[Nasil] PulseAudio Kullanarak Surround Ses kullanimi

Başlatan localhost, 06 Temmuz 2009 - 13:58:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

localhost

Evet arkadaslar 5+1, 6+1, 7+1,  8+1 gibi Ses sistemleri tam bir sekilde kullanmak icin neler yapilmasi gerekiyor onlari anlatacagim.
Degisiklik yapacagimiz dosya PulseAudio nun daemon.conf dosyasinda degisiklik yapacagiz. Bu dosya icergini incelerseniz ses sisteminin nasil calisacagini gösteren kisa komutlar bulunmaktadir. Bazilarinin ne oldugunu bende bilmiyorum :) zaten bilmenizde gerekmiyor. Biz ses kartimizin coklu hoparlör sistemlerinin aktif olmasini ögrenecez. Islemlere baslamadan önce söyle bir öneri yapayim. Bass ve Tiz kalitesi olan bir muzigi bir kac kere dinleyin ve kulak aliskanligini yapin. Ardindan yapacagimiz degisiklikler ayni muzikte ne kadar fark yapti bakin. Bu sekilde degisiklikler istediginiz sekilde olup olmadigina karar verirsiniz. Islemlere baslamadan öncede dosyamizin yedegini olusturalim. Begenmezsek tek bir komutla geri alabiliriz. yedek icin sudo cp /etc/pulse/daemon.conf /etc/pulse/daemon.conf_yedek Asagidaki komutla dosyamizi acalim.

sudo gedit /etc/pulse/daemon.conf Dosyamizi actiktan sonra Surround icin gerekli olan dosyamizi buluyoruz. Dosyamiz 73. Satirda bulunuyor default-sample-channels = 2 Standart degeri 2. Bu deger Kanal kullanimlarini belirtiyor. 5+1 Sistem kullanacaklar 2 yi silip oraya 6 yazacaklar. Kisaca kullandiginiz ses sisteminin Subwoofer le beraber kullanilacak hoparlörlerin toplamini yazacaksiniz. Örnegin bende 6+1 Set var ben degeri 7 yaptim.  Bir diger önemli konu Subwoofer icin. Ubuntu 9.4 ile beraber dosyanin icindeki su satir silinmesi gerekiyor "disable-lfe-remixing = no " bu satir Subwooferun tam bir sekilde calismasi icin gerekli. Kisa bir not düseyim buraya. Bu satir aslinda var ve "yes" olarak isaretlenmis. Ben yinede sildim. Subwoofer de degisiklik varmi, evet var. Bu kisiden kiseye degisebilir. Sizde Subwoofer istediginiz sekilde calisiyorsa bu satirda degisiklik yapmaniza gerek yok. Diger önemli bir konu sesin kalitesini arttirmak icin 50 ve 51. satirlara ekleyin.resample-method = src-sinc-best-quality ve resample-method = speex-float-1 Buradaki 1 degerini bazi yerlerde "10"  seklinde kullananlar var. Yani kendi kulaginiza göre burayida degistirebilirsiniz. :) PulseAudio durdurup yeniden baslatiyoruz.
Kullanici adimizi pulse, pulse-acces, pulse-rt grublarina ekliyoruz. ve alt+f2 ile kombinasyonunu kullanarak acilan pencereye polkit-gnome-authorization giriyoruz. Acilan pencereden PulseAudio altinda bulunan real-time ve High.Priority secenenklerine tiklayarak kullanici adimizi ekliyoruz. Aslinda burasi tehlikeli bir yer dikkat ediniz.
pulseaudio -k    -> Sonlandir PulseAudio
pulseaudio -D    -> Yeniden baslat daemon

Ve test edebilirsiniz. Subwoofer testleri icin youtube de "bass test" olarak arama yapin ilgili bir tane bas video sunu acip bass kontrolu yapabilirsiniz.
Yine dosyamizda ses kalitesindeki ilginc karisikliklar, cizirti filan icin
default-fragments = 8
default-fragment-size-msec = 10
bu iki satirdaki degerlerle oynayarak düzgün ayarlamayi yapabilirsiniz. Ön tanimli degerler 8 ve 10 bu degerler ses kartindan ses kartina farklilik oldugu icin ayarlamayi kendiniz yapmaniz gerekiyor.

Medya oynaticilari arasinda karisiklik yada biri calarken digeri calmiyorsa bir karisiklik varsa, var olan asagidaki kodlari ilgili dosyamizda degistiriyoruz.
high-priority = yes
nice-level = -20

Ubuntu 9.04 te  bu dosyayi root olarak degistiriyoruz /etc/security/limits.conf dosyanin en altina asagidaki satirlari ekliyoruz.
@audio          -       nice            -20
@pulse-rt       -       nice            -20

Kaynak: http://wiki.ubuntuusers.de/PulseAudio
Linux LPIC1 - MCSA

garafatma

Eline Sağlık @Kırmızı, güzel bir anlatım.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

Ne zamandır aklımdaydı ancak ben çok daha sade bir anlatım görmüştüm. Bu çok güzel olmuş, eline sağlık @Kirmizi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

