Chmod

Başlatan bruno, 05 Temmuz 2009 - 13:57:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bruno

Wordpress kurdum ama loginden giriş yapmıyorum. chmod ayarlarında sıkıntı olabilir mi?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: bruno - 05 Temmuz 2009 - 13:57:44
Wordpress kurdum ama loginden giriş yapmıyorum. chmod ayarlarında sıkıntı olabilir mi?

Hata olarak ne diyor?

bruno

Bu sayfaya erişmek için yeterli izniniz yok.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: bruno - 05 Temmuz 2009 - 14:03:58
Bu sayfaya erişmek için yeterli izniniz yok.

Kurulumu gerçekleştirmek için yazma iznine sahip olman gerekir ki sen kurulumu tamamlamışsın. Garip. Chmod ayarlarını değiştirip girmeyi dene bakalım. -777 tüm hakları verir-

Ertan ERBEK

chown www-data:www-data /var/www/site adı

Sonra bunu tüm alt klasörler için tekrarla

chown www-data:www-data /var/www/site adı/*
chown www-data:www-data /var/www/site adı/*/*

Ta ki sana başka klasör yok diyene kadar
Elbet bir gün bende Linux cuyum diyeceğim.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

bruno

Bu arada, ben dosyalara kolay erişebilmek için, home a bir bağlantı atamıştım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Temmuz 2009 - 14:25:59

Alıntı YapTa ki sana başka klasör yok diyene kadar
bu joomlaa için değil mi?

Ertan ERBEK

Bağlantı asıl dosyaları etkilemez. Asıl dosyalara gerekli kullanıcı haklarını vermelisin. İlerde wordpress üzerinden makinaya uzaktan resim yüklemeye çalıştığında, yazı gönderdiğinde sorunlarla uğraşmak istemiyorsan Apache ve web uygulamaları için açılmış kullanıcıya gerekli yetkileri vermelisin.

Bu izinlerin joomla ya da başka birşeyle alakası yok, web sunucu kuracaksan ve bunu linux üzerinde yapacaksan yapman gereken tam olarak bu.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Ertan ERBEK - 05 Temmuz 2009 - 14:18:08

Sonra bunu tüm alt klasörler için tekrarla

chown www-data:www-data /var/www/site adı/*
chown www-data:www-data /var/www/site adı/*/*

Ta ki sana başka klasör yok diyene kadar

Bunu Filezilla gibi bir FTP aracı ile bir adımda kolayca yapabilir. Sanırım, public_html'ye sağ tıklayıp özelliklerden erişim hakları bölümündeki kutucuğa 777 yazması ve "Bunu tüm alt klasörlere de uygula" kutucuğuna tik atması senin dediğin ile eşdeğer.

Ertan ERBEK

Aslında tam olarak eş değer değil. Bir kullanıcıya hakları devretmek ile tüm kullanıcılara izin vermek tam olarak aynı şey değildir. Örnek olarak ftp dosya paylaşacaksınız ve bir dosyay 777 verdiniz bu şu anlama gelir tüm kullanıcılar bu dosyayı okuyabilr, silebilir, çalıştırabilir fakat dosya hakları 700 olan bir dosyayı bir kullanıcıya verdiniz o zaman bu şu anlama gelir kullanıcı bu dosyayı okuyabilir, değiştirebilir, çalıştırabilir fakat gurubu ve diğerleri yapamaz.

Web sunucu gibi sistemlerde belli bir kullanıcıya bu hakları vermelisiniz yoksa sistemde herhangi bir kullanıcı herhangi bir şekilde oturum açarsa 777 verilen dosyaları silebilir.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Ertan ERBEK - 05 Temmuz 2009 - 14:32:14
Aslında tam olarak eş değer değil. Bir kullanıcıya hakları devretmek ile tüm kullanıcılara izin vermek tam olarak aynı şey değildir. Örnek olarak ftp dosya paylaşacaksınız ve bir dosyay 777 verdiniz bu şu anlama gelir tüm kullanıcılar bu dosyayı okuyabilr, silebilir, çalıştırabilir fakat dosya hakları 700 olan bir dosyayı bir kullanıcıya verdiniz o zaman bu şu anlama gelir kullanıcı bu dosyayı okuyabilir, değiştirebilir, çalıştırabilir fakat gurubu ve diğerleri yapamaz.

Web sunucu gibi sistemlerde belli bir kullanıcıya bu hakları vermelisiniz yoksa sistemde herhangi bir kullanıcı herhangi bir şekilde oturum açarsa 777 verilen dosyaları silebilir.

Hımm, bilgilendirme için teşekkür ederiz. Böylelikle bir şey daha öğrenmiş olduk. O zaman, benim önerimdeki "777" rakamlarını "700" olarak değiştirip uyguladığımızda söylediklerinizle eşdeğer hale geliyor, değil mi?

bruno

Alıntı YapBunu Filezilla gibi bir FTP aracı ile bir adımda kolayca yapabilir. Sanırım, public_html'ye sağ tıklayıp özelliklerden erişim hakları bölümündeki kutucuğa 777 yazması ve "Bunu tüm alt klasörlere de uygula" kutucuğuna tik atması senin dediğin ile eşdeğer.
filezilla yı kurdum şimdi ne yapmam gerekiyor.

