Hp Pavilion HDX 9450EA Ses Problemi

Başlatan eminux, 12 Temmuz 2009 - 00:41:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eminux

Merhaba Arkadaşlar.
Bi arkadaşıma yeni bir makina aldık. Kocaman ekranı olan birçok özelliği olduğundan bahsetmiyorum şimdilik.
Birkaç tane problemim var ve bunları tek tek çözmem gerekli.
Bunların en başında ses problemi.
Şu anda surround ses sistemi olmasına rağmen bir türlü ses alamıyorum.  Şu anda ses alabildiğim tek yer notebook'un ön tarafında bulunan kulaklık çıkışı.
Ses sorunu kurulumdan itibaren vardı ve ben birçok ayarı ile uğraştım.
Ses problemleri ile ilgili bölümleri hatim ettim desem yeridir.
şu anda kafam o kadar şiştiki anlatamam. ve benim en çok zoruma giden ise bu bilgisayardan ses çıkmıyorsa windows yükleyelim denmesi : (
Bu güne kadar en az 50-60 tane bilgisayara linux kurmuşumdur hiç bu kadar sorun yaşadığımı hatırlamıyorum.
Entegre kamerasından tutunda seskartına kadar heryerinde problem var. ne kameradan görüntü alabiliyorum ne de ses kartlarından : (
bu arada cihaz ile ilgili nedir bu diyen arkadaşlarım olursa inceleyebilecekleri adres : http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/product?lc=en&dlc=nl&cc=nl&lang=nl&product=3767573&
Bu cihazda ayrıca tv kartı felanda var. Benim kafam iyice bi şişti bana yol gözterirseniz sevinirim.
Şu anda aklıma ilk gelen lspci çıktısı. diğer birkaç bilgi verecek çıktılarıda aşağıda veriyorum ok. yardımlarınızı bekliyorum herkese şimdiden yardımları için teşekkürler.

lspci:
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile PM965/GM965/GL960 Memory Controller Hub (rev 03)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile PM965/GM965/GL960 PCI Express Root Port (rev 03)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 2 (rev 03)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 3 (rev 03)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 4 (rev 03)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 5 (rev 03)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 6 (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev f3)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801HEM (ICH8M) LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801HBM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) IDE Controller (rev 03)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801HBM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) SATA AHCI Controller (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) SMBus Controller (rev 03)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation GeForce 8800M GTS (rev a2)
02:06.0 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd R5C832 IEEE 1394 Controller (rev 05)
02:06.1 SD Host controller: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 22)
02:06.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C843 MMC Host Controller (rev 12)
02:06.3 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 12)
02:06.4 System peripheral: Ricoh Co Ltd xD-Picture Card Controller (rev ff)
10:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 4965 AG or AGN [Kedron] Network Connection (rev 61)
20:00.0 Mass storage controller: Silicon Image, Inc. Sil 3531 [SATALink/SATARaid] Serial ATA Controller (rev 01)
28:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88E8055 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (rev 13)

cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec

Codec: SigmaTel STAC9271D

aplay -l

**** PLAYBACK Donanım Aygıtlarının Listesi ****
kart 0: Intel [HDA Intel], aygıt 0: STAC92xx Analog [STAC92xx Analog]
 Altaygıtlar: 0/1
 Altaygıt #0: subdevice #0
kart 0: Intel [HDA Intel], aygıt 1: STAC92xx Digital [STAC92xx Digital]
 Altaygıtlar: 1/1
 Altaygıt #0: subdevice #0

sudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base

options snd-hda-intel model=vaio

evet yanlış görmüyorsunuz alsa-base'nin içinde şuanda sadece tek satır kod var : ((

localhost

ses icin sunlari bir dene bakayim. Yarin bakarim buraya...

sudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-baseasagidaki satiri ekle bakalim.
options snd-hda-intel model=lenovo
sudo apt-get install linux-backports-modules
sudo depmod -a
sudo modprobe snd-hda-intel
Sistemi yeniden baslat. Hata alirsan devam ederiz.
Linux LPIC1 - MCSA

eminux

dediğin adımları tek tek uyguladım. son adımda hata alıyorum.

sudo modprobe snd-hda-intel
WARNING: All config files need .conf: /etc/modprobe.d/alsa-base.yedek, it will be ignored in a future release.
WARNING: All config files need .conf: /etc/modprobe.d/alsa-base, it will be ignored in a future release.

TV kartı felanda var bu cihazın. bunun ile ilgili bi problem olmasın??

localhost

uyari vermis. Sen restart yap bakalim ne olacak.
Linux LPIC1 - MCSA

eminux

Restart yaptım durum aynı malesef. İşin tuhaf tarafı ön panelde bulunan kulaklık çıkışından ses alabiliyor olmamda. ama ekrandaki hoparlörlerden ve cihazın altındaki surround bölümünden hiç ses çıkmıyor olması. cızırtı bile yok tık yok :(

localhost

kulakliktan ses alip hoparlörlerden ses alamayan bir kac kullanici vardi forumda. Arama yapip baksan. Yanlis hatirlamiyorsam PC lerde Notebook.  Linki bir dene belki birseyler olur. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,10693.0.html

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Paz 12 Tem 2009 00:25:33 GMT-2

Asagidaki paketleri kurup deneme yapabilirmisin. sudo apt-get install libasound2 libasound2-dev  Sistemi yeniden baslat.