6+1 de kullanmak güzel oluyor :) Ses kaliteside düzeldi.
Linux LPIC1 - MCSA

kahraman masa esat

Bu 50. satır 51. satır nasıl buluyoruz bunları?

localhost

acilan pencerede Düzen>Görünüm> Satir Numaralarini göster demelisiniz. Ben satirlari aslinda kendim yazdim. Cünkü komutlarin siralamasi bir birine uymasini istedim. Bu sekilde hangi satirda hangi komutun yazildigini cabuk bulabilirim, Sizde dosyanin en altina eklersiniz ama bazi komutlarda düzenleme yapilmasi gerekiyor. Bunun icin satir numaralari ile verdim.
Linux LPIC1 - MCSA

zeitgeist

Hazır şu sıralar bu konunun bahsi geçmişken ben de @lokalhost'a bu güzel belge için teşekkürlerimi sunayım.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

komoL

PulseAudio durdurup yeniden baslatiyoruz.
Kullanici adimizi pulse, pulse-acces, pulse-rt grublarina ekliyoruz. ve alt+f2 ile kombinasyonunu kullanarak acilan pencereye

bu kısmı anlayamadım nasıl yapıcam? acemilik işte:)

heartsmagic

Alıntı yapılan: komoL - 07 Kasım 2009 - 21:33:24
Kullanici adimizi pulse, pulse-acces, pulse-rt grublarina ekliyoruz. ve alt+f2 ile kombinasyonunu kullanarak acilan pencereye

Kullanıcıyı gruplara eklemeyi soruyorsan eğer:
Sistem-Yönetim-Kullanıcılar ve Gruplar
Altta kilit simgesine tıkla ve parolanı gir. Sağ taraftan Grupları Yönet de. pulse ve pulse-access gruplarını sırayla bul ve Özellikler de, ardından kendi kullanıcına bir işaret at. Ben pulse-rt grubu göremedim.

localhost

Alıntı yapılan: komoL - 07 Kasım 2009 - 21:33:24

ubuntu 9.10 da grup`a ekleme yapmadan kullanabilirsin. Sorun yasarsan ekleyip denersin.
Linux LPIC1 - MCSA

karapece

selamlar;

Anlaımm iin saolun. Ancak bende nedense olmuyor! konutları sırasıyla yapıyorum ancak ses alamıyorum! yani bass testte hi ses alamadım... logitech x450 kullanıyorum... yardımcı olursanız sevinirim

By_Mihni

Ses hiç mi gelmiyor yoksa ses veririmliliğini mi yapamadınız.

karapece

ses alıyorum ancak 5+1 olarak alamıyorum... hatta şimdide ses kontrolunden sesi kısamıyorum. sadece programın içindeki ses kontrolunden ve klavyeden fn ile kısabiliyorum...

localhost

Islemleri yaptiginizda bilgisayari yeniden baslattinizmi?
Linux LPIC1 - MCSA

liamangelus

realtek alc650f chip onboard seskartı 3 jack cıkıslı, normalde onlerden ses gelıo arkalara dagıtmıo bi turlu alsa-base komutu bos cıkıyor ki sanırım bos oldugu ıcın chipsete uygun ayarı yazsamda bi ise yaramıor.? yardımcı olabilcek birileri varmı delirdim sırf bunun icin kaldırcam ubuntu 9.04 artı sistem..

heartsmagic

@liamangelus, lütfen aynı soruyu üç başlıkta birden sorma. Zaten birini gören bir şeyler biliyorsa yardımcı olmaya çalışacaktır. Üçünü iletini sildim. Buradan da belirteyim dosyanın yeni adı: alsa-base.conf.

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

tatlieksi

Merhaba ben root hesabı için bir şifre vermeme rağmen root olamıyorum. Amacım oluşturulan yedeği kullanmak çünkü benim ses sistemi biraz karıştı düzeltmem lazım yedeği öntanımlı yapıp değişiklik yaptığım klasörü silmem lazım ama olmuyor.

Uzun bir süredir linux kullanmıyordum unutmuşum. bir de bir pencere yönetim aracı vardı oradan girip temayı editliyorduk neydi o aracın ismi?

hitokiri

tatlieksi

Evet. buda iş görür ama böyla garip bir ismi olan bişeydi benim bahsettiğim.  Ben root root olarak giriş yapmama rağmen root olamıyorum nerede hata yapıyorum anlamadım.  amacım oluştuduğum yedeği geri almak.

hitokiri

"sistem>>yönetim>>kullanıcılar ve gruplardan" kullanıcının sistemi yönetme hakkı var mı kontrol et sonrasında
sudo nautilus
ile root penceresini aç neyi kopyalıycaksan kopyala erişim gerekir ise normal kullanıcı için ki gerekir herhalde :)
sudo  chmod 777  kopyalanan_yer
Bu mu ?

tatlieksi

sudo nautilus evet bu işte. saol ismi görmemle bütün herşeyi hatırladım :)

lotus1991

Kusura bakmayın ben biraz yeniyim 5+1 ses sistemim var etc ve oulseye girip düzenledim onu 6 yaptım ama halen bir düzelme yok :(

zeitgeist

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

lotus1991