Kaybolan XFCE Menu Ikonları

Başlatan jedi, 06 Temmuz 2009 - 17:42:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jedi

Merhaba,

Geçen hafta Kubuntu'dan Xubuntu'ya geçiş yaptım. Sistemden çok memnunum ancak XFce Menu ile ilgili bir sorunum var. xfce-applications.menu XML dosyasını düzenledim ve tüm programların en üst seviyede (dosyadaki Top Level düğümü) görünmesini sağladım. Ancak bazı .desktop dosyaları burada gözükmüyor. Mesela Synaptic Packet Manager'ın .desktop dosyası /usr/share/applications altında var, kategori olarak da System belirtilmiş. Eğer XML dosyasında System diye bir kategori açarsam SPM burada gözüküyor, ancak en üst seviyeye <All/> tagı ile tüm ikonları eklesem bile SPM burada gözükmüyor. Bu arada SPM olumsuz bir örnek ama System kategorisinden kimi ikonlar da en üst seviyede görünebiliyor.

İlginç bir sorun da bunla ilgili mi bilmiyorum, OOffice kurunca gerçekleşti. OO kurulumu bitince menüdeki tüm ikonlar kayboldu! Gayet içgüdüsel bir hareketle /usr/share/applications altındaki OO ile gelen Java kısayollarını sildim sorun düzeldi.

Bir önerisi olan var mı?

localhost

deb paketlerinde durum nasil bilmiyorum. RPM kullanan tabanlarda Paket derlemeden önce paketin menuler de gorunmesi gereken yer belirtilir sonra derlenir. Paket kurulduktan sonra belli menunun altinda ikonunu koyar. Ornek Synaptic Kategori olarak System kategorisine ayarlandiysa, XML dosyasi icinde herhangi bir degisikliginiz bu paketi etkiler. Mutlaka orada System i belirtmeniz gerekir. Aksi halde ikon olusmaz. Bunun disinda OOO gibi paketler kendi icerisindeki yol ile ayarlanmistir. Buyuk ihtimal bu sekilde menulere kendisini ekler. Mesela Mandriva gibi dagitimlarin kendine ait menu kategorileri vardir. Buradaki kategorilerde yapilan bir degisiklik paketlerin kurulduktan sonra ikonlari menulerde gorunmez. Eger istediginiz kategoriyi istediginiz menu altinda yapmak istiyorsaniz. paketi yeniden derleyerek kategori icin kendiniz patch olusturmaniz gerekir.
Linux LPIC1 - MCSA