Görsel eğitimler bölümü açılsa nasıl olur ?

Başlatan Şakir, 11 Temmuz 2009 - 09:25:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şakir

Güzel bir programmış wink. Deniyecem zaman bulunca. Anlatımları wink ile yapsak hem daha küçük boyutlu hem de metinler yönünden iyi bir araç olur. "xxx3" ve "dozi" kardeşlerimize teşekkürler verdikleri bilgiler için.
Web Developer (PHP + (HTML + CSS + JQUERY))

http://www.sakirmehmetoglu.com.tr/hakkimda

heartsmagic

O zaman denemeleri beklemeye devam edelim bizler. Gayretleriniz için teşekkürler arkadaşlar.

@Şakir, Tema Kurulumu ve Görselliği ayırmanın belirli bir nedeni var mı? Hani iç içe olan konular gibi geliyor bana. İstiyorsan bölüm ve alt bölümler de olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Şakir

Ben görsellikten Compiz, Beryl gibi uygulamaları amaçlamıştım. Tema kurulumu ise temaları tabıtıp nasıl kurulumunun gerçekleştiğini anlatıldığı bölüm olsun diye düşündüm. Çünkü temaların kurlumları farklı oluyor öğrendiğim kadarıyla. Ama yine de ayırabiliriz. Benim aklıma gelen bunlar. Siz ve diğer arkadaşlar başlıklara ekleme ya da çıkarma yapsa da artık açsak diyorum. :) Ben sizi bekliyorum. :)

erkuserdem

Bir örnek video görsek çok sevindirik olacağız :)

xxx3

Aslında ben hazırlamaya çalışıyorum yalnız wink güzel bir program olmasına rahmen bir kaç sorun çıkardı metin dosyalarını eklerken türkçe karakterlerde sorun çıkartıyor biraz videoyu uzatınca kilitlenme meydana geliyor yalnız bu sadece bende de kaynalana bilir şimdilik ben winke ısınma turları atıyorum ama en kısa zamanda basit bir vide hazırlıyacagım  :) 

heartsmagic

Alıntı yapılan: Şakir - 05 Ağustos 2009 - 22:54:13
Ben görsellikten Compiz, Beryl gibi uygulamaları amaçlamıştım. Tema kurulumu ise temaları tabıtıp nasıl kurulumunun gerçekleştiğini anlatıldığı bölüm olsun diye düşündüm. Çünkü temaların kurlumları farklı oluyor öğrendiğim kadarıyla. Ama yine de ayırabiliriz. Benim aklıma gelen bunlar. Siz ve diğer arkadaşlar başlıklara ekleme ya da çıkarma yapsa da artık açsak diyorum. :) Ben sizi bekliyorum. :)

Şöyle ki, Compiz'in diğer masaüstlerinin altında yer alması garip olabilir. Kendisine bir bölüm ayarlarız olmazsa.

xxx3

Beklenen an geldi bir sunum hazırlarım bakalım beğenecekmisiniz biraz zor oldu ama oldu rapid'e yükledim kusura bakmayın başka site aklıma gelmedi açıkçası pek kullanmadığım için böyle siteleri alternatiflreini bilmiyorum. sunum yoruma açıktır tabii ki  :D

İndirme adresi
http://rapidshare.com/files/264532174/Emerald_kurulumu_.tar.bz2.html

heartsmagic

Wink hoş bir programa benziyor. Boyut olarak da uygun. Ara ara beklemeleri sen ayarlıyorsun sanırım, doğru mudur? Yazılanlar okunsun diyerek yani?

