Görsel eğitimler bölümü açılsa nasıl olur ?

Başlatan Şakir, 11 Temmuz 2009 - 09:25:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şakir

Arkadaşlar benim bir önerim var.Konuyu açmadan önce tüm forumda genel bir araştırma yaptım ve "Öneri ve İstekler" bölümünü tamamıyla dolaştım. Benim fikrim şu. Forumda "Görsel eğitimler bölümü" açılsa nasıl olur? Genel Linux hakkında. Ücretle satılan CD paylaşımını kastetmiyorum. Örneğin ben Synaptic Paket Yöneticisini kullanmayı bilmiyorum (Biliyorum :)) ve sizden görsel yardım istesem ve siz de müsait olduğunuz zaman hazırlayıp sunsanız. Ben yaklaşık 1 aydır linux kullanıcısıyım ve gerek forumumuzdan gerek diğer web sitelerinden birçok şey öğrendim. Ben de elimden geldiğince videolar hazırlayabilirim ve hiç üşenmem. Öğrenmeyi öğretmeyi severim. Eğer mümükünse böyle bir şey şimdiden standartları belirlesek. Örneğin video kayıt programı için hangi programı kullanacaz? Video formatı olarak hangi formatı seçecez? Çözünürlük ne olacak gibi standartlar belirlesek ve işlere başlasak. Kesinlikle lisanslı paylaşım kasdetmiyorum. Ya bedava dağıtımlar ya da kendi emeğimizle hazırladığımız videolar olsa bence çok çok iyi bir eğitim olur. Tabi olursa konuları ne olacak gibi sorular da gelebilir. Şimdiden şöyle birt cevap vereyim. İsterseniz Alt bölümler halinde düzenleme yaparız isterseniz bir başlık altında düzensiz olarak da paylaşabiliriz (Tabi başlıklar net ve açıklayıcı olmak şartıyla). Videolar doğrudan izlenebilir şekilde de olabilir ya da papid dışında başka bir site üzerinden paylaşabiliriz. Doğrudan izlenebilir şekilde olsa siteye ağırlık katabilir. Bu nedenle uygun bir site belirleyip ordan paylaşım yapabiliriz.

Bu sadece bir öneridir. Benim böyle bir düşüncem var ve uygulanırsa başarılı olacağını düşünüyorum. Ama takdir yine sizin. Saygılarımla...
Web Developer (PHP + (HTML + CSS + JQUERY))

http://www.sakirmehmetoglu.com.tr/hakkimda

Bedreddin

Son zamanlarda yoğun bir şekilde video hazırlayan bir arkadaşımız var, Artikozgurum. Böyle bir girişim olacaksa sanırım video kaydetme konusunda ufak bir rehber hazırlayacaktır.

Benim görüşüm, eğer böyle bir bölüm açılırsa her konudan dersler bir arada duracağından düzensizlik olacağı. Bunun yerine bu konudan çıkacak ortak kararın sonucunda; örneğin videosu hazırlanan bir yazılımsa, yani videoda yazılımın tanıtımı yapılıyorsa "Yazılım Sunumları" bölümüne açılması, ya da örneğin Synaptic gibi temel bir programın anlatımıysa "Acemiler İçin İlk Durak" ya da "Temel Bilgiler" bölümüne açılması daha uygun olur gibi geliyor bana.

Bu yöntemde de videolar dağınık duracağı için ufak bir işlem daha gerekiyor. Video içeriği olan bölümlerde açılacak sabit ve kilitli bir konuya yetkili birisinin, bölüme eklenen videoları liste halinde ve konulara bağlantı vererek eklemesi gerekiyor ki, videolu başlıklar aşağılara kayıp kaybolmasın.

