[Çözüldü] Compiz Fusion ve Diğer Programların Kaldırılması?

Başlatan ilyasoner, 03 Temmuz 2009 - 18:39:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilyasoner

Merhaba arkadaşlar, Compiz Fusion'u kurdum  ve kullanıyorum. Çeşitli programlar yüklü ve bunları nasıl kaldıracağımı bilmiyorum. Compiz Fusionu tamamen sistemden kaldırıp, standart olarak yüklü gelen efektleri kullanmaya nasıl dönebilirim ?

localhost

synaptic`i acip oradan kaldirma islemlerini yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken sey, bagimlilik olaylari. Kaldirmak istediginiz programlarda bagimliliklari gösterir, istemediginiz bagimliligi yinede elle engelleyebilirsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

ilyasoner

Bugun deneme amaçlı Compiz Fusion yükledim. Şimdi kaldırmak istiyorum. Ama Paket yöneticisinde compiz adında birden çok dosya var. Yanlışlıkla sistemin kurulumunda gelen grafikleride kaldırmak istemiyorum. Compizi aradığımda karşıma çıkan pencere aşağıda buradan hangisini kaldırmalıyım ? Linux'ta çok acemiyim, kusura bakmayın.

localhost

bakalim sisteminde ne kadar compiz paketi var. Asagidaki komutu uygula ve ciktiyi buraya yapistir.

dpkg --get-selections | grep compiz
Linux LPIC1 - MCSA

ilyasoner

ubuntu-laptop:~$ dpkg --get-selections | grep compiz
compiz install
compiz-core install
compiz-fusion-plugins-extra install
compiz-fusion-plugins-main install
compiz-gnome install
compiz-plugins install
compiz-wrapper install
compizconfig-backend-gconf install
compizconfig-settings-manager install
libcompizconfig0 install
python-compizconfig install
ubuntu-laptop:~$

Çıktı bunlar, ilgilendiğin için teşekkür ederim.

localhost

sudo apt-get remove python-compizconfig compizconfig-settings-manager bunlar fazlalik sanirim :) Komutu uygulayarak kaldirabilirsin. Dikkat et bagimliliklara. Belki compize`e baglidir bunlar.
Linux LPIC1 - MCSA

ilyasoner

"ALT+F2 ye ccsm yazarak ccsm yi açıyoruz." Komutu girmeden önce bunu yaptığımda compiz ayarları açılıyordu şimdi bulunamadı hatası alıyorum yani silinmiş, ancak efektler halen aktif ve kullanılabiliyor bu normal mi?

Komutu tekrar denedim ve verdiği çıktıda bu, belki gereklidir ;
ubuntu-laptop:~$ dpkg --get-selections | grep compiz
compiz install
compiz-core install
compiz-fusion-plugins-extra install
compiz-fusion-plugins-main install
compiz-gnome install
compiz-plugins install
compiz-wrapper install
compizconfig-backend-gconf install
compizconfig-settings-manager deinstall
libcompizconfig0 install
ubuntu-laptop:~$

localhost

Biz onu kaldirdik, (compizconfig-settings-manager ) Compiz bilgim yok compiz filan kullanmiyorum. Bilgisi olan varsa yardim eder.
Linux LPIC1 - MCSA

ilyasoner

Tamam. Yardımın için teşekkür ediyorum. Sağol.

ironic

sadece "ccsm" uygulamasını kaldırmışsınız. Bildiğim kadarıyla tüm efektler compiz tarafından sağlanıyor. Eğer compiz'i kaldrırsanız sistemde efekt falan da kalmaz. Ekran kartı sürücülerini kurduğunuzda ilk  kullandıklarınız zaten compiz efektleri

Ayrıca compiz Ubuntu ile beraber gelir. Sizin yükledikleriniz sadece grafik arayüzlü yönetim aracı.

GNUbuntu

Bildiğim kadarı ile, Görünüm Tercihleri -> Görsel Efektler ayarında Hiçbiri veya Normal seçilip, tekrar Extra seçildiğinde varsayılan ayarlara dönüyordu. Yani herhangi bir paketi kaldırmaya hiç gerek yok bence.
Önce Saygı...

ilyasoner

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Peki ben,  Masaüstü Artalanını Değiştir / Görsel Efektler'den tekrar kendime göre bir tanesini seçip kullanmaya başlasam. Bu kaldırmak için uğraştığım compiz paketinin dosyaları sistemin bir yerinde durmaya devam edermi?

Yani bu sadece compiz için değil. Sistemi kullandığım sürece ister istemez paket ve programlar yükleyip kaldırmak zorunda kalıcam.  Bu birikme olayı zamanla hem hdd'ye hemde perfonmansa zarar ver diye düşünüyorum. Windowsdaki Program Ekle Kaldır gibi birşey Ubuntu'de söz konusu değil mi?

Wine'yi Synaptic paket yöneticisinden kaldırdım. Fakat dosyalar hala dizinde durmaya devam ediyordu. Bende  "Home/k.adı/.wine" gizli dizinini elimle silmek zorunda kaldım. Her kaldıracağım program için bu şekildemi  işlem gerçekleştirmem gerekiyor ?

ironic

Kullanıcı dizini (home) içerisindeki dosyalar kullanıcı ayarları, geçici dosyaları vs. barındırır. (Programlar bu dizine kurulmaz. ) Programları kaldırdıktan sonra ilgili dosyayı silmenizin hiçbir mahsuru yoktur. Hatta normal programı kullanırken de ayarlarınızı sıfırlamakta kullanabilirsiniz. Program açılışta yeni bir tane dosya oluşturur.

Wine' da güvenlik amaçlı win programları ~/.wine dizinine kurulur. .wine dosyasını silerseniz win programları sistemden silinir.

ilyasoner

localhost

Alıntı yapılan: ilyasoner - 03 Temmuz 2009 - 22:07:19
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Peki ben,  Masaüstü Artalanını Değiştir / Görsel Efektler'den tekrar kendime göre bir tanesini seçip kullanmaya başlasam. Bu kaldırmak için uğraştığım compiz paketinin dosyaları sistemin bir yerinde durmaya devam edermi?

Yani bu sadece compiz için değil. Sistemi kullandığım sürece ister istemez paket ve programlar yükleyip kaldırmak zorunda kalıcam.  Bu birikme olayı zamanla hem hdd'ye hemde perfonmansa zarar ver diye düşünüyorum. Windowsdaki Program Ekle Kaldır gibi * bir şey Ubuntu'de söz konusu değil mi?

Wine'yi Synaptic paket yöneticisinden kaldırdım. Fakat dosyalar hala dizinde durmaya devam ediyordu. Bende  "Home/k.adı/.wine" gizli dizinini elimle silmek zorunda kaldım. Her kaldıracağım program için bu şekildemi  işlem gerçekleştirmem gerekiyor ?
Her zaman vermene gerek yok. Windowstaki gibi linux dosyalari fazla yer kaplamaz. Yinede kaldirmak istersen.
sudo apt-get autoremove dediginde programa ait kalan bagimliliklarida kaldirir. Zaten cok program kurup kaldirdinizmi mutlaka bir ara size bu komutu uygulamanizi önerir.
Linux LPIC1 - MCSA

ilyasoner

Bunu öğrendiğim çok iyi oldu,teşekkür ederim. Dosya kirliliğini pek sevmem de o yüzden windowstan kalan bir alışkanlık :)