Sorgudan sonra beyaz ekran...

Başlatan Khan, 04 Temmuz 2009 - 01:19:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Khan

Az önce bir sürü güncelleme yükledim. İçinde kernel ile ilgili güncelleştirmeler de vardı. Ancak daha sonra bilgisayarı yeniden başlattığımda ekran kartı sürücüsünü tanımadı. Ardından ekran kartı sürücüsünü(ATI'nin kendi sitesinden indirdiğim.) kurdum. Şimdi de masaüstü gelmiyor.

Bu arada ATI'nin kendi sürücüsü neden böyle bir problem çıkartıyor? Ben kendi sürücüsünü ardından kısıtlanmış sürücüleri yüklediğimde, ekran ancak öyle açılıyor. Yani o sürücünün üstüne kısıtlanmış sürücüyü kurmazsam hep bu sorun ortaya çıkıyor. Bu ilk yükleme dahil.

Asıl konuya dönersek, kısıtlanmış sürücüleri yükleme komutunu bana yazabilir misiniz? Kısıtlanmış sürücüleri komut satırından yükleyince(Masaüstü gelmediği için komut satırından yüklemeyi düşünüyorum. Tabii bu mümkünse.) sorunun çözüleceğini umuyorum.

Not: Sorgu dediğim; kullanıcı adı ve şifrenin sorulduğu ekran.

localhost

Kurulumu düzgün bir sekilde yaptinmi ? Mesela nasil yaptin ?
Linux LPIC1 - MCSA

Khan

Kurulum zaten ATI'nin kendi sürücüsü.
Alıntı Yapsudo sh ./dosyaadi
Ardından zaten grafik tabanlı kurulum geliyor. Oradan kuruluyor. Ancak dediğim gibi ATI'nin kendi sitesinden indirilen sürücünün kurulumunda bu sorun bende her zaman oluyor. Makinayı formatlasam bile.

Benim öğrenmek istediğim, kısıtlanmış sürücüleri yüklemek için bir komut var mı?

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

Khan

Bugün format attım. Sürücüyü sorunsuz bir şekilde kurdum(Hardy Heron kullanıyorum.). Bilgisayarı yeniden başlattım. Bir problem yok. Ancak Windows'a girdim, ardından yeniden Ubuntu'ya girmeyi denediğimde yine bu beyaz ekran karşıma çıktı. Yani sorun ATI'nin kendi sürücüsünün sorunlu olması. Bir yerlerde çakışma yaratıyor olmalı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Cts 04 Tem 2009 16:05:38 GMT-2

Yeni güncellemeler ile 8.04.3 versiyonuna yükseliyormuş. Ancak depolardaki sürücülerle ve ATI'nin kendi sürücü ile sorunlu şu an. Mecburen Ubuntu'yu silmek zorunda kaldım. Şimdi ya Interpid Ibex(8.10)'e geçeceğim ya da yeni bir GNU/Linux dağıtımı deneyeceğim.

Khan

Interpid Ibex'te denedim. Depodaki sürücüyü yükleyince problem çıkmadı; ama ATI'nin kendi sürücüsünü yükleyince Ubuntu'm maalesef açılmadı. Sorun neden kaynaklanıyor olabilir?
Acaba bütün güncellemeleri yükledikten sonra ATI sürücüsünü kurduğum için mi?

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: Khan - 09 Temmuz 2009 - 22:07:04
Interpid Ibex'te denedim. Depodaki sürücüyü yükleyince problem çıkmadı; ama ATI'nin kendi sürücüsünü yükleyince Ubuntu'm maalesef açılmadı. Sorun neden kaynaklanıyor olabilir?
Acaba bütün güncellemeleri yükledikten sonra ATI sürücüsünü kurduğum için mi?
@Kırmızı'nın verdiği linkteki şekilde yüklemen gerekiyor başka türlü olmuyor bu arada atiyi eşşekler kovalasın bir türlü adam gibi bir sürücü yazmıyorlar artık ben de bunu kasıtlı yaptıkları izlenimi doğmaya başladı o kadar zaman geçti koca firma bu sorunu çöz(e)miyor :(

