[Çözüldü] Kurulu Ubuntu'nun imajını usb'ye nasıl yazdırırım?

Başlatan eronis, 06 Haziran 2014 - 13:27:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Arkadaşlar şöyle bir sorunum var. Sistemim Elementary OS luna (12.04). Bu sistemin içine updateleri, istediğim programları vs herşeyi yükledim. Şimdide yedeklemek istiyorum. Başka bir yere gittiğimde yada format attığımda her şeyin yerinde olmasını istiyorum. Mesela Spatry diye bir youtuber Manjaro Linux'u alıp kendi ayarlarını yaparak Manjaro: Cup Of Linux Edition'ı çıkarmış. Ben elbette ayarlamalardan falan değil, programlarımı, updateleri vs. yedekleyerek bir iso oluşturmak ve bunu'da bir USB ye yazmak istiyorum. USB ye yazmak kolay iş ama İSO olarak sistemimi nasıl çıkarırım ?

--------EKLEME---------
Bunun bir sorun olması internet hızım yüzünden. 1MBPS internet hızım var ve buda 100kb sn civarı bir şey yapıyor. Herşeyi ayrı ayrı tekrardan yüklemek 3-4 saat alıyor. Onun için herşeyin yüklü olduğu bir recovery usb si yapmak istiyorum.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

heartsmagic

Forumdaki RemasterSYS konularına bakabilirsin. Daha geçen gün bu konu hakkında soru soruldu forumda, RemasterSYS ile verim alınamadığı söylendi, sevgili @if de şu konuyu açtı: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43733.0

Sende dağıtım farklı olduğu için doğrudan uygulayabileceğini sanmam, RemasterSYS tarafına bakabilirsin. Bunun haricinde eğer kurulabilir bir ortam aramıyorsan, kısacası yedeğimi alayım sonra geri döneyim diyorsan farklı yollar da mevcut.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eronis

Ben şunu istiyorum. Normal sanki CD den kuruyormuşum gibi olsun ve bütün programlarım beraberinde gelsin. Mesela İDE olarak Geany kullanıyorum. Neden onu 2. kez indireyim ? onun dışında İnkscape, GIMP, Blender gibi programlarla zaman öldürüyorum. İşim yok nasıl olsa pratik yapıyorum. Bunları her kurduğumda yeniden yüklemem işletim sistemiyle birlikte yaklaşık olarak 3-4 saatimi alıyor. Onun yerine sadece işletim sistemini kurmak en fazla 30dk mı alır. Aradaki uçurum yüzünden İSO yapmak istiyorum. Ayrıca şunu farkettim ki, eğer USB den kurarsan sistemini o zaman DVD den daha hızlı oluyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Haziran 2014 - 16:38:53

Alıntı yapılan: heartsmagicForumdaki RemasterSYS konularına bakabilirsin. Daha geçen gün bu konu hakkında soru soruldu forumda, RemasterSYS ile verim alınamadığı söylendi, sevgili @if de şu konuyu açtı: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43733.0

Sende dağıtım farklı olduğu için doğrudan uygulayabileceğini sanmam, RemasterSYS tarafına bakabilirsin. Bunun haricinde eğer kurulabilir bir ortam aramıyorsan, kısacası yedeğimi alayım sonra geri döneyim diyorsan farklı yollar da mevcut.
Ancak bir sorum olacak. Benim sistemim 10GB yer kaplıyor. Bu isonun 10GB olacağı anlamına mı gelir ?
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

heartsmagic

O boyuttan ne kadar bir ISO çıkar bilemiyorum, fakat ISO'nun büyüklüğünden şikayet eden insanlar var forumda. Makul bir boyuttaki sistemden ne kadarlık ISO çıkar bilemiyorum ancak kullanmayacağın hiçbir şeyi dahil etmemen mantıklı olan şeydir.

Diğer yönden, @if'İn kendine özel ISO yapma başlığı çok makul. Tabi bu anlatım Ubuntu için geçerli muhtemelen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eronis

Alıntı yapılan: heartsmagicO boyuttan ne kadar bir ISO çıkar bilemiyorum, fakat ISO'nun büyüklüğünden şikayet eden insanlar var forumda. Makul bir boyuttaki sistemden ne kadarlık ISO çıkar bilemiyorum ancak kullanmayacağın hiçbir şeyi dahil etmemen mantıklı olan şeydir.

Diğer yönden, @if'İn kendine özel ISO yapma başlığı çok makul. Tabi bu anlatım Ubuntu için geçerli muhtemelen.
Yaa dostum ben terminalden yapmaya çalıştım ama beceremedim. Şöyle düşündüm; ben USB ye bu sistemi yazdırsam, sonra da live olarak açıp programları kursam bunları kaydedebilirmiyim ? yani USB nin kendisine bunu yapabilirmiyim ?

eronis

teşekkürler ! konuyu çözüldü diye işaretliyorum :)