video oynatma sorunu

Başlatan amon-ra, 03 Temmuz 2009 - 14:27:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

amon-ra

yeni ubuntu 9.04 sürümüne geçiş yaptım windows vista home premiumla beraber kullanıyorum.
ekran kartım ati radeon hd 2400xt (128mb) ve kurulumunu yaptım ama videolarda sürekli takılma oluyor ve tam ekran oynatmaya çalıştığımda ekran kararıyor yeniden başlatıncaya kadar da gelmiyor. bu sorun sadece görsel efektler açıkken oluşuyor.kapatınca efektleri normale dönüyor herşey ama bu seferde videoların çözünürlüğü azalıyor.bütün gerekli codecleri de kurdum ayrıca.mplayer vlc player smplayer hepsiyle denedim aynı sorun oluyor.

forumda biraz arama yaptım ama bulamadım.sorunu nasıl çözebilirim?

heartsmagic

Görsel efektler kapalıyken çözünürlük sorunu yaşanması garip. Tam olarak nasıl bir sorun bu? Tam ekran mı olmuyor, yoksa ekranda çok küçük bir değerle mi oynuyor videolar?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

amon-ra

görsel efektler kapalıyken video oynatıyor tam ekranda oluyor ama tam net olmuyor görüntü.
efektler açıkkende küçük pencerede oynatıyor ama donarak oynatıyor ve tam ekran yapmaya çalıştığımda ekran kararıyor bir daha açılmıyor bilgisayarı yeniden başlatıncaya kadar.

heartsmagic

Kullandığın oynatma programının video çıkışlarını değiştirmeyi deneyebilirsin.

localhost

Kartin sürücüsü düzgün bir sekilde yüklendimi ? Asagidaki komutla xorg.conf dosyasini yedek al. Ardindan 2. komutu uygula sistemi yeniden ac kapa. Bakalim degisiklik olacakmi ?

sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf-yedek

sudo aticonfig --overlay-type=Xv
Linux LPIC1 - MCSA

amon-ra

Kod:

sudo aticonfig --overlay-type=Xv

kodunu yazınca

can@ubuntu:~$ sudo aticonfig --overlay-type=Xv
No layout section was found in the file: '/etc/X11/xorg.conf'.
Please run 'aticonfig --initial' first or modify your configurationfile manually and run aticonfig again.
aticonfig: parsing the command-line failed.

çıktısını veriyor????

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Temmuz 2009 - 00:57:24

kısacası sorunum görsel efektler açıkken videoları düzgün izleyemiyorum sürekli donuyor takılmalar oluyor.

localhost

Ekran kartini kurdum dedin. Bu komut verilmeden "aticonfig --initial" nasil xorg.conf dosyasina islettin ayarlari ?

fglrxinfociktisina bakalim...
Linux LPIC1 - MCSA

amon-ra

can@ubuntu:~$ fglrxinfo
display: :0.0  screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 2400 XT
OpenGL version string: 2.1.8673

fglrxinfo çıktısı bu.ekran kartını wikiden bakarak adım adım kurmuştum.

hibbault

Aynı sorunu ben de yaşıyorum. Daha önceden de yüklemiştim ubuntuyu ama yine bu sebeplerden ötürü silmiştim. Ekran kartını yükledim envy'le (daha önceden yüklenmişti zaten kaldırıp envy'le tekrar yükledim) ama filmler hariç * her şey tamam. Filmi tam ekran yapmaya çalıştığım zaman ekran kararıyor ve ben bilgisayarı kapatana kadar düzelmiyor. Yardım edebilecek birisi varsa sevinirim.

görsel efektler aktif değilken hiçbir sorun yok. Ama ikisi bir arada neden olmuyor? bu arada sorun sadece video değil, şarkı dinlerken görsel efektler açılınca da aynı şey oluyor.

heartsmagic

İkisi bir arada olur olmasına da mevcut kart ATI ise arada böyle sorunlar yaşanabiliyor ve bazen bizler buna çözüm bulamıyoruz ne yazık ki. İlk tavsiyem video oynatıcıda farklı bir çıkış denemeniz olacak. Ki aslında bunu söylemiştim:

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Temmuz 2009 - 17:17:39

gokhanyildiz

aynı sorunları bende yaşıyorum.daha önceden yoktu ama 1 hafta önceki güncellemelerden sonra bu sorun ortaya çıktı.Ama bende şöyle birşey oluyor.Filmi bazen tam ekran yapabiliyorum.Ama bazen de tam ekran yaptığımda anlık gelen ve okuyamadığım sadece bir satırını kırmızı renk gördüğüm siyah ekrandaki hata mesajlarının ardından bilgisayarımın yeniden başladığı.Bu konuda çözüm bulunursa birçok kişinin derdine derman olmuş olursunuz.

amon-ra

çok araştırdım netten ama hala bulamadım bir çözüm yolu ikisi bir arada olmuyor. bende mecburen görsel efektleri kapatarak kullanıyorum şimdilik.umarım en kısa sürede bir çözüm bulunur bu konuya.

