wireless sorunu

Başlatan hedzuben, 21 Haziran 2009 - 11:37:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hedzuben

Toshiba Satellite L40 17O laptop'a ubuntu 9.04 yükledim. Kurulumdan hemen sonra güncellemeler çıktı onları kurdum. wireless ile internete giriyorum ama alt kata inince giremiyorum bağlantıyı çok zayıf algılıyor. Xp kuruluyken alt kattan rahatlıkla girebiliyordum üstelik hızım da gayet iyiydi. ubuntuda ise ancak modemin yakınlarındayken wireless ile bağlanabiliyorum. Ayrıca wireless modemi açıp kapatmaya yarayan bir anahtar var laptopun kenarında. ubuntuda bu anahtar işlevsiz. kapatsamda açsamda eğer bağltı varsa bağlanıyor. Ayrıca touchpad sanki biraz hassasiyetini yitirmş gibi normalde ben laptopun mouse düğmelerini kullanmam touchped'e tıklarm ses çıkarmasın diye ama ubuntuda biraz sert basmak zorunda kalıyorum bazen almıyor çünkü. Bunların çözümü varsa. hevesle yüklediğim ubuntuyu tekrar kurmak isterim.

heartsmagic

Ağ yönetimi için forumda anlatımı mevcut olan Wicd'i deneyebilirsin.
Touchpad meselesinde ne yazık ki tam bir fikrim yok, ancak sorun olan bölge touchpad'in kendisi mi yoksa yanında bulunan tuşlar mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hedzuben

normalde ben sol tıklama için touchpad in tuşlarını kullanmak yerine touchpad in kendisine tıklıyorum (parmağımızı gezdirdiğimiz alan). ama ubuntuda, xp de olduğundan daha sert tıklamak zorunda kalıyorum. Ayrıca touchpedin sağ tarafında ve alt tarafında iki tane kaydırma çubuğu var yatay ve dikey olarak. Bunlardan yatay olanı aktif değil.

heartsmagic

Anladım hassasiyet problemi. Zamanımız olduğunda uluslararası forumda duruma bir bakabiliriz. Ancak çözüm var mıdır bilemiyorum.

hedzuben

touchpad ile ilgili problemleri çözdüm. Tesadüfen şu aracı farkettim;
sistem>tercihler>yardımcı teknolojiler>fare erişilebilirliği
buradan yatay kaydırma çubuğunu ve hassasiyeti ayarlayabiliyorsunuz. İlerde konuyu okuyanlar olursa belki işe yarar.

heartsmagic

Oraya kadar gizlemeye ne gerek varmış :)
Teşekkürler @hedzuben.

hedzuben

wireless ile ilgili sorunu çözemediğim için ubuntuyu kaldırmıştım. karmic koala çıkınca wireless düzelmiştir umuduyla tekrar kurdum ama durum aynı. yukarıdaki tavsiyeye uyarak wicd kurdum ama kurulum sırasında hata oluştuğunu söyledi. ben de tekrar kurmak için kaldırdım ama bu sefer de internetim gitti. artık wireless simgesini bile göremiyorum. ufff :/

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Aralık 1969 - 15:59:59

Hatta kablolu bağlantı bile yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Aralık 1969 - 15:59:59

Beyler yok mu bir bilen. Baştan mı kuracam ubuntuyu.

heartsmagic

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5003.0 bağlantısını kullanarak elle ağa erişim sağlarsın. Ardından Wicd'i kurarsın. Kurulumda hata çıkmaması lazım aslında, sadece ağ yöneticisini kaldırıp kendisini kurar.

Ayrıca biraz sabır lütfen. Dört veya on saat içinde cevap beklemek çok makul olmuyor. Evet forum genelde hızlı ancak dünyanın hiçbir yerinde eminim ki dört veya on saat için "bump" yapmak hoş karşılanmaz.

hedzuben

4 saat sonra yazdığım "bump" değildi. Kablolu bağlantıyı o zaman denedim. O bilgiyi de eklemem gerektiğini düşünmüştüm.

14 saat sonrakinde haklısınız. Sanırım forumun hızına fazla alışmışım :)

Bu arada wicd i kurmayı başardım ama sorunumu çözmedi. Hala wi-fi kartım tam kapasite çalışmıyor. Ağ yöneticisi kuruluyken 8, 10, 20 mbps gibi hızlarda bağlanıyordu. Modemin dibindeyken (%100) 32 mbps ile bağlandığını görmüştüm. wicd de de aynı sanırım. xp de %100 bağlantı varken hızım 54 mbps idi. Kartın markasını da yazacaktım ama nerden bakıldığını bilmiyorum.

heartsmagic

Açıkçası şu durumda kablosuz meselelerinin biraz daha iyileştirildiği söylenen 9.10'u denemeni söylemekten başka bir şey gelmiyor elimden. Kablosuz kartın çipseti için:

lspci veya
lsusb

hedzuben

Zaten 9.10 kullanıyorum. Yukarıda belirtmiştim.

Komutların çıktıları;

cerastes@cerastes-laptop:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile PM965/GM965/GL960 Memory Controller Hub (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 2 (rev 03)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 3 (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev f3)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801HEM (ICH8M) LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801HBM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) IDE Controller (rev 03)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801HBM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) SATA AHCI Controller (rev 03)
05:07.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)

cerastes@cerastes-laptop:~$ lsusb
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 002: ID 0bda:8197 Realtek Semiconductor Corp. RTL8187B Wireless Adapter
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 007 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

heartsmagic

Bus 001 Device 002: ID 0bda:8197 Realtek Semiconductor Corp. RTL8187B Wireless Adapter

Bu kart için geniş bir araştırma yapmak lazım Karmic için. Aslında çalışan bir kart diye hatırlıyorum, pek sorun çıkartmaması gerekiyor. Fakat sende zayıf bağlantı sorunu olduğuna göre araştırmaktan başka şansımız yok ne yazık ki.

hedzuben

Ben biraz araştırdım. Birkaç başlık buldum. Ama İngilizcem çok iyi değil. Bir de siz bakın.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=8301297
http://art.ubuntuforums.org/showthread.php?t=1097220

heartsmagic

Ndiswrapper yoluyla Windows sürücüsünü kurup çözmüşler sorunu. Fakat bağlantı gücü nasıldır bilemiyorum.

hedzuben

Realtek'in internet sitesine baktım. Birçok başka kart için linux sürücüsü var benim kart içinse sadece win ve mac sürücüsü var. Şans işte. :/

Bir sayfa daha buldum.
https://help.ubuntu.com/search.html?cof=FORID%3A9&cx=004599128559784038176%3Avj_p0xo-nng&ie=UTF-8&q=8187B&sa=Search

heartsmagic

Dediğim gibi Windows için olan sürücüleri Ndiswrapper ile kurabilirsin Ubuntu'ya.