ntfs dosya bölümüne erişemiyorum..

Başlatan tallgaaa, 21 Haziran 2009 - 23:17:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tallgaaa

arkadaşlar selam, xubuntu kurdum laptopuma ve ntfs olan bölüme erişemiyorum, göremiyorum dosya sisteminde. yardımcı olabilirmisnz lütfen? simdiden teşekkürler

agritux

eğer media altına bağlayıp da ulaşamıyorsanız xfce dosya sisteminde ntfs ve fat türü dosya sistemlerini media altına değilde mnt altına bağlamanızı öneririm. Sebebi hal ın arada terslik çıkarmasıdır.

bağlayabilmek için şu yolları takip edebilirsiniz.

sudo mkdir /mnt/sdxy
sudo mount /dev/sdxy /mnt/sdxy

daha sonra fstab a eklersiniz.

tallgaaa

Alıntı yapılan: sessizce - 21 Haziran 2009 - 23:26:53
eğer media altına bağlayıp da ulaşamıyorsanız xfce dosya sisteminde ntfs ve fat türü dosya sistemlerini media altına değilde mnt altına bağlamanızı öneririm. Sebebi hal ın arada terslik çıkarmasıdır.

bağlayabilmek için şu yolları takip edebilirsiniz.

sudo mkdir /mnt/sdxy
sudo mount /dev/sdxy /mnt/sdxy

daha sonra fstab a eklersiniz.

sudo gedit etc/fstab komutunu verdigim zaman gecersiz komut uyarısını alıyorum, biraz daha açabilirmisinz acaba?

agritux

Ertan ERBEK

sudo gedit /etc/apt/sources.list

Bu dosyanın içerisine altta bulunan depo adreslerini ekle ve key leri yükle.

Depo Adresleri

deb http://www.debian-multimedia.org stable main
deb http://www.backports.org/debian lenny-backports main contrib non-free

Key leri sisteme entegre etmek için

sudo apt-get install debian-multimedia-keyring
sudo apt-get install debian-backports-keyring
sudo aptitude update

NTFS sistemleri okunup yazılabilir olarak bağlamak için, ntfs-3g sistemine ihtiyacın var. Yukarda bulunan depoları ekleyip altta ki kodu gir.

sudo aptitude install ntfs-3g

Bu işlemden sonra artık disklerini bağlayabilirsin, fakat fdisk -l çıktısı vermediğin için diskin ne şekilde sisteme tanımlanmış bilmiyorum fakat hem normal yoldan mount etmek için hemde fstab için satırları /dev/sdb1 uygun olarak veriyorum.

mkdir ntfs
mount -t ntfs-3g /dev/sdb1 /ntfs -o force

Fstab için

sudo gedit /etc/fstab
/dev/sdb1       /ntfs         ntfs-3g defaults,allow_other,umask=0,users,nls=utf8,noexec 0 0

* Burada verdiğim depo adresleri debian lenny sürümü için ubuntu direk kendi depolarında ntfs-3g barındıyor olabilir. Bu adresleri kullanmak yerine ubuntu için olan multimedya depolarını araştırabilirsin.
Elbet bir gün bende Linux cuyum diyeceğim.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

heartsmagic

Evet Ubuntu depolarında ntfs-3g paketleri mevcut.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ertan ERBEK

Uyarı için teşekkürler heartsmagic, bende şu sistemimdeki sorunları giderip bir Linux kullanabilsem :).

Bu arada /etc/fstab içine eklediğin satırı mount -a ile yeniden başlatmadan kullanabilirsin.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

tallgaaa

Ertan ERBEK

Aslında tam nasıl halletiğini yazsan belki aynı sorunu yaşayacak arkadaşlar da yararlanabilirler.

bytan

Hatta etiketlersen kapatması da kolay olur.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Wolkanşah

