[Çözüldü] Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller Sorunu

Başlatan özgürubuntu, 08 Mayıs 2008 - 22:42:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

Beyler ne yaptıysam sorunu çözemedim :S heartsmagic bu kart çok konuşuldu demiş bi yerde ama ben forumda arattırdım bulamadım.. Müzik, Film vs izlerken ses duyamıyorum.. Bu Linkte bahsedilenleri de yaptım.. Ama yine de ses sorunum çözülmedi..

lpsci çıktısı :
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile PM965/GM965/GL960 Memory Controller Hub (rev 0c)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile PM965/GM965/GL960 PCI Express Root Port (rev 0c)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
[b]00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 03)[/b]
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 2 (rev 03)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 3 (rev 03)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 4 (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev f3)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801HEM (ICH8M) LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801HBM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) IDE Controller (rev 03)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801HBM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) SATA AHCI Controller (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) SMBus Controller (rev 03)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G72M [Quadro NVS 110M/GeForce Go 7300] (rev a1)
04:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG Network Connection (rev 02)
06:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetLink BCM5906M Fast Ethernet PCI Express (rev 02)
08:06.0 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd R5C832 IEEE 1394 Controller
08:06.1 SD Host controller: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 19)
08:06.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 0a)
08:06.3 System peripheral: Ricoh Co Ltd xD-Picture Card Controller (rev 05)

Medibuntu paketi depoya eklidir.. Kurulum Sonrası İlk Yapılması Gereken Bir Kaç Şey burada yazılanları da uyguladım.. alsamixer'i de kurcaladım yani bilebildiğim, görebildiğim bi çok şeyi uyguladım ancak başarılı olamadım.. Yardımlarınızı bekliyorum...

erginemr

Maalesef bu kart her Ubuntu versiyonunda yaygın olarak problem yaratıyor. Hardy'de de belki işe yarar ama önerebileceğim çözümler biraz eski ve daha çok Gutsy'ye yönelik. İngilizce bildiğiniz varsayımıyla:

1. Alsamixer ve Gnome ses kontrolündeki bütün seçenekleri ve son sırada olan ve bazı durumlarda problem çıkartan "External Amplifier" ı açıp kapamayı da denediğinizi varsayıyorum.

2. Bu bağlantıda Gutsy altında linux-backports-modules-generic paketi kurarak sorunun çözülebildiği ifade ediliyor. Hardy'de çözümde örerilenden daha üst ALSA sürümü (1.0.15) kurulu, ancak Hardy'de de backport modules isimli bir paket var, işe yarayabilir:
http://linuxtechie.wordpress.com/2007/10/19/getting-intel-ich8-family-rev-3-sound-card-to-work-in-gutsy/

3. Yukarıdaki çözüm işe yaramazsa, bu bağlantıda verilen betikleri (script) kullanarak ALSA'yı v.1.0.16'ya yükseltebilirsiniz:
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=4450631&postcount=5

Ancak ondan önce:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=616845
bağlantısını kullanarak, bilgisayarınızın modeline göre /etc/modprobe.d/alsa-base dosyasında önerilen değişikliği yapmayı deneyebilirsiniz:
options snd-hda-intel model=.....

heartsmagic

Tüm tavsiyeler verilmiş zaten. Benim de ilk tavsiyem  backports modüller olacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

özgürubuntu

:( Maalesef yukarıdaki tavsiyelerinizi de uyguladım ancak sonuç alamadım. Bilgisayarım IBM Lenovo 3000 N200 :(

erginemr

Alıntı yapılan: özgür77 - 09 Mayıs 2008 - 09:00:55
:( Maalesef yukarıdaki tavsiyelerinizi de uyguladım ancak sonuç alamadım. Bilgisayarım IBM Lenovo 3000 N200 :(

ALSA versiyonunu 1.0.16'ya yükselttiğinizden emin misiniz?

