Bootsplash ekran resmini değiştirmek

Başlatan ufuk_k, 09 Mayıs 2008 - 11:03:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ufuk_k

Bildiğiniz gibi Ubuntu'yu kurduğunuzda sistem başlarken öntanımlı bir Ubuntu bootsplash teması geliyor. Kubuntu kurduğunuzda ya da kubuntu-desktop pakedini kurduğunuz zaman ise bu değişiyor ve kubuntu teması ile sistem başlıyor. Bazen istediğimz temanın sistem başlarken görünmesini istiyoruz ve öntanımlı temayı değiştirmek istiyoruz. Bunun kolay yollarından biri bu metod:

1. İlk önce depolarda hali hazırda bulunan splash temalarını kuruyoruz:
sudo aptitude install usplash*

2. Daha sonra kurduğumuz ve /usr/lib/usplash dizininde bulunan temaların listesine bir bakıyoruz:

focusfired@ustudio:~$ ls -lh /usr/lib/usplash
total 27M
-rw-r--r-- 1 root root  46K 2007-10-27 12:35 debian-edu-usplash.so
-rw-r--r-- 1 root root 3.3M 2007-11-03 02:22 debian-theme.so
-rw-r--r-- 1 root root 2.8M 2008-03-14 00:29 edubuntu-splash.so
-rw-r--r-- 1 root root 2.9M 2008-04-05 23:17 ubuntume.so
-rw-r--r-- 1 root root 2.9M 2008-04-15 08:19 ubuntustudio-theme.so
rwxrwxrwx 1 root root   36 2008-04-25 20:24 usplash-artwork.so -> /etc/alternatives/usplash-artwork.so
-rw-r--r-- 1 root root 2.3M 2007-09-28 14:50 usplash-theme-gobuntu.so
-rw-r--r-- 1 root root 2.0M 2007-09-13 22:51 usplash-theme-ichthux.so
-rw-r--r-- 1 root root 2.6M 2008-04-19 08:27 usplash-theme-kubuntu.so
-rw-r--r-- 1 root root 2.8M 2008-04-10 06:52 usplash-theme-mythbuntu.so
-rw-r--r-- 1 root root 2.6M 2008-04-01 17:40 usplash-theme-ubuntu.so
-rw-r--r-- 1 root root 2.6M 2007-10-13 05:33 usplash-theme-xubuntu.so

Gördüğünüz gibi benim listemde 12 adet usplash teması ile 1 tane link var. Bu link şu an kullandığım temaya işaret ediyor.

usplash-artwork.so -> /etc/alternatives/usplash-artwork.so

Biz bu linkin hangi temaya işaret ettiğini görüntülüyoruz:
ls -lh /etc/alternatives/usplash-artwork.so
lrwxrwxrwx 1 root root 38 2008-05-06 21:32 /etc/alternatives/usplash-artwork.so -> /usr/lib/usplash/ubuntustudio-theme.so

Bendeki link /usr/lib/usplash dizinindeki ubuntustudio-theme.so adlı temaya işaret ediyor.

3. Yapmamız gerekn temayı değiştirmek için bu linki istediğimiz başka bir temaya atamak:
Diyelim ki kullanmak istediğimiz tema debian-theme.so
sudo ln -sf /usr/lib/usplash/debian-theme.so /etc/alternatives/usplash-artwork.so
Böylece debian-theme.so dosyasına linki verdik.

4. Daha sonra linux kernel imajını tekrar düzenlenmesini sağlayarak güncelliyoruz:
sudo dpkg-reconfigure linux-image-
Bir süre sonra işlem bitiyor.
Not: Ben standart generic kernel yerine real time kernel kullandığım için bu komutu kendi kernelimin adını yazarak vermem gerekti.

5. Yeni ekranımız nasıl görünüyor, olmuş mu diye bir bakıyoruz:
sudo usplash
Masaüstüne geri dönmek için CTRL+ALT+F7 komutunu kullanıyoruz.

Kaynak: http://jayant7k.blogspot.com/2007/06/change-boot-splash-screen-ubuntu.html

Bazen görüntü sorunlu çıkabiliyor test ederken, fakat daha sonra düzgün görünecektir. Adımlarda verilen komutları dikkatlice uygularsak ve linki doğru verirsek, sorun çıkmadan boot temamızı değiştirebiliriz.

DeFacto

Çook teşekkürler.. Güzel bir paylaşım. Anlatım da güzel. Fakat daha fazla temaya nasıl ulaşabiliriz ? Arama motorlarında pek bir sonuç alamadım. Yine ubuntu-tr çıktı :P

DeFacto

İngilizce taratınca aradığım sonuca ulaştım yine gnome-look.org ;)

fatih513

Ben bir tane splash screen indirdim.Ama nasıl kuracağımı bilmiyorum.Yardım edebilir misin?
İmza Atmayı Bİlmiyorum da,Parmak Bassam

egitimist

kgrubeditor adlı yazılımla splash imajını kolayca (birkaç tık) değiştirip menu listenizi düzenleyebilirsiniz.

sudo apt-get install kgrubeditor

fatih513

Aga kabul etmiyor.