:( aynı sorunu bende yaşıyorum Ntfs diskimi  (/dev/sda4) Archive diye adlandırmıştım. bir türlü bağlamayı kafam almadı şimdi yukarıdaki tariflerde bir sürü komut var hepsinide sıraylamı kullanmam gerekiyor yoksa o komutların bazılarınımı kullanacağım kafam karıştı. xubuntu 10.04 LTS sürümüne yükselttim. kullandığım sürümdede aynı komutlar geçerlimi? teretdüt içindeyim. chatleşerek  anlık bilgi alabilirmiyim ubuntuda (tr) böyle bir destek varmı? saygılarımla.
Ne insanlar gördüm üstünde elbisesi yoktu... Ne elbiseler gördüm içinde insan yoktu... değerli hizmet ve paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim. ubuntu-tr forumda benim için bir yararlı okul oldu...  paylaşım ve başarılarınızın devamını dilerim. saygılarımla. :)

bytan

@Ertan ERBEK'in özellikle install ntfs-3g komutu ve sonrasındaki işlemlerini takip ederek kendi sistemine uygun ayarları yapabilirsin. Komutların değişimi söz konusu değil.

Karşılıklı konuşarak yardımı forumdan ziyade irc üzerinden alabilirsin. Freenode sunucularında ubuntu-tr kanalını kullanabilirsin.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Wolkanşah

ubuntu-tr kanalına ne zaman soru sorsam saatlerce cevap alamıyorum. nedenler vardır elbet ama ben bir uygulama veya komut danışacağım veya yönlendirilmeye ihtiyacım var. hiç bir destek çıkmıyor karşıma. bu sözlerim kimseye şikayet veya sitem değil sadece şahsi sıkıntımı dile getirmeye çalışıyorum. bazı platformlarda bu yönden örnek olacak destek var. #ubuntu-tr de (kanalda) neden olmasın? maksat dalga geçmek değil teknik problemlere çözüm bulmak... donanım kusurları, tecrübesizlik, acemilik, ihtiyaç duyduğumuz anda cevap bulamamak, forumları günlerce okuyoruz ihtiyacımız olan cevap veya veriyi geç bulabiliyoruz. defalarca format atıp pcmize çözüm bulmaya çalışıyoruz. kde masa üstünü pc im kaldırmıyor. xubuntu uygun ve stabil geldi. fakat aksamalar karşısında teknik desteğe ihtiyaç duyuyoruz. hem forumdan hem #ubuntu-tr (ırc kanalda) den olabilse eminim çok kişi istifade edebilirdi. genede hizmet görüyoruz, emeği katkısı olan herkese canı gönülden teşekkür etmeyi bir borç biliyorum... fstab dosyasına bir türlü mont ettiğim Ntfs Archive  diskimi kaydetmeyi beceremedim. konsoldan yukardaki komutları kopy yapıştır yapıyorum genede kabul etmiyor... nasıl çözüm bulacağım?... başınızı ağrıttım kusura bakmayın. görevli arkadaşlara derdimizi söyliyelimki onlar daha olgun çözüm üretebilirler düşüncesindeyim. saygılarımla.
Ne insanlar gördüm üstünde elbisesi yoktu... Ne elbiseler gördüm içinde insan yoktu... değerli hizmet ve paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim. ubuntu-tr forumda benim için bir yararlı okul oldu...  paylaşım ve başarılarınızın devamını dilerim. saygılarımla. :)

Alquimista

Wolkanşah öncelikle farklı platformlarla bizleri kıyaslama lütfen yoksa konu çok farklı yerlere gider ve inan söylediğin her söz için onlarca cevap verebilecek durumda ve birikimde bir platform burası. Bu rahatsızlıklarını öneri ve şikayetler bölümü altına yazarsan cevap alırsın, burada konu ile ilgili konuşmak gerekirken farklı yerlere götürmeyelim konuştuklarımızı. IRC kanalından destekse istediğin bunu öneriler bölümünde yazabilirsin.

Nasıl çözüm bulacağım diyorsun, yukarıda onlarca anlatım yapılmış farklı şekillerde çözüm yolları belirtilmiş. Bunlar sadece kopyala yapıştır yaparak çözülecek konular olmayabilir, araştırıp öğrenmen gereken konular olabilir ki yine araştırmayı bu frorum altından yaparsın.

