Java kurulum/güncelleme, program kurulum sorunu

Başlatan wololo, 02 Temmuz 2009 - 20:20:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wololo

pardusu 10 ay kullandıktan sonra ubuntu'ya geçmek istedim.
kde yerine gnome sorun olmadı
programların farklı olması da sorun olmadı
java,flash player, codec sıkıntı oldu ama.
aslında synaptic başlı başlına bir sorun.programların çok olması ve güncel olması pardusa göre önemli bir avantaj.
ancak neyi nasıl indireceğim bilemiyorum.
sitelerdeki java uygulamasını indiremediğim için 2 kez kubuntu üstüne bir kez daha ubuntu kurdum.
kubuntu'da firefox öntanımlı tarayıcı değil onu indirmek istediğimde 15 kadar firefox geldi "easy safe web browser" olanları indirdim olmadı.eklenti olduğunu sandıklarımı indirdim olmadı.
başka başlıkta java sorununu anlattım.hala halledemedim.
yardımcı olacak bir yazı belge varsa görmek isterim.sadece şu 2 program değil.synaptic'in püf noktaları, konsoldan indirme yükleme seçenekleri gibi bilgileri veren bir kaynağa ihtiyacım var.bunun dışında rahatça kullanıyorum ubuntuyu.
teşekkürler

ihtiyar said

@wololo,

Hoş geldiniz ve hayırlı olsun diyeyim. Forumu ve özellikle mesaj yazdığınız bölümdeki konuları incelemenizi tavsiye ederim. Kodek, java, flash, vb. sorunlarınız için ubuntu-restricted-extras paketini yüklemeniz çare olacaktır. Nasıl yükleneceği konusunda yardım almak için ismi geçen paketi arama kutucuğuna yazabilirsiniz.

wololo

inceledim, sadece siteden değil google dan da arama yaptım.yeterli olmadı.
kodek, java vb. bunları örnek olarak söyledim.genel olarak program yükleme güncelleme konusunda kaynağa ihtiyacım var.
restricted extras paketini daha önce yüklemiştim.synaptic sandığım uygulama "ekle-kaldır" başka birşey olduğunu az önce farkettim.orada ne kadar java varsa onları da yükledim.
java nın sitesinde kurulum testi yaptığımda javamın güncel olmadığını söyledi.güncellemeyi de aradım bulamadım.onun için yine sormak durumundayım.

ihtiyar said

@wololo,

Java ile ilgili bir sorununuz var gibi sanırım. Bunu ilgili bir bölümde konu olarak biraz daha açık bir şekilde sorarsanız çözüm bulunabilir. Genel olarak program yükleme/güncelleme gibi konuların anlatımları forumda mevcut.

canosayan

wikideki kurulum belgeside işinize yarayacaktır.
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

Konuyu bölüyor ve taşıyorum.
Ekle/Kaldır ile Synaptic farklı uygulamalardır, Ekle/Kaldır'ın daha sade bir yapısı vardır ve depodan her paketi görmez.

Kurmak istediğin program neyse ona göre arama yaparsan neticeye ulaşırsın. Linux tarafında programlar, kütüphaneler ve değişik paket çeşitleri vardır. İşin içinden çıkamadığında sormaktan çekinme ancak lütfen ayrı bir başlıkta olsun.

Depolardaki Java güncel olmayabilir ancak bu uygulamaların çalışmasına engel değil. Eğer günceline ihtiyacın varsa mutlaka sitesinden indirip kurman gerekir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Khan

Java'nın sitesinden indirip kur. Pek problem yaşamazsın. Depolar arasıra sorun yaratabiliyor. Ondan kaynaklanıyordur.

Bu arada benim de J2EE kurulumu ile ilgili bir problemim var. Bakabilecek bir arkadaş varsa iyi olur.("Yükleme ve Kaldırma" bölümünde.)