[Çözüldü] NoteBooku modifiye

Başlatan eronis, 16 Mayıs 2014 - 17:45:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Arkadaşlar aklıma şöyle bir şey geldi. Şimdi laptopumun hard diskini çıkarıp yerine SSD takmak bana koyar çünkü para verdik sonuçta hard disk içinde. Aklıma şöyle bir fikir geldi. Mesela 60GB lık bir SSD yi DVD-RW yi çıkarıp onun girişine takabilirmiyim ? Ayrıca duydum ki DVD-RW ler aynı zamanda transporter ile usb den de bağlanıyormuş. Böyle bir işlemin maliyet açısından beni fazla kasmaz sanırım. (transporterin fiyatına bakmadım ama çok yüksek değildir her halde).

Yer mi böyle bir hile yapsam ? yani içindeki hard diski çıkarmadan işletim sistemi için bir ssd takmak. DVD-RW yi ise sadece format zamanlarında USB den transporter ile bağlamak.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

meda

Bahsettiğin olayı 3 yıllık makineme yapmak istedim ama bu dönüşüm ara ara sorunlara yol açıyormuş yani randıman elde etmek zor.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

eronis

randıman sorunu yaşayanlar büyük ihtimalle powerdan yada batarya yöneticisinden dolayı sorun yaşamıştır (high performance, battery saver vs.)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

plazma

Şimdi birincil kısma ssdyi , dvd yuvasınada aparat alıyorsun onuda tabiki bilgisayarın marka modeline göre değişyior dvd çıkartıp o yuvaya içine hdd yi takıp bağlayabilirsin. harici olarak kullanmak için en temizi 70-80 tl olması lazım usb-dvd rw al bence daha sağlıklı olur ama tabikide sata portundan bağlanmış gibi hızlı işlem yapmaz yazım işi düşük olablir eğer varsa esata üzerinden deneyebilrsin birde.

eronis

Dostum ilgilendiğin için sağol ama o kadar karışık yazmışsın ki kelimelerinin 3/4 ünü anlamadım. Biraz daha açık bir dille anlatırsan fikir sahibi olacam.

Not: bilmişlik yapmıyorum gerçekten, çok karışık yazmışsın bir şey anlamadım.

plazma

Dizüstü bilgisayarında 1. sata yuvasında hdd var, 2. yuvada dvd yaazıcı. Dvd yazıcını söktüğün zaman  oraya, [1] aparat var ondan monte ediliyor ve böylece dizüstüne 2 adet hdd/ssd bağlayabiliyorsun.

hdd/ssd kızağı diye geçiyor ismi

eronis

anladım. yardımın için sağol ;)