Ubuntu geç kapanıyor?

Başlatan izzetguntalaz, 08 Mayıs 2008 - 17:13:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Chaos

Alıntı yapılan: erginemr - 14 Mayıs 2008 - 01:26:28
Ama başıma sistemi Gutsy'den Hardy'ye güncellediğim zaman başka bir şey geldi. Benzer bir şekilde açılış ve kapanışta usplash ekranı kayboluyor ve boot yazıları akmaya başlıyordu. Sorunun kaynağının, şu an ismini hatırlayamadığım bir ayar dosyasında swap bölümü için yazılmış yanlış bir disk kod numarası (UUID) olduğu ortaya çıktı. Böyle bir şey olabilir...

Ben bu sorunu Ubuntu 8.04.1 üzerinde şu an yaşıyorum ama bir sorun gözüyle bakmıyorum.Çok kısa bir süre çubuğu görüyorum ve çok kısa sürede kayboluyor.Sonrasında boot yazıları akmaya başlıyor ve giriş ekranına ulaşıyorum.Ben bunu Ubuntuforums üzerinden bulup kendim ayarlamıştım fakat daha sonra ayarı eski haline çeviremedim.Böyle kullanıyorum.

maxspacemax

Alıntı yapılan: Chaos - 04 Kasım 2008 - 20:31:43
Alıntı yapılan: erginemr - 14 Mayıs 2008 - 01:26:28
Ama başıma sistemi Gutsy'den Hardy'ye güncellediğim zaman başka bir şey geldi. Benzer bir şekilde açılış ve kapanışta usplash ekranı kayboluyor ve boot yazıları akmaya başlıyordu. Sorunun kaynağının, şu an ismini hatırlayamadığım bir ayar dosyasında swap bölümü için yazılmış yanlış bir disk kod numarası (UUID) olduğu ortaya çıktı. Böyle bir şey olabilir...

Ben bu sorunu Ubuntu 8.04.1 üzerinde şu an yaşıyorum ama bir sorun gözüyle bakmıyorum.Çok kısa bir süre çubuğu görüyorum ve çok kısa sürede kayboluyor.Sonrasında boot yazıları akmaya başlıyor ve giriş ekranına ulaşıyorum.Ben bunu Ubuntuforums üzerinden bulup kendim ayarlamıştım fakat daha sonra ayarı eski haline çeviremedim.Böyle kullanıyorum.

İlginç ben bu sorunu 8.04'te yaşamıştım. 8.10 Gayet kararlı şu anda.

opusxx

Alıntı yapılan: erginemr - 03 Kasım 2008 - 21:30:04
@opusxx,

Bu bazen Sistem >> Tercihler >> Oturumlar >> Güç Yöneticisi (gnome-power-manager) seçili değilken de oluyor...

Şimdi farkettim, mesajınızın başında benim nickimin olduğunu. Sanırım dediğiniz ola bilir. Güç yöneticisi, oturumların içinde bulunmuyor. ( Ben kaldırmıştım formlardan görüp :).
  Eklemek için ekle seçeneğini tıkladığımda nasıl bir yol izlemem gerekiyo onu çözemedim.
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

opusxx

/usr/bin klasörünün içinde  '' gonome-power-mager'' ı buldum ve ekle seçeneğindeki ''Komut '' '' /usr/bin/ gonome-power-mager ''  konumu yapıştırdım. Açıklama kısmına ne yazacağımı bilemedim diyeceğim ama bu yaptıklarım doğrumuki... :D
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

erginemr

Komut bölümüne
/usr/bin/gnome-power-manager
ekleyin, gerisi önemli değil.

Bir de halihazırdaki oturumda çalıştırmak için Alt+F2 ile Çalıştır diyalog kutusunu görüntüleyin. İçine gnome-power-manager yazarak çalıştırın. Sonra bilgisayarı bir iki defa kapatıp açın. Bakalım kapanış sürelerinde bir değişiklik oluyor mu? (Sorun büyük ihtimalle bu şekilde çözülecektir.)

serdar

Bende de aynı problem var. Aynı hata mesajını alıyorum fakat benim bilgisayarım kapanmıyor. Kapanması için  ctrl+alt+del tuş kombinasyonunu kullanmak zorunda kalıyorum. Sonra başında bekleyip tekrar açıldığında bios ekranı gelmeden güç düğmesinden kapıyorum.

