[Çözüldü] Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller Sorunu

Başlatan özgürubuntu, 08 Mayıs 2008 - 22:42:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ufuk_k

Sabayon da deneyebilirsiniz. Kurulumu çok kolay ve livecd içinde nvidia-ati sürücüleri bile yüklenerek sistemi açıyorsunuz. İyi desteği olduğunu düşünüyorum. Ama DVD olarak indirmeniz gerekiyor 3.9 GB civarı bir boyutu var.

özgürubuntu

openSUSE nasıl sizce? Ubuntu'dan ayrılmak çok ama çok zor olacak.. Donanım desteğinin yanı sıra Türkçe forumunun da olması lazım hem..

erginemr

Alıntı yapılan: özgür77 - 09 Mayıs 2008 - 19:57:28
openSUSE nasıl sizce? Ubuntu'dan ayrılmak çok ama çok zor olacak.. Donanım desteğinin yanı sıra Türkçe forumunun da olması lazım hem..

Çok eskiden SuSE 7.x kullanmıştım; güzeldi. YaST isminde güçlü bir sistem yönetim aracı var. openSUSE'yi kullanmadım ama diğer dağıtımlarla karşılaştırıldığında biraz ağır ve hantal olduğunu duydum. Sitelerinden Çalışan (Live) CD'sini yükleyip ses kartınızı tanıyıp tanıyamadığını test edebilirsiniz.

Zenwalk yine Gnome tabanlı, hızlı bir dağıtım. ArchLinux da çok hızlı bir dağıtım ama ilk kurulumu biraz zor. Ancak sanırım her ikisinin de Türkçe desteği çok iyi değil.

Ben hala KDE seviyorsanız PCLinuxOS'i (http://www.pclinuxos.com/), Gnome seviyorsanız PCLOS Gnome'u (http://linuxgator.org/Gnome/gnome_page/gnome.html) denemenizi tavsiye ederim. Donanımınızla uyumlu çalışacağına inanıyorum.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: erginemr - 10 Mayıs 2008 - 09:10:43
Alıntı yapılan: özgür77 - 09 Mayıs 2008 - 19:57:28

Çok eskiden SuSE 7.x kullanmıştım; güzeldi. YaST isminde güçlü bir sistem yönetim aracı var. openSUSE'yi kullanmadım ama diğer dağıtımlarla karşılaştırıldığında biraz ağır ve hantal olduğunu duydum. Sitelerinden Çalışan (Live) CD'sini yükleyip ses kartınızı tanıyıp tanıyamadığını test edebilirsiniz.

Zenwalk yine Gnome tabanlı, hızlı bir dağıtım. ArchLinux da çok hızlı bir dağıtım ama ilk kurulumu biraz zor. Ancak sanırım her ikisinin de Türkçe desteği çok iyi değil.

Ben hala KDE seviyorsanız PCLinuxOS'i (http://www.pclinuxos.com/), Gnome seviyorsanız PCLOS Gnome'u (http://linuxgator.org/Gnome/gnome_page/gnome.html) denemenizi tavsiye ederim. Donanımınızla uyumlu çalışacağına inanıyorum.

PCLinuxOSGnome çok şık görünüyor gerçekten Gnome Masaüstünü seviyorum. KDE bana da biraz vindoze gibi geliyor (: Default Teması siyah mıdır PCLOSGnome'un yoksa bu modifiye edilmiş hali midir.. Sanırım PCLOS Gnome kullanabilirim... Teşekkürler

ufuk_k

Alta tek bir tane panel koyunca KDE neden windows gibi geliyor yeni kullanıcılara anlamadım :) Sanırım windowstan sonra Gnome ilk başta daha çekici geliyor olmalı. Bir de KDE system settings uygulamasına sahip, o da sanki denetim masasını andırıyor diye düşünülüyor ama kıyaslayınca system settings ya da kcontrol çok daha gelişmiş ve güzel bir uygulama. Ama masaüstü keyif ve ihtiyaç meselesi tabii, dağıtım hoşunuza gittiyse gerisi hikaye, istediğinizi kullanın. Pclos zaman zaman donanım tanımada Ubuntu'ya fark atabiliyor. Hele de bu son Hardy durumlarından sonra, keşke tam bir 2008 sürümü de çıksaydı bu ara, epey talep görürdü.

özgürubuntu

(: Yeni kullanıcı değilim gerçi.. Pardus 1 ile tanıştım KDE ile haa tabi yeni kullanıcı değilim derken 2-3 yıllık bi kullanıcıyım sizlere göre yeniyimdir muhakkak.. Gnome'da Mac OS'u andırmıyor mu mesela? (: Gerçi paneli KDE'de iken de yukarı taşırdım. En güzeli sanki Mac masaüstü gibi :P

özgürubuntu

SES SORUNUNU ÇÖZDÜM!!!!!