E: kgrubeditor paketi bulunamadı

Diyor.

egitimist

Ben, aynı komutu kontrol ettim, zaten kurulu cevabını verdi.
Sources.list dosyanı güncellemelisin. Aşağıdakileri uygula ya da forumdan bu liste nasıl güncellenir araştır.
Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Haziran 2008 - 00:04:57
sudo cp /etc/apt/sources.list /etc/apt/sources.list.yedek
wget http://www.heartsmagic.net/sources.list
sudo mv sources.list /etc/apt/

komutlarını sırasıyla yürüt.

yogarock

startup manager her işinizi görür...

fatih513

fatih@fatih-desktop:~$ sudo cp /etc/apt/sources.list /etc/apt/sources.list.yedek
[sudo] password for fatih:
fatih@fatih-desktop:~$ sudo cp /etc/apt/sources.list /etc/apt/sources.list.yedek
[sudo] password for fatih:
fatih@fatih-desktop:~$ wget http://www.heartsmagic.net/sources.list
--11:25:18--  http://www.heartsmagic.net/sources.list
           => `sources.list'
www.heartsmagic.net çözümleniyor... 65.98.57.242
www.heartsmagic.net[65.98.57.242]:80 bağlanılıyor... bağlantı kuruldu.
HTTP isteği gönderildi, cevap bekleniyor... 200 OK
Uzunluk: 3.186 (3.1K) [text/plain]

100%[=================================================================================================================>] 3.186         12.55K/s             

11:25:19 (12.53 KB/s) - `sources.list' kaydedildi [3186/3186]

fatih@fatih-desktop:~$ sudo mv sources.list /etc/apt/
fatih@fatih-desktop:~$ sudo apt-get install kgrubeditor
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
E: kgrubeditor paketi bulunamadı
fatih@fatih-desktop:~$

boyle oldu

fatih513

yogarock

startup manager konsolda

sudo apt-get install startupmanager

daha sonra bootsplash vs www.gnome-look.org

fatih513

Arkadaşlar.Ben startup manager'ın nasıl kullanılacağını anlayamadım.İndirdim, kurdum.

Birisi açıklayabilir mi?

yogarock

örnek olarak verdiğim adresteki usplashları indir..http://www.gnome-look.org/content/show.php/Hardy-Colors+Usplash?content=79631

daha sonra indirdiğin klasörü aç....açtıktan sonra startup manager programını açarak appearance bölümüne gir orda en altta manage usplash themes butonunu tıkla daha sonra klasörü nereye açtıysan ordan bul bulacağın şey ise klasörün içindeki i386 klasörünün içinde...    so uzantılı dosyaları seç..bu kadar....

fatih513

heartsmagic

İlaveten sen sources.list'i çekmişsin, değiştirmişsin ancak update işletmini yürütmemişsin, haliyle yine program görülmez depolarında. Lütfen biraz depolarla iş nasıl görülür araştıralım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DeFacto

Bende startup manager Performing pre-configuration tasks diyor bir süre sonra donuyor o yazılar da gidiyor ne oldu anlamadım bi türlü :S bu arada program ekle-kaldırdan yükledim Start-Up Manager'i

ufuk_k

Valla bu konu da zaten startup manager ile değil, komut satırından yapmayı anlatıyordu. Yok tabi startup manager yöntemi de verilmesi iyi olmuş fakat, o kadar anlatım yapmışız, aynı başlığın altına anlatılanı denemeden gelip başka bir programla ilgili soru soruyorsunuz. Slackware yazıyo imzanızda, slackware'ci adam komut satırından korkar mı ya  8)

egitimist

GUI'li bir yazılım kullarak splash resmini Ubuntu+Tweak adlı yazılımla değiştirmeyi deneyebilirsin.
http://getdeb.net/app/Ubuntu+Tweak
Bu başlıkta menu.list dosyasının nasıl düzenlenebileceği ayrıntılı bir şekilde anlatılmış. Bu makaleyi kaynak alarak başlangıca güzel bootsplash imajları ekleyebilirsin.
http://www.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1753.0;topicseen

DeFacto

Zaten ben sorunumu hallettim hatta şu an fingerprint isimli bir splash kullanmaktayım :D Ben sadece uygulamanın sorun çıkardığından söz ediyordum. Yerine göre grafikten konsola düşmesini de biliriz elhamdülillah :p Neyse fazla dağıtmadan programı deneyip de bir sonuç alabilen var mı ? Çünkü açtığımda donuyor kalıyor. . Eğer başkasında da oluştuysa bir göz atalım derim. Sadece bende varsa unutun gitsin kullanmıyavereyim 23000 program içinden :D

egitimist

Alıntı yapılan: JesusPenguin - 13 Haziran 2008 - 15:53:12
fingerprint isimli bir splash kullanmaktayım

fingerprint, nasıl bir yazılım, nasıl kullanılır? Forumda kaynak olması açısından açıklar mısın? Kullanışlı birşeyse biz de deneriz.

