Görsel eğitimler bölümü açılsa nasıl olur ?

Başlatan Şakir, 11 Temmuz 2009 - 09:25:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xxx3

Alıntı yapılan: bytan - 09 Ağustos 2009 - 17:16:24
@heartsmagic,  depolardan bir program indirip dosya biçimini yahoo'nun istediği biçimlere dönüştürmeye çalıştım. Wmv, avi, mp4, mpg biçimlerine dönüştürmeyi denedim. Sadece mpg kabaca bir sonuç verdi fakat çok yetersizdi. Öyle ki tüm anlatım 1.5 sn içerisinde akıp geçiyordu. :) Biraz oynama yapmak gerekiyor bu dönüşümlerde. Ya da kayıt işlemi doğrudan bu biçimlerde olabilir mi bilmiyorum.

@xxx3, etiket işi kolay. Uygun biçime getirdikten sonra siteye yüklerken, ya başlık kısmına ya da "tag" olarak belirtilmiş alana veya iki kısma birden Ubuntu TR yazılabilir.
Anladım teşekkür ederim kayıt işlemi winkte yalnızca şu formatlarla yapılıyor swf, windows exe ve pdf  başka bir formatı desteklemiyor bende bunu belirteyim. :D

Bedreddin

Alıntı yapılan: xxx3 - 09 Ağustos 2009 - 15:18:38
Fuzûli link için teşekkür ederim yalnız ingilizcem yetersiz biraz açıklayabilirmisin sen veya bir başka arkadaşımız sanada yardımlarından dolayı teşekkür ederim  :D

MS Sans Serif kullanın demişler. "O da sorunumu çözmedi, ama yerelleştirilmiş bir bilgisayarda Wink'i çalıştırınca sorun olmadı." demiş. Windows için mi konuşmuşlar onu bilmiyorum.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

xxx3

Alıntı yapılan: Fuzûli - 09 Ağustos 2009 - 18:17:48
Alıntı yapılan: xxx3 - 09 Ağustos 2009 - 15:18:38
Fuzûli link için teşekkür ederim yalnız ingilizcem yetersiz biraz açıklayabilirmisin sen veya bir başka arkadaşımız sanada yardımlarından dolayı teşekkür ederim  :D

MS Sans Serif kullanın demişler. "O da sorunumu çözmedi, ama yerelleştirilmiş bir bilgisayarda Wink'i çalıştırınca sorun olmadı." demiş. Windows için mi konuşmuşlar onu bilmiyorum.
Teşekkür ederim Fuzûli sanırım windowsdan bahsediyorlar çünkü gerekli birkaç araştırmada ben yaptım msttcorefonts paketini yükledim ama genede düzelmedi neyse artık yardımların için çok teşekkürler

agritux

Şakir

Evet açılmış. Teşekkürler yönetime açtıkları için. Ama bir eksik gördüm galiba. İsten adında bir başlık olsa ve arkadaşlar da istedikleri anlatımları oraya yazsa daha iyi olmaz mı ? Uzun bir süre giremedim siteye. Birkaç işim vardı. Şimdi bakıyorum kimse istek yapmamış. Durduk yere de şunu anlatayım diye bir konu gelmiyor aklıma :) İstek adında başlık açılsa da arkaşlar oraya istediklerini yazsa güzel olacak gibi geliyor bana.
Web Developer (PHP + (HTML + CSS + JQUERY))

http://www.sakirmehmetoglu.com.tr/hakkimda

heartsmagic

Alıntı yapılan: Şakir - 26 Ağustos 2009 - 14:57:34
Evet açılmış. Teşekkürler yönetime açtıkları için. Ama bir eksik gördüm galiba. İsten adında bir başlık olsa ve arkadaşlar da istedikleri anlatımları oraya yazsa daha iyi olmaz mı ? Uzun bir süre giremedim siteye. Birkaç işim vardı. Şimdi bakıyorum kimse istek yapmamış. Durduk yere de şunu anlatayım diye bir konu gelmiyor aklıma :) İstek adında başlık açılsa da arkaşlar oraya istediklerini yazsa güzel olacak gibi geliyor bana.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=243.0
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

s7e7v7e7n

video ya yazıları hangi program ile ve nasıl ekliyorsunuz o kısmı ben anlamadım aslında nasıl yapıldıgına dair bir yazıda göremedim açıkcası :)
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

hitokiri

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Gnome-Subtitles
ile altyazıları hazırlıyabilir avidemux ile ekliyebilirsiniz avidemux anlatımına bağlantıdan ulaşılabilir :)

bir de bildiğin gtk record my desktop var :)

s7e7v7e7n

anladım şimdi peki gtk record my desktop ile video cekip alt yazı ekleyebiliyor muyuz gtk yi denedim ben video cekimi icin güzeldi bir sorun yoktu.
benim amacım aslında sunum şeklinde alt yazılı video hazırlamak :) bu iş icin Gnome Subtitles var.
gtk record ise sesli anlatımlar veya sessiz anlatım için kullanışlı..