Khan

Kasıtlı yapıyor olabilirler. Çünkü yine kartımın Windows 7 sürücüsü bulunmuyor. Gerçi Windows 7 daha beta sürümünde ama "X" serisi kartların sürücüsü yok.
Acaba millet yeni kartlardan alsın diye mi böyle yapıyorlar?

localhost

Alıntı yapılan: Khan - 04 Temmuz 2009 - 14:09:45
Bugün format attım. Sürücüyü sorunsuz bir şekilde kurdum(Hardy Heron kullanıyorum.). Bilgisayarı yeniden başlattım. Bir problem yok. Ancak Windows'a girdim, ardından yeniden Ubuntu'ya girmeyi denediğimde yine bu beyaz ekran karşıma çıktı. Yani sorun ATI'nin kendi sürücüsünün sorunlu olması. Bir yerlerde çakışma yaratıyor olmalı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Cts 04 Tem 2009 16:05:38 GMT-2

Yeni güncellemeler ile 8.04.3 versiyonuna yükseliyormuş. Ancak depolardaki sürücülerle ve ATI'nin kendi sürücü ile sorunlu şu an. Mecburen Ubuntu'yu silmek zorunda kaldım. Şimdi ya Interpid Ibex(8.10)'e geçeceğim ya da yeni bir GNU/Linux dağıtımı deneyeceğim.
cok eski bir sürümü kullanmissin. O zaman bu zamana kadar cok seyler degisti. Ubuntu 9.04 le HD4870 kullaniyorum. Hic bir sorunum yok.
Linux LPIC1 - MCSA

Khan

Alıntı yapılan: Kirmizi - 09 Temmuz 2009 - 23:37:38
Alıntı yapılan: Khan - 04 Temmuz 2009 - 14:09:45

cok eski bir sürümü kullanmissin. O zaman bu zamana kadar cok seyler degisti. Ubuntu 9.04 le HD4870 kullaniyorum. Hic bir sorunum yok.
Eğer Ubuntu'yu diyorsan; doğru, eski. Ama ATI'nin sürücüsü Mart 26 çıkışlı.
Şimdi Jaunty Jackalope'ye geri döndüm. Sürücüye falan gerek yok(Sanki kendi kurulmuş da gerek yok diyorum :D.). Masaüstü efektlerini de kullanabiliyorum(Aşırıya kaçınca, kendi kendine oturumu kapatıyor. :D). Şu an için yeterli. Hem çok fazla resimli olan sitelere girince de sorun yok. Şimdilik rahatım. :D

Onoktake

Arkadaşlar, az önce aynısı bana oldu. Sorun adım adım aynı. Tek fark, ben yeni sürücü yüklemedim, eskisini kaldırdım. Ve ben formatlamadım, farklı kullanıcıyla girdim. Şu anda efektlerin kapalı olması dışında bi sorun yok. Ama bu hesap kısıtlı kullanıcı. Ve ilginç olan, kurtarma kipinde de girmiyor. 2. satırda tıkanıp kalıyor. Ne yapmamı önerirsiniz?
Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

heartsmagic

Alıntı yapılan: Onoktake - 24 Kasım 2009 - 23:44:31
Arkadaşlar, az önce aynısı bana oldu. Sorun adım adım aynı. Tek fark, ben yeni sürücü yüklemedim, eskisini kaldırdım. Ve ben formatlamadım, farklı kullanıcıyla girdim. Şu anda efektlerin kapalı olması dışında bi sorun yok. Ama bu hesap kısıtlı kullanıcı. Ve ilginç olan, kurtarma kipinde de girmiyor. 2. satırda tıkanıp kalıyor. Ne yapmamı önerirsiniz?

Kartın nedir?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Onoktake

orcun@anonymtrk-laptop:~$ lspci | grep ATI
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc M92 [Mobility Radeon HD 4500 Series]
Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

heartsmagic

Kısıtlı kullanıcı dediğin sudo kullanamamksa kullanıcını admin grubuna ekle.
HD kartlar için ATI sürücüleri sanırım sorun yapmıyordu, kurmayı deneyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.