Versiyon kontrolü yapmak için:
alsactl -v

erginemr

Birde yukarıda verdiğim bağlantılardan birinde:
...
ALC861VD/660VD
3stack 3-jack
3stack-dig 3-jack with SPDIF OUT
6stack-dig 6-jack with SPDIF OUT
3stack-660 3-jack (for ALC660VD)
3stack-660-digout 3-jack with SPDIF OUT (for ALC660VD)
lenovo Lenovo 3000 C200
dallas Dallas laptops
hp HP TX1000
auto auto-config reading BIOS (default)
...

ibaresi geçiyor. Dolayısıyla:
gksudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base
dosyasının son satırına:
options snd-hda-intel model=lenovo
satırını ekleyerek kaydedip, sistemi yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Eğer işe yaramazsa, bu defa:
options snd-hda-intel model=auto
ile deneyin.

ufuk_k

Ayrıca:
http://www.alsa-project.org/main/index.php/Main_Page

Buradan kartınızla ilgili modüllere ve düzenlemere ulaşabilirsiniz diye düşündüm. Belki uygun bir .asoundrc dosya düzenlemesi bulursanız sorununuza yardımcı olur.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: erginemr - 09 Mayıs 2008 - 09:04:29
Alıntı yapılan: özgür77 - 09 Mayıs 2008 - 09:00:55

ALSA versiyonunu 1.0.16'ya yükselttiğinizden emin misiniz?

Versiyon kontrolü yapmak için:
alsactl -v

yaptım :
xxxxx@xxxxx-laptop:~$ alsactl -v
alsactl version 1.0.16

Ayrıca bunları da denedim :
options snd-hda-intel model=auto (olmadı)
options snd-hda-intel model=lenovo (olmadı)

Sanırım Ubuntu'dan ses alamayacağım...

erginemr

:(
Ama sanırım işinize yarayacak bir bilgi buldum:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=501511
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=3621959&postcount=8

İlk bağlantıda sizin kullandığınız dizüstü bilgisayarın aynısını kullanan bir arkadaş ses alamadığından şilkayet etmiş. İkincisinde de, çözüm olarak:
options snd-hda-intel single_cmd=1 model=lenovo
öneriliyor. Ardından mesaj yazan pek çok kullanıcı da bu şekilde sesin çalışmaya başladığını raporlamış.

Umarım sizin de sorununuzu çözer.

özgürubuntu

denedim ama olmadı.. :( neyi yanlış yaptığımı veya eksik yaptığımı bilemiyorum artık :( Rhtythmbox'ta mp3 şarkılarımı çalamıyorum.. çalıyo görünüyor ses yok.. Oysa Ubuntu'dan önce Kubuntu (hardy heron) kurmuştum orada bu sorunu çözmüştüm, orada denediklerimde işe yaramadı (çoğu zaten alsa ayarlarıydı) Kubuntu kararlı gelmedi bana KDE'de Compiz sebebiyle sürekli çöktüğünden Ubuntu yüklemiştim...

edit : @erginemr ; hocam ilgin ve alakan için çok teşekkür ederim..

erginemr

Peki yapacak bir şey yok o zaman, üzgünüm.  :( Ancak ses gibi temel bir sistem bileşeni yoksa da, Ubuntu kullanmanızın bir anlamı yok kanımca. Yine güzel Linux dağıtımları olan PCLinuxOS ve Pardus'u (her ikisi de KDE tabanlı) denemenizi öneririm.

heartsmagic

Ben hala bu ICH8 ailesinin kartlarını anlayamadım. Bazı kullanıcılar sorunu çözerken bazıları çözemiyor. Sadece Ubuntu için de geçerli değil bu, diğer dağıtımlarda da sıkıntı var.

Abes kaçmasın ancak ses kanallarını kontrol ettin mi?

erginemr

Ben de tam aynı şeyi öneriyordum...

Müzik çalıyor görünüyorsa ama ses çıkmıyorsa, sistem ses kartını tanıyor ama ses ayarları kapalı olmasın. Aklıma bakılması gereken bir iki yer geliyor:

1. Menü -> Sistem -> Tercihler -> Ses

Aygıt sekmesinde şu ayarları kontrol edin:
http://img160.imageshack.us/my.php?image=clipboard01dd7.png

