Ubuntu'nun Performansını Arttırmak

Başlatan foma, 09 Mayıs 2008 - 16:47:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

EricCartman

Hemen araştırıyorum. Hızlı yanıt için teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ağustos 2012 - 15:19:22

xubuntu-desktop u yazılım merkezinden yükledim ve bilgisayarı tekrar başlattım. xubuntu yu etkinleştirmek için açılışta seçmem gerekli ama auto login aktif olduğu için bunu yapamıyorum. sistem ayarlarından kullanıcı hesaplarını açıyorum burada auto login devre dışı bırakabilmem için bir kilit var ama çalışmıyor. biraz araştırdım /etc/lightdm/lightdm.conf dosyası içinde autologin-user=ozgur (bilgisyar ismi) satırında ozgur ün yerine false yazmam gerekli fakat dosyanın içine girdiğimde değişiklik yapmak için yetkiye sahip olmadığımı söylüyor ki masa üstünde lightdm.conf diye bir dosya oluşturup yukarıdaki dizine kopyalamaya çalıştığımda yine hata veriyor. terminali kullanarak bu dizini nasıl değiştirebilirim ya da auto logini iptal etmenin ya da xubuntu yu devreye sokmanın başka bir yolu var mıdır? bilgisayarı kırmak üzereyim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ağustos 2012 - 16:55:27

buldum arkadaşlar :D
sudo gedit /etc/lightdm/lightdm.conf bu komutu kullanmak gerekiyormuş şu an xubuntu aktif yardım için teşekkürler tekrardan.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ağustos 2012 - 17:54:05

http://www.upubuntu.com/2012/06/11-tips-to-speed-up-computers-running.html bu linkteki tavsiyeleri uygulamakta bilgisayarın performansını arttırdı ama youtube yani flash performansı hala kötü.

heartsmagic

Flash ayrı bir durum. Birçok etken var onun için, grafik kartı sürücüsü vs. gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Furkan Karataş

Merhaba ben yeni dizüstü bilgisayar için para biriktiriyorum ama şu an eski laptopumu uygun bir fiyata güncellemek istiyorum bu arada laptopum Hp Compaq nx6110 , Ram : 512 Mb , Intel Pentium Mobile , Windows Xp Home Edition .
  Sizce bu dizüstü bilgisayara(!) Ubuntu veya herhangi bir Linux donanımı yüklenirse bilgisayar rahatlar mı ?
Furkan KARATAŞ
(@karatas_alperen)

ct

Alıntı yapılan: Furkan Karataş - 19 Ağustos 2012 - 18:59:50
  Merhaba ben yeni dizüstü bilgisayar için para biriktiriyorum ama şu an eski laptopumu uygun bir fiyata güncellemek istiyorum bu arada laptopum Hp Compaq nx6110 , Ram : 512 Mb , Intel Pentium Mobile , Windows Xp Home Edition .
  Sizce bu dizüstü bilgisayara(!) Ubuntu veya herhangi bir Linux donanımı yüklenirse bilgisayar rahatlar mı ?

Lütfen aynı soruyu ayrı başlıklara göndermeyin.

Furkan Karataş

Özür dilerim aslında  :'(  aynı soru değil farklı türlerdeki benzer sorular  ;D
Furkan KARATAŞ
(@karatas_alperen)

bytan

Gayet "aynı" soru. Gelen her uyarıya "benzer" tepki vereceksen, "farklı" uyarılara da hazırlıklı olmalısın.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Denonitros

Merhaba bende sizlerin sayesinde sorunsuz bir şekilde ubuntumu kurup şu an için sorunsuz kullanıyorum.Fakat bana sanki ubuntu windows 7 den biraz daha yavaşmış gibi geldi.Bazende bilgisayardan değişik bir fan sesi geliyor sanırım ekran kartının fanı.Ekran kartı sürücüsünü yüklerken çok uğraşmıştım ama şu an problemsiz gözüküyor.Acaba bilgisayarda neyin doğru neyin yanlış olduğunu bulabileceğim bir şey var mı?Yoksa bu yavaşlık ubuntudan mı?

heartsmagic

Yavaşlık geniş bir kavram. Nerede görülmekte bu yavaşlık? Misal, eğer uygulamaların ilk açılış hızı yavaş geliyorsa sana bu ilk durumda normal olabilir, X'in doğası gereği ilk tepkiler biraz yavaş bizim tarafta (Wayland bunu aşar umarım). Fakat temel seviyede muadil bir sistemde Ubuntu'nun (eğer sorun yoksa) yavaş kalacağını düşünmüyorum.

Denonitros

Uygulamaların açılışındaki yavaşlık var bu beni fazla rahatsız etmiyor ama sanki sistem genelinde bir yavaşlık var gibi yada ben alışamadım.Sistemim çok yeni bir şey değil ama çok kötüde değil.İsterseniz sistemimin özelliklerini yazarım.Fakat bu aralarda windows çok fazla yavaşladı bende bu durumu anlayamadım.Sanki updatelerin arasında dolgu programcıklar ekliyorlarmış gibi geliyor.Sistemde de pek sorun yok gibi gözüküyor ama bilgisayarların sağı solu belli olmaz herhan bir şeyle karşılaşabilirim.Bakalım biraz kurcalayacağım belki alışkanlık gerekiyordur.

heartsmagic

"gibi" kelimesi de çok geniş bir kavram :) Ne yazık ki net bir şeyler söylemeden yardımcı olmamız mümkün değil. Zira görüyorum ki sen de pek emin değilsin anlattığın şeyden. Eğer konuya devam etmeyi düşünüyorsan daha iyi irdelemek adına başka bir konudan devam edelim. Kısacası meseleyi detaylandıracaksan lütfen yeni bir konu aç ve detayları oraya aktar.

Denonitros

heartsmagic yanıtım biraz geç oldu kusura bakmayın.Linkteki konumda da yazdığım gibi sürücü değişiminden sonra bilgisayar baya akıcı bir halde geldi baya güzel oldu. :D ayrıca windowstaki yavaşlıkta bir yeniden başlatma ve firefox güncellemesi sonucunda oda geçti.Cevapların için teşekkür ederim. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=36192.0

meda

Arkadaşlar başlangıçta çalışan servislerden mesela cups(yazıcı),bluetooth gibi servisleri engeleyebilirim ya da durdurabilirim ? Başlangıç uygulamalarından bluetooth kapattım ama sistem açılırken bluetooth servislerinin  başladığı görünüyor.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

syagdiran

@apocuk
Başlangıç uygulamalarını eski haline (yani görünmeyen başlangıç uygulamaları) nasıl  getirebilirim?