DeFacto

Yok yanlış anladınız beni :D fingerprint temamın adı ya da usplash mi nedir işte o açılıştaki resmimin adı :D işi konsoldan bitirdiğimi belirtmek için ufuk_k arkadaşımıza bilgi verdim. Konsolcular ölmedi daha :P Bahsettiğim yazılım da StartUp manager donan yazılım

erginemr

@JesusPenguin ve diğer arkadaşlar,

startupmanager tehlikeli bir yazılım. Açılırken root yetkileri istiyor, mevcut ayarlarınızı öğrenerek göstermek yerine kendi varsayılan ayarlarıyla geliyor ve bir Cancel (Vazgeç) butonu olmadığı için yapılan en ufak değişikliği direkt sisteme yazıyor. Geçmişte bir iki defa denemiştim, her defasında splash ayarlarını kafasına göre bozmuştu.

Bu yüzden uzak durun ve konsoldan şaşmayın derim.

DeFacto

Uyarın için teşekkürler. Zaten alışmak lazım şuna iyiden iyiye bi samimiyetim var kendisi ile ama yine de üşeniyor insan. Konsol.. Grafik ortam zaten konsola göre daha tutarsız ve yavaş oluyor (genelde kendim yaptım bu genellemeyi hatalı olabilir.)

adolffwangel

bende bi deneyeyim dedim kurdum startupmanager'ı fakat... kurduğum splash kaydı böyle... daha önce ubuntumun boot load ekranı açılırken 1024-768 açılırdı... önce onu söyleyeyim.. formattan sonra nasıl olduysa 800x600 gibi bi şey oldu her neyse.. startupmanager ile boot load ekranını değiştim.. kaymış bir splash gördüm kapanırken.. açılırken de dondu kaldı öyle on dakika felan... dedim ne oluyoruz... yine reset attım 3 kere felan attım sonunda açıldı eski haline getirdim... programı da kaldırdım... şimdi sorun yok... ne acayip programmış :) komutla yapın bence de ben de öyle yaptım
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.

erginemr

[Nasıl] Bootsplash Çözünürlüğünü Değiştirmek

@adolffwangel,

@ufuk_k'nın yukarıdaki güzel [Nasıl] belgesi usplash temasını değiştiriyor. Ben de usplash (açılışta karşımıza çıkan Ubuntu logolu, turuncu ilerleme çubuklu ekran) çözünürlüğünü konsoldan nasıl değiştirebileceğimizi anlatayım. Normalde Hardy'de bu gerekli değil, ama bir önceki versiyon olan Gutsy'de gerekebiliyordu. Zira Gutsy'de varsayılan 1280x1024 piksel çözünürlük, özellikle bazı dizüstü bilgisayarlar için fazla geliyor, ve monitör "Out of Range" hatası vererek açılmıyordu.

1. Önce her ihtimale karşı yedeklerimizi alalım:
sudo cp /boot/initrd.img-`uname -r` /boot/initrd.img-`uname -r`.yedek
sudo cp /etc/usplash.conf /etc/usplash.conf.yedek

2. usplash çözünürlük ayar dosyası "/etc/usplash.conf". Bu dosyayı düzenlemek üzere açalım:
sudo vim /etc/usplash.conf
Kendi sistemimdeki dosyanın içeriği şöyle:
Alıntı Yap# Usplash configuration file
# These parameters will only apply after running update-initramfs.

xres=800
yres=600

3. Örneğin, çözünürlüğü 1024x768 yapmak istiyoruz diyelim. Bunun için, dosyanın içeriğini aşağıdaki gibi değiştirip kaydedelim:
Alıntı Yap# Usplash configuration file
# These parameters will only apply after running update-initramfs.

xres=1024
yres=768
(Not: Vim kullanımı hakkında bilgi için: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2719)

4. Şimdi sıra initrd.img-* dosyasını yeni çözünürlük için güncellemeye geldi:
sudo dpkg-reconfigure -phigh usplash
Bu işlem yaklaşık 1 dk. sürecek. Kesmeden bekleyelim, aksi takdirde işlem tamamlanamazsa sistem açılmaz.

Böyle bir durumla karşılaşırsanız, sistemi Çalışan CD ile açıp, yukarıda yedeğini aldığımız initrd.img-* dosyasını eski ismiyle yeniden kaydetmeniz (yeniden adlandırmanız) gerekecektir.

5. Bilgisayarı kapatmadan tema görüntüsünü ve boyutunu test etmek istersek,
sudo usplash -c
komutunu kullanabiliriz. Grafik ekrana geri dönmek için Ctrl+Alt+F7 tuşlarına basmak yeterli olacaktır.

6. Her şey yolunda gittiyse, bilgisayar açılışında Ubuntu logolu açılış teması, yeni çözünürlüğüyle bizleri karşılayacak. Yalnız dikkat edin, her usplash teması, her çözünürlüğü desteklemeyebilir.

[IMG]http://img171.imageshack.us/img171/4750/ubuntusplashat6.th.png[/img]