[Aktif değil] Ubuntu Azerbaycan Yeniden Açıldı

Başlatan eren, 21 Haziran 2009 - 02:24:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

http://www.ubuntu-azerbaijan.org

Kapanan Ubuntu Azerbaycan yeniden hizmete girdi. Azeri Türkçesi dilinde destek almak için Ubuntu Azerbaycan'ın sitesini kullanabilirsiniz. Kardeş ekibimize Ubuntu Türkiye olarak başarılar diliyoruz.

Ubuntu Türkiye'de yer alan Azerbaycan bölümü yakın zamanda kapatılacaktır. Bundan sonra desteği Ubuntu Azerbaycan üzerinden alabilirsiniz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

eren

Ubuntu Azerbaycan https://wiki.ubuntu.com/LoCoTeamList listesine eklenmiştir. Tanınan resmi ekip olabilmeleri içinde Ubuntu Türkiye olarak gereken bütün destek verilecektir.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Turan Mete

hocam katkilarinizdan dolayi cok tesekkur ediyorum
yalniz bir kac konuda sizinle gorusmem gerekiyor.
rica etsem benimle irtibata gece bilirmisiniz?
Never tangle with a geek when source code is on the line.

eren

Ben teşekkür ediyorum. Bu işlerle gönüllü olarak uğraşan herkes teşekkürü hak ediyor.

canosayan

hım güzel olmuş.
wiki konusunda sıkıntınız olursa wiki tayfası yardım edecektir.
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

Bir kere de buradan hayırlı uğurlu olsun diyeyim. Umarım en kısa sürede topluluk olarak çok iyi yerlere gelirsiniz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Alıntı yapılan: Turan Mete - 21 Haziran 2009 - 03:17:03
hocam katkilarinizdan dolayi cok tesekkur ediyorum
yalniz bir kac konuda sizinle gorusmem gerekiyor.
rica etsem benimle irtibata gece bilirmisiniz?

Bugün görüşebiliriz. Yarına kalırsa ben uzun bir süre yokum, artık ne zaman bulursunuz bilemiyorum. :)

Turan Mete

nasil goruselim hocam :)
kanalimiza gelin :)
#ubuntu-azerbaijan

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Haziran 2009 - 20:07:40

o zaman burdan soruyorum
baslangicta bir kac sey soylemek istiyorum anladigim kadariyla LOCO team olarak bizi siz kayit ettiniz. ama orda mesela IRC olarak bizim kanalin adi ubuntu-az olarak geiyor ama ubuntu-azerbaijan.
bir de maillist derken tam olarak ne kastediliyor ben anlamiyorumm..
yani mail kayit edilebilecek bir scriptmi yaziyim ?bir bilgi verirseniz sevinirim

egitimist

Turan Mete

Alıntı yapılan: egitimist - 21 Haziran 2009 - 22:43:31
Mail listesine bir örnek;
https://lists.ubuntu.com/mailman/listinfo/ubuntu-tr
hocam bunlari gordum. kendimiz kendi hostumuzda maillist olustura biliyormuyuz ?
yoksa ubuntunun sitesinde olmasimi lazim?
bizim eski takimin var
buna nasil https://lists.ubuntu.com/mailman/listinfo/ubuntu-az
pei bu nasil yonetilecek ?

eren

Aynı sorunu bizde yaşamıştık. Loco ekibinden biriyle görüşmeniz gerekiyor, @heartsmagic daha fazla bilgiye sahip, ona sorabilirsiniz.

Turan Mete

hocam ozel mesaj ozelligim acik olmadigindan dolayi burdan soruyorum :)
@heartsmagic
Mail listesine bir örnek;
https://lists.ubuntu.com/mailman/listinfo/ubuntu-tr
hocam bunlari gordum. kendimiz kendi hostumuzda maillist olustura biliyormuyuz ?
yoksa ubuntunun sitesinde olmasimi lazim?
bizim eski takimin var
buna nasil https://lists.ubuntu.com/mailman/listinfo/ubuntu-az
pei bu nasil yonetilecek ?

heartsmagic

ubuntu-az mail listesi yönetimini istiyorsanız şu an orayı yöneten arkadaşla bağlantıya geçmeniz gerekmekte. Eğer size devretmek isterse yönetimi alırsınız. Fakat kendisi devam etmek istiyorsa yapabileceğiniz bir şey yok. Ancak, eğer liste aktif değilse bunu belirtip devir işlemi başlatabilirsiniz.

Turan Mete

peki hocam bir sorun cikarsa kendi maillistimizi kendi hostumuza yapa bilirmiyiz ?
bide hocam kanal adi degisikligi meselesi..
irtibata kiminle gecelim tam olarak ?

heartsmagic

@Turan Mete, bu konular için IRC üzerinden Freenode sunucusunda #ubuntu-locoteams kanalında soru sorabilirsin.