hitokiri

altyazıyı hazırlamak için gnome-subtitles videoya gömmek için avidemux , tamam halledersin artık kolay gelsin :)

s7e7v7e7n

tamam üzerinde çalışacağım teşekkürler..

screenshot

Linux ile yeni tanışan kullanıcılar için faydalı bir çalışma başlatılmış.

Peki görsel eğitim için illaki video mu olması gerekiyor?

Şahsen ben swf uzantılı flash çalışmalarının daha etkili olacağına inanıyorum.

Bazı durumlarda sadece görsellik yetmez kullanıcı ile etkileşime girmek gerekir. Buna en iyi örnek simülasyon olabilir. Her bireyin öğrenme şekli farklıdır. Fakat şu bir gerçek gördüklerinizi belki unutursunuz ama yaptıklarınız pek unutulmaz.

Eğer isterseniz bahsettiğim konu ile alakalı örnek bir çalışma yapabilirim.

Şu an aklımda olan wmvare programı ile windows ortamında Ubuntu Kurulumu var. Hazırlanacak çalışma etkileşimli kullanıcıyı adım adım yönlendirecek ve kullanıcıdan o işlemi gerçekleştirmesi istenecek.

Eğer beğenilirse Ubuntu Kurulumu - Kurulum sonrası yapılması gerekenler - 2. İşletim sistemi olarak Ubuntu kurulumu gibi başlıklarda görsel aynı zamanda kullanıcı ile etkileşim kuracak simülasyonlar hazırlayabilirim.
"Zihin Fukara Olunca , Fikir Ukala Olur"

hitokiri

Evet iyi bir fikir olabilir deneyip görmek lazım ama herkes
Alıntı Yapswf uzantılı flash çalışmaları
yapması beklenemez ayrıca bunu nasıl yaptığını da mümkünse anlatırsan belki daha da faydalı olur , başarılar :)

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: screenshot - 10 Nisan 2010 - 04:26:29
Peki görsel eğitim için illaki video mu olması gerekiyor?

Böyle bir zorunluluk yok tabi'ki.  ;)
Ama videonun tercih edilmesinin nedeni,
basit(zahmetsizce) ve amaca direk ulaşabilir olduğu içindir.

heartsmagic

@ManyakCatlakDeli, alt yazı biraz zahmetli olur ama. Bu iş için farklı şeyler konuşulmuştu sanırım, onlara bir göz atabillirsin. Hatta bu başlıkta bile olabilir.

@screenshot, söylendiği üzere elbette video şart değil. İstediğin ortamda sunum hazırlayabilirsin, yeter ki Linux üzerinde sorunsuzca izlensin, uygulansın.

screenshot

Hazırlıklara şimdi başladım ve neredeyse bitmek üzere.

Sadece kullanıcıyı yönlendirecek metinleri eklemem gerekiyor. Bu konuda sormak istediğim hitap şekli nasıl olmalı?

Mesela kullanıcıdan istenen menüye tıklamasını yada bir butonu tıklaması istenecek.

Dosya menüsüne tıkla
Dosya menüsüne tıklayınız
Dosya menüsüne tıklatın
Dosya menüsüne tıklayalım

Ben karar veremedim. Ubuntu kurulumunu adım adım kullanıcıya yaptıracağım için her adımda balon şeklinde uyarı olacak.

Bana bir öneri sunarsanız çalışmamı tamamlayacağım.

Nasıl yaptığım konusuna gelince Captivate programını kullanıyorum. Kullanımı konusunda detaylı bir çalışma eklerim.

Ubuntu üzerinde kullanacağım bu ve buna benzer programlar araştırdım ama bu konuda başarılı olamadım. Belki wine aracılığı ile kullanmak mümkün olabilir. Bunun araştırmasını yapmadım ama bulursam bir yöntem ayrıntılı olarak seve seve paylaşırım.

Yapılan çalışma swf uzantılı olduğu için isteyen bilgisayarına indirip kullanabilir isteyen herhangi free olmayan bir siteye ekler kullanır.

