Firefox İlerliyor!

Başlatan ironic, 05 Temmuz 2009 - 23:50:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

Firefox 3.5'in çıkması web tarayıcı savaşlarındaki dengeyi biraz daha Mozilla tarafına kaydırdı. İlk gün içnde 5 milyon kez indirilen Firefox 3.5, genel paylara bakıldığında Firefox'un dilimini biraz daha artırdı. Ancak henüz IE'yi yakalamasına çok var.

Açıklanan son rakamlara göre IE'ın pazar payı %62,09'dan %59,49'a geriledi. Firefox ise aynı dönemde %28,75'ten %30,33'e çıkmayı başardı. Açıklanan rakamlara bakıldığında payını artıran tek tarayıcının Firefox olmadığı görülüyor. Opera %3.23'ten %3.36'ya yükselirken Safari %2.65'ten %2.93'e yükseldi, Chrome %2,42'den %2,82'e yükseldi.

kaynak

Yiğit Ateş

Son bir senede nerden nereye firefox yakında tahtı devralacak gibi görünüyor :D

ironic

Firefox  win sürümünü daha kararlı ve hızlı yaparsa artış oranlarında çok büyük ivme kazanır. Ben FF Linux sürümünü, win sürümüne göre hem hızlı hem de oldukça kararlı buluyorum.  1 seneden fazladır Linux kullanıyorum daha bir kez FF ' nin çöktüğünü görmedim.

sudocu

ie logosundan cikan sari sey nedir?
her seyin basi sudo!

command

Benim aklıma bir şey geldi ama söylemem :)

ihtiyar said

Alıntı yapılan: sudocu - 06 Temmuz 2009 - 01:34:30
ie logosundan cikan sari sey nedir?

ie7 ile bir sarı halka gibi bir şey gelmişti logosuna, o erimiş. :)

ironic

Bana göre de yerin dibine yapışmış kalmış. Yükselemiyor. IE 8 ile hafiften, böyle minnacıktan, bir kıpırdadı ama geri gitti ait olduğu yere yapıştı..  :D Yapıştıranların eline sağlık.  8)

sudocu

pclabs haberinde "'internet explorer'in kusan kadinli reklami' gibi bir ifade vardi. sanirim ona istinaden boyle bir resim hazirlamislar. youtube'dan reklami izledim ama buraya link vermem iyi olmaz:D
her seyin basi sudo!

mustafa.tr

Alıntı yapılan: ironic - 06 Temmuz 2009 - 01:17:37
Firefox  win sürümünü daha kararlı ve hızlı yaparsa artış oranlarında çok büyük ivme kazanır. Ben FF Linux sürümünü, win sürümüne göre hem hızlı hem de oldukça kararlı buluyorum.  1 seneden fazladır Linux kullanıyorum daha bir kez FF ' nin çöktüğünü görmedim.

Ben tam tersini düşünüyorum.

localhost

Alıntı yapılan: mustafa.tr - 07 Temmuz 2009 - 03:07:43
Alıntı yapılan: ironic - 06 Temmuz 2009 - 01:17:37

Ben tam tersini düşünüyorum.
Nedeninide yazsaydin. Düsüncenizide ögrenmis olurduk.
Linux LPIC1 - MCSA

mustafa.tr

İlk cümlede senli benli ikinci cümlede sizli bizli konuşmanızın nedeni nedir acaba.

Firefox Linux altında daha ağır çalışıyor, örneğin açılışı da daha yavaş. Belki Firefox'la ilgili değil ama örneğin flashlı sitelerde Windows kullanıcıları sorunlar yaşamazken bizler sorun yaşıyoruz. Sadece Windows için yapılmış tema ve eklentiler sadece Linux için yapılmış tema ve eklentilerden daha çok. Sadece flash kodeğini bile baz alırsak Windows kullanıcılarının Firefox kullanırken daha mutlu olduğunu söyleyebiliriz.

ironic

yalnız flaş sorunları firefox ile ilgili değil. Sorumluluk adobe' da. Html5 desteği siteler arasında yeteri kadar  kabul görürse bu dertten de kurtulacağız. Eklentiler konusunda da genelleme yapmak bence yanlış olur. Çünkü bazı eklentiler windows' a özel .. Ben yaklaşık 40 tane eklenti kullanıyorum hepsinin de Linux sürümü mevcut.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: mustafa.tr - 07 Temmuz 2009 - 17:37:58
İlk cümlede senli benli ikinci cümlede sizli bizli konuşmanızın nedeni nedir acaba.

Firefox Linux altında daha ağır çalışıyor, örneğin açılışı da daha yavaş. Belki Firefox'la ilgili değil ama örneğin flashlı sitelerde Windows kullanıcıları sorunlar yaşamazken bizler sorun yaşıyoruz. Sadece Windows için yapılmış tema ve eklentiler sadece Linux için yapılmış tema ve eklentilerden daha çok. Sadece flash kodeğini bile baz alırsak Windows kullanıcılarının Firefox kullanırken daha mutlu olduğunu söyleyebiliriz.
Bende Linux üzerinde daha hızlı açılıyor firefox ve flashlı sitelerde de eskisi gibi sorunlar artık mevcut değil.

agritux

Sanırım flashlı sitelerde yaşadığı sorun xorg un gelişmesiyle azaldı.

maxxblade

firefox 3.5 ne zaman mint depolarına düşer tahmini olan??  :D