özgürubuntu

Ses olayları ve Ses Yakalama Bölümleri> Ses çalma kısmında "Intel 82801AA-ICH" ve ""Intel 82801AA-ICH-(Alsa Mixer)" yok! Ses Yakalama Bölümünde HDA Intel (Alsa Mixer) var sadece

ufuk_k

alsamixeri konsoldan açtığınızda device bölümünde kartınız geçmiyor mu? Çalma gerçekleşiyor ancak cihaz tanımlanmıyorsa belki de dediğim gibi .asoundrc ile tanımlamak gerekiyordur. Bende 2 kart var ve o şekilde tanımlıyordum kullanıcı dizininde.
aplay -l ne veriyor?

ufuk_k

pcm.intel8x0 {
          type hw
          card 0
       }

ctl.intel8x0 {
          type hw
          card 0
       }

Üsttekileri kullanıcı dizininde .asoundrc adında metin dosyası oluşturup içine kopyalayıp daha sonra tekrar dener misiniz? alsamixere bakabilirsiniz.

özgürubuntu

xxxxx@xxxxx-laptop:~$ aplay -l
**** PLAYBACK Donanım Cihazının Listesi ****

kart 0: Intel [HDA Intel], cihaz 0: ALC861VD Analog [ALC861VD Analog]

Altcihazlar: 1/1

Altcihaz #0: subdevice #0

alsamixer :
AlsaMixer v1.0.16 (Press Escape to quit)
Card: HDA Intel                                                     
Chip: Realtek ALC861-VD                                                 
View: [Playback] Capture  All                                             
Item: Master [dB gain=0.00]     

ufuk_k

Verdiğim .asoundrc içeriği doğru olmayabilir (intel kısmını kastediyorum) ama yine de deneyin derim. İşe yaramazsa silersiniz.

özgürubuntu

denedim.. ancak sanırım olmadı çünkü yine ses alamadım.. yukardaki aplay -l ve alsamixer çıktılarında bş sorun yok değil mi?

erginemr

ALC861VD/660VD
3stack 3-jack
3stack-dig 3-jack with SPDIF OUT
6stack-dig 6-jack with SPDIF OUT
3stack-660 3-jack (for ALC660VD)
3stack-660-digout 3-jack with SPDIF OUT (for ALC660VD)
lenovo Lenovo 3000 C200
dallas Dallas laptops
hp HP TX1000
auto auto-config reading BIOS (default)

"3stack" çok kullanılan bir parametre. Aynı şeyi defalarca denemek biraz sıktı biliyorum, ama son olarak şunu da dener misiniz:

gksudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base
Son satırına:
options snd-hda-intel model=3stack
veya
options snd-hda-intel position_fix=1 model=3stack

özgürubuntu

maalesef... Pardus grubuna şöyle bi yazı yazdım.. hayalkırıklığımı maruz görmeniz dileği ile : http://forum.pardus-linux.org/viewtopic.php?f=10&t=15114

heartsmagic

Yazdıkların en azından itici değil fakat temelde ne yazık ki biraz sıkıntılı. Linux'a destek donanım bazında firmalardan geldiği sürece bu iş güzel güzel devam eder, öteki türlü gönüllülerin katkısıyla donanım çözümleri zor. Ne demektir bu? Ne zaman ki Intel adam akıllı donanım desteği sağlar o zaman sorunsuzca kullanırsın kartını mesela.

özgürubuntu

Artık yeni çekirdekte bu sorunu çözmelerini bekleyeceğim.. o da olmazsa çok sevdiğim Ubuntu'dan ayrılacağım muhtemelen.. Pardus kuramıyorum çünkü ethernet kartımı tanımıyor.. Sizden bi ricam var hata kaydı olarak girebilir misiniz.. Ben nasıl yapıldığını bilemiyorum..

Yardımcı olmak isteyen herkese gönülden teşekkürler.. Linux ruhu sizlerle yaşıyor zaten

heartsmagic

Bu kart için hata kaydı tonla zaten. Sorunlu kartlar listesinde bile geçiyor. Fakat daha önce de dediğimiz gibi çözenler mevcut.

erginemr

Canınız sağ olsun. Bir de PCLinux OS (Live CD olarak) denemenizi tavsiye ederim. Laptop'larda pek çok donanımı tanıdığını biliyorum. KDE sevseydim, kesinlikle kullanacağım işletim sistemi olurdu.

Kendinize iyi bakın.