Grafik kartı tavsiyesi

Başlatan sabian, 07 Temmuz 2009 - 19:10:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sabian

benm de ekram kartımla ilgili bir sorunum var. Palit Daytona GeForce2 MX400 64 mb AGP 4x kartım var, fakat masaüstü efektlerini doğrudüzgün kullanamıyorum, takılıp duruyor. şimdi benim sorunum şu, yeni bir ekran kartı almayı düşünüyorum fakat bir sürü ayrıntı çıktı,

mesela
4X veya 8X farkları ne, benimki 4x yeni alacağım kart 8X olursa nasıl etkilenir. yanibilgisayar çalıştırır mı?  128 mb yeterli olurmu,yoksa 256 mı alayım? windows kurulu değil kurmayı da düşünmüyorum bunu linux masaüstü efektlerini tam verimle kullanmak için yapıyorum -yani ekran kartı almayı- daha aklıma şuan gelmeyen ayrıntılar var. bu sorulara bir cevap alırsam mutlu olacağım, başka konu açmayı uygun bulmadım sıkıntımı anlatabileceğim bir başlık olarak düşündüm, teşekürler.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

heartsmagic

@dewrim2 senin sorunun farklı. Ayrı bir başlık gerekmekte. Bu nedenle konuyu bölüp taşıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Geany

Merhaba, 8x destekli bir ekran kartı 4x destekli bir ekran kartına göre iki kat hızlı çalışacaktır. Yani bilgisayarını olumlu etkiler.

- Bilgisayar çalıştırır mı ?

Bilgisayarının alacağın ekran kartını tam perfonmansla çalıştırması bir bakımada sistemindeki AGP desteğine bağlıdır. Slotun 8x 'i destekleyip desteklemediğini kontrol etmeni öneririm. Çok eski bir bilgisayar değilse büyük ihtimal destekliyordur.

- 128 Megabyte yeterli olur mu ?

Ubuntu sistem gereksinimleri oldukça düşük. Sistem gereksinimleri sisteden kontrol etmende fayda var, en doğru bilgiyi o şekilde alırsın. Sadece Ubuntu'yu düşünerek hareket etmen doğru olmaz. Zamanla ihtiyaçların genişleyecektir. Kişisel bir öneri olarak söyleyebilirim ki,  yeni alacağın ekran kartı 128 mg yerine 256 mg olması daha iyidir. Hatta sisteminin desteklediği maximum kartı almanı öneririm. Çünkü alacagın ekran kartı bir süre sonra sana yetmeyecektir. Tekrar tekrar yükseltmek hem maddi yönden daha pahalıya patlar, hemde vakit kaybı olur ve insanı bir süreden sonra sıkmaya başlar.

Yiğit Ateş

Benden tavsiye sakın ati kart alma :D

sabian

Alıntı yapılan: samurai - 07 Temmuz 2009 - 19:37:15
Benden tavsiye sakın ati kart alma :D

tavsiyene uymaya çalışıyorum, ama şu nvidia'larda epey pahalı gerçi donanım desteği için önünde sonunda nvidia alacağız ama :)

Özer Yenihayat

slotun 8x destekleyip desteklemediğini nereden anlayacağım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Temmuz 2009 - 23:01:33

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Temmuz 2009 - 19:30:50
@dewrim2 senin sorunun farklı. Ayrı bir başlık gerekmekte. Bu nedenle konuyu bölüp taşıyorum.

tamam, teşekkürler.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

Geany

Windows kullanıyorsan, sistem özelliklerini gösteren Everest adında program vardı onu kullanabilirsin. Program arayüzünde anakart üzerinden AGP slot özelliklerine bakmalısın. Görünüm ingilizce ise buradan türkçe ise buradan örnek ekran görüntülerine bakabilirsin.

Linux kullanıyorsan diye başlamak isterdim fakat bende linuxta yeni sayılırım. Everest tarzında bir program varsa da ben bilmiyorum. Ancak anakartının modelini internetten araştırarak tüm özelliklerini dolayısıyla AGP slotunun 8x destekleyip desteklemediğini öğrenebilirsin.

