VLC 1.0.0, 3 milyondan fazla indirildi

Başlatan ironic, 11 Temmuz 2009 - 08:50:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

VLC nin, birçok yeni özellik ve hata düzeltmelerinin yer aldığı son sürümü yoğun ilgi görüyor. 3 günde, 3  milyondan fazla indirilme gerçekleşti. Bu yoğunluktan resmi sitesi de nasibini aldı. 3 gün boyunca sitenin sadece ana sayfa bölümüne erişim açıktı. Şu anki son indirilme sayısı 4 milyonu geçmiş durumda.

ihtiyar said

Multiverse depolarını aktif ettikten sonra yüklenebileceği söylenmiş sitesinde lakin eski sürümü yükleniyor. Anlam veremedim.

ironic

Ubuntu bölümünde benim verdiğim depoyu paylaşmışlar. Depoda en son 0.9.9.a var.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ironic - 11 Temmuz 2009 - 14:31:06

İşte tam ben de bundan bahsediyorum.

Karmic'in depolarına RC sürümü girmiş durumda.

ironic

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 11 Temmuz 2009 - 14:36:18

Kendileri .deb paketi hazırlamadığı için , doğrudan Ubuntu depolarına yönlendiriyorlar. Launchpad ' de hazır .deb paketi araştırmaktan başka bir çare de yok. 

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ironic - 11 Temmuz 2009 - 14:41:48
Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 11 Temmuz 2009 - 14:36:18

Kendileri .deb paketi hazırlamadığı için , doğrudan Ubuntu depolarına yönlendiriyorlar. Launchpad ' de hazır .deb paketi araştırmaktan başka bir çare de yok. 

Ya da kaynak koddan derlemek. :)

ironic

Hiç tavsiye etmem. Karmic üzerinde acılı bir girişimim oldu. Yaklaşık yarım saat sürdü. Derlerken bazı bileşenleri devredışı bırakıp , bazılarını da etkinleştirmen gerek. Nerde hata yaptım bilmiyorum ama açılışta görsel arayüz açılmadı. Konsol sürümü çalıştı.  :)

Ayrıca şurda 5 komutla kısayoldan derleme anlatılmış ama ben yapamadım.

http://www.jbkempf.com/blog/post/2009/03/03/Howto-build-VLC-1.0.0-git-in-Ubuntu-in-less-than-5-commands

Bedreddin

Güzel bir rakam, OpenOffice.org'un ardından VLC de sevindirdi bizleri. :)
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

ironic

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ironic - 11 Temmuz 2009 - 14:46:33
Hiç tavsiye etmem. Karmic üzerinde acılı bir girişimim oldu. Yaklaşık yarım saat sürdü. Derlerken bazı bileşenleri devredışı bırakıp , bazılarını da etkinleştirmen gerek. Nerde hata yaptım bilmiyorum ama açılışta görsel arayüz açılmadı. Konsol sürümü çalıştı.  :)

Ayrıca şurda 5 komutla kısayoldan derleme anlatılmış ama ben yapamadım.

http://www.jbkempf.com/blog/post/2009/03/03/Howto-build-VLC-1.0.0-git-in-Ubuntu-in-less-than-5-commands

Maalesef çalışmadı derleme işi. Birçok paket/kütüphane eksik çıktı. Hepsini yükledim ama çalıştıramadım. Sonradan aklıma geldi ki Launcpad'de yayınlanan depo adresine bakıp, deposunu ekledim. :)

https://launchpad.net/~c-korn/+archive/vlc

Sonrası malum,

sudo aptitude install vlc

ironic

hangi yolla derlemeyi denedin? 5 komutla olanı mı? Normal yolla denediysen ben her bağımlılık için google' da aratmıştım. Tam adıyla depoda bulmak zor oluyor. Bazen önerilen alternatifini yükledim vs. ama olmadı.  :) Neyse ki launchpad var ama derlemenin de keyfi bir başka.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ironic - 11 Temmuz 2009 - 16:50:28
hangi yolla derlemeyi denedin? 5 komutla olanı mı? Normal yolla denediysen ben her bağımlılık için google' da aratmıştım. Tam adıyla depoda bulmak zor oluyor. Bazen önerilen alternatifini yükledim vs. ama olmadı.  :) Neyse ki launchpad var ama derlemenin de keyfi bir başka.

5 komutla olana baktım ama çok uzun sürdü ve çok zorladı. Sonunda da zaten çalışmadı nedense. :)

Bedreddin

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

GNUbuntu

Ben Synaptic'e Karmic deposunu ekleyerek (işim bitince kaldırdım) Vlc'yi ve Mplayer'ı güncelledim. Vlc'nin çalışması için, hatayı konsoldan öğrenip ayrıca libvlc2'yi kurdum.

Mplayer için her defasında hata veren Smplayer düzeldi çok şükür, ancak Vlc internet görüntülerini oynatmadı ki ben Vlc'yi daha çok bunun için kullanırım. Modem pır pır etmesine rağmen görüntü takılıp kalıyor. Aynı hata daha önce Vlc'yi güncellediğim zaman da olmuştu. Yani hayal kırıklığı ile tekrar eskiye döndüm. Allahdan bu sorunsuz çalışıyor.
------------------------------------------------------------
Sanıyorum bazı dosyaların değişmesinden dolayı sistem sapıttı. Bilgisayarım ve çöp kutusu penceresi açılmıyor. Tıklandığında masaüstündeki simgeler kayboluyor. Düzelmesi için oturumu yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Hatta bir ara simge teması kendi kendine değişti. Anlaşılan Linux Mint'i tazelemem gerekecek :)
Önce Saygı...

ironic

Takılma sorununu bende eski sürümlerde yaşıyordum. Özellikle de .nsv uzantılı adreslerde. Radyo dinlerken de bozuk cd gibi takılma sesi veriyordu. Benim tüm sorunlarım 1.0 ile çözüldü.  :) Eski sürümü tamamen kaldırıp tekrar dene bence. Ayar dosyalarını da sil.

GNUbuntu

Sağol @ironic sonra tekrar denerim. Aslında bir şey çalışıyorsa dokunmamak lazım. Rahat batıyor bana.  ;)
Önce Saygı...