Ubuntu-az

Selam arkadaşlar. Ben bu Azerice Ubuntu konusunu açdığımda bazı arkadaşlar toplayıp sonra siteyi yapıb işe başlamayı düşünüyordum. Ama yine de Turan Mete arkadaşıma teşekkür ederim. Önemli olan kimin yapdığı değil. Önemli olan birisinin bunu yapması gereksinimi. Ama artık yapılmış ama bize lazım olan bilgiler aşağıdakılardır. Mümkünse bu sorularımı cevaplayın.

1. ubuntu-az.org domen adı için resmi gerekenler nelerdir ve bununla ilgili ne yapa biliriz?
2. Aslında bizim ubuntu-azerbaijan.org sitemizin içeriği WordPress ama bakdım da ubuntu-tr.net farklı siz Joomla-mı kullanıyorsunuz? Eğer başka bir CMS-se adı nedir? ve ya Joomla kullana bilirmiyiz. Forum-muz iyi phpbb olarak kalıcak.
3. Ubuntu Foundation varmı? ve de Azerbeycanda bazı promotion-ların yapılması Ubuntu CD dağıtılması gibi işlerde yardımcı oluyorlarmı? Tabii de ki, mali yönlerini soruyorum.

Çünki bunlar gerekli yoksa biz Ubuntu kullanıcılarını zorlukla toplarız. Ama 3-cü yazdığım gibi bir şey varsa çok şeyler mümkün olur.
Forumdakı tüm arkadaşlarıma güveniyorum. Bu yakınlığa ve desteye güvenerek Ubuntu Azerbaycan yolculuğuna başlıyorum. Hepinize teşekkürler!

ihtiyar said

1- Bilmiyorum.
2- Drupal kullanılıyor, Joomla kullanmanızda bir sakınca olacağını sanmıyorum. Wordpress'te gayet güzel durmuş. Tercih sizin.
3- Canonical, ücretsiz CD desteğini Azerbeycan'a da yapıyordur muhtemelen. https://shipit.ubuntu.com/ adresini incelemenizi tavsiye ederim.

Çalışmalarınızda başarılar.

3mr3

2. sorunun cevabı olarak sanırım anasayfayı Drupal kullandığını söylemişti @heartsmagic. Kendi görüşüm olarak anasayfa dinamik mi olacak statik mi olacak. Statik ise Drupal kullanabilirsiniz. Dinamik ise Joomla kullanabilirsiniz. Drupal biraz kolay ve Joomla öğrenmek ise zamanınızı alacaktır.

3. sorunun cevabı olarak ise hem gönüllü arkadaşlar edinirsiniz dağıtabilirsiniz yada shipit kullanarak adreslerine cd alabilirsiniz.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

raspacı

Statik ve dinamik derken ne kastettin bilmiyorum ama drupal joomlanın önünde en iyi içerik yönetim sistemi seçilmiştir. Joomla le yapılan herşey ve daha fazlası drupal ile de yapılır.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

3mr3

Statik durağan web sayfaları ve dinamik hareketli web sayfaları demek istemiştim. Ben CMS kavgasına girmek istemem :D
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

raspacı

Kavga için değil de yanlış anlama olmasın diye dedim. Drupalin avukatı değilim zaten. Drupal ile hareketli derken ne demek istedinize girmiyeceğim ama dinamik web sayfaları yapılabilir.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Haziran 2009 - 04:05:00
@Turan Mete, bu konular için IRC üzerinden Freenode sunucusunda #ubuntu-locoteams kanalında soru sorabilirsin.

Bu cevabın aynısı senin için de geçerli @Ubuntu-az  :)
Zira en sağlıklı desteği resmi bir şekilde oradan alırsın.

eren

Alıntı yapılan: Eren - 21 Haziran 2009 - 02:24:46
Ubuntu Türkiye'de yer alan Azerbaycan bölümü yakın zamanda kapatılacaktır. Bundan sonra desteği Ubuntu Azerbaycan üzerinden alabilirsiniz.

Neden hala burası kapanmadı diye merak edenler için yazıyorum. Ubuntu Azerbaycan alan adı kesinleştikten ve Ubuntu Azerbaycan tanınan site olduğu gün bu alan kapatılacak veya tıklandığı zaman Ubuntu AZ'a yönlendirilecektir.

sosyalserdar

Bir soru soracağım https://wiki.ubuntu.com/LoCoTeamList de sadece devlet olarak mı ubuntu takımları var yoksa atıyorum ben istanbul takımını kurmak istedim ona göremi alıyorlar illa bir devlet grubu olunması şart mı?

eren

Alıntı yapılan: sosyalserdar - 03 Aralık 2009 - 23:30:38
Bir soru soracağım https://wiki.ubuntu.com/LoCoTeamList de sadece devlet olarak mı ubuntu takımları var yoksa atıyorum ben istanbul takımını kurmak istedim ona göremi alıyorlar illa bir devlet grubu olunması şart mı?

Ülke takımları var. Amerika eyaletlerden oluştuğu için sadece ABD için eyaletlere bölünmüş alt ekipler var. Sizde Ubuntu İstanbul'u kurabilirsiniz ama tanınan veya resmi ekip olabileceğinizi sanmıyorum.