xxx3

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Ağustos 2009 - 01:34:57
Wink hoş bir programa benziyor. Boyut olarak da uygun. Ara ara beklemeleri sen ayarlıyorsun sanırım, doğru mudur? Yazılanlar okunsun diyerek yani?
evet değilse hemen geçiyor yalnız windowsdaki wink ile linux altındaki wink arasında inanılmaz farklar var bunlardan biride bu beklemelerdeki süreler windowsda daha bir oturaklı dikkat etdiyseniz bazı yazılar biraz fazla kalıyor birde kişiden kişiye okuma hızı değişince iş çığrından çıkıyor gerçi şöylede bir özellik var örneğin metin var bir sayfada sunum orda duruyor ve sunumun içerisine bir "next" butonu koyuyorsunuz böylece metini istediğiniz gibi okuyup sonra "next"e basarak sunumu oynatmaya devam edebiliyorsunuz  :D

heartsmagic

Next güzel olabilir. Ben biraz hızlı okuduğumdan şüphe ettim acaba programda mı suç var diye :)
Genel anlamda güzel bir yöntem ama bu.

xxx3

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Ağustos 2009 - 02:59:34
Next güzel olabilir. Ben biraz hızlı okuduğumdan şüphe ettim acaba programda mı suç var diye :)
Genel anlamda güzel bir yöntem ama bu.
Metinlerde ki bekleme sürelerini ayarlarken  ubuntu kullanmaya yeni başlamış biri gibi düşünmek istedim sonuçta bazı şeyler onlar için hızlı gelebilir diyelim ki sistem yönetim synaptik paket yöneticisini yeni oldukları için bulmak zor olmasa da biraz zaman gerekebilir  :D kısacası empatiyle yaklaştım heartsmagic, şu anda da pdf versiyon hazırlamaya çalışıyorum o tabii biraz daha basite kaçıyor  :)

ns

bende indirdim baktım genel olarak güzel olmuş ama Türkçeye biraz daha özen göstermelisin bence.
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

Şakir

@xxx3 Güzel bir anlatım olmuş. İlk deneme ama gerçekten güzel.

Şimdi ben de başladım denemeye.

@heartsmagic siz şu başlıkları bir ayarlarmısınız ? Ya ben de yeni olduğum için tam bir menü çıkaramıyorum. Örneğin compiz hangi masaüstünde çalışır hangisinde çalışmaz ya da hepsinde çalışır mı bilmiyorum. Bu işi siz yapabilirmisiniz ? :) Ben de başladım wink denemeye şu başlıklar bi kesinleşsin hemen başlayacam bilgim olduğu konularda bişeyler hazırlamaya. Oraya bir metin de hazırlamak lazım. Genel kurallar, standartlar ve diğer önemli konular hakında. Gövde gösterisi bölümü olmasını hiç istemiyorum(Kendi düşüncem).

heartsmagic

Bölümü açtım ancak alt kategorileri daha müsati bir zamanda düşünelim. Eğer birkaç günce oluşturmazsam lütfen bu başlıktan tekrar hatırlat.

xxx3

Alıntı yapılan: ns - 07 Ağustos 2009 - 18:32:28
bende indirdim baktım genel olarak güzel olmuş ama Türkçeye biraz daha özen göstermelisin bence.
Türkçeye özen gösterdim açıkcası ama wink bana ve türkçeye hainlik etti birkaç uyumsuzluk var.Bir metine türkçe harf girdiğimizde metin sapıtıyor açıkcası sözlerim yalnış anlaşılmasın ama giriş metnini abartmıyorum 7-8 kere yazmışımdır.Hayır bir metin editöründen yazıyım içine kopyalıyım dedim onuda wink kabul etmedi  :(

ns

Alıntı yapılan: xxx3 - 07 Ağustos 2009 - 23:05:17
Alıntı yapılan: ns - 07 Ağustos 2009 - 18:32:28
Türkçeye özen gösterdim açıkcası ama wink bana ve türkçeye hainlik etti birkaç uyumsuzluk var.Bir metine türkçe harf girdiğimizde metin sapıtıyor açıkcası sözlerim yalnış anlaşılmasın ama giriş metnini abartmıyorum 7-8 kere yazmışımdır.Hayır bir metin editöründen yazıyım içine kopyalıyım dedim onuda wink kabul etmedi  :(

ilk ve deneme amaçlı olduğu için çokda önemli degil ama benim gözüme takılanlar harf hatası değil.

