Gönderen Konu: [Aktif değil] Ubuntu Azerbaycan Yeniden Açıldı  (Okunma sayısı 17615 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« Yanıtla #1 : »
http://www.ubuntu-azerbaijan.org

Kapanan Ubuntu Azerbaycan yeniden hizmete girdi. Azeri Türkçesi dilinde destek almak için Ubuntu Azerbaycan'ın sitesini kullanabilirsiniz. Kardeş ekibimize Ubuntu Türkiye olarak başarılar diliyoruz.

Ubuntu Türkiye'de yer alan Azerbaycan bölümü yakın zamanda kapatılacaktır. Bundan sonra desteği Ubuntu Azerbaycan üzerinden alabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 06 Mart 2014 - 20:46:02 Gönderen: heartsmagic »
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

« Yanıtla #25 : »
Bir soru soracağım https://wiki.ubuntu.com/LoCoTeamList de sadece devlet olarak mı ubuntu takımları var yoksa atıyorum ben istanbul takımını kurmak istedim ona göremi alıyorlar illa bir devlet grubu olunması şart mı?

Ülke takımları var. Amerika eyaletlerden oluştuğu için sadece ABD için eyaletlere bölünmüş alt ekipler var. Sizde Ubuntu İstanbul'u kurabilirsiniz ama tanınan veya resmi ekip olabileceğinizi sanmıyorum.

locolistte görünmesi ve ubuntunun kabul etmesi için belli başlı şartlar varmı sadece bir konu hakkında merak ettim ona göre orada bulunan bir takımın nasıl resmi olduğunu devlet takımı olduğu hakkında kafamdaki bazı düşünceler aydınlanmış olacak takım ismi vermiyim

« Yanıtla #26 : »
Mesela Kaplan adında bir ülkemiz olsun. İzleyeceğimiz yollar şu şekilde;

1- www.ubuntu-kaplan.org benzeri bir alan adı almak.
2- Aldığımız alana bir ana sayfa ve forum kurmak.
3- Forum veya varsa wiki kısmında Ubuntu ile ilgili Kaplan dilinde belgeler yayınlamak.

Belli bir *süre geçtikten sonra www.ubuntu-kp.org (Kaplan ülkesinin kısaltması kp diye kabul ediyoruz) için başvuracaksınız.

* 1-2 ay yeterli.

Bu alan adı size verildikten sonra elinizden geleni yapıp yerel dilde en iyi desteği vermeye çalışacaksınız. Forum dışında wiki gibi bir alan kurmanız çok faydalı.

Tahminen 1 sene sonra her şeyi oturduğu zaman tanınan ve resmi yerel ekip olmak için başvuruyorsunuz. Eğer yeterli düzeyde yerel dilde destek verebiliyorsanız "Approved" olmuş yerel ekip listesine girebilirsiniz.

Tanınan resmi yerel ekipler o ülkedeki her türlü Ubuntu faaliyetini yürütme ve denetleme yetkisine sahip oluyor. Marka ve isim kullanım hakkı (bazı özel durumlarda izin almak kaydıyla) o ülke sınırları içerisinde o yerel ekibin oluyor. Ubuntu markası ile ürün satışı, tv reklamları hazırlama, resmi paneller düzenleme, eğitim faaliyetleri, ofis açma gibi bir çok konuyu üstlenmiş oluyorsunuz.

Yerel ekipleri kendi ülke sınırları içerisinde bir çok yetkisi oluyor. Bu nedenle tanınan ekip olmak kolay değil. Gerçekten çok çalışmanız ve çok tarafsız olmanız gerekiyor.

Örneğin bazı siyasi faaliyetlere katıldığı için bazı ülkelerin Ubuntu destek siteleri kapatıldı ve Ubuntu adını kullanmaları yasaklandı. Burada yayınladığınız içerik çok önemli. O ülkedeki topluluğunda sizden memnun olması çok daha önemli. Örneğin sürekli sizi birileri yönetiminizden ötürü şikayet ediyorsa tanınan yerel ekip adını kaybedebilirsiniz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

« Yanıtla #27 : »
İndiki Azərbaycan saytıynan məşqul olan yoxtu deyəsən. Həmişə spam yazılıb dayanır.