Yapacağım çalışmanın girişi ve en sonki adımına Forum takma adımı ve forum adresini eklesem bir sakıncası olurmu?

heartsmagic

Hitap şekli sana bağlı aslında.
"... tıklayın." gayet uygun bence mesela. 

screenshot

Wmvare programı ile Ubuntu Kurulumu

Swf uzantılı buradan indirebilirsiniz.

Ne kadar kullanılır bilmem ama isteyen olursa aynı şekilde exe uzantılı halinide yapabilirim.

Önerilerinize göre düzeltmeler/değişiklikler yapabilirim.

İlk örnek olması sebebiyle rapidshare adresine attım. Çalışmaya onay verilirse uygun görülen bir siteye upload edilebilir.

heartsmagic

Gayet güzel olmuş @screenshot eline sağlık. Swf aslında sorun değil, Firefox ile rahatlıkla çalıştırılabiliyor. Keşke Linux üzerinde bu şekilde hazırlanabilecek programlar olsa. Dediğim gibi aslında bir ara konuşmuştuk, böyle yazılar eklenebilecek bir program mevcuttu. Fakat tıklama olanağı ile ilerleme yoktu sanırım.

screenshot

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Nisan 2010 - 22:56:06
Gayet güzel olmuş @screenshot eline sağlık. Swf aslında sorun değil, Firefox ile rahatlıkla çalıştırılabiliyor. Keşke Linux üzerinde bu şekilde hazırlanabilecek programlar olsa. Dediğim gibi aslında bir ara konuşmuştuk, böyle yazılar eklenebilecek bir program mevcuttu. Fakat tıklama olanağı ile ilerleme yoktu sanırım.
Teşekkür ederim.
Ubuntu kurulumu içinde çalışmaya başladım. Özellikle partition (Türkçe karşılığını net bilmiyorum sanırım disk bölümleri diye geçiyor) üzerinde duracağım. Sonraki çalışmada Kurulum sonrası yapılması gereken ilk işlemler olabilir.

Simülasyon olarak daha başka neler yapılabilir bilmiyorum. Görsel Eğitimler bölümünde açılacak istek başlıklarını dikkate alarak elimden geldiğince bir şeyler paylaşmaya çalışacağım.

Bu arada sanırım captivate programı wine ile kurulabiliyor. İncelemedim fakat şöyle bir link buldum. http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=3272

Captivate programı her tıklamayı ekran görüntüsü şeklinde alıyor. Tıkladığınız menü yada butonlara baloncukları kendi ekliyor. Benim yaptığım sadece her slaytda kullanıcının tıklamasını istediğim yere gizli buton eklemek, bu butona bir sonraki slayta git özelliğini kazandırmak.

Bahsettiğiniz programlarda belki bu özellik olabilir. Uygun bir zamanda bu konu ile alakalı bir araştırma yapayım.

heartsmagic

Wine ile "Garbage" puanı almış program, kısacası çalışacağını sanmıyorum. Gerçi yeni Wine sürümlerinde durum nedir bakmak lazım.
Benim hatırladığım programda bu kadar kapsamlı özellikler yoktu sanırım. Zaten biraz bakınınca Captivate benzeri programlar için istek bile yapılmış ancak pek ses seda yok gibi.

xxx3

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Nisan 2010 - 22:56:06
Wink programıyla ben bir tanıtım sunumu hazırlamıştım onu dedin heartsmagic eğer öyleyse winkde tıklama ile ilerleme var diye hatırlıyorum  :D

heartsmagic

Yaşa @xxx3, aklıma bir türlü gelmeyen uygulamanın ismi buydu. Eğer tıklama ve ilerletme özelliği varsa belki kullanılabilir sunum için.

canosayan

Chmod bizim işimiz.

xxx3

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Nisan 2010 - 09:52:13
Yaşa @xxx3, aklıma bir türlü gelmeyen uygulamanın ismi buydu. Eğer tıklama ve ilerletme özelliği varsa belki kullanılabilir sunum için.
Rica ederim ne demek yalnız wink'le yazı eklerken bazı problemler var türkçe karakterlerde sıkıntı oluyor ve bazen yazarken yazdıklarınızı göstermiyor fakat sunuyu derlediğiniz zaman tüm yazdıklarınız görünüyor bir nevi root şifremiz gibi yazarken görülmüyor ama genede yazıyor o bakımdan biraz sıkıntılı bir program bilmiyorum belki çözümü vardır epey bir araştırdım ama bulamamıştım  :(