Calismazsa asagidaki gibi dene...

sudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-baseasagidaki satiri ekle bakalim.
options snd-hda-intel model=laptop
Linux LPIC1 - MCSA

raspacı

Alıntı Yapsudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base

options snd-hda-intel model=vaio

evet yanlış görmüyorsunuz alsa-base'nin içinde şuanda sadece tek satır kod var : ((
Bende o satır da yok! :) Belki en basit  öneri ama konsolda alsamixer komutuyla ses ayarlarını düzenlediniz mi? Benim tüm kurduğum sistemlerde bu sorun yaşanıyor neredeyse.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

eminux

alsamixer'i denedim. olmadı.
şu anda son denediğim options snd-hda-intel model=laptop
şimdi bi restart yapıp denicem.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Temmuz 2009 - 02:01:26

Malesef sonuç yok. hala tık yok.
yarın devam edelim.
ne kadar öneri varsa o kadar güzel olur.
Yalnız bi problem var o da şu: birçok şeyi mıncıkladığım için öntanımlı ayarlara kolaylıkla nasıl döneceğim acaba??
İlginize teşekkürler.

heartsmagic

alsa-base değil artık /etc/modprobe.d/alsa-base.conf
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

Alıntı yapılan: eminux - 12 Temmuz 2009 - 01:40:58
alsamixer'i denedim. olmadı.
şu anda son denediğim options snd-hda-intel model=laptop
şimdi bi restart yapıp denicem.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Temmuz 2009 - 02:01:26

Malesef sonuç yok. hala tık yok.
yarın devam edelim.
ne kadar öneri varsa o kadar güzel olur.
Yalnız bi problem var o da şu: birçok şeyi mıncıkladığım için öntanımlı ayarlara kolaylıkla nasıl döneceğim acaba??
İlginize teşekkürler.
ön tanimli ayarlara dönmek icin. Yapilacak dosyalar önceden yedek alinir. Ardindan degisiklik yapilir. Herhangi bir bozulma durumunda yedek dosyayi herzaman calisir durumda ayarlamak mümkün. @heartsmagic`in dedigi yerden deneme yaptinizmi. Yolu ben yanlis yazmisim.
Linux LPIC1 - MCSA

eminux

Şimdi şöyle bi durum var.
Ben yanlış bir dosya ile oynamamışım demekki. /etc/modprobe.d/alsa-base dosyasının yedeği vardı ama zaten bu dosya artık işe yaramadığı ortada.
bunun için /etc/modprobe.d/alsa-base.conf dosyasının yedeğini alıp üzerinde oynamalar yaptım ama sonuç aynı.
tabi her denemeden sonra reboot ve bütün testleri de yaptım fakat yine de çalışmadı.

Ben kendi bilgisayarımda 8.10 kullanıyorum. Şu anda üzerinde konuştuğumuz notebook'ta ise "Ubuntu 9.04 Jaunty"...
Aklıma eski cd'den boot edip cd'den denemek geldi. eski cd'den boot edip çalıştırdığımda hiçbir kurulum veya oynama yapmadan sadece ses denetimlerini açtığımda süper ötesi ses alabildim. Bütün hoparlörler ve çıkışlar çalışıyor.

Şimdi iki sistem arasındaki farkları çıkartmaya çalışıyorum. Eğer ayarlayabilirsem böyle daha iyi olacak yoksa sıfırdan 8.10 kurcam : (
Şimdi izlemeyi düşündüğüm yöntem aynen şöyle.

cd'den açıp 8.10'daki /etc/modprobe.d/alsa-base dosyasının yedeğini almak.
9.04 şuan kurulu olan sistemdeki /etc/modprobe.d/alsa-base.conf dosyasının yedeğini alıp karşılaştırmak.
Birde bu iki sistem arasında ses denetimi alsamixer gibi karşılaştırmaları yapmak.

Bunun dışında kontrol etmem gereken yerler varmıdır?
Sonucu buradan paylaşacağım.

localhost

lsmod komutu ile kernele yüklü modülleri ögrenirsiniz. veya daha kisaltarak lsmod | grep snd ciktilarini karsilastirirsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Ben konudan koptum. Şu ana kadar ALSA derlemesi yapılıp gerekli parametreler denendi mi?

eminux

Konu askıda kalmasın.
Sonuç: ubuntu 8.10 kuruldu hiçbir problem yok ses ile ilgili.
Muhteşem ötesi bir ses alıyorum.

heartsmagic

Bir üstteki sorumun cevabı nedir? Açıkçası 8.10 ile olan şeyin 9.04 ile de olacağını umuyorum. ALSA derlemesinde veya doğru parametre eklenmesinden olumlu sonuç alınabilirdi.

eminux

Heartsmagic yukarıdaki parametrelerin hepsini teker teker denedim. Bir türlü olmadı. belki ilk kurulumdan sonra kurduğum programlar ve değiştirdiğim ayarlardan kaynaklanmıştır.
Sonuç itibari ile sorun çözüldü. İlginize teşekkürlerimi borç bilirim.

heartsmagic

Ne diyelim, umarım 9.10 ile sorun yaşamazsın.

eminux

kendi bilgisayarımda yaşamadım. muhtemelen de yaşamam.
Şu anda yeni aldığımız Hp Rack server'a ubuntu isp kuruyorum.
klavuzum ubuntu-tr forum ve http://www.howtoforge.com/perfect-server-ubuntu-9.04-ispconfig-3-p3
şans dileyin : )

Bir sorun olursa paylaşırım.

heartsmagic

Umarım bir sunucu daha sorunsuzca Ubuntu'ya terfi eder. Kolay gelsin.

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

eminux

garafatma

O zaman güle güle kullanın, darısı benim başıma :)

localhost

Konu ses kartindan ne zaman ISP ye gecti anlamadim :) Ses sorunu cozuldumu simdik ? Bu sefer ben konudan koptum :)
Linux LPIC1 - MCSA

garafatma

Konu bir acaip gitmiş açıkçası bende sonradan fark ettim :)

Sorun çözüldümü şimdi yani?

eminux

Sorun çözüleli çok oldu arkadaşlar...