ScaryMan

Ben de mevcut GeForce2 MMX kartımı değiştirmek istiyorum. Sizce GeForce FX5200 nasıldır? Biliyorum o da eski fakat oyun oynayan, grafikleri zorlayan birisi değilim. İkinci el bir tane alıp bi 5 sene daha idare edeyim diyorum :P Bir de ekran kartını değiştirirsem, Ubuntu'yu yeniden kurmama gerek var mı? Sorun çıkar mı?

ScaryMan

Ekran kartını değiştirdim. Sürücü durumu için nasıl bir yol izlemeliyim? Kendiliğinden yeniler mi Donanım Sürücüleri yoksa elle eskisini silip yeniden mi yüklemem gerekir?

heartsmagic

Alıntı yapılan: ScaryMan - 14 Kasım 2009 - 01:59:55
Ekran kartını değiştirdim. Sürücü durumu için nasıl bir yol izlemeliyim? Kendiliğinden yeniler mi Donanım Sürücüleri yoksa elle eskisini silip yeniden mi yüklemem gerekir?

Taktın mı takmadın mı :) Eğer aynı sürücüler kullanılmıyorsa bence doğru olanı yükle.

ScaryMan

Taktım :) Şu an Windows'u açtım. Ubuntu'yu açmaya korktum. Başka bir başlıkta ekran kartı değişimi sonrası sorun yaşandığını okudum da. Bi danışayım dedim. Eski kart da Nvidia idi şimdiki de Nvidia.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ScaryMan - 14 Kasım 2009 - 02:46:21
Taktım :) Şu an Windows'u açtım. Ubuntu'yu açmaya korktum. Başka bir başlıkta ekran kartı değişimi sonrası sorun yaşandığını okudum da. Bi danışayım dedim. Eski kart da Nvidia idi şimdiki de Nvidia.

En kötü konsola düşersin. Kurarsın orada envy'yi. Kaldırırsın eski sürücüleri, kurarsın yenilerini. Forumdaki Envy anlatımına bakıp konsoldan nasıl kullanacağını öğrenebilirsin.

ScaryMan

Envy kurmadan bir yolu var mı? Nedense Envy'i pek tutmadım. Anlamlandıramadığım bişi bu :) Mesela mevcut sürücüyü kaldırsam, sonra sıfır Ubuntu kurulumunda olduğu gibi olur. Donanım sürücülerinde uyarı verir, yeni sürücüyü yüklerim. Bulamazsa ordan, artık bi başlıkta inceleriz :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: ScaryMan - 14 Kasım 2009 - 03:22:34
Envy kurmadan bir yolu var mı? Nedense Envy'i pek tutmadım. Anlamlandıramadığım bişi bu :) Mesela mevcut sürücüyü kaldırsam, sonra sıfır Ubuntu kurulumunda olduğu gibi olur. Donanım sürücülerinde uyarı verir, yeni sürücüyü yüklerim. Bulamazsa ordan, artık bi başlıkta inceleriz :)

Envy'siz de olur. Ancak masaüstü açılmazsa? Konsoldan yapman gerekecek bu işi. Doğru sürücüyü kurup yapılandırdıktan sonra Envy'siz de olur.

ScaryMan

Pekala. O zaman masaüstü açılmazsa yapmam gerekenler nedir? Anlatabilir misiniz?

heartsmagic

Alıntı yapılan: ScaryMan - 14 Kasım 2009 - 04:27:16
Pekala. O zaman masaüstü açılmazsa yapmam gerekenler nedir? Anlatabilir misiniz?

Envy ile sürücü kaldırmak-kurmak :)
Envy istemiyorsan nvidia paketlerini sisteminden tespit etmek, kaldırmak. Yeni grafik kartın için olan uygun sürücüleri tespit etmek ve kurmak.

Ancak önce envy denemeni tavsiye ederim.

ScaryMan

Gerek kalmadı :) Masaüstü açıldı. Donanım Sürücülerinden eski sürücüyü kaldırdım, önerilen yeni sürücüyü yükledim sorunsuzca. :) Teşekkürler.

heartsmagic

Geçmiş olsun. İki kart da nvidia olunca anlaştı demek ki sistem yeni kartla :)