Ubuntu'nun Performansını Arttırmak

Başlatan foma, 09 Mayıs 2008 - 16:47:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hatti

Arkadaşlar Ubuntu Karmic kullanıyorum.

Alıntı YapSistem > Tercihler > Oturumlar kısmından:
Oturumlar kısmı ve
Alıntı YapSistem > Yönetim > Hizmetler kısmanından:
Hizmetler kısmı bende yok.

Sanırım bunların yerine Sistem > Tercihler > Başlangıç Uygulamaları konulmuş. Buradan bazı elemeler yaptım. Fakat başlangıç uygulamalarından kapatmakla hizmetler kapanıyor mu? Yoksa başka bir ayarı var mı? Çünkü performans hala yetersiz gibi geliyor bana.

bytan

Kapatmış olduğun uygulamaların, yeni oturumda çalışıp çalışmadığını öğrenebilmek için kullanabileceğin bir komut:

ps aux | grep uygulama_komutu

Şu an sistemini "performansı yetersiz" olarak değerlendirmene sebep olan nedir? Bana da yetersiz gibi geliyor ama benim beklentilerim yüksek. :)

Sisteminin çalışma değerlerini irdelemek için free -m, top veya htop komutlarını kullanabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Hatti

Komutları inceliycem.
Seahorse Servisi'nin görevi nedir bu arada? Daha önce bahsedilmemiş.

:) Aslında donanımın eski. Fakat masaüstünde bütün görsel efektler kapalı olmasına ve varsayılan temayı kullanmama rağmen tek bir uçbirim penceresini bile hareket ettirirken pencere kenarları kırılıyor. Pencereleri çubuğa küçültürken bir efekt yapmaya çalışıyor, takılmalar oluyor. Şu an aklıma gelenler bunlar. Sanki arkada çalışan fazlaca uygulama varmış gibi ama öyle değil.

bytan

Kare kare küçültme efektiyle ilgili 1-2 başlık vardı forumda. Biraz aradım ama bulamadım.

Pencereleri hareket ettirirken kenarlarının kırılması ise ilk etapta aklıma ekran kartının sürücüsünü getiriyor. Tabii donanımının ram miktarı da etkili olabilir.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Hatti

Peki bulduğum çalışan servisleri nasıl kapatabilirim?

Mesela ps aux | grep bluetooth komutunun çıktısı:
Alıntı Yaproot        22  0.0  0.0      0     0 ?        S<   15:45   0:00 [bluetooth]
kullanici     2082  0.0  0.1   2924   880 pts/0    S+   15:54   0:00 grep --color=auto bluetooth

Ekran kartı sürücüsü ubuntuyu kurduktan sonra en çok uğraştığım şeylerden biri oldu. Varsayılan ayarlarda çalışıyordu ki forumda aynı karttan daha önce çözülmüş konuları inceleyerek istediğim çözünürlük ve tazeleme hızında (1280x1024@72) çalıştırmayı başardım.

Sitem özelliklerim PIII 733, 512mb bellek, FX5200(128mb), ayrıca 1gb kadar da takas alanı tanımlı. Daha önce bir linux dağıtımı kullanmadığım için kıyaslama imkanım yok ama XP ile kıyaslayabiliyorum ve ondan yavaş olduğunu her daim hissedebiliyorum.

zeitgeist

@hilmi404,

Eğer ekran kartı sürücüleri ile ilgili bir sorun yoksa ve compiz kapalıysa Ubuntu minimum sistem gereksinimlerini karşılıyor kullandığın bilgisayar. Tabi sisteme biraz yüklenecek olursan zannımca sistem zorlanacaktır. Ben olsam Xubuntu masaüstünü kullanırdım.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Hatti

@zeitgeist,

Hemen değil ama, Xubuntu masaüstünü deniycem mutlaka yakında. Sanırım ondan önce bir de Kubuntu deniyebilirim.

bytan

Hatta lxde'de deneyebilirsin. O da oldukça hafiftir. Ama Kde için aynı şeyi söyleyemem. :)

