Xvidcap (görüntü yakalama yazılımı) kurulum

Başlatan Artikozgurum, 23 Haziran 2009 - 10:16:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Artikozgurum

Xvidcap (görüntü yakalama yazılımı) kurulum

Arkadaşlar bildiğiniz gibi Xvidcap yazılımı çok güzel ama genelde bazı arkadaşlar yazılımın çalışmadığını donduğunu veya da kendiliğinden kapandı gibi buna benzer bazı hatalar olduğunu söylüyorlar ama ne yazılımda nede kullandığı sistemde hatalar var bu hatalar sadece acemilikten kaynaklanan sorundar. Bende önceden çok acemiydim ama Ubuntu kullandıkca acemiliğim yavaş yavaş kalmıyor bence gnu/linux dağıtımlarını kullanmak bir sanattır ayrıcalık ister  işte bende işin bu yanını seviyorum.

Kurulum Aşamaları;

1).
Xvidcap yazılımını buradan veya da buradan kura bilirsiniz ayrıca Ubuntu'da synaptic paket yöneticisinde Xvidcap diye aratıp kura bilirsiniz.

2). Xvidcap yazılımını kurduktan sonra tekrar Ubuntu'nun synaptic paket yöneticisini acınız ubuntu-restricted-extras paketini aratarak kurunuz. Veya da Uçbirim(Konsole)'ye şu kodu yazarakta: sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras kurulumu yapa bilirsinbiz.

Bu ikinci aşama biraz uzun süre bilir ama buna deyer ikinci aşamadaki paketleri Xvidcap yazılımını kullmasanız bile kurmanızı tavsiye aderim çünkü ikinci aşamada kurulan paketler Ubuntu'nun Codec'leri yani Ubuntu üzerinde hertürlü görüntü işlemlerini yapmanıza yarıyan paketler.

Uyarı: Lütfen kurulumları yaptıktan sonra sisteminizi yeniden başlatınız !

heartsmagic

Küçük bir soru. Neden sistemi yeniden başlatmak gerekiyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Artikozgurum

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Haziran 2009 - 02:45:03
Küçük bir soru. Neden sistemi yeniden başlatmak gerekiyor?
Sistemi yeniden başlatmasanda olur ama genelde fazla yazılım kurulunca performans açısından sistemi yeniden başlatmak öneriliyor bu sadace gnu/linux için değil tüm işletim sistemleri içinde geçerli örneğin güncelleme yapılınca lütfen sisteminizi yeniden başlatınız diye bir uyarı geliyor.

heartsmagic

Hmm, o her zaman geçerli değidir. Nadir durumlarda -örneğin kernel yüklemeleri, dbus (belki oturum yeter), acpi vs- sistemi yeniden başlatmak gerekir. Genelde yazılımlardan sonra başlatmadan da rahatlıkla kullanabiliriz sistemimizi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cemale

programı ve eklentilerini de kurdum.kayıt yapıyor.
fakat ses kaydı yapmıyor.ses kayıt özelliği yokmu..
Gerçekçi Ol İmkansızı İste !

stef_q

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Haziran 2009 - 11:00:48
Hmm, o her zaman geçerli değidir. Nadir durumlarda -örneğin kernel yüklemeleri, dbus (belki oturum yeter), acpi vs- sistemi yeniden başlatmak gerekir. Genelde yazılımlardan sonra başlatmadan da rahatlıkla kullanabiliriz sistemimizi.

Kesinlikle doğru :) İstemediği sürece hiç yeniden başlatmayın. Mek veya vindovsta lazımdır sanırsam o :)

Bu arada paylaşım için teşekkürler! bu tarz bi programa ihtiyacım vardı...

eribol

Konu güncel iken söyleyeyim. VLC şu ana bu işi yapan en iyi program, bana göre. Medya->Akış->Yakalama Aygıtı->Capture Mode =Desktop seçeneklerinden sonra Akış butonuna basıp SOnraki diyoruz Destination kısmında Dosya-Ekle den dosya ismi, alt kısımda da videonun türünü seçiyoruz. Bu kadar. VLC ile ekranın videosunu bu şekilde alıyoruz ama biraz detay istiyoruz. Henüz tam kontrol etmiş sayılmam ama birkaç deneme yapıp wikiye aktarmayı düşünüyorum

cemale

şu bildiğimiz medya oynatıcı değilmi..sesli, kayıt özelliği varmı.
ubuntu ile ilgili videolar hazırlamak için lazım.kurulum,programlar,sistem genel özellikleri vs..gibi

eribol

Vardır muhakkak ama ben şu an deneyemiyorum. Malum alpha sürüm bazı paketleri uçurmuş kayıt yapıyorum ama görüntü alamıyorum. Eğer mikrofondan sesinizi alabiliyorsanız onu da kaydeder.

cemale

ben bir iki deneme yaptım.masa üstü kayıt yaptım.mpeg 2,mpeg 4 görüntü kalitesi düşük.bir de diğer formatlara bakayım..
bu arada normal de ses kaydeticisi ile ses kayıt edebiliyorum.
ama vlc ile yaptığım bu bir iki denemede ses almadı.biraz daha karıştırayım.

stef_q

@eribol vlc için masaüstü video-ses kaydı olayını wikiye eklersen çok güzel olur. tüm sistemlerde program düşünmeksizin onu kullanırım.

eribol

Şu an ekran kartım çalışmıyor ve bu durumda bilgisayar aşırı kasılıyor. Yakmak istemiyorum bilgisayarımı :) Ama ilk fırsatta eklemeyi düşünüyorum ben de.

ufuk_k

Bildiğim kadarıyla masaüstü videosu kayıt ederken, ses için ayrı bir uygulama açmak daha çok kullanılan bir yöntem. Sonradan zaten kolayca birleştirilebilir. Hem böylelikle ses için daha uygun ve seçenek sunan bir uygulama ile kayıt yapılmış olunur.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

maydin95

Şu Blender'ı bir türlü kaydedemiyorlar ya. Kaydetmeleri için mutlaka bir pencere yenilenmesi lazım. Blenderi küçültün sonra tekrar büyültün öyle görünüyor fakat içinde bir şey yapınca hiç bir şey görünmüyor bunu çözebilen varsa lütfen söylesin yaa.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

ufuk_k

Blender'ın arayüzü OpenGL ile oluşturulmuş diye biliyorum. Kaydederken masaüstü efektlerini kapatıp deneyebilirsin.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

maydin95

Masaüstü etkileri zaten kapalı. Açık olunca hiç bir şey kaydetmiyor. BlenderTR'de Ubuntu üzerinde kaydeden gördüm ama benimkinde olmadı.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

MehmetNuri

Linux Mint te de ses kaydetme sorunu var 64 bitte .  :o