Ertan ERBEK

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 05 Temmuz 2009 - 14:35:05
Alıntı yapılan: Ertan ERBEK - 05 Temmuz 2009 - 14:32:14

Hımm, bilgilendirme için teşekkür ederiz. Böylelikle bir şey daha öğrenmiş olduk. O zaman, benim önerimdeki "777" rakamlarını "700" olarak değiştirip uyguladığımızda söylediklerinizle eşdeğer hale geliyor, değil mi?

İzinlerle tam olarak hangi dosyanın ne yapacağını bilmeden oynamak pek mantıklı değil. Farklı dosyalar diğer kullanıcılar tarafından çalıştırmayada ihtiyaç duyabilir. Sadece önemli dosyalarınızın haklarını değiştirin diğerleri ile oynamayın derim. Sonuçta complike bir sistemden bahsediyoruz ve tam olarak hangi dosya ne işe yarıyor bilemiyoruz bu gibi durumlarda yazılımcı tarafından verilmiş izinlere sadık kalınıp gerekli kullanıcıya hakları devretmek daha karlıdır.

bruno

Localhost bağlantısı yapamadım Filezilla da.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Temmuz 2009 - 15:10:39

yine kafam karıştı çok.

Ertan ERBEK

FTP bağlantıları için fireftp kullanıyorum, oldukca güzel ve stabil. Firefox içinde addon olarak bulunuyor.

bruno

Şimdi konuya açıklık getircek olursak :) benim http://localhost/websiteismi/wp-login.php ye girerken yetkili değilsiniz diyer tüm siteme ve buraya nasıl yetki alırım bunu merak ediyorum?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Temmuz 2009 - 15:53:04

Wordpress'i normal bir şekilde kurduktan sonra yönetici sayfasına girmeye çalıştığınızda "You do not have sufficient permissions to access this page" hatası alıyorsanız yapacağınız işlemler:
   1.      http://txfx.net/files/wordpress/force-upgrade.phps adresindeki dosyayı inidirp force-upgrade.php olarak kaydedin.
   2.    force-upgrade.php dosyasını wordpress ana dizininie (wp-config.php'nin olduğu dizin) kopyalayın.
   3.    Tarayıcınızın adres satırına http://siteniz.com/wordpress/force-upgrade.php yazın ve gelen pencereki adımları takip edin
   4.    İşlemleriniz bittikten sonra force-upgrade.php dosyasını silin.
   5.    http://siteniz.com/wordpress/wp-admin adresini tarayıcınıza yazarak girşi yapın.

işte bu kadar.....
Tabi biraz ezber ama şu force-upgrade.php dosyasını detaylı inceleyip wikiye atacağım.

agritux

Başlığı da anlamlı bir hale getirirsen, arayanlar için kolayca ulaşılabilecek güzel bir döküman olabilir.

Felâsife

Localde çalışırken filezilla'ya gerek yok, direk nautilus ile işlerinizi halledebilirsiniz.
Eğer WP dosyalarınız public_html'deyse chmod şöyle olmalıdır.

chmod 777 -R /home/kul.adı./public.html
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

bruno

Alıntı yapılan: bruno - 05 Temmuz 2009 - 15:29:15
Şimdi konuya açıklık getircek olursak :) benim http://localhost/websiteismi/wp-login.php ye girerken yetkili değilsiniz diyer tüm siteme ve buraya nasıl yetki alırım bunu merak ediyorum?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Temmuz 2009 - 15:53:04

Wordpress'i normal bir şekilde kurduktan sonra yönetici sayfasına girmeye çalıştığınızda "You do not have sufficient permissions to access this page" hatası alıyorsanız yapacağınız işlemler:
   1.      http://txfx.net/files/wordpress/force-upgrade.phps adresindeki dosyayı inidirp force-upgrade.php olarak kaydedin.
   2.    force-upgrade.php dosyasını wordpress ana dizininie (wp-config.php'nin olduğu dizin) kopyalayın.
   3.    Tarayıcınızın adres satırına http://siteniz.com/wordpress/force-upgrade.php yazın ve gelen pencereki adımları takip edin
   4.    İşlemleriniz bittikten sonra force-upgrade.php dosyasını silin.
   5.    http://siteniz.com/wordpress/wp-admin adresini tarayıcınıza yazarak girşi yapın.

işte bu kadar.....
Tabi biraz ezber ama şu force-upgrade.php dosyasını detaylı inceleyip wikiye atacağım.

Denedim takır takır çalıştı...

Ertan ERBEK

sudo chown www-data:www-data /var/www/siteniz.com/force-upgrade.php

Bundan sonra web üzerinden bu dosyaya erişecek olan kullanıcılar bunu direk çalıştırabilir.