Eğer böyle bir birişim olacaksa da standartlar konusunda sanırım bir sıkıntı olmayacaktır. Tüm videolara YouTube ve Vimeo gibi iki ayrı servisten erişilebilirlik kuralı getirilse yeterli olur sanırım. Zaten onların boyutları sınırlı oluyor. ;)

Hatta konuya farklı bir boyut olarak da şunu katmak istiyorum. Viki için YouTube ya da herhangi bir servisin video eklentisi varsa - ya da eklenebiliyorsa - videoların Viki'de oluşturulacak uygun bir kategoriye eklenmesinin daha uygun olacağını düşünüyorum. Düzenlemesi ve denetlemesi de forumdan daha kolay olacaktır üstelik. Hem de kullanıcıların Viki kültürüne biraz daha ısınmasını sağlayacaktır.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

heartsmagic

Bu konuyu bir değerlendirelim bizler. Fikir fena durmuyor ancak istekten ziyade dileyen arkadaşların bunu yapması sağlanır. Örneğin ben görsel içerik hazırlamaktan -tamamen kişisel- pek hazzetmiyorum. Çok nadirdir bunu yaptığım. Fakat çok seven arkadaşlar var, ayrıca bu işi çok güzel de yapıyorlar.

Bana kalırsa da ayrı bir kategori ve altında bölümler olabilir. İndexleme işi biraz sıkıntı olsa da sanırım onun da bir şekilde üstesinden gelebiliriz.

Not: Sanki bir arkadaş yine böyle bir istek yapmıştı ancak ya ben karşı çıktım ya da tam olgunlaşmamıştı bu fikir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Şakir

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Temmuz 2009 - 12:30:03
Bu konuyu bir değerlendirelim bizler. Fikir fena durmuyor ancak istekten ziyade dileyen arkadaşların bunu yapması sağlanır. Örneğin ben görsel içerik hazırlamaktan -tamamen kişisel- pek hazzetmiyorum. Çok nadirdir bunu yaptığım. Fakat çok seven arkadaşlar var, ayrıca bu işi çok güzel de yapıyorlar.

Bana kalırsa da ayrı bir kategori ve altında bölümler olabilir. İndexleme işi biraz sıkıntı olsa da sanırım onun da bir şekilde üstesinden gelebiliriz.

Not: Sanki bir arkadaş yine böyle bir istek yapmıştı ancak ya ben karşı çıktım ya da tam olgunlaşmamıştı bu fikir.

Öncelikle şunu söyleyeyim ki ben bu konuyu açmadan önce forumu iyice dolaşıp inceledim. Bilmiyorum belki gözümden kaçmıştır ama ben böyle bir konu göremedim. Eğer açıldıysa kusura bakmayın. Hemen kapatabiliriz konuyu.

Benim fikrim görsel dersler menüsü altında gruplar halinde paylaşım yapılmasıydı. Sizin de dediğiniz gibi zor olacak ama program anlatımları bir başlık altında genel yardımlar bir başlık altında compiz gibi görsel yardımlar bir başlık altında düzenli bir şekilde etiketlenirse çok güzel bir iş çıkar ortaya. Tabi tamamen gönüllü kişiler tarafından hazırlansa. Yine içerisine bir istek başlığı açarız ve anlatılması istenen konular listelenir. Ben anlatırım diyen kişi de alta bilgi verir konuyu ben aldım ben ilgileniyorum diye. Böylelikle aynı işi birkaç kişi yapmamış olur. Ben de şu ana kadar öğrendiğim herşeyi yapabilirim. Yine standartlar konusunu açayım ama şöyle olsun. Youtube deki videolar  çözünürlüğü düşük olduğu için tam ekran izlerken yazılan kodlar tam olarak gözükmeyebilir. Yine bir standart lazım yani. Eğer olur derseniz ben en kısa sürede standartlar belirleyeyim (Siz yaparsanız daha güzel olur tabi) gerekli araçları bulayım ve nasıl yapacağımız konusunda ilk görsel dersi ben hazırlayayım. Herkes de benim yaptıklarım doğrultusunda istediği şekilde yapsın.

Her türlü görüşünüze açığım. Olur derseniz hemen başlanması gereken bir konu. Olmaz derseniz de sizin takdirinizde. Saygılarımla.

ns

yapılırsa güzel olabilir. ama videolu dersler bana hiç sıcak gelmiyor. onun yerine resimli anlatım daha kolay,daha hızlı ve kota dostu olur.

sen yaparsan kimsenin olmaz diyeceğini sanmıyorum.
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

heartsmagic

@Şakir çalışma yaparsan çok seviniriz. Sonuçta her ne kadar aramızda değerlendirelim desem de karar olumsuz yönde çıkmaz sanıyorum. Hatta burada bir bölüm listesi bile çıkartabilirsin, ona göre ayarlarız bölümleri.