Not: Belki kapanıyordur, ben en fazla 3 dakika bekledim  :)

opusxx

Çok sağolun. En son yazdıklarınıza gerek kalmadan, eskisinden bile daha hızlı bir şekilde, seçenekler karşıma çıkıyor.
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

erginemr

Alıntı yapılan: opusxx - 07 Kasım 2008 - 15:12:46
Çok sağolun. En son yazdıklarınıza gerek kalmadan, eskisinden bile daha hızlı bir şekilde, seçenekler karşıma çıkıyor.

Geçmiş olsun. :)

asd99

Peki benim ne yapmam gerekiyor :(

erginemr

Alıntı yapılan: asd99 - 07 Kasım 2008 - 22:17:39
Peki benim ne yapmam gerekiyor :(

Kapanışta aldığınız hata mesajını buraya aktarmalısınız. Gerekirse ekranın fotoğrafını çekin...

asd99

Bilgisyarımı kapattığımda turuncu kısım hızlı kapanıyor(hızlı kapanıyor dediğim 8.04 ile aynı). Sonra 25 saniye siyah ekranda bir tane ışık yanıp sönüyor (hani şu dos kipindeki gibi beyaz ufak bir çizgi). 25 sn sonra şöyle yazıyor "acipid exiting".Onun
aşağısında da 3 saniye sonra numaralar çıkıyor ( numaraları yazmaya yetişemedim şöle bişiydi 2357.24566874) yanında da "power down" yazıyor,sonrada kapanıyor... :( 8.04 te böyle bir sorunum yoktu.

asd99

Ubucleaner i çalıştırdım bir kere sorun halloldu. Ne alaka bilemiyorum ama oldu :)

asd99

BiYa Ubuntuyu başka bir sebepten dolayı yeniden başlattım. Şimdide gene eskisi gibi yavaş kapanıyor ! :( Galiba her ubucleaneri çalıştırdım oturumda hızlı kapanıyor (ilk fırsatta tekrar kontrol edeceğim) :( Yani sorunum devam ediyor....

Kontrolü bir çok kere yaptım. Ubucleaneri çalıştırdığım zaman Ubuntu hızlı kapanıyor (sadece turuncu kısımda iş bitiyor). Fkat çalıştırmadığım zaman hep yukarıda anlattığım gibi geç kapanıyor... :(

FACTOR2

Aynı sorunu ben Ubuntu 8.10 ile yaşıyorum.

erginemr

Alıntı yapılan: FACTOR2 - 16 Kasım 2008 - 15:15:55
Aynı sorunu ben Ubuntu 8.10 ile yaşıyorum.

En iyisi açılışta "e" tuşu ile Grub ayarlarına girip kernel satırındaki "quiet splash" yazısını silmek. Böyle yaparsanız, kapanışta da Ubuntu logosu ekrana gelmeyecek ve Ubuntu'nun hangi aşamada takıldığını görebileceksiniz. Kapanışta Alt+F3 tuşu da akan yazıları göstermekte faydalı olabilir.

caylak51

Arkadaşlar bu sorun bende de var. Kapatıyorum hiçbir hata almıyorum. Çubuk sonuna gelince öyle kalıyor. Bazen acaba ne zaman kapanacak diye bekliyorum kapanmıyor hiç. 2 sefer enter tuşuna basınca kapanıyor :)

bytan

Alıntı yapılan: caylak51 - 09 Aralık 2008 - 00:58:11
Arkadaşlar bu sorun bende de var. Kapatıyorum hiçbir hata almıyorum. Çubuk sonuna gelince öyle kalıyor. Bazen acaba ne zaman kapanacak diye bekliyorum kapanmıyor hiç. 2 sefer enter tuşuna basınca kapanıyor :)

Bir üst mesajda yazdığı gibi kapanışta Alt+F3 ile aşamaları takip ederek sorunu anlayabilirsiniz ya da bize bilgi verebilirsiniz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Burak