Gedit'ten Text mate tarzı editör yapmak

Başlatan raspacı, 11 Temmuz 2009 - 12:01:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

raspacı

Text mate mac os dünyasına ait hızlı, gelişkin paralı  bir editör. http://blog.ubrio.us/nix/making-gedit-behave-like-textmate-for-linux/ 
sayfasından faydalanarak geditten işlevli bir şekilde yararlanmak için bir kaç ipucu verelim.
1)Düzen>yeğlenenler altında Görünüm sekmesini resim1 deki hale getiriyoruz.
2)Düzenleyici kısmında girintiyi 8 den 4 e getiriyoruz. Otomatik girintilemeyi etkinleştiriyoruz.(resim 2)
3) 3. resimdeki gibi eklentiler kısmında dosya tarayıcısı paneli ve parçalar ismindeki eklentileri işaretliyoruz.
4) http://www.garyharan.com/index.php/2006/11/16/gemini-gedit-plugin-for-all-those-textmate-fans/  adresini ziyaret edip "gemini gedit plugin" linkiyle yeni eklentimizi indiriyoruz. Tar uzantılı bu dosyayı açıp içinden çıkan iki dosyayı  /home/kullanıcı_adı/.gnome/gedit2/plugins klasörüne kopyalıyoruz. Bu klasör bende yoktu kendim oluşturdum. (.gnome klasörünü görmek için ctrl-h).
Daha sonra gediti tekrar başlatıyoruz ve eklentiler kısmında görülen gemini eklentisini işaretliyoruz.
Gemini sayesinde siz;'"({[]})"' işaretlerinin birini açınca otomatik olarak çiftini açıyor.
Bir iki opsiyonel öneri var ama ben yapmadım bunları. Kısaca konsoldan e yazınca gedit açılıyor gibi. Verdiğim adresten bu yönteme bakılabilinir.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

heartsmagic

Eline sağlık. Programlamadan ziyade kullanıcı tavsiyelerine mi alsak acaba? Yazılım sunumları da olabilir ancak sonuçta bu bir eklenti tanıtımı gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

raspacı

Bilemiyorum yazılım sunumlarına alacaktım ama hedef kitle :) programcılar diye düşündüm.

heartsmagic

Alıntı yapılan: levi - 11 Temmuz 2009 - 12:19:05
Bilemiyorum yazılım sunumlarına alacaktım ama hedef kitle :) programcılar diye düşündüm.

Tamamdır o zaman, burada kalsın :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ironic

Anlatımı uyguladım teşekkürler. Programcı olmasam da her satırda numara gösterimi lazım oluyor.  :D

ihtiyar said

Alıntı yapılan: levi - 11 Temmuz 2009 - 12:01:03
... Kısaca konsoldan e yazınca gedit açılıyor gibi....

Bu da kolay bir şey. Forumda bashrc, function, alias diye aratırsanız yardımcı bilgiler bulabilirsiniz.

raspacı

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 11 Temmuz 2009 - 14:35:26
Alıntı yapılan: levi - 11 Temmuz 2009 - 12:01:03
... Kısaca konsoldan e yazınca gedit açılıyor gibi....

Bu da kolay bir şey. Forumda bashrc, function, alias diye aratırsanız yardımcı bilgiler bulabilirsiniz.
Evet orada anlatılıyor ama ben konsola "e" yazmam gerektiğini unuturum sonra diye uygulamadım. :) Zaten gedit yetrince kısa.
Gemini eklentisindeki gemini.py dosyasında 60. satırdaki
Alıntı Yapprint event.keyval
satırının başına # koyup  etkisizleştiriyoruz.
bashrc dosyasında alias e="gedit " ekliyoruz.
Alıntı yapılan: ironic - 11 Temmuz 2009 - 14:25:19
Anlatımı uyguladım teşekkürler. Programcı olmasam da her satırda numara gösterimi lazım oluyor.  :D
Rica ederim.