Şakir

Mümkün olduğunca en kısa sürede yapacam bir örnek. Ama biraz vakit alabilir. Kusura bakmayın işlerden dolayı kendime ayıracak bile zamanım olmuyor. Ama ben kararlıyım ve başarılı olacağına da eminim.

heartsmagic

Vakit sorun değil, forum bir yere kaçmıyor ne de olsa :) Dilediğin bir zamanda çalışmanı buraya aktarabilirsin.

Yusuff

Bence gerek yok, anlatımla da halloluyor her şey. Ama yine de olsa zararı olmaz.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

Şakir

Arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Ben başladım bişeyler yapmaya ama video kayıt sırasında problemlerim var. Video kayıt için gtk-RecordMyDesktop kullanıyorum. Video kaydı sırasında bazı kareleri almıyor. Yani cvideo iyi çımıyor. diğer bir sorun ise boyutunun  çok büyük olması. "gtk-RecordMyDesktop" ile çekilen videolar bildiğiniz gibi varsayılan olarak *.ogv formatında kayıt edilir. WinFF Video Converter ile .vmv formatına çeviriyorum ama görüntü biraz kötü oluyor. Diğer formatlara çevirince de aşırı derecede boyut artıyor. Bu iki sorunu çözmem lazım. Önerebileceğiniz güzel bir video kayıt ve dönüştürme programı var mı ? "ffmpeg" de denedim ama iyi bir sonuç alamadım. Bir çözüm bulmak lazım bu sorunlara.

Konu menülerini de belirledim eğer uygun görürseniz şu şekilde olmasını istiyorum

Ubuntu Görsel Eğitim-Yardım Başlığı aştında Gnome, XFCE, KDE, LXDE ve Diğer masüaüstleri ve onun alt menüsü de şöyle:

Compiz
Program kurulumu
Tema kurulumu
Hata çözümleri (Genel)

Eğer unuttuğum bişey varsa eklenebilir uygunsuz bişey varsa çıkarılabilir. Görüşlerinize açığım.

localhost

Bununla deneme yaptinmi ?

sudo aptitude install mencoder
mencoder -idx input.ogg -ovc lavc -oac mp3lame -o output.avi
Kaynak:   http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=294605

Eski sürümlerden kalma söyle birsey var. http://www.ubuntugeek.com/desktop-recording-made-easy-with-byzanz.html
Linux LPIC1 - MCSA

Şakir

Daha önce denemiştim ama bu şekilde değildi. Bu şekilde de denedim. Sonuç güzel.Kısmetse yarın akşama ilk videoyu çekecem. İlk konu olarak hangi programları kullandığımı nasıl yaptığımı anlatacam. Sesli olmayacak. Konu anlatmam gereken yerde bir metin editörüne yazacam ve videonun yanına ekleyerek teslim edecem. İnşallah başarılı olur. :)

heartsmagic

Şakir

Arkadaşlar bu sorun ne ?

fearless@Fearless:~/Masaüstü$ mencoder -idx deneme.ogv -ovc lavc -oac mp3lame -o
deneme.avi
MEncoder 2:1.0~rc2-0ubuntu19 (C) 2000-2007 MPlayer Team
CPU: Intel(R) Pentium(R) Dual  CPU  E2140  @ 1.60GHz (Family: 6, Model: 15, Stepping: 13)
CPUflags: Type: 6 MMX: 1 MMX2: 1 3DNow: 0 3DNow2: 0 SSE: 1 SSE2: 1
Compiled with runtime CPU detection.
File not found: 'deneme.ogv'
Failed to open deneme.ogv.
Cannot open file/device.

Video dönüştürme sırasında veriyor. Anladığım kadarıyla dosyayı açamıyor. Ama çevireceğim dosya masaüstinde ve ben de masaüstünde işlem yapıyorum. Şimdi yapmaya çalışıyorum bu hatayı veriyor. Ama dün rasgele bir deneme yaptığımda hiçbir hata vermemişti.

heartsmagic

İlginç. Dosya cidden Masaüstünde mi? En ufak bir harf hatası bile sorun yapar. Küçük büyük harfe de duyarlıdır Linux.