mesela ilk yazıda öğrenicez yazıyor öğreneceğiz yerine

ilk mesajın altlarında u adresi ziyared etmelisiniz gibi birşey yazıyor.

ve noktala işaretlride bazen var bazen yok.

ama zaten deneme amaçlı olduğu için sorun yok. ellerine sağlık, onca uğraşıp güzel bir şey yapıyorsun küçük hatalar güzelliği gölgelemesin diye yazdım kusura bakmazsın inşallah.
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

xxx3

yok önemli değil ama hataların bir kısmı dediğim gibi winkden kaynaklanıyor bazen art artda türkçe karakter girdiğimde cümleyi komple siliyor bu yüzden türkçeye özgü karakter giremiyorum.Noktalama işaretleride metinde gözükmüyor veya siliniyor  :D

heartsmagic

İlgili bir tane kategori ve buna ait bölüm/alt bölümler açıldı. Eğer daha farklı bölümler isteniyorsa veya mevcut olanlarda değişikliğe gidilsin deniyorsa burada fikirlerinizi paylaşın, bizler de değerlendirelim.

Aklıma gelen en uygun yapıyı oluşturmaya çalıştım. Kategorimiz faal bir şekilde hayata geçerse daha güzel bir yapı kurmaya çalışırız zamanla.

Şakir

Şu anda gerçekten güzel bir şekilde dizilmiş kategoriler. En kısa sürede başlayacam ben. Önümüzde bir düğün var onu bi atlatayım çok rahatlayacam. PC başında uzun zaman geçiremiyorum artık. Şu düğün bir bitsin sonra yine hem pc başına hem iş başına geçeceğim :).

bytan

@xxx3'ün hazırladığı örneği video.yahoo sitesine yüklemeye çalıştım fakat başarılı olmadı. Formatı beğenmedi. Formatı değiştirip denedim ama bu sefer de görüntüler güzel olmadı. Çok vaktim olmadığı için üzerinde uğraşamadım. Bu anlatımları video sitelerine "Ubuntu TR" etiketiyle atabilsek, rapide olan bağımlılıktan kurtulabiliriz ve izlemesi daha kolay olurdu.

Genel olarak anlatımını beğendim @xxx3. Yazıların yavaş geçtiği kısma bende katılıyorum. :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Bedreddin

Wink ile ilgili şöyle bir tartışma geçmiş. Sorununuza çözüm olabilir belki.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

xxx3

Heartsmagic bölümler için teşekkürler.Bytan bu videoları etiketleme işini nasıl halledicez heartsmagic verdiği linke baktım ama beni aştı nasıl bir yol izlemeliyiz.Yazıların durumuna gelince açıkcası o videoyu hazırladıkdan sonra "next" butonu kullanmayı düşünüyorum ilgin için teşekkür ederim.Fuzûli link için teşekkür ederim yalnız ingilizcem yetersiz biraz açıklayabilirmisin sen veya bir başka arkadaşımız sanada yardımlarından dolayı teşekkür ederim  :D

bytan

@heartsmagic,  depolardan bir program indirip dosya biçimini yahoo'nun istediği biçimlere dönüştürmeye çalıştım. Wmv, avi, mp4, mpg biçimlerine dönüştürmeyi denedim. Sadece mpg kabaca bir sonuç verdi fakat çok yetersizdi. Öyle ki tüm anlatım 1.5 sn içerisinde akıp geçiyordu. :) Biraz oynama yapmak gerekiyor bu dönüşümlerde. Ya da kayıt işlemi doğrudan bu biçimlerde olabilir mi bilmiyorum.

@xxx3, etiket işi kolay. Uygun biçime getirdikten sonra siteye yüklerken, ya başlık kısmına ya da "tag" olarak belirtilmiş alana veya iki kısma birden Ubuntu TR yazılabilir.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

mencoder de yapar demişler bir yerde ama normalde desteği yok swf için. flv yapıp öyle denemek lazım ki benim verdiğim bağlantıdaki betik işe görür diye okudum. Şu an deneme şansım yok ne yazık ki.