE''');

/**#@+

* Eşsiz doğrulama anahtarları.

*

* Her anahtar farklı bir karakter kümesi olmalı!

* {@link http://api.wordpress.org/secret-key/1.1/ WordPress.org secret-key service} servisini kullanarak yaratabilirsiniz.

* Çerezleri geçersiz kılmak için istediğiniz zaman bu değerleri değiştirebilirsiniz. Bu tüm kullanıcıların tekrar giriş yapmasını gerektirecektir.

*

* @since 2.6.0

*/

define('AUTH_KEY',        '}Xy]w0.z+!-^[|(D;-er4-8ld9}FSI6Fou-[J}=zD,f;g|><vB+mYg|N~]A8{c8=');
define('SECURE_AUTH_KEY''ecz+ZCIiDJVsH|c.FX?2Kgmp<Y]Z.l-vwF;TUL0Y?dF7_BJxsO}m~EO#%n?1f.SM');
define('LOGGED_IN_KEY',   '0Ivhz67[Hw,PkdL#>Fz^Ren@3iH*_-3f@:>Fi1}oYjf_6f,2@18jVcy0e*u{<S8W');
define('NONCE_KEY',       'dI-p5bkaTQ#~L{$u}B602 oDE%<| A~1M^mD~[5<vm*rJF4)*]J3(X6jwEH$)w+I');

/**#@-*/

/**

* WordPress veritabanı tablo ön eki.

*

* Tüm kurulumlara ayrı bir önek vererek bir veritabanına birden fazla kurulum yapabilirsiniz.

* Sadece rakamlar, harfler ve alt çizgi lütfen.

*/

$table_prefix  'wp_';

/**

* WordPress yerel dil dosyası, varsayılan ingilizce.

*

* Bu değeri değiştirmenize gerek yok! Zaten Türkçe'ye ayarlı.

* tr_TR.mo Türkçe dil dosyasının wp-content/languages dizini altında olduğundan emin olun.

* Türkçe çeviri hakkında öneri ve eleştirilerinizi iletisim@wordpress-tr.com adresine iletebilirsiniz.

*

*/

define ('WPLANG''tr_TR');

/* Hepsi bu kadar. Mutlu bloglamalar! */

/** WordPress absolute path to the Wordpress directory. */

if ( !defined('ABSPATH') )

define('ABSPATH'dirname(__FILE__) . '/');

/** Sets up WordPress vars and included files. */

require_once(ABSPATH 'wp-settings.php');

-------------------------
hepsi tamam . olmadı

Not: Code etiketlerini kullanmaya özen gösterelim.

raspacı

mysql de levent adında bir veritabanı oluşturdun mu? Sunucuyu tekrar çalıştırdın mı? Benim diyebileceklerim bu kadar çünkü wp kurmadım hiç lokalde.

nazim

levi - kardeş

mysql de levent adında bir veritabanı oluşturmadım,
saırım hatam bu.

raspacı

dbuser kısmına ise veritabanı kullanıcı adını yazacaksın. LAmp kurarken kullanıcı adına ne yazmışsan onu yaz. birşey belirtmediysen kurulumda root yazmalısın. Şifreyi de aynı şekilde kurulumda belirlediğin şifre olarak değiştir. Belirtmediysen boş bırak.

nazim

sql --yeni veri tabanı yaratıp wp-config.php tekrar ayarladım.

olmadı.....

raspacı

Nasıl ayarladın? Mesela dbuser olarak ne yazdın? Şifreyi nasıl belirledin? Ayrıntı vermezsen bilemem ki.

nazim

sql  yeni kulanıcı ekledim -levent-
wp-config.php son hali

// ** MySQL ayarları - Bu bilgileri sunucunuzdan alabilirsiniz ** //

/** WordPress için kullanılacak veritabanının adı */

define('DB_NAME', 'admin');

/** MySQL veritabanı kullanıcısı */

define('DB_USER', 'levent');

/** MySQL veritabanı parolası */

define('DB_PASSWORD', '4546');

/** MySQL sunucusu */

define('DB_HOST', 'localhost');

/** Yaratılacak tablolar için veritabanı karakter seti. */

define('DB_CHARSET', 'utf8');

/** Veritabanı karşılaştırma tipi. Herhangi bir şüpheniz varsa bu değeri değiştirmeyin. */

define('DB_COLLATE', '');

/**#@+

* Eşsiz doğrulama anahtarları.

*

* Her anahtar farklı bir karakter kümesi olmalı!

* {@link http://api.wordpress.org/secret-key/1.1/ WordPress.org secret-key service} servisini kullanarak yaratabilirsiniz.

* Çerezleri geçersiz kılmak için istediğiniz zaman bu değerleri değiştirebilirsiniz. Bu tüm kullanıcıların tekrar giriş yapmasını gerektirecektir.

*

* @since 2.6.0

*/

define('AUTH_KEY',        '}Xy]w0.z+!-^[|(D;-er4-8ld9}FSI6Fou-[J}=zD,f;g|><vB+mYg|N~]A8{c8=');
define('SECURE_AUTH_KEY', 'ecz+ZCIiDJVsH|c.FX?2Kgmp<Y]Z.l-vwF;TUL0Y?dF7_BJxsO}m~EO#%n?1f.SM');
define('LOGGED_IN_KEY',   '0Ivhz67[Hw,PkdL#>Fz^Ren@3iH*_-3f@:>Fi1}oYjf_6f,2@18jVcy0e*u{<S8W');
define('NONCE_KEY',       'dI-p5bkaTQ#~L{$u}B602 oDE%<| A~1M^mD~[5<vm*rJF4)*]J3(X6jwEH$)w+I');

/**#@-*/

raspacı

Ne hata veriyor peki install dosyasını çalıştırınca?

nazim

Üzgünüm, klasöre yazma yetkim yok. Ya WordPress klasörünün yetkilerini düzenlemelisiniz ya da wp-config.php dosyasını kendiniz el ile oluşturmalısınız.

aynı şey yazıyor

Felâsife

sudo chmod 777 -R /var/www/wordpress
Bu yazma iznini verir
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

raspacı

Yetki verdiğini söylemiştin ama olmamış. @Mononun dediği gibi yap.

Kubilay

ftp de wp config.php oluşturup chmod ayarını 777 yaparsan eğer site.com/install dediğin zaman direk olarak email ve blog adı yaz sayfasına gönderir seni ama bu local de sorun yaratabilir hali hazırda bir sürü ücretsiz hostingler var aktif hostlarda denemelerini yapmalısın