Şakir

İnanın birçok kez denedim ve harflerin büyüklüğü bile aynı. Başka bir nedeni olabilir mi? Bunu engelleyen bir neden yani.

heartsmagic

"File not found" için başka bir neden göremiyorum. Bu işlemi yapmadan önce bir ls çıktısı verebilir misin bize?

EnziM

deneme.ogv dosyasını sürükle bırak yaparak uçbirime götür oraya yolu otomatik olarak yazar daha sonra tırnak işaretlerini silerek komutu ekleyince sonuç?

Şakir

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Temmuz 2009 - 19:46:30
"File not found" için başka bir neden göremiyorum. Bu işlemi yapmadan önce bir ls çıktısı verebilir misin bize?

Buyrun

fearless@Fearless:~$ ls
Age of Empires II - The Conquerors.desktop  İndirilenler
amsn                                        LimeWire
amsn_received                               Masaüstü
Bankshot Billiards Deluxe.desktop           Müziğim
Belgeler                                    Müzik
Camtasia Studio                             nvidia180
Camtasia Studio 6.desktop                   Resimler
--config                                    Resimlerim
desktop                                     Ubuntu
envy_0.9.10-0ubuntu10.tar.gz                Videolar
Geçici                                      Vidyolarım
Genel

Alıntı yapılan: EnziM - 17 Temmuz 2009 - 23:21:00
deneme.ogv dosyasını sürükle bırak yaparak uçbirime götür oraya yolu otomatik olarak yazar daha sonra tırnak işaretlerini silerek komutu ekleyince sonuç?

Şimdi de video bozuldu. Hiçbir oynatıcı açmıyor :(

Düzeltildi: Kod yerine alıntı olarak eklemişim :)

heartsmagic

Burada deneme.avi yok zaten. Eğer masaüstündeyse

cd Masaüstü ile önce oraya geçmen lazım.

Şakir

Arkadaşlar kusura bakmayın uzun bir süre siteye giremediğim için konu biraz aksadı. İşlerim biraz karışıktı ve bir düğünümüz vardı. Onlarla uğraşmaktan herşeyi aksattığımın farkındayım :-[. Hemen hızlıca başlayalım şu işe :)

Araç Gereçler ve Standartlar

Arkadaşlar video yakalama aracı olarak ben XVidCap Screen Capture kullandım. Masaüstü çözünürlüğüm 1400*900 dür. Masaüstü arkaplanı olarak düz bir renk seçtim. Siz de aynı rengi seçiniz. (Renk Kodu : #B06840) Mümkünse görselliği olabildiğince kısınız. Amacımız eğitim olduğu için görsel bir şov yapmaya gerek olmadığına inanıyorum. Temanızla ilgili bir bütünlük varsa tabi kendi düzeninizi de bozmayınız.

Video formatını "*.mpeg" şeklinde ayarlayınız. Windows kullanan ve Ubuntuya geçmek isteyen arkadaşların geçiş yapmadan önce videoları rahatlıkla izleyebilmeleri için daha uygun bir format olduğuna inanıyorum.

Kayıt sırasında ses kullanmadım ama isteyen kendi sesiyle anlatım yapabilir. Olabildiğince anlaşılır bir şekilde düzgün Türkçe ile anlatım yapılırsa daha başarılı bir ders olacağına inanıyorum. Sesli şekilde anlatım yapamayacak olan arkadaşlar bir metin editöründe yaptığı işlemler sırasıyla yazıp videonun yanında paylaşıma sunsalar daha çok mutlu ederler bizi. Ben OpenOffice 3.0.1 kullanıyorum. Kelime işlemci programında yaptığım işlemleri yazıyorum. Metin renklendirme özelliğinden dolayı daha hoş bir görüntü oluşuyor. Standart metin dosyası uzantısı olarak "*.odt" kullanın. Başka bir program kullanıyorsanız onun da uzantısını "*.odt" şeklinde ayarlar ve ona göre yazarsanız metinlerinizi bir düzen oluşturmuş oluruz.