PF @ ST

Hatti

Hımm. LXDE daha önce hiç dikkatimi çekmemişti. Onu da denemezsem olmaz artık :)

Düzenleme:

Synaptic ile önce kubuntu-desktop sonra xubuntu-desktop ve son olarakta lubuntu-desktop paketlerini kurdum. Bir süre hepsini denedikten sonra ubuntu-desktop, kubuntu-desktop ve lubuntu-desktop ile seçebildiğim bazı bağımlılıklarını yine synaptic ile kaldırdım. Yani şimdilik xfce ile devam ediyorum. Aslında lxde ile de devam edebilirdim. Her ikisi de gnome ve kde ye göre daha hızlı.

Bu arada uçbirimden
glxgears
ve
glxgears -fullscreen
komutlarını kullanarak yaptığım bazı denemeler oldu. İlk komut 300x300 bir pencere içinde, ikincisi benim sistemimde 1280x1024 tam ekran olarak opengl çizimi yapıyor*. Buradan saniyedeki kare sayısına göre bir kıyaslama yapıldığında lxde en hızlı çıktı. Fakat lxde'yi kurmadan önce xfce ondan daha hızlı idi, sonradan yavaşladı. Aslında bu denemlerden çıkarttığım sonuç temiz bir kurulum ile rakamların değişebileceği oldu.

* Tam ekran için kde' de alt panelin gitmemesi ve lxde' de ise (openbox ile ilgili olduğunu düşündüğüm) çizimin ekrana ölçeklenmemesi yani 300x300 ölçüsünde kalması durumları da oluştu. Bunlarda sonucu etkiliyen noktalar aslında.

Linuxman.

http://forum.donanimhaber.com  Bu sitede gezebilen varmı ?  :D
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

ceddiguzel

Alıntı yapılan: Linuxman. - 26 Ocak 2010 - 22:44:57
http://forum.donanimhaber.com  Bu sitede gezebilen varmı ?  :D

Evet

Açılışta reklam biraz bekletiyor o kadar

badhero

Aslında sitedeki flash reklamların bilgisayarı çok kasmasından bahsediyor.

ceddiguzel

valla kde4 kullanırken o flash reklamlardan daha fazla kasıyor

Linuxman.

Linux kullandığım süreç içerisinde o sitede gezemedim.Bide video izlerken bir yavaşlama söz konusu.Ciddi anlamda bir flash sorunu var ve ben bunu bir türlü çözemedim.
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

immortal

Alıntı yapılan: ufuk_k - 09 Mayıs 2008 - 17:06:44
Yavaş gelmesi belki de öntanımlı bazı uygulamaların sistem başlatılınca arka planda çalışması yüzündendir. Bir kaç şey deneyebilirsiniz:

1. Masaüstü yöneticisine (Gnome) girişte çalışan ama gereksiz olan programları disable (iptal) etmeniz.

Sistem--Tercihler--oturumlar kısmından:
-Evolution alarm notifier: Evolution programını kullanmıyorsanız, ya da kullanıp da alarm özelliğini çalıştırmıyorsanız iptal edin.
-Visual assistence (görsel yardım): Erişilebilirlikle ilgili sanırım. Görme engeliniz vb. yoksa iptal edin.
-Check for new hardware drivers (Yeni donanım sürücülerini kontrol et): Eğer yeni donanım almıyorsanız, sürekli yeni bir donanım takmıyorsanız (taksanız bile tekrar etkinleştirebilirsiniz) iptal edin.
-Update notifier (güncelleme bildirimi) :Ben zaten sudo aptitude update ile güncellemeleri kontrol ederim ya da synaptic ile yüklerim diyorsanız iptal edin.