« Yanıtla #28 : »
Azerbaycan Türkçesi'ne çok ilgiyimdir. Bu sebeple "Azerbaycan Türkçesi Ubuntu Bölümü"ne bakmadan edemedim. Konuları okudum. Ancak bölümün aktif olmadığını görmek maalesef zor olmadı.
Merak ettiğim şu ki; http://www.ubuntu-azerbaijan.org/ ve http://forum.ubuntu-azerbaijan.org/ siteleri mevcut değil.
http://loco.ubuntu.com/teams/ubuntu-aze/ adresinden de "Web Sitesi" ne tıklandığında http://em94.tk/blog/ sitesine yönlendiriyor. Ancak burası anladığım kadarıyla burası Team Admin diye bahsedilen "Emin Mastizada"nın blog'u. Demem o ki, " http://www.ubuntu-azerbaijan.org/ " şeklinde bir site artık mevcut değil midir? Azerbaycan'ın resmi ubuntu sitesi " http://em94.tk/blog/ " mudur?
Blog'a girdiğimde "Windows", "Hacking" gibi bölümlerin de olduğunu görünce özellikle sormak istedim.
An it harm none, do what ye will.

« Yanıtla #29 : »
ubuntu-azerbaijan.org alan adı boşta şu anda, kısacası dileyen alıp kullanabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #30 : »
Anladım teşekkürler.
An it harm none, do what ye will.

« Yanıtla #31 : »
Merhaba. Yazınızı yeni gördüm. Burada yazdığınız sitenin Ubuntu Azerbaijan takımıyla hiç bir ilişkisi yok. Şimdilik sade soru cevap forumu olarak loco.ubuntu.com sitesinde gördüğünüz gibi cavablar.net kullanılıyor. Blogsa, sadece deneme için kurulmuştu.

Takımımız şu an Ubuntunun Azericeye tercüme işlerine bakıyor ve aktiv tercüme gidiyor. Aynı anda Mozilla Azerbaijan takımına da bakıyoruz. Siteleri kurmayı 2ci dereceli bir iş olarak düşündük. Şu an cavablar.net/key/ubuntu sitesinde ubuntu için aktiv sorular geliyor ve takımımız tarafından orada cevaplanıyor.

Ben 2 sene önce İstanbul Teknik Üniversitesinden Bilgisayar Mühendisliği bölümüne öğrenci olarak davet edildim ve bununla da İstanbula taşındım. Bu biraz takımın işlerini geriletti. Ama bizi destekleyenler arasında Delta Telekom şirketi var ve yakında onunla beraber sitemiz yayına başlıyıcak.

Arkadaşlarla aynı anda bir çok özgür yazılım projelerine bakıyoruz, bu nedenle Azerbaijan Open Source Network kurduk, ve genel sitemiz bu *olacak. Orada tüm haberler, takım sitelerine geçitler ve diğer bilgiler *olacak.
Mozillanın kendi sitesi tercüme edildiği için ona ayrıca site oluşturmiyicaz, fakat Ubuntu için daha önce Canonical ile konuştuk ve site yayına başladığı anda ubuntu-az.com ve ubuntu-az.org domenleri ile çalışıcak. Sitenin hazırlanması mail liste tartışılıyor ve ortak fikirler üretiliyor.

Destek forumu içinse, cavablar.net sitesinde ubuntu için özel bölüm düşünüyoruz.

Ağustos ayında İsrailde *olacak Ağustos Penguin (Özgür yazılımla ilgilenen takımların toplantısı) etkinliğinde olucaz ve bu etkinliye kadar siteyi live-a (yayına) almayı düşünüyoruz.

Bu arada Ubuntu Touch sistemi üzerinde de çalışıyoruz ve bunun için Azerbaycanın mobil operatörlerinden biri bize destek sağlıyor. Şu an zamanımız daha çok buna ayrılıyor.

« Yanıtla #32 : »
@mastizada, çok güzel bir haber bu. Yeniden aktif birilerini görmek sevindirdi bizleri. Sitenizi açtığınızda hemen burada da bir tanıtım geçebilirsiniz, hatta şu an bile yapabilirsiniz bunu. Ben konu başlığını düzelttim biraz, zaten bahsi geçen site açık değil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.