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Temmuz 2009 - 09:42:30
İkisi bir arada olur olmasına da mevcut kart ATI ise arada böyle sorunlar yaşanabiliyor ve bazen bizler buna çözüm bulamıyoruz ne yazık ki. İlk tavsiyem video oynatıcıda farklı bir çıkış denemeniz olacak. Ki aslında bunu söylemiştim:

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Temmuz 2009 - 17:17:39

Denedin mi?

günberi

Section "Device"
Identifier  "VideoCard"
Driver  "fglrx"
VendorName  "ATI Technologies Inc"
BoardName   "RV535 "
Option       "VideoOverlay" "off"
Option       "OpenGLOverlay" "on"
Option      "TexturedVideo" "off"

BusId   "PCI:1:0:0"
EndSection

bunu bir deneyin bence. kubuntu forum varken okudum,kullandım. hala aynı sistem. güncellemelerle bu güne kadar geldi ve hiç teklemedi.
Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr

hibbault

Ubuntuda yeniyim de dolayısıyla video çıkışını nasıl değiştireceğimi bilmiyorum. günberi'nin verdiği kodları da yazıyorum ama kaydedemiyorum???

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Temmuz 2009 - 01:53:39

alıntı (özgürlükiçin.com):
Ati ekran kartlarında video izlerken pırpır, göz kırpması yada kırılma gibi tabir edilen sorunlar yaşanabiliyor.

/etc/X11/xorg.conf dosyasını root olarak açıp Section "Device" bölümüne,

Kodlarını ekleyerek sonsuza dek bu sorundan kurtulabiliyoruz.

Bir de böyle bişey var ama onu da yapamadım.

heartsmagic

Eklemek istediğin dosyayı sudo ile aç.
Video çıkışı için kullandığın programın tercihlerine bakabilirsin.

gokhanyildiz

kodlarını ekledim fakat şimdi pc açılmıyor.Boot ekranından sonra restart atıyor.Bu sorunu nasıl çözebiliriz?Recovery moddan bağlandım ama birşey çözemedim.

localhost

recovery den sistemi acarsin. root ile giris yaparsin. Sonra ilgili yerleri degistirirsin.
Linux LPIC1 - MCSA

gokhanyildiz

live cd ile gerekli değişiklikleri yapıp sorunu düzelttim.

amon-ra

maalesef ben halledemedim ve ubuntu çöktü.açılmıyor. yeni sürümü çıkana kadar windowsa devam edeceğim anlaşılan .. :(

günberi

Alıntı yapılan: hibbault - 10 Temmuz 2009 - 02:51:02
Ubuntuda yeniyim de dolayısıyla video çıkışını nasıl değiştireceğimi bilmiyorum. günberi'nin verdiği kodları da yazıyorum ama kaydedemiyorum???

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Temmuz 2009 - 00:53:39

alıntı (özgürlükiçin.com):
Ati ekran kartlarında video izlerken pırpır, göz kırpması yada kırılma gibi tabir edilen sorunlar yaşanabiliyor.

Kodlarını ekleyerek sonsuza dek bu sorundan kurtulabiliyoruz.

Bir de böyle bişey var ama onu da yapamadım.

alt+f2 tuşlarına birlikte basıp gelen pencereye gksu gedit /etc/X11/xorg.conf
yazıyoruz. Enterlayınca parolamızı soracak ve parolayı girince üzerinde değişiklik yapma hakkını kazandığımız xorg.conf dosyamız açılacak.

benim section "device" bölümüm şu şekilde. Ati x1650 ekran kartım.
Section "Device"
Identifier  "Configured Video Device"
Driver  "ati"
EndSection

Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr

heartsmagic

Alıntı yapılan: can1ck - 11 Temmuz 2009 - 21:15:19
maalesef ben halledemedim ve ubuntu çöktü.açılmıyor. yeni sürümü çıkana kadar windowsa devam edeceğim anlaşılan .. :(

Ubuntu çökmemiştir, X açılmıyordur. Onu da kurtarma moduyla veya doğrudan girerek düzeltebilirsin. En son ne yaptın da bu duruma geldi?

amon-ra

recovery modun olduğu menüde grafik hatalarını otomatik düzelt diye bir seçenek vardı en altta onu seçtim sonra açılmadı daha ubuntu..ekranda bulanık kayan bir ubuntu logosu gidip geliyordu.

heartsmagic

Yine kurtarma kipinde girerek elle düzeltebilirsin xorg.conf dosyasını.

gokhanyildiz

livecd ile bağlanıp xorg.conf dosyasını rahatlıkla düzenleyebilirsin.Ben bu şekilde düzelttim ve gayet pratik oluyor.