SONUNDA SES SORUNUNU ÇÖZDÜM DOSTLAR.. OHHHH ((((: Ubuntu'mdan ses alabiliyorum.. Ohh yaa ne kadar rahatladım anlatamam...

Nasıl Yaptım?? Henüz emin değilim önce şunları yaptım ((:

Önce Vista'da sesi açtım.. orada ses kısıkmış yükselttim. Nedense aklıma acaba Vista'da ses kısıksa, Bu durum Ubuntu'yu etkiler mi diye düşündüm.. Düşündüğüm gibi ses oldukça kısıkmış.. Sesi açtım.. Bilgisayarı yeniden başlattım..
(Bunun işe yarayıp yaramadığından hiç emin değilim)

Sonra :

Right click on the Sound.

Select "Open Volume Control"

In File menu select the "Change Device".. Please tell what are the things you see.

If you can see "HDA Intel". Select it.

Now go to Edit menu and choose "Preferences".

Select "PCM". Close.

Now there should be PCM in your Volume Control. Make the sound adjustments for Master and PCM to FULL

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=783826&highlight=Lenovo+3000+N200

Ardından :

$sudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base

After that, find the line that says "options snd-hda-intel" and change it to "options snd-hda-intel model=lenovo"

If you dont find it, just add that line to the bottom of the file. That should do the trick... restart and see if works.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=767094&highlight=Lenovo+3000+N200

Bigisayarı açıp kapattığımda Ubuntu açılma sesini duyduğumda neredeyse şaşkınlıktan küçük dilimi yutacaktım ((: Sonra açtım Mor ve Ötesini..

Ubuntu'dayım..

Yardım etmek için ilgi alaka gösteren tüm Ubuntu-TR forumundan arkadaşlara sonsuz teşekkürler.. Bi üstte yazdığım kodu zaten siz de vermiştiniz..

Ama dediğim gibi hangisi işe yaradı bilmiyorum.. Önemli değil (((: Çok mutluyum ((:

heartsmagic

Vista ile ilgisi sıfır.
Ses kanallarını açman fayda vermiş olabilir. Tabi alsa yapılandırmasını daha önceden yapmamışsan o da yardımcı olmuştur.
Bu uzun başlığı biraz daha konuşulsun diye açık bırakıyorum. Çok kıvrandırdı sanırım herkesi :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Ne güzel ses sorununu çözmen. Kullandığın yöntem daha önce bu konu içinde verilmiş. Sanırım verilmeyen tek şey ses kanalları ekleme kısmıydı konunun (başta yazdığın). Onu da şimdiye kadar kurcalaman gerekirdi, olay bir cihaz seçmeye ve PCM kanalı eklemeye kalmışsa :D Çünkü modprobe.d/alsa.base yöntemini arkadaş vermişti.

özgürubuntu

ohh yaa (: Ubuntu'yu önceden de kullandığım için (6.04 ve 7.10) onu kaldırıp yerine PCLOS Gnome düşünüyordum ne yalan söyleyeyim.. içimden bi his çekirdek güncellemesini de bekle diyordu hani (: Sonra bir kez daha denemeye karar verdim. Ubuntu forumunu dolaştım Laptop'ımla ilgili sayfaları tarattım.. Ubuntu'tan ayrılmadığım için çok mutluyum (: Forumdayım (; umarım başınızı ağrıtmamışdır.

Not : @heartsmagic Vista ilgisi olmadığını düşünüyordum da nasıl ses alabildiğimi bilemediğim için yaptığım tüm işlemleri sırasıyla anlatayım dedim (: Teşekkürler ilginize

Not 2 : Evet modprobe.d/alsa.base yöntemi söylenmişti.. Ancak en son ayarında "lenovo" değildi, onu da değiştirdim.. Pardus forumunda da dediğim gibi Sorun Linux'ta değil bendeydi (:

İyi bir linux kullanıcısı olmak istiyorum.. Umarım başarılı olurum.. Çok teşekkürler

erginemr

Süpersiniz.  ;D

Donanımlar tam çalışınca Ubuntu insana daha bir güzel görünüyor biliyorum. İyi Ubuntu'lar o zaman. Madem oldukça deneyimli bir kullanıcısınız, diğer arkadaşların problemlerini çözmede yardımlarınızı da bekliyoruz bu arada... ;)