Tüm işlemleri yaptınınız. Başarılı bir ders hazırladınız. Konu biraz uzundu. Dersiniz bitti ve bir baktınız ki video boyutu yüksek. Hem video, resim ve metin dosyalarının paket halinde olması hem de  kotalı kullanıcıları düşünerek sıkıştırma işlemi yapmamız gerekir. Sıkıştırma işlemi için ben başarılı bir program bulamadım (Video sıkıştırması için). Siz kullandığınız başarılı bir sıkıştırma programı ile sıkıştırıp upload edebilirsiniz.

Yaptığınız anlatımdaki işlemleri eğer bir siteye veya belgeye göre yapıyorsanız lütfen kaynak belirtiniz. Bu sizi küçük düşürmez aksine kaynaklara saygınızı belirtir. Ve eğer bir hatanız varsa kaynaktan devam edilebilir. Kendi bilginize dayanarak yapıyorsanız onu da belirtin.

Hazırladığımız videoları güvenilir bir depolama sitesinde bir klasör açarak orda depolasak bir birlik olacağına inanıyorum. Ben güvenilir bir site bulamadım. Rapidshare var ama o da linkleri siliyor. Bildiğiniz güzel bir depolama sitesi varsa bildiriniz. Bir üyelik açar burda belirtiriz. Herkes onu kullanır ve bir klasör içerisinde toplanır tüm dersler.

Yönetici arkadaşlardan ricam bölüm başlıklarını şu şekilde açabilirler mi ?

Ubuntu Görsel Eğitim-Yardım

Gnome
Görsellik
Program kurulumu
Tema kurulumu
Hata çözümleri (Genel)

XFCE
Görsellik
Program kurulumu
Tema kurulumu
Hata çözümleri (Genel)

KDE
Görsellik
Program kurulumu
Tema kurulumu
Hata çözümleri (Genel)

LXDE
Görsellik
Program kurulumu
Tema kurulumu
Hata çözümleri (Genel)

Diğer masüaüstleri
Görsellik
Program kurulumu
Tema kurulumu
Hata çözümleri (Genel)

Düzeltme: Eklemeler

xxx3

Fikir gerçekten güzel bende elimden geldiğimce yardımcı olurum. Konu anlatmam gerekirse metin düzenleyicisinden anlatırım demişsin bende şöyle bir fikir belirtiyim onun yerine wink kullansak ve hazırladığımız sunumun içine metinleri yerleştirsek olmaz mı ? 

Not:Bunlar kişisel fikirlerim görüş bildirmek istedim sadece  :D

Şakir

Teşekkürler ilgin için. Katılırsan sevindirirsin.

Wink demişsin ama benim wink hakkında hiçbir bilgim yok. Şimdi internetten baktım ama pek bişey anlamadım. Genellikle yabancı siteler olduğu için de pek bişey anlayamadım. Bilgin varsa anlatırsan iyi olur. Biz de onu kullanırız.

xxx3

Alıntı yapılan: Şakir - 05 Ağustos 2009 - 16:43:34
Teşekkürler ilgin için. Katılırsan sevindirirsin.

Wink demişsin ama benim wink hakkında hiçbir bilgim yok. Şimdi internetten baktım ama pek bişey anlamadım. Genellikle yabancı siteler olduğu için de pek bişey anlayamadım. Bilgin varsa anlatırsan iyi olur. Biz de onu kullanırız.
Şöyle bir videolu anlatım ve sitede kısa tanıtımı var beğenirmisin  bilmiyorum dosyayı indirmek için üye olman lazım ben oldum direk  dosya linkini sana veriyim 
Site
http://www.baktabulum.com/webmaster/3822-bilgisayarinizin-ekraninda-film-cekin-wink-2-0-flash-anlatim.html
Anlatım dosyası
http://rs43.rapidshare.com/files/3885017/WinkFlashAnlat__305_m.rar

dozi

Wink yazılımını ben de denedim, gayet tatmin edici bir yazılım. @xxx3 ün paylaştığı videolu anlatım da gayet yararlı. Ayrıca ben de aramalarımda bir anlatımla karşılaştım: http://www.debian.org.tr/Wink#Ekran_G.C3.B6r.C3.BCnt.C3.BCleri   güzel bir resimli anlatım. Zaman bulabilirsem bende birkaç anlatımla size destek vermek isterim. Kolay gelsin..