Bu bir tarafa yaşadığınız sorunu neden kaynaklı yaşadığınız yaşadığınız sorundan da önemli. Bu yüzden sorununuzu detaylı olarak ifade ederseniz yardımcı olunacaktır size. Mesela ntfs-3g paketlerini yükledim/yüklemeyemedim, mount komutu ile diskleri bağladım/bağlayamadım, bunu yaptım ama bu çıktı geldi önüme gibi mesajlar yazarsan eğer çözüm üretilir. Sorunum var dediğinizde sorununuzun ne olduğunu anlayamayız.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

bytan

@AlmaMorena'nın söyledikleri önemli. Uyguladığın komut kabul etmiyor ama neden etmiyor? Belki disk bölümünün yanlışlığı, belki komutun yazımındaki yanlışlık, belki ise bunlar doğru daha farklı bir sebep. Bize bunların çıktılarını aktaramadığın için bu haliyle tüm alternatifleri sıralamak gerekiyor.

Irc kanalı kullanım ve destek için açık duruyor. Ancak kanal kullanıcılara ne derece yeterli geliyor bir şey demek zor. Faydalı olduğunu söyleyenler de oluyor, senin gibi yetersiz bulduğunu söyleyenler de. Ubuntu TR irc sohbet odalarını yönetmek, oradaki kullanıcılara destek olunması amacıyla bir tayfa kurduk, ancak pek başarılı olunmadı.

PF @ ST

Wolkanşah

Alıntı yapılan: AlmaMorena - 26 Mayıs 2010 - 05:11:10
Wolkanşah öncelikle farklı platformlarla bizleri kıyaslama lütfen yoksa konu çok farklı yerlere gider ve inan söylediğin her söz için onlarca cevap verebilecek durumda ve birikimde bir platform burası. Bu rahatsızlıklarını öneri ve şikayetler bölümü altına yazarsan cevap alırsın, burada konu ile ilgili konuşmak gerekirken farklı yerlere götürmeyelim konuştuklarımızı. IRC kanalından destekse istediğin bunu öneriler bölümünde yazabilirsin.

Nasıl çözüm bulacağım diyorsun, yukarıda onlarca anlatım yapılmış farklı şekillerde çözüm yolları belirtilmiş. Bunlar sadece kopyala yapıştır yaparak çözülecek konular olmayabilir, araştırıp öğrenmen gereken konular olabilir ki yine araştırmayı bu frorum altından yaparsın.

Bu bir tarafa yaşadığınız sorunu neden kaynaklı yaşadığınız yaşadığınız sorundan da önemli. Bu yüzden sorununuzu detaylı olarak ifade ederseniz yardımcı olunacaktır size. Mesela ntfs-3g paketlerini yükledim/yüklemeyemedim, mount komutu ile diskleri bağladım/bağlayamadım, bunu yaptım ama bu çıktı geldi önüme gibi mesajlar yazarsan eğer çözüm üretilir. Sorunum var dediğinizde sorununuzun ne olduğunu anlayamayız.
ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. "şikayet ve öneriler kısmını" söylediğiniz iyi oldu beni yönlendirmiş oldunuz. yaşadığım aksaklıkları orda dile getirmeye özen gösteririm. ntfs diskimi mount edebilmiştim fakat fstab dosyasına kaydedememiştim. bu aşabilmek içinde #ubuntu-tr kanalına girip  durumu yazdım birebir anlık yardım alırım yönlendirilirim diye düşünmüştüm fakat hiç bir cevap veren olmayınca bu tür cevap alamamalarım (kanalda...) defalarca tekrar edince çok üzüldüm. forumlardanda geç cevap alırım dşüncesi vardı... tam tersine ertesi gün cevabımı okuyabildim. bunu site yetkililerine hissettirmeyi düşündüm. yanlış yerde dile getirmişim. kanal yardımı teknik yönlendirmeleride çok önemli... çok etkili oluyor. nerde hata yaptım karşıdaki arkdaş gönderdiğim çıktılara göre daha sağlıklı yönlendirme yapabiliyor çözümler üretilebiliniyor... neyse sağlık olsun ntfs diskimi sildim. zamanla tecrübem artar. daha sağlıklı davranırım.  ubuntudan çok memnun kaldım sistem kaynaklarını çok kullanmıyor pc kasmıyor. aksaklıklar eksiklikler oluyor ama zamanla düzelltirim. ntfs diskini yeniden biçimlendirip arşiv depo olarak veri güvenliği için kullanacağım. şimdi ikide bir kaybolan ağ bağlantısı problemi var. neyse ilgili konularda arayıp çözmeye çalışacağım diğer mesajlarımı oralara yazacağım. saygılarımla.