2. Sistem servisleri
Sistem--yönetim--Hizmetler
-atd  ve anacron : Bunlar zamanlayıcılardır. Belirlenen programın istenen zamanda çalışmasını sağlar. Kullanmıyorsanız en azından birini (atd mesela) iptal edin. Kullanacağınız zaman başka yollardan da açabilirsiniz. Önemli bir şey değil.
-Bluetooth: Sürekli bir bluetooth cihazı telefon vb. kullanmıyorsanız iptal edin.
-klogd ve sysklogd: Sistem kayıtlarını tutarlar. Birini iptal edebilirsiniz. İkisini de iptal etmeyin, hatalar ve bilgiler için gerekli.
-Hotkey management (kısayol yönetimi): Özellikle kısayol düzenleri kullanmıyorsanız (büyük olaslıklıla) iptal edin. Programlar içinde kullandıgınız kısayolları etkilemez.
-Yazıcı servisi (cupsys): Yazıcınız yoksa iptal edin. Sürekli kullanmıyorsanız da iptal edin.
-Güç yönetimi acpid ve apmd: Emin olmamakla beraber bunlar dizüstü blgisayarlar için güç tasarrufu sağlıyor. Masaüstü kullanıyorsanız apmdyi iptal edebilirsiniz en azından.

Ayrıca şu değişikliği yapabilirsiniz,  ama bu yazdığım sizin bilgisayarınıza göredir biraz da, eğer performans düşüklüğü yaşarsanız silebilirsiniz tekrar:

alt+F2 çalıştır kutucuğuna: gksu gedit /etc/sysctl.conf
Şu iki satırı dosyanın altına ekleyin:

vm.swappiness=1
vm.vfs_cache_pressure=50
   Buradaki swap ipucu için kaynak ve ayrıntılı bilgi: http://rudd-o.com/archives/2007/10/02/tales-from-responsivenessland-why-linux-feels-slow-and-how-to-fix-that/2/

Umarım işe yarar.
9.10'da Sistem-Yönetim altındaki Hizmetler kısmı nerede?

coni

Ben flashbock eklentisini kullanıyorum mozilla da yoksa çoğu sitede işlemci %100 oluyor internette gezemez olduk

Hatti

Alıntı yapılan: coni - 27 Ocak 2010 - 03:52:14
Ben flashbock eklentisini kullanıyorum mozilla da yoksa çoğu sitede işlemci %100 oluyor internette gezemez olduk

Aynen katılıyorum. Adblock Plus'ı kapatırsam bir site açmak bile işkence oluyur.

immortal

Alıntı yapılan: coni - 27 Ocak 2010 - 03:52:14
Bu sorun da Firefox'un da etkisi çok büyük isterseniz bir sörf yaparken sistemden ne kadar RAM götürdüğüne bir bakın. Tamam iyi, hoş, güzel de Firefox şu yük sorununu halledemezse sıkıntı.

coni

Aslında bende chromuim a geçmeyi istiyorum ama alışkanlık olmuş bırakamıyorum bir türlü

immortal

Firefox ile 4 sekmede 120MB'a kadar bellek, Chrome ise 4 sekme ile maksimum 32MB bellek tüketiyor. Benim Ubuntu'dan daha çok Firefox ile derdim var. Onun performansını arttırmak mümküm değil herhalde? =)

Dixie

Alıntı yapılan: immortal - 29 Ocak 2010 - 14:56:16
Firefox ile 4 sekmede 120MB'a kadar bellek, Chrome ise 4 sekme ile maksimum 32MB bellek tüketiyor. Benim Ubuntu'dan daha çok Firefox ile derdim var. Onun performansını arttırmak mümküm değil herhalde? =)

Bu Başlıktaki işlemleri yaptınız mı?

barış

Alıntı yapılan: immortal - 26 Ocak 2010 - 23:34:56
Alıntı yapılan: ufuk_k - 09 Mayıs 2008 - 17:06:44
Yavaş gelmesi belki de öntanımlı bazı uygulamaların sistem başlatılınca arka planda çalışması yüzündendir. Bir kaç şey deneyebilirsiniz:

1. Masaüstü yöneticisine (Gnome) girişte çalışan ama gereksiz olan programları disable (iptal) etmeniz.

Sistem--Tercihler--oturumlar kısmından:
-Evolution alarm notifier: Evolution programını kullanmıyorsanız, ya da kullanıp da alarm özelliğini çalıştırmıyorsanız iptal edin.
-Visual assistence (görsel yardım): Erişilebilirlikle ilgili sanırım. Görme engeliniz vb. yoksa iptal edin.
-Check for new hardware drivers (Yeni donanım sürücülerini kontrol et): Eğer yeni donanım almıyorsanız, sürekli yeni bir donanım takmıyorsanız (taksanız bile tekrar etkinleştirebilirsiniz) iptal edin.
-Update notifier (güncelleme bildirimi) :Ben zaten sudo aptitude update ile güncellemeleri kontrol ederim ya da synaptic ile yüklerim diyorsanız iptal edin.

2. Sistem servisleri
Sistem--yönetim--Hizmetler
-atd  ve anacron : Bunlar zamanlayıcılardır. Belirlenen programın istenen zamanda çalışmasını sağlar. Kullanmıyorsanız en azından birini (atd mesela) iptal edin. Kullanacağınız zaman başka yollardan da açabilirsiniz. Önemli bir şey değil.
-Bluetooth: Sürekli bir bluetooth cihazı telefon vb. kullanmıyorsanız iptal edin.
-klogd ve sysklogd: Sistem kayıtlarını tutarlar. Birini iptal edebilirsiniz. İkisini de iptal etmeyin, hatalar ve bilgiler için gerekli.
-Hotkey management (kısayol yönetimi): Özellikle kısayol düzenleri kullanmıyorsanız (büyük olaslıklıla) iptal edin. Programlar içinde kullandıgınız kısayolları etkilemez.
-Yazıcı servisi (cupsys): Yazıcınız yoksa iptal edin. Sürekli kullanmıyorsanız da iptal edin.
-Güç yönetimi acpid ve apmd: Emin olmamakla beraber bunlar dizüstü blgisayarlar için güç tasarrufu sağlıyor. Masaüstü kullanıyorsanız apmdyi iptal edebilirsiniz en azından.

Ayrıca şu değişikliği yapabilirsiniz,  ama bu yazdığım sizin bilgisayarınıza göredir biraz da, eğer performans düşüklüğü yaşarsanız silebilirsiniz tekrar:

alt+F2 çalıştır kutucuğuna: gksu gedit /etc/sysctl.conf
Şu iki satırı dosyanın altına ekleyin:

vm.swappiness=1
vm.vfs_cache_pressure=50
   Buradaki swap ipucu için kaynak ve ayrıntılı bilgi: http://rudd-o.com/archives/2007/10/02/tales-from-responsivenessland-why-linux-feels-slow-and-how-to-fix-that/2/

Umarım işe yarar.
9.10'da Sistem-Yönetim altındaki Hizmetler kısmı nerede?
+1

zeitgeist

9.10 süeümünde "Hizmetler" uygulaması yok.

Sistem>Tercihler>Başlangıç uygulamalarında yapılacak sadeleştirmeler hemen hemen aynı işi görecektir.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

adolffwangel

Alıntı yapılan: immortal - 29 Ocak 2010 - 14:56:16

güzel bir konu ama ben ubuntu için bir performans ayarına inanmıyorum zaten minimum bir sistem istiyor.. bu arada flash ile ilgili bir tavsiyede bulanayım.. hiç seamonkey kullanan yok.. flashlarda iyidir haberiniz olsun prism de olabilir sanırım oda mozillanındı.. ama seamonkey'i deneyin..
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.

immortal

Firefox'ta yukarıda da daha önce bahsettiğim gibi bir ram sömürme derdidir gidiyor. 3 GB ram sahibi olmama rağmen 5-6 sekme açıkken bu sekmeler arası geçişlerde acayip bir kasılma mevcut. Fastfox eklentisini de kurmama rağmen bu sekmeler arası geçişler olurken ben çay demleyip geliyorum. Bu sıkıntıya daha fazla katlanamayarak Google Chrome'a geçtim ve performans farkının tadını daha önce sekmeler arasında geçiş yaparken demlediğim çay ile çıkarıyorum. Yanında da Eti fındıklı Hoşbeş yiyorum.